Jump to content
Levin

Computer Maintenance And Cyber Cafe Setup..

Recommended Posts

ini salah satu aku dapat dalam laman web KERAJAAN TEMPATAN

http://aplikasi.kpkt.gov.my/akhbar.nsf/521...98?OpenDocument

AKHBAR / NEWSPAPER : BERITA HARIAN SEKSYEN / SECTION : BERITA MINGGU

TARIKH / DATE : 01/29/2004 HARI / DAY : KHAMIS

ISU / ISSUE : KERAJAAN TEMPATAN MUKA SURAT / PAGE : 12

TAJUK / TITLE : Lesen Tahunan Café Internet Tinggi

SAYA mengendalikan perniagaan menyedia-kan khidmat Internet Cafe-Cyber Cafe di Lang-kawi, Kedah. Baru-baru ini saya dimaklumkan oleh Majlis Perbandaran Langkawi untuk mendapat lesen bagi menjalankan perniagaan cafe internet adalah RM18,300 setahun.Saya memiliki lesen perniagaan premis daripada Suruhanjaya Syarikat Malaysia.

Sebagai pengusaha cafe internet, jumlah yang dikenakan bagi mendapatkan lesen itu adalah di luar jangkaan saya dan tidak berpatutan. Untuk makluman pengusaha cafe internet, kami hanya memberi khidmat internet dan memudahkan pengguna melayari Iaman web jika mereka berada di luar premis.

Ia juga adalah sebagai satu bidang pernia-gaan yang harus diberi perhatian, meman-dangkan peningkatan khidmat informasi dan teknologi hari ini.

Sebagai pengusaha, saya rasa amat wajar bagi majlis perbandaran mengenakan jumlah bayaran setimpal. Kebanyakan pengusaha cafe internet tidak membuka kedai 24 jam.

Perolehan kami juga adalah tidak lebih daripada RM60 hingga RM80 sehari. Ini juga bergantung kepada tempat dan kawasan se-perti luar bandar dan di bandar.

Kadar bayaran khidmat dikenakan kepada pelanggan RM2 hinggaRM5 sejam bergantung kepada keadaan setempat. Bagi kawasan saya, kami hanya mengenakan bayaran RM2 satu jam penggunaan.

Premis saya juga berhampiran Lapangan Terbang Antarabangsa Langkawi. Waktu perniagaan kami juga adalah tidak lebih 10 jam iaitu bermula jam 10 pagi hingga 8 malam.

Seharusnya majlis perbandaran mengenakan kadar setimpal terhadap pengusaha cafe inter-net Pulau Langkawi sebagai pusat tarikan pe-lancong sememangnya memerlukan cafe inter-net sebagaimana bandar dan pulau lain. Perlu diingat bukan semua pengusaha cafe internet mendapat modal daripada.institusi kewangan dan modal beroperasi adalah tinggi.

Saya rasa perkara ini perlu diberi perhatian memandangkan kemajuan dunia IT yang se-makin berkembang di Malaysia. Tetapi ada pengusaha internet disaman mengikut Akta Lesen Hiburan.

Kewujudan cafe internet sebenarnya mem-bantu pelancong mencari maklumat dan mengetahui sesuatu tempat lebih terperinci.

Sara berharap kerajaan dapat menimbang-kan perkara ini memandangkan kadar bayaran lesen itu terlalu tinggi berbanding di negeri seperti Kuala Lumpur dan Selangor.

M. Kayveas sendiri dah terangkan apa itu Cyber Cafe dan Pusat Siber...hehehehe

Datuk M. Kayveas: Yang Berhormat, berkenaan dengan tempat-tempat

video ini, kalau ada aktiviti- aktiviti jenayah ataupun aktiviti selain daripada lesen yang

telah diberikan, kalau ada laporan, buat kepada pihak polis, pihak polis akan buat

tindakan. Dan juga kalau tempat itu tidak sesuai untuk lesen yang telah diberikan pada

mulanya, untuk maklumat pusat komputer berinternet/siberYang Berhormat, kalau kita kata pusat cyber, pusat cyber ini

biasanya untuk menjalankan aktiviti perniagaan internet dan dilesenkan di bawah

undang-undang kecil trade ataupun perniagaan perindustrian dan undang-undang kecil

iklan.

cyber cafe

Kalau kita kata pusat café cyber yang menjalankan aktiviti perniagaan internet

di samping menyediakan kemudahan makanan serta minuman ringan. Kalau ada

masalah di tempat-tempat tersebut, kuasa ini terletak kepada pihak berkuasa tempatan

dan juga pihak berkuasa negeri. tetapi kalau ada aduan, bolehlah Yang Berhormat

laporkan kepada kementerian dan kita mungkin beri arahan kepada PBT-PBT

berkenaan.

Datuk M. Kayveas:

Tetapi untuk maklumat Yang Berhormat, ini cyber café ini dan pusat café dan

café cyber ini adalah untuk memberi galakan dan merangsang masyarakat supaya

mereka mempunyai pengetahuan dan kemahiran dalam bidang teknologi maklumat dan

komunikasi. Kalau ada kita punya anak-anak, ada murid-murid yang kecil pergi ke

tempat ini dan buat jenayah atau pun dia hisap rokok selepas itu lain benda, itu berilah

aduan ataupun mungkin Wakil Rakyat atau ibu bapa perlu ambil tindakan yang

sewajarnya

Ada org backup...jgn risau..... ^_^

Tengok lah NAMA apa dia pakai.... Cyber Cafe ker... Cyber Center ker....... tak sama bro.... @_@

Dengan tak malunya... aku letakkan picture lesen premis aku... ^_^

Edited by xdsl

bro xdsl,cc kat seksyen 13 yg ko maksudkan tu cc yg sebaris dgn kedai mamak tu ker?berhadapan dgn apartmen acapella?tu cc ko ker?or ko keje kat situ?

cc skynet tu kl kat mana?

aku ada sebut pasal cc seksyen 13 eh?... tu member kawan aku punya abg yg punya.... ^_^ (baca: ini harta ahmad albab yg punya).

cc skynet kat kl...seperti mana yg tertera pada lesen tu. itulah alamat dia........... tak nampak eh.. :-?

Saya berminat dengan perbincangan pasal cc tuh, saya ini ada masalah skit pasal cc nie. Saya telah buka cc nie kat dengan kaw. kampung tetapi tidak laku, dah buka selama satu bulan. Saya nak tanya kaw. mana yang dapat sambutan. Saya jugak ingin membuka kelas komputer, tetapi tidak ada sambutan. Saya bercadang nak pindah kedai kat bandar pasir mas, tapi sewanya mahal sangat. :mellow:

pilih la tmpt yg padat dgn ;penduduk... satu tmpt tu ada 2-3 taman bersebelahan... bangunan kedai plak klo boleh tmpat laluan budak2 gi sekolah...

tipoo la klo cc bukak utk org dewasa je... pelanggan utama tetap budak2... tapi beringat la.. jangan bagi budak ponteng masuk.. beruniform pon tak boleh...

aku ada sebut pasal cc seksyen 13 eh?... tu member kawan aku punya abg yg punya.... ^_^ (baca: ini harta ahmad albab yg punya).

cc skynet kat kl...seperti mana yg tertera pada lesen tu. itulah alamat dia........... tak nampak eh.. :-?

ooo...psl cc tu,mmg aku puas hati.seronok beb main tenet kat situ.tp situ ramai siot yg main game.tension gak aku time main tenet...

hehehe.xperasan lak ader alamat tu...

assalammualaikum warahmatullahiwabarakatuh,

sy tgl di sebuah kawasan kg yg terdapat sekolah di sekitar nye sebyk 6 buah sekolah, di depan rumah sy terdapt sebuah sekolah teknik,

sy juga mempunyai 3 rumah sewa kosong dan bercadang utk menjadikan umah tersebut sebai cc utk kawasan tersebut,

masalah nye rumah tersebut rumah papan terdapat 2 bilik setiap satu buah,

sy nak ubah suai rumah tersebut menjadi batu<< hehe bukan nak sumpah umah tu jd batu :D

ok, sekarang sy tak tahu mcm mane nak mulakan perniagaan cc tersebut, ade tak cth kertas kerja ut perniagaan cc? di mane sy boleh dapatkannye?

sy igt nak buat pinjaman peribadi 100ribu utk cc tersebut.

sewa bulann tmpt tak yah bayar krn ayah sy nye umah sewa,

sekarang sy nak tahu step lengkap utk perniagaan cc nie.

cth daftar syrikat, lesan, tue jer yg sy nak thu, peralatan semua utk cc sy leh buat sendiri.

please sape yg ade engalaman leh tlg sy tak? ym sy di

eman2000my

bleh tahu negeri nya tak?

betul....aku dah terang kat diorang...apa itu cybercafes...golongan mana yg guna...

tapi dia kata undang -undang 1st... kena apply kat pejabat daerah...dan pilih kalau nak buat cc lesen RM50 sehari x 1 tahun=rm18000 atau nak buat gaming rm 200 sebiji komputer x berapa biji yg nak apply...

buntu-buntu..pegawai pej.daerah kata kat aku, kalau tak ambil lesen tak apa....kalau polis D7 Datang ,rampas semua pc dan saman ,hanya tinggal lantai saja...

ada cc kat sini dah kena....aku dengar cerita kat kedah semua dah nak kuat kuasa,penang pun nak ikut juga...lagi ada member aku kat pulau langkawi baru saja tutup....dia kata dah boring....dengan karenah...ini..

dengar cerita akan satu malaysia dia orang akan buat...

nie sebab ada cc yg dah salah guna nama kefe internet tapi buat judi...mesin slot guna pc....masalah-masalah....

cc aku sill on macam biasa....aku dah apply lesen...tapi tak lulus lagi.....tak tahu apa nasib...

a'kumz..xdsl

ko buka cc juga ka....dimana...aku pun nak tahu juga....ditempat ko....

atau rakan-rakan yg sama bisness nie...

undang-undang tu dah diwartakan tahun 1997...pegawai.pej.daerah tempat aku yg tunjuk enekmen negeri 1997...

memang ada...dia kata cuma sebelum nie mereka tak turun padang...cc naik macam cendawan...

kalau sesiapa ada masa sila kepejabat daerah tempat masing...tanya...adakah sama dengan tempat aku...

aku cari dalam internet dapat...

http://www.parlimen.gov.my/hindex/pdf/DR-12042006.pdf

http://www.parlimen.gov.my/hindex/pdf/DR-23-10-2001.pdf

tu yang aku nak tahu..juga....

ada member aku baru nak setup cc,pc dah beli,kedai dah sewa...tapi tak beroperasi lagi...pun kena apply

aku br je bukak cc, 3 bln++. aku dah dpt lesen hiburan....200/pc. tpt au, aku buat aing, untuk internet, n games. bahagi 2. games....12 pc, inernet 5 pc..... aku bayar kat upd 12 pc la.....

aku nasihatkan elok apply dulu....buat secara ikhlas,,,ikut law...nanti dah keluar puluh2 ribu....blum sebulan...kena rush.....habis

ko nak datang ke? huhuuhuhuuhuhuhu ..........

PM sebelum dtg.

xtau lg biler nak dtg.aku kat ipoh skarang nie...nnt aku turun sana aku bg tau...leh main free.hehehe... :lol:

nyawa2 ikan lah.... ^_^

tapi insya'allah lepas ni boleh upgrade. Alhamdulillah, dpt sedikit sumbangan daripada abg ipar aku...hehehehehe

@eman2000my..

first skali, tulisan tu tak payah le besar sangat.. kekekeke.. kecik pon org dah nampak ;)

pasal buat cc kat rumah tu aku tak sure bleh ke tak..

tapi, apa2 hal pon ko rujuk kat sini k.. rajin2kanlah membaca..

http://forum.putera.com/tanya/t36479.html

aku br je bukak cc, 3 bln++. aku dah dpt lesen hiburan....200/pc. tpt au, aku buat aing, untuk internet, n games. bahagi 2. games....12 pc, inernet 5 pc..... aku bayar kat upd 12 pc la.....

aku nasihatkan elok apply dulu....buat secara ikhlas,,,ikut law...nanti dah keluar puluh2 ribu....blum sebulan...kena rush.....habis

aik . cc dah bawah lesen hiburan ker? kau kat mana? aku pun nak tanya betul ker dengar cerita dekat perak lesen cc ni dibekukan. sebab aku nak buka cc awal tahun 2008. kalau dah beku kena pikir projet lain lah pulak.

p/s: ada sesiapa boleh beritahu aku jawapannya.

:rolleyes: akom,kalau nak buka kecil kecilan kat umah ok ker?? :rolleyes:

muffinxe

kubang kerian.. dulu kat kok lanas

bunny_rich

kalau nak katakan secara kasar susah jgk, nak best kena ikut budget la.. kalau budget 20K, kita buat cara 20K, Klau 50K buat cara 50K..

katakan la mcm ni...

pc 1.5K perunit x 11unit(termasuk server) = 16500

printer/scanner/webcam/switch = 3000 keatas

kerusi/meja = 2500 keatas

networking + wiring letrik (depends/roughly) = 5000 keatas

sewa kedai + deposit = 1500 keatas

games/window/office (ori) = 15000 keatas

line telefon/streamyx (kalau pakai streamyx) = 500

carpet + kipas + aircond + partition = 5000 keatas

cat kedai/hiasan/ lampu kelip-kelip hehe = 1000

lepas tu yang paling penting modal pusingan = kalau nak selamat kena ada duit utk buat pusing/bayar bil/sewa/pekerja sekurang kurangnya utk 6 bulan.jangan expect bukak jer terus nak dapat duit banyak.. kena beringat dulu...

semua ni sebenarnya secara kasar sangat jer...

kalau kat area bandar besar maybe lagi mahal.bergantung kepada sewa kedai dan jgk jumplah pc.kalau nak buat kecik² dan area kampung² munkin boleh lagi nak cilok cilok pakai win ngan games pirated tapi saya tak jamin la... tapi itu ari saya setup kat cheras pun tokey dia pakai yg pirated ejr semua... ttg keuntungan, kalau kawasan tu ramai org mmg lah best... yang kat cheras tu hari first bukak pun dah dapat 500 lebih.. baru 15 bijik pc.. dan juga tgk kawasan tu berapa rate dia. kalau pakai rate rm2 sejam maybe kena banyakkan pc lah... tapi kalau rate lebih dari rm3 huh... mmg masyuk lahh...

apa apa hal pun, sesape yang serious nak setup saya boleh tolong .... call jer....

sandrock25

kalau nak lebih kurang budget mcm kat atas la... kalau pasal setup pc... tgk la berapa bijik, pastu pasal wiring letrik kena tgk tpt dulu... pasal networking kena tgk nak wire ker unwired, berapa bijik pc, jauh dia, dll..

:rolleyes:

ini salah satu aku dapat dalam laman web KERAJAAN TEMPATAN

http://aplikasi.kpkt.gov.my/akhbar.nsf/521...98?OpenDocument

AKHBAR / NEWSPAPER : BERITA HARIAN SEKSYEN / SECTION : BERITA MINGGU

TARIKH / DATE : 01/29/2004 HARI / DAY : KHAMIS

ISU / ISSUE : KERAJAAN TEMPATAN MUKA SURAT / PAGE : 12

TAJUK / TITLE : Lesen Tahunan Café Internet Tinggi

SAYA mengendalikan perniagaan menyedia-kan khidmat Internet Cafe-Cyber Cafe di Lang-kawi, Kedah. Baru-baru ini saya dimaklumkan oleh Majlis Perbandaran Langkawi untuk mendapat lesen bagi menjalankan perniagaan cafe internet adalah RM18,300 setahun.Saya memiliki lesen perniagaan premis daripada Suruhanjaya Syarikat Malaysia.

Sebagai pengusaha cafe internet, jumlah yang dikenakan bagi mendapatkan lesen itu adalah di luar jangkaan saya dan tidak berpatutan. Untuk makluman pengusaha cafe internet, kami hanya memberi khidmat internet dan memudahkan pengguna melayari Iaman web jika mereka berada di luar premis.

Ia juga adalah sebagai satu bidang pernia-gaan yang harus diberi perhatian, meman-dangkan peningkatan khidmat informasi dan teknologi hari ini.

Sebagai pengusaha, saya rasa amat wajar bagi majlis perbandaran mengenakan jumlah bayaran setimpal. Kebanyakan pengusaha cafe internet tidak membuka kedai 24 jam.

Perolehan kami juga adalah tidak lebih daripada RM60 hingga RM80 sehari. Ini juga bergantung kepada tempat dan kawasan se-perti luar bandar dan di bandar.

Kadar bayaran khidmat dikenakan kepada pelanggan RM2 hinggaRM5 sejam bergantung kepada keadaan setempat. Bagi kawasan saya, kami hanya mengenakan bayaran RM2 satu jam penggunaan.

Premis saya juga berhampiran Lapangan Terbang Antarabangsa Langkawi. Waktu perniagaan kami juga adalah tidak lebih 10 jam iaitu bermula jam 10 pagi hingga 8 malam.

Seharusnya majlis perbandaran mengenakan kadar setimpal terhadap pengusaha cafe inter-net Pulau Langkawi sebagai pusat tarikan pe-lancong sememangnya memerlukan cafe inter-net sebagaimana bandar dan pulau lain. Perlu diingat bukan semua pengusaha cafe internet mendapat modal daripada.institusi kewangan dan modal beroperasi adalah tinggi.

Saya rasa perkara ini perlu diberi perhatian memandangkan kemajuan dunia IT yang se-makin berkembang di Malaysia. Tetapi ada pengusaha internet disaman mengikut Akta Lesen Hiburan.

Kewujudan cafe internet sebenarnya mem-bantu pelancong mencari maklumat dan mengetahui sesuatu tempat lebih terperinci.

Sara berharap kerajaan dapat menimbang-kan perkara ini memandangkan kadar bayaran lesen itu terlalu tinggi berbanding di negeri seperti Kuala Lumpur dan Selangor.

akom,kalau nak bukak kecil kecilan kat umah ok ker??

errr... tumpang maklumat bleh tak...? sama ler saya budget dalam 15k~20k gak... 10pc... area langkawi... agak2 bleh ker 10 pc... bantulah...

Assalamualaikum & Salam Perpaduan...

Actly sy ahli baru di sni, hope forumers2 sume xkeberatan nk kongsi ilmu & idea perniagaan dgn sy..

Sebernarnye sy excited gak nk wat biz Cyber Center ni, cume bleh x u all kasi guide line or 1st prosuder yg perlu sy lakukan sblum membina perniagaan ini?

And 1 lagi, if sy jalankan biz ni sejauh mane biz ni bleh pg? Banyak untung ke? Or banyak di ganggu oleh pihak berkuasa?

Hope pd peniaga2 yg otai ttg biz ni bleh kasi pandangan... TQ

Edited by Maibcjb

assalamualaikum sume otai2 putera ..

aku baru join putera ni ..slalu aku main baca tadak register pon ..ehehe

tp arini terpikat lak dgn bisnes CC ni ..

jadi aku ade cadangan n idea gak la berkait dgn bisnes CC neh ..

aku nak minta tolong ..

katekan aku bukak CC dlm 10pc @ 5 pc ..aku tak install game ..msOffice jer

pastu + kelas komputer + fotostat + leminate + photo(cam passport) + repair

adakah sume tadi aku perlu lesen berlainan atau aku leh sumbat sume tu

kat CC aku ..

email aku : [email protected]

Edited by blackxFox