Jump to content
wu ming

Menjadi Belia Usahawan

Recommended Posts

sebenarnya aku buka topic ni memandangkn disini ramai orang yg dlm lingkungan umur mcm aku.

sebenarnya aku ni minat dlm bisnes, tapi aku xnampak jalan. sebenarnya aku xada masa nk ke seminar atau kursus ke usahahawanan yg dianjurkn seperti Mara atau PUNB.

aku bekerja dgn companay swasta, company kecik jer, maka aku kena handle semua dari bayar bil, buat cek, rekod, akaun, claim, dan lain2. kalo aku xhadir kerja maka, susahla majikan aku sbb semua nk kena tanya aku, aku kena buat kerja tu semua, xder org lain yg buat kerja aku.kompany aku ni kontractor punya bisnes. aku pulak xminat bisnes kontraktor ni dan aku zero knowledge abaout construction.

aku ni xder modal lngsng, aku ingat nk berenti kerja nk masuk kursus seperti yg aku kata, tapi gap sebelum dpt date yg pasti utk ker kursus tersebut, mana aku nk cekau duit tu. aku setakat ni xder side income lain, gaji hanya cukup makan.

aku mencari idea kat sini utk membuka minda aku.Mungkin ada ramai lagi org seperti aku kat sini dan dapat berkongsi idea bersama.

p/s: aku grade dip akaun uitm dah setahun, lps gred terus keja ni.aku kurang minat akaun.aku lebih minat bisnes.akaun cukuplah aku tahu basic semua, malas aku nk buat akaun dari rekod semua sampai financial report, boring dude..tengah pikir nk ada keja sendiri tapi dlm bisnes.pikir.pikir.pikir.haduh.......................

hai geng, ni best ni ada orang nk bagi buah fikiran.

sebenarnya saya minat dlm bidang pemborong/peruncitan barang2 ni.

tapi xder ter expose dgn mender ni, tu ingat nak g seminar ker,kursus ker haper. mungkin kat sini ader geng2 yg pernah buat atau berjaya dlm bisnes, especially yg ada masalah yg sama tapi dh setle dn bjaya mengatasi masalah ini.

saudara fros, sila beri buah fikiran anda..................t.k.

aku ad sorg kawan yg wt supply santan kt restoran2 n kantin kilang. pastu dia try PUNB utk amik pinjaman.sebelum amik pinjaman kena g kursus. skim ni elok untuk lepasan siswazah. pas g kursus ko kena wt kertas kerja n pastu ko leh apply loan kt PUNB. xsilap aku,member aku tu dapat loan dlm 30k,xsilap akula.

ko dh cuba usha2 kt sini

harap membantu :D

loan punb terbahagi kepada 3 tak silap aku..

1. prosper (rm70k - rm200k)

2. prosper pemborong (?? - RM5juta)

3. prosper siswazah (RM50k) -taraf pendidikan diploma ke atas shj

kesemuanya ambik masa dan perlu ko hadiri kursus.. dan kene buat kertas kerja yg lengkap..

kelebihan prosper yg aku nampak adalah :

1. interest rendah

2. pihak punb akan hantar org utk pantau dan guide kita dlm bisnes sampai kita btol2 success

3. peluang terbuka utk bumiputera

4. prosedur pinjaman tak sesusah pinjam dgn bank2

kalau ko nak ambik loan, aku cadangkan ko try apply prosper.. ;)

sebenarnya aku buka topic ni memandangkn disini ramai orang yg dlm lingkungan umur mcm aku.

sebenarnya aku ni minat dlm bisnes, tapi aku xnampak jalan. sebenarnya aku xada masa nk ke seminar atau kursus ke usahahawanan yg dianjurkn seperti Mara atau PUNB.

ko mesti cari masa tu. itu cabaran pertama :lol:

rilek..time ko kerja ni cuba kumpul duit sket2. benda2 xpekdah xyhla beli..wat cara kecil-kecilan dulu.

kalo ko leh dapat modal kecik2 dr family pon kira ok gak.

try wat rancangan perniagaan dulu. dh ad modal nnt leh trus on.

apsal kene ade modal?

ako start ngan 0 ringgit mesia bile balik sini. rilek je.

how can you say ko ade zero knowledge about construction, bila ko manage account DAN SEMUA BENDA untuk construction/engineering firm?

Nak jadi usahawan ni... banyak perkara kena fikirkan...

1. Modal...

2. Sasaran pasaran...

3. Persaingan...

4. Lokasi perniagaan..

5. Usaha tanpa jemu..

Selalunya yg utama ialah MODAL.....

tapi boleh atasi sebab ada agensi kerajaan sanggup bagi bantuan sama ada dari segi modal... nasihat...

Antara Bidang ptg ialah

1. Pertanian.

2. ICT.

3. Penternakan ayam, itik, Kambing biri-biri

4. Pembuatan makanan ringgan spt keropok ubi, pisang, ikan, dll

5. Buka stesen minyak.....gi Petronas Dagangan

6. Restoran.

byk lagi la... fikir mana sesuai

Nak jadi usahawan ni... banyak perkara kena fikirkan...

1. Modal...

2. Sasaran pasaran...

3. Persaingan...

4. Lokasi perniagaan..

5. Usaha tanpa jemu..

Selalunya yg utama ialah MODAL.....

tapi boleh atasi sebab ada agensi kerajaan sanggup bagi bantuan sama ada dari segi modal... nasihat...

hahhaaha semua ni betol,tp ad org kata....

apsal kene ade modal?

hehehe... tunjukkanla caranyer :lol:

off topic.

korg tau x, smidec ad peranan ke dalam membantu usahawan br nk bermula ni? kalo ad cmn ye?

apsal kene ade modal?

how can you say ko ade zero knowledge about construction, bila ko manage account DAN SEMUA BENDA untuk construction/engineering firm?

oh...C-FU.........

maksud saya tu, saya xder pengetahuan mcmmana nk setup construction tu, kerja-kerja jalan, bahan dn sbginya yg berkaitan.. kalo ader kat site saya xtahu langsung, dn sy xminat bidang ni.. saya hanya jaga akaun jer, akaun reti ler, kalo tanya ni bahan apa nk guna, nk buat mcmmana, memang zero la...bos saya yg handle kerja luar manage site.

mcm mana C-FU ngan 0 ringgit boleh rilek jer, dasyat tu c-fu, kami di sini nk tahu gak, kan kawan2 kan?.

patutla disini kami semua panggil C-FU...haiya....comenga....C-FU, i need r help....r are my c-fu...

c-fu leh kongsi pengalaman x?

*kawan2, kerajaan ada peruntukkan 400juta xsilap utk menambah bilangan usahawan bumi, cari kerja dulu baru pk modal, dan utk memudahkn saluran info sampai guna procedur yg ditetapkan seperti attend seminar,kursus yg ditetapkan baru dpt info penuh,saya nk g tp mdl nk hidup semasa dlm menghadiri kursus tu xder. tgh saving ler ni sikit2.

Edited by wu ming

bohong lah kalau nak jadi usahawan tanpa sebarang modal pun...

kalu gitu berlambak usahawan kat Malaysia ni..... paling kurang modal belanja kawan minum kopi o ke,

tongkat ali ke....

kalu gitu berlambak usahawan kat Malaysia ni..... paling kurang modal belanja kawan minum kopi o ke,

tongkat ali ke....

cis..pendekar sabros berani lu kutuk c-fu gua itu...nanti lu terima pembalasan dr gua, akan gua tuntut bela atas penghinaan itu, jgn lu pikir lu cacing nk jadi naga, mana lu tahu c-fu gua ada ilmu sakti,kungfu mabuk,ghaib ker haper, masuk jamban free xyah bayar 30sen. modal dia xguner, itu yg hebat ilmu dia tu, otak bisnes.lu xminat belajar ker, he,he,he.........p/s:just kiding dude. :lol:

*aku rasa susahla, diri aku ler, kalo xder aper2 ni nk start bisnes, korang xper la dah kaya*lepak2 kat umah makan tanggung nk kursus ker apa tunggu jer*nak ngan xnak jer*ho.ho.aku harap ngan statement aku ni ada org xsetuju dia respon dn citer kejayaan die.pancing beb.

cis..pendekar sabros berani lu kutuk c-fu gua itu...nanti lu terima pembalasan dr gua, akan gua tuntut bela atas penghinaan itu, jgn lu pikir lu cacing nk jadi naga, xguner, itu yg hebat ilmu dia tu, otak bisnes.

Pendekar sabros ni BERANI KERANA BENAR, TAKUT KERANA SALAH. Segala yang terkeluar dari mulut hamba, biar hamba saja yg tanggung heheheh

tongkat ali ke....

tu bukan modal. kalo camtu why not kate beli spender tu modal, duit bas pegi skolah tu modal, duit mak ko beli susu mase ko bayi tu modal?

modal as in capital. nak bukak kompeni? bukak la RM2 nye kompeni. MIMOS bukak kompeni khas untuk bid dapatkan WiMax lesen, RM2 je. 2 orang owner/shareholder. tu nak dapatkan lesen juta2 tu.

grant ade bejuta kat mesia ni. nak bukak booth kat exhibitions? mintak la kat MIDA. baya dulu pastu MIDA baya la balik. technically 0 investment kat situ.

ko kate ko accountant kat engineering firm. and ko kate semua bende ko yang buat. ape yang menghalang untuk ko setup consultation kompeni yang boleh bagi nasihat mengenai semua bende2 yang ko buat tu? ko tau ape firm tu buat dengan duit diorang, ko tau kompeni2 lain deal pasal bende ape dengan kompeni ko, ko tau cash flow banyak pegi mane, camner diorang dapat untung, etc.

ko, as an accountant, is in a great position untuk belajar secara teori dan direct practical mengenai camner diorang run kompeni diorang tersebut. ko tau big players sape, ko tau kompeni X buat ape, kompeni Y boleh buat ape, boleh bayar banyak mana, untuk keje banyak mane, etc. ni baru je satu idea ako leh cakap. dalam kepala otak ako ni ako leh pikir 2 3 lagi bisnes yang ko leh buat, dalam position yang ko ade sekarang. ko pegi ke trade show yang berkaitan macam buildex, invest untuk masuk, atau mintak member journalist untuk bawak ko skali ke trade2 show. mintak die buat extra journo pass ke.

kalo ko nak start kompeni baru, then the first thing adalah untuk ko STUDY. belajar semua ni, bukan just buat keje je. starting bisnes snirik memerlukan 24j sehari nye komitmen. lain dari keje snirik. ko study keje ko, ko study camner kompeni tu berjalan, ko study camner duit dalam kompeni berjalan. baru ko dapat idea. bukan dengan mintak hutang, pastu nangis soh gomen ajar.

orait gak idea ko tu C-FU..tang trade show tu jer aku kureng paham..

mintak hutang tu aku segan dlm bisnes, aku nk g kursus utk amik kelebihan kursus jer, interest rendah utk orang g kursus, contoh MARA, 4%. hutang kena ada tapi kena tahu bayar. g kursus utk tmbh ilmu2 yg sedia ada. gomen dia bagi bimbingan, yg lain terletak kat bahu sendiri saper2 yg bergelar usahawan, nak untung ker rugi atas usaha sendiri tanpa jemu.cakap senang bila buat susah tapi berbaloi.

C-FU, ko ada bisnes apa C-FU, mesti ko punya income riban-riban ni.

best jadi ko. ko nyer mind set power tahap baik punyer. ko patut jadi consultan la C-FU.

nampak gayanya Cfu dah mengamuk dah.....heeee takutnya hamba.

memang la belanja minum bukan modal nak jadi usahawan........tapi majoriti

perniagaan ni perlukan modal biarpun peniaga pasar malam.....

Cfu jangan marah yaa nanti kena jual....

tongkat ali ke....

aku setuju apa yg c-fu cakap..

mmg ada cara utk jadi usahawan dgn modal yg rendah.. walaupun RM0..

aku hari ni pon ada bisnes.. masa aku mula2 dulu modal aku RM50jek..

drpd RM50 ni, hari ni dah blek bkak 2 cawangan selepas 4 tahun.. ;)

aku setuju apa yg c-fu cakap..

drpd RM50 ni, hari ni dah blek bkak 2 cawangan selepas 4 tahun.. ;)

memang la kalau gitu... kita dapat balik..... tapi nak mula bisnes tu mesti pakai modal jugak...

sama kes kau la... modal mula-mula RM 50 pastu kau dapat balik....

yg aku tekankan RM 50 kau tu sebagai modal.....macam mana pulak boleh kata tak pakai modal.....

JANGAN BUAT LAWAK LA BROTHER

bagi hamba, semua 'cost' yg nyata atau xnyata yg ada kaitan dgn bisnes adalah modal.

contoh, tuan hamber nk buat bisnes keta sewa, tuan hamba kata tuan hamba xguna modal sesapa pun, tapi tuan hamba dah guna modal yg mak bapak bagi duit belajar amik lesen keta. itu kira bertuah gak tu, ada org semua sendiri nk hidup, lesen keta ker apa benda usaha sendiri. contoh jer la.

kita orang melayu patut banyak libat dlm bisnes.

nabi pun bisnes gak, kira ikut sunnah nabi gak ni, 1/99 rezeki dr bisnes.

jom kita pakat buat bisnes.

*lagi satu bisnes modal ciput, jadi agen insurance, aku tgh belajar la ni, insurance Produntial takaful BSN..kalo dah power amik exam modal RM150 jer*

p/s: saudara frost ko buat bisness apa modal 50hinggit jer.

Edited by wu ming

bagi hamba, semua 'cost' yg nyata atau xnyata yg ada kaitan dgn bisnes adalah modal.

wa caya sama lu... wu ming... modal tu mesti mau pakai ma... dalam mana-mana bisnes....

apsal kene ade modal?

drpd RM50 ni, hari ni dah blek bkak 2 cawangan selepas 4 tahun.

korang jelaskanla kt sini korg beniaga ape....?

terangkanla cmna stat bisnes dgn modal 0 ni...

korang ckp modal rendah2 tp kitorg xtau korg beniaga ape.......baik xpyh ckp beb...... :(

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...