Jump to content
wu ming

Menjadi Belia Usahawan

Recommended Posts

bagi hamba, semua 'cost' yg nyata atau xnyata yg ada kaitan dgn bisnes adalah modal.

.

.

.

kita orang melayu patut banyak libat dlm bisnes.

then sila belajar dulu, kerana kalo ko tetap degil dengan pemikiran cetek camni, maka ko nak start bisnes ape pon ako leh gerenti gagal.

because that statement, sorry to say, hanya menunjukkan yang ko tak ready untuk run bisnes ko sendiri.

ako suggest the first thing, yang ko patut belajar adalah definisi modal itu sendiri. then baru ako boleh cakap tu cakap ni, pasal kalo ako cakap ape2 pon, nanti otak ko takleh nak ubah mindset untuk memahami ape yang ako cakap.

Edited by C-Fu

then sila belajar dulu, kerana kalo ko tetap degil dengan pemikiran cetek camni, maka ko nak start bisnes ape pon ako leh gerenti gagal.

because that statement, sorry to say, hanya menunjukkan yang ko tak ready untuk run bisnes ko sendiri.

ako suggest the first thing, yang ko patut belajar adalah definisi modal itu sendiri. then baru ako boleh cakap tu cakap ni, pasal kalo ako cakap ape2 pon, nanti otak ko takleh nak ubah mindset untuk memahami ape yang ako cakap.

ha.ha.ha.

C-FU aku suka cara ko kritik aku, aku anggap sebagai teguran yg membina, mungkin ko lebih paham mendalam dan tahap kapasiti pemahaman ko tentang modal tinggi berbanding aku. aku dgn ko umpama cacing kecil dan ko adalah naga. aku faham modal cara aku jer, lebih kpd definasi akaun jer, tentang statement aku tempoh hari berdasarkn emosianal aku semata sbb aku bengang dgn sesetengah org yg berlagak hebat kononnya dia berbisnes tanpa bantuan sesiapa tanpa dia kenang ibubapa yg ada disisinya yg bnyk membantu- rakan aku da.......

C-FU..

mungkin cara aku memandang modal tu seberti tembok yg besar atau halangan utk memulakn bisnes, tapi bagi ko biser jer, ok aku nak tau dari pemikiran ko lak, kalo setakat kritik ko aku nk lenting, baik aku xyah berbisnes. aku nk belajar, xder mender smue tu, lain2 kritik cam ni utk improve diri aku no hal la C-FU, tapi kalo orang hina aku pasal duit, aku xleh control aku nyer hot temper.ha.ha.ha.ha.

C-FU..

aku nyer paham modal tu , MODAL/CAPITAL= ASSET - LIABILITY

lain2 aku malas nk explain dan taip, tengok sini jer, http://members.tripod.com/~syarikat/kuliaha6.html

kalo nk urus atau celik kewangan aku xpikir mcm ni

INCOME-EXPENSES=SAVING, tapi INCOME-SAVING=EXPENSES baru betul, saving yg first, aku pun xminat dgn liability dlm hidup,klo boleh nk elak, debts.

ko lagi hebat C-FU, ko datang malaysia zero jer (kot ko study tinggi kat oversea), tapi LIM GOH TONG yg buta kayu tu modal US dolah 2 jer.

C-FU...

bila lagi mau citer ko nyer bisnes, aku minat nk belajar ni. kalo ko xciter mcmmana minda aku nk terbuka dan pemikiran aku jd seperti yg ko nak??????????????????????

dalam hidup ni apa kau suka dan minat C-FU, aku sajer tanyer ni. B)

aku memang xready bisnes lagi, dlm plan jer ni, bidang yg aku minat aku xter expose.kalo harap semua datang complete smpi bila xdapat sbb tu aku mencari maklumat dulu.aku pun tgh survey ni kot boleh kerja dgn koperasi jual barang ker haper boleh aku tahu mendalam management dia tu macammana, nk dpt stock, etc.

Edited by wu ming

ko lagi hebat C-FU, ko datang malaysia zero jer (kot ko study tinggi kat oversea), tapi LIM GOH TONG yg buta kayu tu modal US dolah 2 jer.

tu zero la tu. the whole US2 bukannye untuk modal bisnes die. ade sikit untuk hidup, ade sikit untuk rumah, ade sikit untuk bende2 lain.

tapi TIDAK boleh dikatakan yang die bermodalkan dengan US$2. die probably start dengan capital yang close to zero, which is in practicalily sense, zero capital.

same cam ako. ako takleh kate bile mendarat dari ostolia, duit call orang, duit teksi, tu semua adalah modal bisnes. ako gak takleh kate ako beli spender tahan busuk pasal takde duit untuk beli spender banyak2, sebagai capital untuk ako pegi start bisnes dan pegi jumpe orang untuk carik bisnes.

ako honestly tak suke untuk cite kisah ako kat putera. mainly because mamat2 putera are pricks yang tak reti berterimakasih dan takde otak bile "berdiskusi," hanya marah bile orang sebut bodo, tapi buat bodo bile orang mencaci tanpa perkataan tu. tapi since ko request sangat2, ako bagi cite simple la.

the thing about entrepreneurs berbanding dengan orang yang keje atau run big corporations adalah entrepreneurs bijak dan cepat untuk nampak lubang2 dimana niche bisnes boleh diwujudkan. sebagai contoh, owner fandango.com rase frust bile die kene beratur panjang untuk beli tiket wayang. so die buat site tu, dan buat partnership dengan wayang untuk bagi orang beli tiket wayang secara online, dan terus print tiket tu dari rumah. so orang takyah nak beratur dah, terus je beli online, dan print tiket dari rumah.

ni hanya satu example je. pada ako, mase ako kat ostolia, ako beli skuter 50cc pasal ako malas nak jalan pegi skolah (ni bukan CAPITAL, take note). pastu ako takde duit, so ako kene carik cara untuk dapatkan duit la. ako kire sume orang tau yang ako tau banyak bende pasal spyware, virus, xp, etc.? so why not ako bukak kedai untuk repair pc? susah, pasal ako kene ade collateral besa, register kompeni, etc. so, ako kene fikir cara terbaik untuk gune/leverage skillset DAN asset yang ako ada untuk tukarkan skill tersebut kepada duit. so the next best thing of a kedai repair pc, adalah.....

...... kedai repair pc mobile. instead of orang pegi bawak pc die ke kedai, why not ako gune skuter untuk gi terus ke rumah orang dan repair pc diorang dari rumah diorang?

take note, the first step adalah - market study. ako study market sekarang (kedai repair pc), dan ako fikir advantage (dan disadvantage) yang ako ada compared to diorang. then ako buat keputusan samada pros die lebih tinggi dari cons atau tidak. kalo ye, disitu ako ade peluang.

so ako start bisnes repair pc orang. tapi kalo ako cakap ako leh fix pc orang, maka ako takde beze ngan orang lain. so the next step adalah - market yourself. since semua orang boleh repair pc, apa bezenye ako ngan orang lain? so ako kene carik ayat2 yang membuatkan ako ni lain, tapi secara asasnya tetap sama. so ako label diri ako sebagai mamat pakar dalam virus, spyware dan "productivity enabler". still not good enough. so ako tambah, "tanpa membuang data yang sedia ada". because semua orang leh format. tapi tak semua orang boleh update. semua orang boleh buang spyware, tapi tak semua orang boleh halang dari spyware datang balik. semua orang boleh cakap pakai software ni software tu, tapi tak ramai orang leh cakap kalo pc slow, ada alternatif ni. kalo nak tengok movie, ade vlc. kalo nak rip dvd, camni cara. ni semua adalah advantage ako, yakni mamat "productivity enabler" yang orang leh call dan tanya kalo diorang nak buat tu buat ni, apa yang patut diorang install. and ako akan datang, tolong install, dan tolong ajar.

so, that said, ako kene carik resources2 ako.

1st resource - google. untuk carik software2 free dan search camner nak buang virus tu virus ni. kirenye, walaupon orang2 boleh google je untuk atasi masalah diorang, diorang tak semestinya faham ape masalah diorang tu, atau tau camner nak google. btw kalo ade orang nak tanye nape cakap camni, tapi ako marah lak bile orang putera tak google dulu problem diorang, adalah kerana pada ako, aussies tu bodo. and ako tanak orang sini, especially budak2 skolah kat sini jadi bodo cam aussies. :rolleyes:

FREE.

2nd resource - putera, dan forum2 lain. teknologi spyware makin power, jadi skillset ko jugak kene makin power. jadi ko sebagai entrepreneur, kene carik jalan untuk memperkembangkan skillset ko secara murah dan mudah. ape lagi kalo bukan putera dengan mamat2 yang punyela banyak kerenah dan prob2 mengarut? :D

3rd resource - skrudriver, dll untuk fix pc. ako pinjam je landlord ako punye dulu, pastu bile dah dapat duit baru la beli ako nye snirik. so modal? tetap 0.

FREE.

4th resource - iklan. start ngan buah mulut. part ni, ko kene muke tebal. bagitau kat member2 ko yang ko tengah nak carik duit, and ko ade offer servis ni servis tu. mintak tolong diorang bagitau kat member2 diorang. tapi, takde orang nak buat keje for free. jangan jadi melayu, kedekut. so ako cakap in return ako leh tolong fix dan lajukan dan tolong rekomen n install n ajar software2 for free kepada diorang. because, word-of-mouth hanya berkesan jika mulut itu sendiri bercakap mengikut pengalaman sendiri.

kerana kita, sebagai entrepreneur, amat bergantung kepada our evangelists, yakni manusia2 yang berani dan sanggup mempromosi produk dan servis kita kerana mereka pernah senang hidup kerana kita, dan mereka mahukan member2 mereka juga senang hidup. so you need to embrace them, bagi preferential treatment kepada mereka ni semua. kirenye, jangan lupe daratan kepada manusia2

FREE.

still 0 modal.

so, bisnes ako......

lain dari yang lain. +1

ada cara untuk market dan networking power secara murah/free. +1

memaksimumkan penggunaan aset2 yang sedia ada - bil internet, google, skuter. +1

panjang lagi cite. cam bisnes plan ako, strategi ako, camner ako jadi mamat yang boleh recover file assignment yang dah terdelete (tak susah nak recover kan? tapi cube marketkan diri sebagai "boleh recover assignment yang terdelete" bukan "reti gune recovery software untuk scan dan recover data" mane lagi menarik hati?) dll. tapi ako malas nak cite.

ako absolutely sure ramai kat putera akan perlekehkan "bisnes ni", kerana asasnye hanyalah keje repair pc orang. tapi, kalo nak jadi entrepreneur, ko kene buang suara2 "melayu" ni yang hanya tau perlekehkan ko. ko jugak kene buang suara2 big boss GLC dll kerana diorang takleh nak nampak minda entrepreneur.

tapi nak dipendekkan la kan, kat ostolia ni die lebih kepada service economy. mekanik pon caj ikut jam. so kedai repair pc caj dalam purata AU$70 sejam. memang patut, since modal, liability diorang besar. ako? tarak.

so ako caj AU$40 sejam. flat rate. kalo tak dapat nak repair, ako nak air kosong je (serius).

and purata pc yang ako repair bile ako takde keje skolah adalah (lepas ako dah boleh automate banyak step2 macam hijackthis/spybot/avg/defrag/chkdsk/dll) adalah 2 pc sehari. walaupon ako leh fix 2 pc sekaligus, tapi die tetap dikira satu pc sejam.

dan ako repair2 ni dalam purata (hari biase campo hari buat assignment campo hari cuti) 4 hari seminggu.

AU$40 x 2pc sejam x 4hari seminggu x 4minggu sebulan x 3 ringgit se-AU$ (untuk convert ke RM). ini purata kasar. tapi selalunye lebeh. ako berani mengaku yang ako pernah dapat gaji lebih banyak dari mana2 mamat kat putera ni mase ako masih kat sekolah, dengan keje beberapa jam sehari je.

pastu fikir betul2 ape modal yang ako kene keluarkan hari2. pastu fikirkan berapa lama dan berapa susah ako kene keje untuk dapat "duit haram" ni (pasal senang sangat hehehe). pastu fikirkan modal yang ako betul2 kene keluarkan, khas untuk bende2 ni sahaja. ni pasal ako tak panggil mende ni sebagai repair2 biase. ni pasal ako tak penah kisah orang komplen, orang kutuk ako "asyik2 hijackthis", because ako percaya ni hak ako, untuk bagi servis > AU$40 sejam secara free, ikut je la cakap ako! kalo tak ikut memang ako bantai open2 je, because memang takkan dapat servis camni secara free nye! takde sekor pon kat mesia yang boleh just tengok je log hijackthis and tunjuk line mane spyware, line mane norton punye, and line mane yang kene virus. ni nasihat terakhir ako. no matter camner mulut cabuk melayu akan kutuk ko macam2. sorry to say, tapi dalam pengalaman ako, dan SEMUA entrepreneur2 yang ako pernah jumpe, mulut melayulah yang paling kuat mengutuk, mencaci, menghina ko hanya kerana mereka tak tau ape yang ko tau. tanye la any serious and/or real entrepreneur, ako gerenti diorang akan cakap mende yang sama kat ko. but ko kene berasa bangga dan berani cakap apa yang ko pandai buat. bukan takbur/sombong (sombong tu hanya persepsi orang cetek dalam bisnes), tapi kalo ko pandai hijackthis, then ko kene dengan muke toye konfiden cakap ape skil yang ko memang expert. pasal tu ako tak penah takut untuk "lepas mulut" untuk cakap bende2 buruk pasal melayu, kerana ako tau ape yang ako cakapkan itu benar. dan ako sedar mustahil orang2 yang bukan bisnesman macam orang2 kat sini yang ingat ako "ostolia sesat" akan faham. but ko kene tegas, otak ko kene kuat, dan hati ko kene tabah dan anggap semua problem dalam bisnes adalah bukan personal. its just bisnes.

Edited by C-Fu

wa.....................terima kasih lah C-FU..

Aku kagum ngan ko, aku nak bagi orang tu suka cerita satu jer, aku akan cakap apa yg org tu suker, c-fu dh suker bab pc, aku tarik C-fu citer bisnes dier, ha.ha.ha.ha. memang berbaloi baca buku Dale Carnigie ni, bagaimana nak mempengaruhi orang lain. kalo ku tahu c-fu suker bunga aku akan ckp pasal bunga walau ku xminat bunga.tentu C-FU akan bercerita pasal bunga.ha.ha.ha.

biselah C-FU mulut orang, macam citer nabi ismail yg nabi dan anak dan sekor keldai, anak naik keldai bapa jalan pun xkena, bapa naik keldai bg anak jalan pun xkena. apa anak ni biar bapa berjalan sedangkn dia naik keldai, apa bapa ni biar anak berjalan. lebih kurang mcm tu cerita mulut manusia. sesetengah org pandangan dia lain, lain orang lain pulak.

dari citer ko aku dapat rasakn cabaran, cabaran utama adalah diri sendiri.kena kuat ma..

aku rasa kalo orang tu dah lama kenal ko mesti dia paham engko,orang yg baru mungkin tdk.

banyak benda aku kena belajar ni C-FU..

ko belajar system pc, dapat buat bis psl pc, kira ok tu,aku acc. dan xminat nk bis acc, cam buka audit firm,secretary firm ker haper.

aku kena amik mase lagi.

woi geng lain mana citer korang yg dh berbisnes...............

Edited by wu ming

sesapa yg ada pengalaman dlm membeli barang2/stok dr oversea, iaitu tak melalui local distro boleh minta tolong criter sikit dekat sini.....

yg aku maksudkan ialah barang2 kom, tp barang lain pon takpe lah kalo prosidur dia sama

apa yang aku nak tahu

1) camne ngn cas courier

2) apa kebaikan aku ada akaun dgn syarikat2 courier nih

3) camne plak bile barang2 tuh lalu dkt kastam....brape cukai yg dikenakan kalo ada

Chow.

Edited by bata

c-fu...crita la lagi.. huhu

pas balik mesia,buka production house kan?

curik pengalaman c-fu buat idea

ape gune ako up name ako kat putera?

ako boleh cite, tapi since mod kesayangan korang lebih suka delete posting ako daripada delete posting mamat offtopic tanye pasal kurier, ako rase cukup la untuk orang putera tau. since korang pon takde rase pape, or taktau, i suppose korang setuju la kot :P

kalo nak tau gak, carik ako kat tempat2 lain kat internet ni la. banyak lagi tempat ako selain putera :P

setuju dengan cara sapa mamat ni Cfu,

untuk business 0. modal yang kita guna is knowledge,

kalau modal yang kita guna untuk fix pc plus hardware (modal+30%)+technical charge=untung 30%+tech charge tadik,

untuk buat business cam cth cfu buat tadik mesti mempromosikan diri dengan "nama, attitude, masa, keyakinan" pada pelanggan,

sbb bila orang dah tahu orang tetap akan panggil dan akan jadi customer tetap,

1 lg, yang paling penting dalam kawalan business macam ni is "harga", sbb business mcm ni modal zero, better letak harga pada masa sbb kita tak jual barang, kita cuma jual "KNOWLEDGE& SKILLs",

konsepnya, my comp jual service n charge rm150 for 1st hour, and rm100 untuk subsequent hour, maksudnya dalam masa 2jam rm250, mcm pc reinstallation yang cfu kata tadik, semua org boleh buat tapi, rm250 itu termasuk,

pc reinstallation, backup data (favorite, email backu up, mic outlook, outlook express, lotus note, ), bla..bla..alau more complicate pc yang melibatkan domain, ini utk company,

jadi, kawalan harga sesama kita , cthnya A charge seperti tadik, tp B charge rm50 utk travel, reinstallation n take 2-3 hours, n next time market yang kita buat tuh jatuh, cuba fikir, rm50 bg purata 5 jam, murahnya termasuk travel, itu sbb aku pernah kata, apa yang kita belaja, kita gunakan untuk hidup, kalau anda lepasan u, takda guna apa yang anda belajar..

so macam aku, skill ada, dan advantage pada bahsa, jadi bahsa aku gunakan sbg komunikasi dengan bangsa yang tak paham bahsa melayu dalam malaysia ni, cthnya japanese,sbb anda paham kan la kalau itik jumpa ayam..

ini cuma apa yang dah aku buat la untuk duit kopi aja tp kalau masu, mmg masuk la, kalau rajin banyak la, tapi kalau tu periuk nasik, takmo makan gaji, boleh buat full time, sbb pendapat aku ramai lg yang buta IT luar sana..

yg penting pakat mengenai harga, cara, sbb pelanggan utamakan ni, akan mebandingkan,

p/s wu ming, terbaca aku, business ni bukan dengan leta modal, carik modal kita boleh terus berjaya, business ni ita mula dengan kumpul maklumat, maklumat ni terbahagi macam macam lg, kau budak acc kan?, maybe kau lebih paham..

cuba la..

jangan la puji ako! nanti kelab anti-c-fu kate ako pegi bayar korang untuk puji ako!!!!

Tang berniaga aku setuju dengan C-fu .. Aku pun start dari 0 capital dan aku pun buat part time ja service ni.

Base aku guna rumah sebagai lokasi atau tempat niaga ( La ni aku dah ada opis kongsi kongsi dengan memba untuk base operasi tapi aku masih guna rumah sebab mudah setengah kastomer nak mai amik pc tengah malam dan mudah aku nak pi hantaq pc tak gaduh usung turun tangga pc berat ooiii). Jimat duit sewa dan still Zero capital. Tang iklan aku guna konsep iklan diri sendiri .. bila orang tanya sikit cepat cepat iklankan diri sendiri. Bila lepa tanya itu ini aku sentiasa bagi info... dan yang penting bagi aku la sentiasa kata OK .. jangan dok pikiq banyak dan tak perlu buat apa apa .. biaq saya yang settle sebab tu kerja saya ... apa yang perlu buat adalah call saya .. ada no tipon saya kan ?? <-- kata kata yang sentiasa aku guna masa iklan Saya charge pun bukan mahai beda nak cari makan saja. Dari situ aku pun mula tonjolkan diri aku .. Aku mula start kawan dengan Big Big Boss yang aku tau lepa ada power untuk suruh aku pi repair pc kat company mereka. Dari situ aku mula naik sikit demi sikit tapi sampai sekarang aku masih kecik dan tak upaya nak berkembang lagi dan aku masih buat part time dan masih kekal kerja makan gaji ( walaupun gaji aku kecik tapi aku still kerja). Janji Dua dua masyukkkkkkkkk

Dari income kecik kecilan dan bodoh bodoh gini aku boleh la buat full settlement rumah pusaka yang pak aku tinggai ni dan aku pun dan beli sebuah rumah untuk keluarga aku sendiri pada masa hadapan walaupun masih utang bank ...

Naik turun adat niaga .. ada kala sampai tak sempat buat dan tak lena malam .. maklum la siang kerja .. malam repair .. mana nak jaga PR lagi dengan Costumer aku yang semestinya Boss Boss belaka. Bab kena tipu niaga pun biasa la ... costumer utang tak bayaq pun banyak .. costumer yang eksen pun berlambak .. tapi pandai pandai la bawak diri. Bab kena maki pun terima saja la .. tak pa la lepa nak maki cam mana pun biaq pi la ( sebab hat maki pun aku tau lepa bukan baguih mana pun pakai pc pun tak reti .. kerja pun jadi kerani cabuk saja ) ye la aku selalu bawak moto pi amik pc so lepa ingat cikai sangat la (reta aku simpan sebab pakai reta lambat susah nak parking) .. tak pa la ... sekali sekala aku jemput Boss Boss lepa makan tempat hotel hotel mahai ... aku bayaq ... biaq terbukak mata lepa .. lepa pun tak mampu nak makan tempat cam tu aku belanja boss lepa cam tu saja. Bila aku jumpa lepa kat restoran aku bayaq bill lepa .. jangan tunjuk kedekut sangat ..Takat hantaq pizza hut pat lima kotak pi opis lepa tu biasa la bagi aku.

Aku tau aku Tak dak Modai Besaq tapi aku dah boleh simpan wang dalam ASB ( Bulan depan dividen keluaq .... syiokkk)

Aku tau aku tak dak banyak kemudahan. ( Walaupun Memba aku Kerja area manager Bank dan offer aku amik loan bank untuk support business aku, dia nak sign dan ada memba aku tauke besaq lagi satu nak bukak kedai kat aku tapi aku tolak sebab aku lagi suka berniaga pakai duit sendiri)

Aku sedaq business aku kecik dan banyak lagi halangan untuk aku nak hadapi tapi aku sabaq ... Aku bermula dari bawah .. Zero capital yang aku ada hanyala PR dan rasa rendah diri dan Berkat Doa mak aku dan bini aku yang banyak bersabaq dengan aku. Tiap tiap tahun mak aku dapat bonus raya beribu sebab sentiasa sokong aku ... walaupun rumah aku ni semak dengan kompita kompita yang tak leh pakai.

Tapi janji masyukkkkkk ... sampai sekarang aku masih teruskan kerja ini .. sehingga bila aku nak berenti aku pun tak tau .. Sampai aku tak leh masyuk dah mungkin aku cuba bidang lain pulak. Yang penting masyukkkkkkkk.

Lagi satu bab nak suruh orang buat kerja free ... hat ni sikap orang kita cukup banyak ... kadang kadang naik meluaq aku .. nak charge rm3.00 pun payah .. tapi hat mana costumer aku kedekut sangat aku letak dalam service list belakang la ... hat mana bayaq power ... lepa tak call pun aku call .. nama pun nega .. kan naaaa.. nak idup.

Lagi satu bab nak suruh orang buat kerja free ... hat ni sikap orang kita cukup banyak ... kadang kadang naik meluaq aku .. nak charge rm3.00 pun payah .. tapi hat mana costumer aku kedekut sangat aku letak dalam service list belakang la ... hat mana bayaq power ... lepa tak call pun aku call .. nama pun nega .. kan naaaa.. nak idup.

Haha.. bukan ko jer meluaq.. aku pon meluaq.. Mana2 customer yang banyak sangat songeh tue letak jer list paling bawah.. Membazir masa nak layan.. Banyak lagi customer lain.. Dari melayan berjam2 berhari2 sorang customer camnie baik layan 10 customer lain yang straightforward..

jangan la puji ako! nanti kelab anti-c-fu kate ako pegi bayar korang untuk puji ako!!!!

Tak sangka C-Fu pun ada knowledge pasal bisness. Memang ada bakat jadi bisnesman pun.

Aku dalam planning nak buat bisness juga. Maybe next year start.

Moderator boleh tak pin topic nie?

Bagi aku la pelangan berhak untuk mendapat perkhidmatan yang sewajarnya .. dan ada kalanya pelanggan mungkin menerima services lebih dari sepatutnya tapi kalau dah sampai melampau makan modai tak payah laaaaa ...

Aku pernah pergi rumah pelanggan tukaq Bios Batery charge RM5.00 saja. Pelangan tu bayaq tanpa banyak soal siap nak jamu minum ayaq lagi. Walaupun kos atau modai aku beli batery ni dah RM2.00 .. tu lom masuk bill tipon aku yang terpaksa call dia banyak kali untuk tentukan masa bila dia ada rumah .. Minyak kereta dan jarak perjalanan aku rasa 7KM. isk .. campoq pi campoq mai makan modai tapi aku tetap buat sebab nak jaga nama aku dan hasilnya dia rekomen pc kawan dia pulak kat aku .. eerrkk tak caya tanya ahmades .. hik hik hik .. aku bawak dia masa pi rumah kostumer tu sebab dia cuti sekolah.

Upah tukaq Batery Bios = RM5.00

Modai beli Bios Batery = RM2.00

Untung Kasaq = RM3.00

lain lain kos

Minyak kereta +

Bill tipon +

Masa +

dan lain lain = makan modai

Untung terkumpul = Dapat pelangan baru .. hik hik hik ...

Aku pernah pergi rumah pelanggan tukaq Bios Batery charge RM5.00 saja. Pelangan tu bayaq tanpa banyak soal siap nak jamu minum ayaq lagi. Walaupun kos atau modai aku beli batery ni dah RM2.00 .. tu lom masuk bill tipon aku yang terpaksa call dia banyak kali untuk tentukan masa bila dia ada rumah .. Minyak kereta dan jarak perjalanan aku rasa 7KM. isk .. campoq pi campoq mai makan modai tapi aku tetap buat sebab nak jaga nama aku dan hasilnya dia rekomen pc kawan dia pulak kat aku .. eerrkk tak caya tanya ahmades .. hik hik hik .. aku bawak dia masa pi rumah kostumer tu sebab dia cuti sekolah.

Itu pon salah satu dari marketing strategy.. Walaupon dari segi pulangan duit kita tak nampak tapi sebenarnya pulangan adalah dari segi reputasi dan pengembangan customer.. Itu sebab penting untuk kita bagi customer puas hati dengan servis kita.. Sebab biler dia puas hati akan wujud kemungkinan2 ini:

-dia jadi customer tetap kita

-dia tolong mengiklankan bisnes kita secara sukarela (tak mau ke orang tolong promote??)

So kalau nak hidup dalam bisnes pandangan kita jangan takat tengok keuntungan masa singkat (markup tinggi2 untuk dapat untung lebih) tapi pandang jauh ke hadapan fikir macammana nak memanipulasikan customer yang kita ada ni untuk mengembangkan bisnes kita..

Customer yang tolong promote kita ni boleh lah juga dikatakan sebagai modal insan..

tumpang lalu...

tak semua org mampu jadi usahawan 0 modal ni...perlu ada skill dan bakat tersendiri..skil tu mungkin ada tapi bakat tu mungkin tak berapa ada...

sapa ada pengalaman selain dari bisnes dlm bidang komputer ni...boleh share...contohnya mana nak setup modal>tapak>pembekal>pelanggan....

perniagaan perlu pengorbanan...kalau kul 10 mlm dah sebuk nak balik rumah tgk TV tak yah ler susahkan diri...

aku ada kawan yg mula perniagaan dengan modal yg tak berapa besar....modal hanya kereta sebuah..duit sikit dan keberanian...ia membekal sayur pada restoran...dia pergi tanya semua restoran yg ada kat kawasan yg dia mampu pergi...dan menawarkan membekal sayur dan bahan mentah...dia mulakan dengan restoran yg berdekatan..(tak semua kedai mahukan perkhidmatan ini)...pada mula dapat 2..3 kedai lama2 dpt byk...lepas setahun dia dah nak bukak kedai bahan mentah...tapi satu jer kalau sapa nak buat benda ni...siang tidur...malam kerja....sebab kita kuli dan kita tokey..

kebnyakkan yg aku jumpa...kalau keluarga dah terlibat dlm bisnes anaknyer nanti akan ikut bisnes..termasuk ler member aku ni....

Tak kisah la berniaga botoi ka .. sayuq ka .. touyu (kicap) ka ... janji masyukkkk ... jangan lupa masyarakat kita adalah masyarakat materialistik .. kalau ada duit ramai orang hormat. kalau tak dak duit anda akan terasa diketepikan. Sapa yang nak sangkal kata kata aku ini silakan.

Tan Sri Moktar pun dulu pun bela kambing saja .. Kalau hampa dok kedah tentu hampa kenai satu kedai kereta nama VIMAL TRADING ... untuk pengetahuan semua .. tauke kedai ni asainya seorang pencacai basuh kereta dan buta huruf ( orang la kata aku tak kenai dia ). Sekarang dia ada 5 bijik kedai jual kereta dan pusat services NAZA dan menjual pelbagai kereta mewah.

Tapi nak naik bukan perkara mudah .. jatuh tergolek ... nangis sorang sorang ... tak leh tidur malam sebab kena tipu .. tekanan perasaan .. dan macam macam lagi kena hadapi .. tak pa .. buat dulu .. ranjau dulu .. mungkin air mata hari ini adalah emas hari esok.

Aku sebenaqnya berkawan dengan ramai orang kaya kaya yang mempunyai perniagaan sendiri... lepa banyak cerita kat aku pengalaman waktu mereka mula dari bawah. Ada yang cerita kat aku sampai tak tahan sebak mengenangkan waktu susah dulu. Macam macam yang terpaksa di lalui. Kalau tengok mereka sekarang tak leh terbayang macam mana susahnya mereka dahulu. Tapi itulah hakikatnya. Walaupun mereka sekarang sudah kaya raya tapi mereka masih tak lupa bahawa semuanya hanyalah sementara dan perjuangan ini masih belum selesai.

aku setuju apa yg c-fu cakap..

mmg ada cara utk jadi usahawan dgn modal yg rendah.. walaupun RM0..

aku hari ni pon ada bisnes.. masa aku mula2 dulu modal aku RM50jek..

drpd RM50 ni, hari ni dah blek bkak 2 cawangan selepas 4 tahun.. ;)

RM 50 jerk ? aku pun cam berminat jer.. :lol:

RM50 saja ...... kenapa tidak... siapa kata tak boleh ... aku dulu pun modai langung tak dak .. berbekalkan sebijik pc buruk aku dan mula start amik p orang untuk repair. Skru driver aku amik skru driver dalam moto aku dan yang memang telah sedia ada di rumah aku ni .. disebabkan pc aku lama maka terpaksa la aku beli PS2 mouse dengan PS2 keyboard (sebab masa tu pc banyak dah pakai PS2 keyboard dengan mouse) .. dari situ aku dah boleh menjana income dengan cara menjual kepakaran ( tapi tak pakar mana pun .. sembang ja lebih) dan tenaga. Installer aku pinjam dan aku dah memang ada untuk pakai sendiri. Tapi beza la kalau bermodaikan RM50,000.00 dengan RM50.00. Kalau ada RM50,000.00 mungkin boleh bukak kedai dan tunggu pelangan datang ... kalau modai RM50.00 kena la siang malam keluaq merata cari pelanggan. Nama pun nega kecik ... Tengok kawan kita .. dah ada empat kedai dia buleh bukak ... tabik spring lapan kali ...

Tapi kan .. jangan pulak TIRU apa yang orang buat kita pun nak buat .. cari la benda hat KITA BOLEH BUAT ... sorang cakap kompita ..pakat pakat nak buat kompita .. sorang cakap sayoq .. semua nak buat sayoq esok pulak orang kata touyu .. semua nak juai touyu sedangkan KITA TAK BOLEH BUAT walaupun pada dasarnya sama.

Contohnya kutip tin kosong dalam tong sampah ... modai aku rasa tak perlu la sangat ... setakat pengangkutan sama ada beskal atau moto ramai yang ada kan .. tapi BOLEHKAH KITA BUAT? Pada dasarnya semua boleh buat .. selongkaq tong sampah ... semua boleh buat kan ... angkat tin kosong ... semua boleh buat kan .. pi juai tin kosong pun boleh buat kan ... tapi kenapa tak buat ... heheheheh jawap sendiri la. Aku tengok apek apek dok kayuh beskal tengah malam cari kotak dengan tin walaupun tak dapat bantuan dan sokongan .. buleh pulak bela anak bini dia walaupun dia tak kaya. Tapi boleh la hidup. Sampai la ni pun dia dok kutip lagi .. idup lagi la tu.

Tapi itukah hakikatnya kehidupan wahai adik adikku .. hari ni jatuh tak bermakna hari esok pun suram .. hari nii naik tak bermakna cerah pada ke esokan harinya.

Kita semua sama .. semua kena menempuh cabaran yang mendatang. Kadang kala aku pun hampir putus harapan untuk menempuh hari hari mendatang. Aku masih mengagahi juga apa cabaran yang mendatang .. selagi aku termampu ... dan selagi aku masih di terima kerana aku cukup pasti bahawa aku nak jadi kaya walaupun aku masih tak nampak jalan macam mana aku boleh kaya .. biarlah ... biarlah aku menjadi angan angan mat jenin ... kerana mat jenin aku sudah berupaya mengubah sedikit sebanyak kehidupan aku walaupun aku tak pasti sampai bila.

PERJUANGAN MASIH BELUM SELESAI

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...