Jump to content
wu ming

Menjadi Belia Usahawan

Recommended Posts

org buat duit, kita buat alasan..

hakikatnya, manusia tak bleh buat duit dan alasan dlm satu masa..

jgn buat alasan.. ;)

Edited by frostmourne

Aku amat berminat dengan thread nih, amat suka sekali bila aku baca thread nih.

Menyebut mengenai perniagaan, dulu ace pernah bagi aku satu projek pasang network kat satu sekolah. Dan aku berani amik projek tu walaupun aku takdak apa-apa modal yang aku boleh provide time tu. Nak dijadikan cerita..

..aku pakat dengan 2 orang member aku yang mana sorang nih mampu keluarkan modal dan sorang lagi mampu untuk buat kerja-kerja wiring. Time tu kami terbagi kat sekolah untuk wiring network quatation stau point RM80, memang tak reti apa time tu main bagi harga jer macam harga duk biasa buat...sekali tengok sekolah mak aihh makan modal jugaklah. Tapi aku still tak kisah sebab dalam diri ni nak cari pengalaman, takat rugi skit-skit tak beberapa kira sangat (tak la rugi sangat...ace tolong gak skit-skit).

Barang-barang, sesetengah aku pinjam kat ace dan bakinya member aku bagi aku pinjam. Modalnya just wayar network, kepala Rj-45 dan paku serta tenaga manusia. Kami buat kerja nih dan baru aku tau pasaipa ace rajin tegur aku mengenai komputer untuk orang bodoh dan komputer untuk orang pandai. Nanti korang tanya dia apakah benda tu..hehe

Seriously, memang banyak halangan maklumlah baru FIRST TIME buat projek (kecik-kecik pon projek gak). Nak kena buat tu nak kena buat nih nak kena wiring tang tu...sat-sat cekgu request suruh buat yang nih sat-sat ada mana ntah cekgu duk tunjuk pandai terlebih 1337 sat-sat...banyak bangat sih. Baru tau macam-mana nak berhadapan dengan mereka nih hasil tunjuk ajar bisnessman ace. Memang pengalaman berharga aku untuk berbisnes kelak.

Siaplah projek tu setelah bertungkus-lumus buat...tu pun ada error skit nasib baik ace dia pi perbetui balik skit-skit pasal aku dah sambung ngaji poli balik. Tapi itulah first bisness yang aku tak guna modal just kepakaran dan pengetahuan dalam bidang network dan komputer nih.

P/S:Time battery tu aku ngan ace nak pegi lawat sekolah tu ler..hihihihi

Nak tergelak aku baca kisah ni mamat ooiii ... mau tak gelak .. orang nega untung .. hang nega makan modai dengan aku sekali makan modai .. tapi tak apa la at lease kita berani buat dan tak berenti tengah jalan.

Kisah ni mungkin boleh jadi teladan pada yang bakal nak jadi usahawan.

Ada satu sekolah nak buat wiring network .. dan macam biasa aku di panggil untuk buat kerja walaupun aku cuma part time saja. Selalunya aku suruh associates aku yang buat tetapi memandangkan masa tu ahmades cuti sekolah .. aku tanya dia sama ada dia nak tolong aku buat. Macam biasa dari dok saja perabis beras sementara sekolah nak bukak baik dia buat kerja. Aku offer kat dia untuk amik upah saja manakala semua aku sediakan peralatan memandangkan aku pun tau dia tak dak modai. Dengan berani mamat ni sound kat aku dia tak nak upah .. dia nak sub kerja ni sepenuhnya .. wow .. ini sudah mau lawan tauke keh keh keh .. tak pa .. aku agree 100% bagi peluang belajaq jadi tauke (sebab aku suka orang yang BERANI buat keputusan) ... dan aku biarkan dia buat keputusan. Mungkin ni langkah pertama dia nak jadi usahawan.

Aku suruh dia letak harga .. ye la .. dia yang nak buat sub con .. dia la yang patutnya letak harga. Sekali mamat ni letak harga RM80.00 untuk satu point .. walaupun aku suruh kira balik tapi dengan confident dia still kata RM80.00 SELEPAS buat lawatan tapak... dan aku pun masuk quatation kepada pihak sekolah. Cikgu tu tengok harga murah kaulat (sebab aku pun tak markup harga) terus cikgu tersebut agree dan minta aku buat cepat cepat takut aku tak jadi buat. Sebab lepa tak mau orang lain buat memandangkan aku orang yang mudah dihubungi dan sentiasa bagi kerja sama penuh. (Lagipun ada sorang cikgu kat situ ada kedai komputer .. saja lepa nak suruh orang luar buat)

Bila ahmades buat kerja sekerat jalan baru tersedaq sudah terover budget. Tapi tak apa lah .. benda dah buat .. kerja sudah jalan separuh .. baik perabiskan kerja saja .. daripada tinggalkan separuh jalan .. mau tak mau antara suka atau tidak ahmades tetap habiskan kerja tersebut. keh keh keh .. time aku bayaq kat dia malam tu aku ingatkan dia sekali lagi .. lain kali hati hati ketika buat keputusan .. kalau silap terpaksa tanggung .. bukan senang nak nega .. aku pun kesian sebab dia pun makan modai aku bayaq la lebih sikit untuk redakan kesedihan dengan aku sekali makan modai .. hik hik hik ... nak tergelak aku mamat ooiiii.

Pengajaran nya ..

Nak nega ni bukan senang seperti yang kita jangka .. best memang best tapi ingat tanggungjawap kena ada .. kecik atau besaq keputusan yang dibuat perlu disusuli dengan tanggungjawap dan amanah yang diberi. Kalau tak berani amik risiko agak sukar nak maju .. macam mamat ni berani amik risiko dan terima akibatnya. Tapi tak apa.. sokongan daripada keliling tu mungkin ada ... ranjau dulu .. redah dulu .. sakit dulu .. nak kata rugi tu tak la sangat cuma untung tak besaq saja .. Tak ape lah .. try and error .. fix the error then u become tere. Tak pa la mamat ooii .. lain kali rezeki ada lagi ..

P/s : mamat ooii ... aku mana sampai jadi businessman lagi .. aku baru sampai level Fine Food (cari makan) saja .. jauh lagi nak jadi businessman ni .. eerrkk lagi satu PENJELASAN mengenai komputer untuk orang bodoh dan komputer untuk orang pandai hang la yang sendiri cerita .. aku dah peturun ilmu dah kat hang. Giliaq hang la pulak peturun ilmu.

Edited by ace

Wahahaa...bila ingat balik memang aku akan gelak sensorang...mampuih kalau tak calculate betui-betui.

Walau bagaimanapun bila berniaga set dalam otak kita yang untung-rugi tu adalah pembolehubah yang bersandar terus dengan keputusan dan kebolehan korang dalam calculate didalam sesuatu perniagaan. BIJAK MEMBUAT KEPUTUSAN adalah ELEMENT yang PALING PENTING. Jangan jadi macam aku dah makan modai dah..tapi takpa semua tu pengalaman kan ace kan kan kan...? hihihihih

P/S:Nantilah aku perterang kat depa...sakng nih susah skit pasai aku nih nak final truk dah nih..huhuhuh

Apa kata kita tinggalkan kisah aku dengan mamat ni dan dengaq pulak cerita orang lain yang mungkin menceburi bidang perniagaan. Mungkin cerita mereka jaauh lebih hebat dari cerita aku yang cuma level Fine Food saja. Asyik asyik aku saja kongsi pengalaman pun jemu juga nak baca kan ..

Siapa lagi yang nak kongsi cerita pahit maung dalam perniagaan. Tak kisah la nega besaq ka nega kecik ka .. janji usahawan walaupun dah jadi takketahuan ...

eerrkk c-fu aaaa .. meh la sambung cerita sikit kasi kongsi kongsi pengalaman. Jangan la diam .. Yang orang lain pun mengapa tak nak pun bercerita tentang hal masing masing ... meh la cerita .. ilmu jangan kedekut .. cerita jangan simpan ... tak kisah la business jadi ka business tak jadi ka boleh sama sama buat panduan.

P/S : Pesanan untuk Wu Ming. Lepas aku kaji balik cerita hang tu aku sangat yakin hang boleh buat business dengan ZERO CAPITAL. Untuk maklumat lanjut .. nantilah aku cerita .. itupun kalau hang masih berminat nak tahu dan serius untuk menjadi seorang usahawan. Lagi pun jam dah dekat 3.35 pagi .. rokok aku pun dah habis .. esok aku kena kerja.

Edited by ace

Oklah aku kongsi sikit kisah aku..

Aku start bisnes nie dengan belajar dulu selok belok bisnes.. Akhir tahun lepas bos tempat lama aku datang umah aku cari aku minta tolong dia repair pc dan networking kat tempat dia pasal takde expertise.. Aku pon on jelah.. Sebenarnya itu cuma mukadimah dia nak mintak aku tolong run bisnes komputer dia.. Dah siap repair semua dia sampaikan hajat dia nak aku masuk company dia..

Nak start keje ada rintangan yang aku kene tempuhi.. Bekas awek aku yang kuat sangat cemburu.. Huhu.. Kebetulan semua staff masa tu perempuan.. Kalo diikutkan memang dah lama aku nak tawarkan diri join company tue.. Klentong punya klentong, ayat punya ayat awek tue slow2 aku keje dengan company tue.. Waa seksa tul.. Nak cari duit pon banyak sangat kerenah.. Last2 dah berapa bulan lepas tue clash.. yeah baru terasa nikmatnya hidup dan aku pon bolehlah concentrate dengan hala tuju nak buat bisnes..

Selama aku keje dengan company tue aku diberi elaun RM200 jer sebulan (padahal kos hidup aku lebih kurang RM1000 sebulan).. Agak2 dengan elaun RM200 sebulan selaku Director yang tak rasmi siapa sanggup?? Nak duit lebih kenelah dapatkan bisnes dapat share profit.. Macam2lah try tapi nak dekat 6 bulan tak dapat bisnes.. Memang sengsara gaklah hidup.. Tapi takpe sebab tujuan aku bukan gaji tapi nak belajar tentang bisnes..

Dari situ aku belajarlah macam2 tentang bisnes.. Tentang pengurusan.. Tentang cara nak deal.. Kene tipu dengan cina.. Huhu masa mula2 dululah ada deal dengan cina nie.. dia ada software yang kira oraitlah.. Deal nak pegang Negeri Sembilan untuk produk tue.. Deal punya deal berbulan2 last2 tak jadi.. Cina tu sekadar nak korek idea nak buat sendiri.. Lagi belajar apa itu tender.. Belajar apa itu geran.. Dan macam2lah..

Last2 time dia nak masukkan aku secara rasmi dalam share company dia aku tolak.. Sebab apa?? Sebab aku jenis tak suka terikat dengan orang.. Kalo aku masuk dalam share company dia berbekalkan modal yang dia kuarkan untuk aku for sure dia akan pergunakan aku.. Lagi satu aku tak berapa sekepala dengan dia mungkin sebab dia veteran dan aku pulak muda jadi idea dan pemikiran masing2 jauh berbeza.. Dan itulah salah satu sebab kenapa aku tak dapat bisnes.. Banyak idea aku di reject.. Aku takde full power kat situ..

So apa aku buat selepas tu?? Aku pon start slow2 buat sorang2 dengan merepair pc2 area rumah aku.. Tak bukak company pon.. Modal tarak.. Dengan bekas bos aku, aku tau dia mesti perlukan aku gak sebab dia bukan reti sangat pasal komputer nie.. heheh jadi aku pon berdiskus dengan dia.. akhirnya dia setuju bagi aku guna lesen dia dan fasiliti untuk aku dapatkan projek.. Kalo ada projek modal dia hulur.. Profit 50-50..

Start dari situ gak aku pon register company enterprise guna alamat premis dia.. ngeh3.. tak perlu bayar sewa.. sebagai ganti aku bagi servis aku free kat dia kalo komputer dia ada problem aku repair..

Next step aku cari orang2 yang boleh aku bekerjasama... Kebetulan aku jumpa balik member2 UTM aku dulu setelah lama loss contact.. Ramai gak buat bisnes.. Jadi apa lagi trylah JV dengan diorang.. Masing2 ada expertise masing2 jadi kalo member aku expert bab A aku cuba dapatkan bisnes bab A dan bagi kat dia sambil aku amik sikit untung.. Dan begitu gak sebaliknya member aku dapatkan bisnes untuk part yang aku expert..

So far Alhamdullillah lah network, source semua dah ada dan semakin berkembang tinggal nak convert ke RM jer.. Target 2-3 bulan lagi steady income..

sian org tua tu ko kutuk binary oii... dah dpat bisness tu tukar2 la kete ngeh3... xkan stay kete merah tu kot...

p/s : cite ako sama mcm binary...

ace, orghang kedah ka? aku oghang perlih...

dok meniaga kecik2 jugak

aku mmg minat beniaga

mula2 aku juai cucuq kat kolej, tapi rugi

huhu

tapi aku tak kisah, nak pengalaman

pastu aku juai bege, 3 ari masa ada majlis keramaian kat kampung member aku

aku ngn cousin aku, dia ni anak peniaga, mak ayah dia ada bukak biz juai makanan kat kantin...

aku? anak sorang petani ngn pekerja kerajaan... ayah aku sorang ja kerja, mak aku suri rumah sepenuh masa.

bulan 1 taun ni, ayah aku meninggal

la ni aku buat juai dan serbis pc

mula2 aku repair pc kawan2 ja...

kasik free repair

modal= RM0, Untung= RM0

pastu suruh depa habaq kat kawan2 depa

modal=RM0 untung = rm10 setiap serbis

skang ni, 3 kampeni yang aku dah buat projek dengan depa, hasil daripada kawan2 aku promote kat opis depa sebab aku tau repair pc...

aku register kampeni, buat biz kad...

iye la... biaq nampak cam aku mmg ada biz sebab aku kenai pekerja bawah ja, bukan kenai bos-bos dalam kampeni tu

alamat kedai kat umah sewa ja

arap2 tadak masalah papa la, sebab setau aku, kena bayaq duit tapak jugak kat majlis pembandaran hehe

kampeni aku ni, dah setaun dah usia dia

nama ja ada kampeni, tapi aku belum rasa betoi2 cam ada kampeni... kehkehkeh

kampeni aku kat KL, semenjak ayah aku tadak, aku dok perghlih, jaga mak... la ni, kalau ada kol untuk repair pc untuk kampeni, aku p kl, pastu balik perlih balik... camtu la keadaan aku akhir2 ni... tu semua aku jadikan cabaran untuk aku berjaya... arap sangat yang aku akan berjaya dalam perniagaan... :D

masa ari raya aritu, aku jumpa balik kawan lama aku.... kami baru ja buka kampeni, tapak perniagaan kat rumah ayah dia... rumh tu tak jadik macam rumah dah, ada tempat tuesyen, ada gerai makan..

mula2 kami register kampeni IT, pastu disebabkan tadak pelan perniagaan, bila dah register kedai, orang majlis perbandaran plak tanya nak buka CC ka? kami pon ada jugak borak2 nak buka cc kat situ, so kami kata ya.... nak buka cc sama.. pastu dia kata kena apply lesen hiburan plak, p la amik borang, pastu kat borang tu, ada plak tulih boleh buka tempat main playstation, la ni plan nak buka tempat playstation plak... sebab kos untuk nak setup tempat main playstation lagi murah dari buka cc. tapi aku kena buat proposal kasik kat ayah member aku, ya la, ayah member aku tu buka pusat tuesyen, kami plak nak buka tempat playstation kat tempat yang sama... bercanggahkan?

hehe tapi buat je la proposal tu... mana la tau, kot2 diterima oleh ayah member aku untuk buka playstation.

dalam masa yang sama, dah dekat setahun dah, mmg aku nak try buat pertanian, sebab ayah aku ada tinggaikan tanah untuk aku.... ada la dalam setengah relong... aku nak buat fertigasi tanam cabai... la ni tengah tunggu kursus fertigasi kat kuala ibai.. ujung bulan 12... awai bula 12 plak, aku ada kusus belia tani, anjuran belia sukan negri perlih... tengok kat tentatif, depa ada bagi ceramah pasai peluang perniagaan dalam sektor tanaman, ternakan, perikanan, industri asas tani, pastu ada bagitau tentang kemudahan pinjaman perniagaan tani, pasal pemasaran hasil pertanian. erm... rasanya lengkap kot ilmu untuk aku tau selok belok jadi petani moden.

plan aku, disebabkan pertanian ni tak banyak amik masa aku, so aku amik keputusan utk kekalkan kampeni IT aku disamping bertani. pagi & petang saja masa yang aku perlukan untuk bertani, sebab aku guna teknik pertanian moden. masa lain boleh la aku fokus kat kampeni IT plak.

macam cacamerba tak idup aku? arap aku boleh la handle apa yang aku dah plan untuk idup aku. kawan2 aku, kebanyakkan dah kerja.. jeles tu mmg ada, sebab depa ada duit, aku plak tadak duit. orang suruh aku apply kerja, sebab aku ada sekeping/ tak lama lagi 2 keping sijil, yang bagi aku, sijil tu hanya untuk kepuasan diri aku ja, sebab tu aku nak tambahkan sekeping lagi sijil dalam clear holder aku. arap taun depan aku dah leh dapatkan sijil ke 2 aku... cita2 aku, nak dapat 3 keping sijil sblum umo aku 30 taun disamping plan biz yang aku crita kat atas.

ni la kisah dan plan aku dalam biz..

komen, nasihat, idea sangat diperlukan... kutuk pon tak kisah

Yes .... aku orang kedah ,,, loq staq ... atau lebih tepat lagi Taman PKNK...

Tak apa lah abi ... buat lah apa yang patut buat ... rezeki tu ada cuma mungkin tak sampai waktunya lagi ... esok lusa mungkin terbukak pintu rezeki. Sapa sangka satu hari hang jadi OKB abi .. keh keh keh .. mana tau kan ..

Memang la kadang kala ada orang buat sedikit perubahan saja dalam hidup tapi hasilnya cukup besaq .. ada pulak yang buat lebih dari sepatutnya tetapi hasilnya tidak seberapa malah langsung tak jadi pun ada. Tapi itulah resam dan adat kehidupan.

ace, ahmad, binary and others, terima kasih sbb menceriakan thread aku ni, woi, aku pun orang Kedah jugak, kalo bleh jumpa hangpa lagi sempoi, aku cukup suka kalo ada geng yg berbisnes, tapi bila balik kg, bila raya, bila2 pun jumpa member kampung, minda aku xterbuka sbb geng2 aku ni, semua xder bisnes, makan gaji jer, aku bertekad nk buat bisnes gak, sbb dlm geng kampung dn budak sekolah sekali aku ni, sekelas aku yg aku jumpa selalu ni xadak sorang buat bisnes. aku nak buat kelainan sikit, aku nk berbisnes. dalam bangsa cina depa sanjung geng depa yg buat bisnes dari makan gaji walau geng tu bankrup dlm bisnes.

aku tengah plan nk berhijrah ke Perak, aku nk buat pertanian dn perternakn sbb pak cik ni offer kat aku sbb dia ada tanah banyak,

dia nk aku kerja dgn dia sambil aku belajar dekat dia. rumah, duit belanja, dia sediakan dan kalo aku kerja kuat smpi maju projek pertanian dan perternakan, duit untung kira lain pulak, syer partner pulak. dlm perancangan.

aku xtakut risiko, rugi ker haper lantaklah, yang aku takut ialah aku ditakdir miskin atau loser selamanya, kemiskinan tu penghinaan bagi aku, sampai aku xmau ingat kisah kesusahan hidup aku kalo boleh yg lepas2, sbb perit jadi miskin ni. aku bersusah payah dgn usaha sdiri utk ke uninversiti pun, rasa mcm nak mati, putus asa dgn hidup pun.tapi aku pikir balik, aku muda lagi, dan bnyk peluang.janji aku kuat bekerja.

nak bagi semangat balik, dgn baca kisah2 pahit manis korang yg dh berjaya, aku pun bersemangat balik, buku2 pun banyak aku beli baca.

sbb nak tahu cerita orang yg berbisnes.

best citer korang.

Memandangkan hang dah idea nak jadi usahawan ,,, lupakan dulu idea business yang aku nak bagi kat hang ... buatlah apa pun asalkan berjaya ... Semoga berjaya ....

Any stories to share over here?

@wu ming..

sekadar cadangan.. gi carik buku2 ni dan baca.. buku2 ni byk membantu aku sampai ke hari ni.. moga2 buku2 ni pon dapat bantu ko..

1. The Business School

2. Rich Dad Poor Dad

3. Retire Young Retire Rich

sume hasil tulisan Robert T.Kiyosaki.. aku suka buku2 dier.. ;)

Memandangkan wu ming dah ada idea nak business boleh la teruskan dengan idea tersebut .. walaubagaimanapun aku yang dah memang terpikiq pikiq business yang 0 capital pada orang seperti wu ming so aku nak kongsi la dengan semua.

Kalau nak cakap pasai business ... bukan main lagi bom sana bom sini .. kertas kerja sini sana ... idea hebat hebat belaka sampai ke bulan nu idea ... bila sebut bab modai .... lepotttttt teruih macam kain buruk. Nak kata pinjaman sana pinjaman sini .... bukan saja payah dapat .. selalunya tak dapat la .. hehehehe .. (gelak menusuk jiwa)

Tapi itulah cabaran yang kena hadapi ..

Ok .. focus pada orang macam wu ming ... macam mana nak niaga tapi tarak modai .. yang ada cuma angan angan .. modai tok sah cerita .. hutang kedai mamak pun tak bayaq lagi ( aku tambah kasi sedap cerita sikit)

Wu ming kerja sebagai admin .. jaga account .. siap pemegang diploma account lagi ... ok la tu ... semua tu sebenaqnya dah cukup modai dah tu .. modai dah ada dah tu .. la kena buat iklan dan cari pelanggan.

Orang cam hang ni wu ming .. kerja buat account .. buleh buat duit sebenaqnya .... Apa kata hang pi cari sapa sapa (contohnya kawan kawan bos hang) yang nak cari orang buat book keeping part time.

Yang aku tau sangat kontrektor melayu ni kalau bab cerita pasai account hancoq .. so hang boleh amik peluang ni. Hang offer la diri boleh buat book keeping part time. bayaq la sebulan RM100 ka atau RM200 ka ikut pada keperluan. Bukan hang kena pi selalu .. pi la seminggu sekali amik semua resit resit yang perlu .. pas tu bawak balik rumah filing elok elok .. pas tu sediakan akaun mengikut bulan ... pas tu key in masuk dalam pc ... pakai la software yang banyak hang boleh dapat kat internet .. contohnya accpac la .. MYOB ka .. ( aku recomen guna UBS tapi kena beli) Pandai pandai la idup .. jangan tanya aku pulak nak buat account macam mana .. hang dah mengaji hang tau la nak buat cam mana.

Selalunya la business macam ni banyak di monopoli oleh pekerja pekerja audit firm secara part time. Ada yang buat sampai lebih 10 company. Hang bayangkan 10 company kali RM200.00 mau dapat RM2000.00 campoq gaji hang paling bodoh pun RM700.00 ( aku agak la ) .. la ni income hang dah jadi RM2700.00 .. wow ... kalau nak mintak naik gaji pun paling tinggi tauke boleh naik RM50.00 saja sebulan ... ni dapat extra income ( come with extra Job) RM2000.00 ...

Cuba hang pikiq ... berapa modai yang nak kena keluaq untuk buat kerja macam ni .

Kompita aku agak hang dah ada dah kot ..

Moto untuk pi amik barang .. aku rasa dah ada kot .. kalau tak dak pandai pandai la pikiq.

Pen .. pensil .. raba ... kertas .. jangan la kira sangat.

Yang perlu hang buat la ni marketing ... offer la diri sendiri pada bakal bakal custumer ... pandai pandai la goreng ... tunjukkan kebolehan walaupun tak tera mana. Eksen mau lebih kasi orang konfiden .. kalau boleh buat dulu .. buktikan dulu payment later ( ni risiko la sikit .. tapi tak berani amik risk tok sah nega .. baik pi tengok TV)

Hang pun tau la ni income tax tengah dok buat operasi pada yang tak bayaq cukai ( maklum la dah swasta) hang boleh amik peluang ni untuk majukan diri sendiri ... Memang payah nak cari costumer pada awai awai ni tapi hang bukan rogi apa ... rogi ayaq lioq saja .. nak dapat satu pun payah la ni sebabnya sapa pun tak kenai hang lagi. nanti dah lama dah nanti siap kena pakai dua bijik hand phone jawap sana jawap sini.

Tapi kalau boleh bercampoq la dengan tauke tauke .. lepa tempat hang boleh buat duit .. jangan kata hang tak suka atao tak buleh ... cuba la .. kalau taak buleh .. hang cari la kawan kawan hang hat suka lepa dengan tauke tauke .. hang join sekali ... tak la terasa ciput sangat. Cuba selit selit bab bab nega hang masa dok sembang tu ... tu iklan tu ... cakap biaq orang confiden jangan cakap pun cam orang mabuk tak tentu pasai saja. Persepsi orang ke atas kita cukup mustahak.

Mungkin aku kata ni hanya mengikut teori saja ( setakat ini ) tapi teori aku berlandaskan pada kenyataan dan hakikat .. Office mate aku dok buat kerja ni la sekarang .. Gaji dia baru RM900.00 .. buat kerja luaq income RM3000.00 ... Siap nak berenti kerja lagi nak tumpu pada business dia tapi aku halang sebab .....( ada la sebabnya tapi aku kena rahsia la .. P & C )

So sapa sapa nak idea boleh la kongsi kongsi ... aku akan cuba detailkan sedetail mungkin .. (sampai panjang aku taip ni ... dua batang gudang garam aku habis)

wa..................best la hang ACE, aku pun cadang mcm tu jugak, dulu pasal aku kerja sini, aku xpower UBS, maklumlah baru gred, aku ingat keja kat situ aku jadi assistan jer, leh belajar dgn senior2, tapi rupanya disini hanya aku sorang, aku meramkap mat destpatc, kerani yg buat surat2 dan rekod catitan akaun, utk tambah ilmu tu aku atas insentif diri aku jer, maka setiap cuti minggu aku belajar dgn audit yg memang buat audit company aku ni. la ni pun aku xpower lagi UBS ni. aku pun boleh regester lesen kementerian kewangan kalo sapa nak. kalo kat company secretary, depa charge sampai rm2500 pun ada sekali dgn apply taraf bumi, benda ni kita kena ada pc dan internet jer.aku pernah buat kat member2 bos aku, bos aku amik RM300 jer, suruh aku simpan buat petty cash.aku xada dpt apa just ilmu jer.he.he.

lepas ni kalo terer aku nak buat mcm hang kata, buat akaun, regester lesen kewangan. itu jer aku reti sikit2. insurance pulak aku baru belajar.xpandai lagi, tapi kalo hang nak tau insurance tu nama dia prudential takaful BSN. aku pun penat ni, cuti hari jumaat sahaja. p sana sini, semata2 nk belajar.

ACE, rumah hang dekat PKNK????

hang kata hang buat bisnes pasal pc, hang xdak kedai pc ka kat alor setar, rumah aku alor setar jugak tapi lebih dekat dgn kawasan orang dok cari batu bunga dan muzium padi, hang tentu tau tempat aku.kalo ada kedai hang boleh aku p cari hang, nk tambah geng yg ada bisnes.

network kena ada walau kecik,dr kabel kecik2 dulu. kalo aku p kursus mana2 aku perlu bawa bisness card bg kat ahli lain, kot2 sangkut dgn depa.

ACE, bagus sungguh hang ni kalo jadi kawan,

sampai habis gudang garam 2 btg, hanya utk curah idea yg bagus..

hang memang baguih.......

kadang2 kita xnampak apa yg ada kat diri kita tapi org nmapak..

ACE...

terima kasih.

Aku memang buat business pasai kompita ni tapi business aku kecik dan tak ada kedai dan masih dalam kategory Fine Food. Sebab kebanyakkan costumer aku lebih suka kalau aku yang jumpa lepa daripada lepa datang jumpa aku .. lagi pulak aku kena pi opis dan rumah mereka service kompita dari mereka yang kena usung pc mai cari aku.

Walaubagaimana pun aku ada banyak costumer yang kebanyakkannya member member aku sendiri ( boss boss belaka ) . Lepa lebih percaya kat aku sebab lepa tau aku tak berani tipu mereka. Kebiasaannya sebut saja pasai kompita lepa call aku .. tak boleh masuk internet lepa call aku .. tak buleh print lepa call aku walaupun kadang kala lepa cuma lupa bukak switch .. tapi tak pa .. call aku bila bila pun asalkan no tipon aku lepa tak delete dan masih mengakui bahawa aku masih wujud ( dan pada masa yang sama aku boleh menjana income satu hari nanti).

Hari ini aku demam .. ramai costumer aku call suruh pi check cepat cepat takut aku mati nanti tak dak orang nak repair pc lepa .. hehehehe ...

Kalau korang nak kawan dengan aku ... aku terima saja ... aku dah pm no ym aku .. nantilah bila ada masa aku ajak semua geng putera gi lepak lepak ... banyak kali dah cuba nak buat tapi tak ada sambutan.

Edited by ace

Yes .... aku orang kedah ,,, loq staq ... atau lebih tepat lagi Taman PKNK...

Tak apa lah abi ... buat lah apa yang patut buat ... rezeki tu ada cuma mungkin tak sampai waktunya lagi ... esok lusa mungkin terbukak pintu rezeki. Sapa sangka satu hari hang jadi OKB abi .. keh keh keh .. mana tau kan ..

Memang la kadang kala ada orang buat sedikit perubahan saja dalam hidup tapi hasilnya cukup besaq .. ada pulak yang buat lebih dari sepatutnya tetapi hasilnya tidak seberapa malah langsung tak jadi pun ada. Tapi itulah resam dan adat kehidupan.

makasih2... moga2 aku berjaya... aku kadang2 p aloq staq, bukan pi saja2 la... nanti perabih duit, iye la...belum ada income tetap lagi.

tapi rupanya disini hanya aku sorang, aku meramkap mat destpatc, kerani yg buat surat2 dan rekod catitan akaun, utk tambah ilmu tu aku atas insentif diri aku jer, maka setiap cuti minggu aku belajar dgn audit yg memang buat audit company aku ni

wu-ming, masa tu la hang dapat pengalaman sebenarnya

la ni, mmg la sedap di dengar "aku ada kampeni", (aku kata kat diri aku)

tapi, semua kerja aku buat taw...

takan nak upah orang?

ABIXPERT...

hang kata hang dok kat perlis, area mana woi, hang pun ada kedai pc ka kat perlis, hang bisnes apa lagi wei..

dulu aku study UiTM Arau sana...

since thread ni dah takde arah, ako nak start ngan tanye soalan pada sume orang.

adakah korang nak bukak bisnes snirik (boleh atau tak boleh atau malu atau dll tak kisah)?

kalo ye, dan kalo korang masih belum start, ako nak tanye, kenape tanak start sekarang? ape yang menghalang korang dari bukak bisnes snirik?

Edited by C-Fu

c-fu.....

bagus soalan ko yang menguji minda setiap belia yg ada kat sini especially melayu.

bagi aku yg xdapat buat bisness sendiri ada bnyk sebab:-

antara dia:-

1) takut risiko / takut dilambung ombak sbb dah ada tanggungan

yg kena jaga.

2) dah addict dgn makan gaji takut buat bisness xjadi naya saja.

3) modal - ada yg xleh pikiaq yg zero capitalnya modal mcm c-fu

4) xdak idea bisnes apa nk buat sbb otak xkreatif mcm jepun yg

suka tiru tapi buat lagi canggih dari yg sedia dok ada.

5) selesa dgn apa yg ada , dapat makan tidor sudah.

6) asyik pikir kabel nk berbisnes.

7) pikir bisnes besar2 saja.

8) banyak idea tapi xnak buat, cakap pandai, kutuk sana sini, kerajaan

bla,bla, xbagi itu, bla...

0) diri sendiri xkuat, asyik kena kutuk dgn c-fu,sampai semangat

down,ada yg nagis sampai guling2,he.he.he....

10) dan banyak lagi alasan yg mungkin..

aku tengah kumpul maklumat pemasaran nk masuk dlm proposal aku, bisness xjalan lagi, aku nk buat industri asas tani, benda yg paling aku titik berat, pemasaran-jualan sbb nk bela, tanam sapa boleh buat tapi kena tahu nk jual kat mana.

insyaallah nanti sebelum umur 30. aku ada bisnes sendiri....

*aku xtakut dgn semua tu,aku takut aku xdapat apa aku nak jer sampai aku xpuas hati dgn dunia yg xadil ni* <_<

Edited by wu ming

sebelum berbisnes.............

JATIDIRI-breaking the barrier

mengenali diri-know yourself

-financial

-strenght

-network

-moral support

pasaiapa mesti mengenal diri kita?

-confidence

menganalisis diri dpt jawapan:

-jenis bisnes

-size

-scope

-promotion

kalau xdapat juga xada apa, jawapan dia-

-kena belajar/tgk orang yg bisnes belajar dr dia.

-makan gaji

-cari modal dulu

apa tindakan selanjutnya??

-dapat bantuan kewangan,

-stamina penting

-bangun network/contact

-moral support

-mesti yakin dn jgn putus asa

haja tuju anda-your direction

-aidaikan anda tahu bisnes yg anda ceburi

-smart tool dan kaedah mggunakn teknology

-expose yourself

-promote yourself

-be inovatif

-keep reputation

-must be knowledge.convincing dan konfiden when doing presentation to the bank ( to get loan )

yg ni kena kaji betui2 jugak sblm nk masuk bis.

Edited by wu ming

tau tak apa yg billgates dan donald trump pernah kata kalau hari ni diorang tak kaya-raya, apa bisnes yg diorang akan ceburi..?

kenapa tak nak ceburi bisnes yg dua org mamat kaya tu nak buat kalau skarang diorang tak kaya..?

search the answers k.. ;)

la dah senyap dah? ni baru tanye skali.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...