Jump to content
frostmourne

Cadangan Bisnes

Recommended Posts

apa pandangan korang kalau restoran..? pasal tukang masak dan tenaga kerja yg lain, sume dah ada..

tinggal nak run jek..

mungkin restoran tu bukan restoran yg biasa.. tapi ada konsep2 tertentu yg membuatkan restoran tu nampak menarik

kemahiran aku adalah dlm bidang muzik+audio+elektronik..

tapi, bisnes yg aku nak ceburi tak semestinya tertumpu kepada bidang yg aku mahir jek..

kalau ada idea2 menarik dan aku mampu ceburi, maybe aku akan ambik peluang yg ada..

cuba ko lebarkan lg bisnes yg ko dh ad..tambah cawangan ke...(aku xtaula kalo ko dh ad cawangan) sb benda ni mmg ko dh mahir..100k byk wooo ....risiko tinggi kalo ko cuba bidang lain.. :D

itu pendapat aku la..

mmg pada mulanya aku nak besarkan bisnes yg aku dah ada..

tapi, market muzik kat tempat aku (kuantan) ni tak besar..

dr kajian yg aku dah buat, tak berbaloi dgn modal RM100k aku bkak kedai @ perkhidmatan berkaitan muzik kat kuantan ni.. saiz pasaran terlalu kecil dan akan menyebabkan pulangan tak besar.. itu anggaran aku dan aku yakin itu yg akan terjadi..

RM100k bukannye modal yg kecik.. jadi, pada aku, lebih byk lagi bisnes yg bleh bkak dan bleh kasi keuntungan yg berlipat ganda.. idea dah byk dan skarang ni aku tengah buat kajian.. aku still memerlukan idea2 yg bernas dr puteranian.. dan, bila idea2 dah terkumpul, aku akan buat research dan pilih salah satu mana yg sesuai.. ;)

Yap RM100K aku rasa banyak benda yang boleh dibuat jika kita betul well planned apa yang kita nak buat. BTW sebut pasal modal aku ada bersembang ngan sorang mamat ni..dia buat printing kat area aku ...still running even dah lebih 10 tahun dan semakin membesar bisness dia. Dia cakap kalau kita ada modal jangan dumpkan semua modal kita dalam bisness maksudnya kalau kita ada modal 30K cuba cari bisness yang dapat dibuat dengan 10K atau 15k. Sebabnya kalau kita masih baru dalam bisness macam-macam problem boleh berlaku yang membabitkan dengan wang. So bila kita ada backup insyaAllah kita boleh sustain. Satu lagi andainya biness yang kita buat memang tak boleh jalan, kita masih ada modal untuk run bisness lain. Kalau kita pinjam bank sekurang-kurangnya boleh reducekan risiko pembayaran balik. So macam kes ko ni ada 100K elokklah jangan didumpkan semua dulu. BTW aku tak buat bisness..tak berani nak kasi nasihat yang lebih... so tanyalah orang dah berpengalaman dalam biness...so good luck selamat maju jaya

Yap RM100K aku rasa banyak benda yang boleh dibuat jika kita betul well planned apa yang kita nak buat. BTW sebut pasal modal aku ada bersembang ngan sorang mamat ni..dia buat printing kat area aku ...still running even dah lebih 10 tahun dan semakin membesar bisness dia. Dia cakap kalau kita ada modal jangan dumpkan semua modal kita dalam bisness maksudnya kalau kita ada modal 30K cuba cari bisness yang dapat dibuat dengan 10K atau 15k. Sebabnya kalau kita masih baru dalam bisness macam-macam problem boleh berlaku yang membabitkan dengan wang. So bila kita ada backup insyaAllah kita boleh sustain. Satu lagi andainya biness yang kita buat memang tak boleh jalan, kita masih ada modal untuk run bisness lain. Kalau kita pinjam bank sekurang-kurangnya boleh reducekan risiko pembayaran balik. So macam kes ko ni ada 100K elokklah jangan didumpkan semua dulu. BTW aku tak buat bisness..tak berani nak kasi nasihat yang lebih... so tanyalah orang dah berpengalaman dalam biness...so good luck selamat maju jaya

yups..

RM100k adalah sebahagian drpd modal yg akan aku keluarkan.. maknanya, backup money dah ada..

anyway, thanks atas nasihat.. ;)

Bukak restoran tue satu idea yang bagus.. Tapi seperti biasa dalam bisnes kene ada kelainan atau niche pada bisnes ko.. Tahun depan tahun melawat Malaysia.. Jadi apa kata ko jadikan restoran tu satu tempat perlancongan.. Maknanya selain dari segi keistimewaan makanan ko sediakan sekali tarikan lain macam buat pelbagai event kebudayaan ker.. Contoh kalo macam kat kelantan atau terengganu terkenal dengan wayang kulit jadi boleh buat pertunjukan wayang kulit di waktu malam.. Ruang pertunjukan buat kat tengah2 dikelilingi ruang makan.. Jadi macam Kuantan ko cari apa yang boleh dijadikan daya tarikan...

Kalo nak tema moden ko buat restoran yang agak high tech.. Buat sistem pilih menu pakai komputer ker jadi pelanggan boleh order terus dari meja makan menggunakan touch screen/key pad.. Dalam screen tu paparkan menu dalam keadaan yang menarik dan mengiurkan penuh dengan fungsi multimedia.. Letak screen besar ker lengkap dengan surround sound system yang best tapi tidak membingitkan (kaki bola sure datang biler ada match).. Kalo boleh buat 3D lagi best macam Imax kat Berjaya Times Square.. Orang boleh menikmati makanan sambil layan movie dalam bentuk 3D.. heheh tapi bajet tak cukup kot :P ..

Kalo lokasi restoran kat tepi pantai lagi best.. Buatlah restoran terapung.. Pastu kat bawah lantai yang agak2 lutsinar boleh tengok ikan berenang.. ditambah dengan pertunjukan dolphin ker (ingat ni Ostolia ke ape??).. ni bolehlah dikategorikan dalam tema aquaria..

Ngehngehngeh.. Restoran XP.. Restaurant with experience you will never forget.. :D

Semua ini hanyalah imaginasi aku tanpa aku buat calculation ke atas bajet..

Heheh ada lagi.. Buat drive thru untuk sesetengah jenis makanan yang boleh dibuat segera.. Delivery lagi..

Ataupon buat dance floor kat tengah2 dengan pekerja2 ko pakai tuxedo.. pergh nak grand jer aku nie.. hehe cukup2.. Bertambah melalut2 lak aku nanti.. :lol:

yups..

RM100k adalah sebahagian drpd modal yg akan aku keluarkan.. maknanya, backup money dah ada..

anyway, thanks atas nasihat.. ;)

Go for pertanian.. bela lembu ker, ikan ker, serai, lengkuas bla bla.

Bumi Pahang kan luas dengan tanah yg tak diusahakan lagi..

Anyway Azizi Ali menasihatkan

kalo nak melabur pastikan anda ada backup sama banyak dengan duit yg nak ko laburkan tu...

Kalo nak labur 100k maknanya ko mesti ada backup 100k juga. Ala ko pun bisnessman kan. Aku rasa ko pun paham. wassalam

Bukak restoran tue satu idea yang bagus.. Tapi seperti biasa dalam bisnes kene ada kelainan atau niche pada bisnes ko.. Tahun depan tahun melawat Malaysia.. Jadi apa kata ko jadikan restoran tu satu tempat perlancongan.. Maknanya selain dari segi keistimewaan makanan ko sediakan sekali tarikan lain macam buat pelbagai event kebudayaan ker.. Contoh kalo macam kat kelantan atau terengganu terkenal dengan wayang kulit jadi boleh buat pertunjukan wayang kulit di waktu malam.. Ruang pertunjukan buat kat tengah2 dikelilingi ruang makan.. Jadi macam Kuantan ko cari apa yang boleh dijadikan daya tarikan...

Kalo nak tema moden ko buat restoran yang agak high tech.. Buat sistem pilih menu pakai komputer ker jadi pelanggan boleh order terus dari meja makan menggunakan touch screen/key pad.. Dalam screen tu paparkan menu dalam keadaan yang menarik dan mengiurkan penuh dengan fungsi multimedia.. Letak screen besar ker lengkap dengan surround sound system yang best tapi tidak membingitkan (kaki bola sure datang biler ada match).. Kalo boleh buat 3D lagi best macam Imax kat Berjaya Times Square.. Orang boleh menikmati makanan sambil layan movie dalam bentuk 3D.. heheh tapi bajet tak cukup kot :P ..

Kalo lokasi restoran kat tepi pantai lagi best.. Buatlah restoran terapung.. Pastu kat bawah lantai yang agak2 lutsinar boleh tengok ikan berenang.. ditambah dengan pertunjukan dolphin ker (ingat ni Ostolia ke ape??).. ni bolehlah dikategorikan dalam tema aquaria..

Ngehngehngeh.. Restoran XP.. Restaurant with experience you will never forget.. :D

Semua ini hanyalah imaginasi aku tanpa aku buat calculation ke atas bajet..

Heheh ada lagi.. Buat drive thru untuk sesetengah jenis makanan yang boleh dibuat segera.. Delivery lagi..

Ataupon buat dance floor kat tengah2 dengan pekerja2 ko pakai tuxedo.. pergh nak grand jer aku nie.. hehe cukup2.. Bertambah melalut2 lak aku nanti.. :lol:

yups.. idea yg ko kasi sebahagiannya lebih kurang dgn idea yg aku tengah dok pikir ni..

aku ingat, nak buat restoran yg lain dr lain dan ada konsep tersendiri..

maknanya bukanlah sekadar restoran biasa..

tapi kalau dah ada dolphin tu kire melampau arr :P

seblom aku btol2 buat keputusan, aku kene byk buat research lagi.. ambik masa jugak..

so, kalau ada yg byk idea, sila2lah citer kat sini..

kalo aku ada 100K, aku nk bka cyber cafe... wat game skali.. 100K tu pon dah ckup nk dapatkan pc yg btol2 power n wat renovation.. tu jek yg aku nmpak wat msa nie dan cenang nk jaga serta selenggara.. uhuhu...

kalo aku ada 100K, aku nk bka cyber cafe... wat game skali.. 100K tu pon dah ckup nk dapatkan pc yg btol2 power n wat renovation.. tu jek yg aku nmpak wat msa nie dan cenang nk jaga serta selenggara.. uhuhu...

huh ? ye ke ngko nie ? :huh:

Edited by slaughters

idea restoran ni ok,tp ko kena cari tukang masak yg btol2 reti masak n sedap. ke ko yg nk jd tukang masak? :lol: sb nadi sesebuah restoran ni adalah tukang masak dia..

jd, sebelum plan nk wt restoran,ko kena la pilih konsep yg sesuai n ada tukang masak terhandal..hehehe.....

idea restoran ni ok,tp ko kena cari tukang masak yg btol2 reti masak n sedap. ke ko yg nk jd tukang masak? :lol: sb nadi sesebuah restoran ni adalah tukang masak dia..

jd, sebelum plan nk wt restoran,ko kena la pilih konsep yg sesuai n ada tukang masak terhandal..hehehe.....

tukang masak dah ada.. mak mertua aku, dia sanggup dan dia yg kasi idea restoran ni.. dia ni bekas chef kat hotel (chef pencen) dan skarang ni ada kedai makan sendiri.. masakan dier memang sedap, sbb tu walaupon kedai makan die kecik dan tersorok still laku..

so, mak mertua aku ni kenal laa ramai org dan sumber2 yg bleh membantu aku kalau nak bukak restoran..

[percayalah..

retoran yg bersifatkan wayang kulit or bla..bla.. yg mengarut tuh takkan laku..

aper yg perlangan mahu kualiti dan 99% sedap dan murah!

promote baik2 punya..

tempat yg traffic tinggi, design kedai.. hmmm mungkin bleh..

er nak bkak restoran?

restoran nasi kandar?..

frost.....minat ko into pc, tak nak consider enthusiast level pc hardware??

bukan mcm kedai pc biasa tuh tp barang2 yg susah nk carik.....

sbb aku tgk selain kt KL agak susah nk carik barang2 camnih...

brand mcm Tagan ke, Silverstone, Gainward....

TAPI

mmg agak susah untuk dijual kpd org biasa......ko kene promot on9 skalik dan buat ikut pos sbg promosi~~

juzt my doposen....ehehh....sbb tu mcm perancangan aku la :P

Chow.

frost.....minat ko into pc, tak nak consider enthusiast level pc hardware??

bukan mcm kedai pc biasa tuh tp barang2 yg susah nk carik.....

sbb aku tgk selain kt KL agak susah nk carik barang2 camnih...

brand mcm Tagan ke, Silverstone, Gainward....

cmni pon ok gak,tp yg macam xbest sket marketing ko kena luasla...sb target ko untuk golongan tertentu je..

tp kalo ko leh wt, mmg bestla sb xbyk tempat ad cmnih..

tp kalo utk restoran kastemer ko terdiri daripada pelbagai golongan n mmg semua jenis manusia di muka bumi akan makan, jd market tu tinggi... elokla tu mak mertua ko dh nk tolong.. :rolleyes:

100K memang banyak..tapi bila ko dah buat bisnes ko akan sayang sangat duit ni..sebab bila ko dump belum tentu ko akan untung atau tidak.

So since aku ni ada sedikit pengalaman niaga aku suggest ko buat kajian untuk membuat bisnes yg :-

- margin tinggi

- senang nak urus

- kurang risiko

- tak guna modal banyak sangat

Lagi satu aku suggest ko just spend 30% sahaja utk modal niaga ko..yg balance ko simpan dalam ASB( RM70k)..sebab masa ni bisnes tak bagus sangat..percayalah..jangan ko tengok org buat bisnes tu nampak best ajer..tapi sebenarnya depa dah beratrung dengan macam macam masalah sebelum nak nampak macam bagus gitu. So ko kena sedia menghadapi semua tu macam org yg dah berjaya jer..

Bagi aku kalau boleh simpan duit banyak banyak lagi bagus..tengoklah ko minat dalam apa?? Kalau ko minat dalam komputer ke..atau makanan ke??

pada pendapat aku bines kat bawah ni boleh ko buat tapi ada risikonnya tersendiri;-

1) bisnes komputer

100k kalau beli hardware tak banyak mana boleh dapat? Baik ko buat servis dari rumah ke rumah..marginnya pun tinggi..modal ko motor dan spanar ajer..

Aku rasa ko spend cam ni ajer..

a)iklan flyers( macam cityexplorer)-RM500

b)modal pusingan - RM2000 (kalau kau nak standby hardware macam mobo,hdd,ram dll)

drpd perbincangan dkt sini dan perbincangan tempat2 lain, aku rasa restoran adalah yg terbaik utk aku bkak dgn modal dan sumber yg dah ada.. tapi, keputusan aku tak buat 100% lagi..

masalah yg aku hadapi skarang adalah lokasi yg strategik.. tapi, itu aku akan setelkan..

tapi, kalau kwn2 kat putera ni yg dok kat kuantan tahu, sila2 lah kasi cadangan..

so, kawan2, aku nak bkak restoran yg ada konsep tersendiri..

harap kawan2 dpt kasi idea2 yg berkenaan utk jadikan restoran itu menarik dan ada konsep yg tersendiri..

Aku pon rasa restoran adalah paling bernas sekali..lagipon ko ada modal pusingan lagik kan..aku rasa setakat setahun berniaga ko kena banyak bergantung kepada modal pusingan..ko pon berniaga jugak kan ..mesti ko tau kan..hehehe...

p/s: jgn lupa pelaris...maksud aku heheheh buka kedai dengan baca selawat nabi...bayar zakat...kena rajin sedekah...tambah2 lagik buka kedai makan...muka kena manis....heheh ni la pelaris bagi aku..yang pelaris selain dari garis panduan islam tu..aku tak tau ler

p/s: jgn lupa pelaris...maksud aku heheheh buka kedai dengan baca selawat nabi...bayar zakat...kena rajin sedekah...tambah2 lagik buka kedai makan...muka kena manis....heheh ni la pelaris bagi aku..yang pelaris selain dari garis panduan islam tu..aku tak tau ler

thanks.. aku hargai apa yg ko kasi ni.. sbg tambahan, baca ayat seribu dinar setiap kali seblom start meniaga.. moga2 murah rezeki.. amiin..

Edited by frostmourne

apa pandangan korang kalau restoran..? pasal tukang masak dan tenaga kerja yg lain, sume dah ada..

tinggal nak run jek..

mungkin restoran tu bukan restoran yg biasa.. tapi ada konsep2 tertentu yg membuatkan restoran tu nampak menarik

aku sokong yg nih

tp pastikan tukang masak & pelayan ko top la

kalau tak, org dtg skali jekk nanti.. ko pun paham maksud aku kan? ;)

aku sokong yg nih

tp pastikan tukang masak & pelayan ko top la

kalau tak, org dtg skali jekk nanti.. ko pun paham maksud aku kan? ;)

aku pun sokong ko amik tukang masak top

cam datuk K ke? cam anuar zain ke?

yg tu sumer top top tuh.. ;)

bagus.

dah dapat idea bagus brader.

bila ko buka restauran tu, pastikan kau dapat buat satu sistem yg mana kalo tukang masak ko berenti, bisnes ko still berjalan, dan pastikn tanpa ko memantau bisnes tu, ia dpt berjalan dgn baik, contoh mcm Mac Donald, KFC, pengurus dia xada setiap masa disitu tapi bisnes on jer ok.

dan pastikan ko boleh buka cawangan smpi leh jadi mcm restauran nasi kandar mamak punya tu.

bila nk bisnes tu, aku takut orang melayu kita yg dok dengki jer la, santau la apa bala tu, pastikan ko ada pendingding diri dgn agama baik punya.

ok.good luck brader.

hurm..

skang ni aku tgh survey tempat2 yg strategik utk bkak restoran kt kuantan ni..

sementara tu, harap kawan2 dpt kasi idea2 pasal restoran ni..