Jump to content
midnight.cyclone

All About Electronic

Recommended Posts

assalamamualaikum... tergerak ati aku nak buak thread ni.. tak taula kalu ader yang dah buka..

aku nak tarik sebhagian besar otai-otai kita yang teror dalam aba electronic ni.. mungkin ramai bebudak kos elctronic dari poli,ipta,ipts kat forum niih.. so aku nak kita berkongsi la paer yang kita dah blaja..

see next topic for discussion

sesaper tau pasal HAM radio, atau amatur radio, yang mana lebey kurang walkie talki atau one way talking..

aku nak design sattu tapi aku nak gak pendapat sesaper yang tau pasal radio propagation terutama bebudak telekom.. aku bukan nak langgar undang-undang just sebagai mini projeck tahun akhir..

aku nak design satu transciever yang boleh beroperasi dalam linkungan 50 km yang mana tidak melanggar undang2 so ader sesaoer tau aper factor kite boleh kasik propagation tu jauh selain repeater(pengulang can menara telekon) atau penggunaan antena tinggi

ko ni macam nak carik teknologi baru jer,....aku tak tau apa2 sangat tapi kalo nak buat camtu mesti kene pemancar RF yang tinggi...kalao rendah akan terhalang oleh objek...tentu tak capai isyarat yang meliputi 50km...(jauh gak tu)..

assalamamualaikum... tergerak ati aku nak buak thread ni.. tak taula kalu ader yang dah buka..

aku nak tarik sebhagian besar otai-otai kita yang teror dalam aba electronic ni.. mungkin ramai bebudak kos elctronic dari poli,ipta,ipts kat forum niih.. so aku nak kita berkongsi la paer yang kita dah blaja..

see next topic for discussion

sesaper tau pasal HAM radio, atau amatur radio, yang mana lebey kurang walkie talki atau one way talking..

aku nak design sattu tapi aku nak gak pendapat sesaper yang tau pasal radio propagation terutama bebudak telekom.. aku bukan nak langgar undang-undang just sebagai mini projeck tahun akhir..

aku nak design satu transciever yang boleh beroperasi dalam linkungan 50 km yang mana tidak melanggar undang2 so ader sesaoer tau aper factor kite boleh kasik propagation tu jauh selain repeater(pengulang can menara telekon) atau penggunaan antena tinggi

Nak bagi jauh yek? Cam ni...

1. Pakai disc (yang macam astro, atau lagi besar lagi bagus). Kalau pakai disk, gelombang dipancarkan searah sebab tu ia lebih kuat. Aku pernah baca artikel (WiFi shootout), bila pakai disc, dengan power dari kad WiFi pun boleh cecah ratusan km. Kalau nak buat broadcast tak boleh lah sebab isyarat perlu dipancar ke suma arah.

2. Letak antena tinggi (macam yg ko dah cakap). Ini cuma untuk melepasi beberapa halangan kecik di permukaan bumi spt pokok, bangunan dsb. Benda-benda ni boleh menghalang gelombang pendek.

3. Guna glombang panjang sbb ia lebih payah tersekat cuma masaalahnya ia mudah terganggu, banyak noise.

4. Ini cara yang paling baik iaitu dengan menambah kekuatan kuasa pemancaran (kalau boleh sampi cecah kW). Tapi kalau untuk 50km aku rasa sekitar 10 - 20 Watt pun dah cukup.

Pasal tak nak langgar undang-undang ni payah la sikit. Setahu aku hanya gelombang untuk kereta ctrl 27Mhz, 40Mhz dan beberapa frekuensi lagi yang dibenarkan, itu pun beberapa miliwatt je. Tak pun cuba cek, ada satu lagi frekuensi untuk radia amatur, aku rasa yang ni dibenarkan untuk kuasa yang lebih besar, tapi rasanya kena dapat lesen gak.

Edited by CFoo++

Saya bukan pakar sangat cuma pernah melalui semua ni. Pertanyaan Kyra nak buat transiver 50 km bole hanya pakai propagation. BOLEH dibuat

Pertama sekali kyra kena ada lesen radio amature. Boleh lawat d http://www.mcmc.gov.my/. Buat permulaan ambil lesen B so bole laa nak buat experimet apa-apa ke.. mengikut spektrum yg dibenarkan.

so far rakan saya pernah komunikasi antara Malaysia ( Kajang ) dengan negara sebelah UK **saya lupa nama negara tersebut** hanya mengunakan radio tanpa pengulang Freq 27.085 Mhz

Jika berminat bole lah hubungi sy khairul8008{@}yahoo.com.my atau mana-mana rakan radio amature. mereka semua sedia menunjuk ajar kepada sesiapa yang berminat tentang hal ni.. Anda juga bole rujuk d

tq

Edited by khairul8008