Jump to content
tabah

Hardisk Paling Cool

Recommended Posts

assalamualaikum...

kalau nak beli hd..yang mana paling ok(boleh cool-x naik mendadak) bila lama digunakan

mohon bantuan

kenapa saya ader tanda WARN sekarang kat nama saya(nikconsult) kat sebelah kiri nie

Edited by nikconsult

assalamualaikum...

kalau nak beli hd..yang mana paling ok(boleh cool-x naik mendadak) bila lama digunakan

mohon bantuan

kenapa saya ader tanda WARN sekarang kat nama saya(nikconsult) kat sebelah kiri nie

erm Western Digital ok..suhu pun cool..harga pun ok :D

WARN tue sume orang ade...jgn risau :D

bagi aku sumer bagus...sbb skang sumer pengeluar dah pandai, cume kena pandai tau spec hard disk tu...depend yg mcm mane ko nak...

erm Western Digital ok..suhu pun cool..harga pun ok :D

WARN tue sume orang ade...jgn risau :D

OK ke? Aku pakai sebulan terus rosak. Pastu gi warranty dpt hdd WD yg sensor rosak, suhu start 60c sedangkan Seagate 3 biji (1 Sata & 2 Pata dlm range 40+).

Dah 2 kali tukar pon sama, tapi pakai je la. Kalu rosak lagi, x tahu la.

Even seagate Sata yg aku pakai ni lagi bagus walopon dah lame.

assalamualaikum,

betul juga semua hard disk boleh dikatakan lebih kurang sama hebatnya, cuma buat masa ni bagi saya seagate

adalah pilihan terbaik kerana ia menawarkan 5 tahun warranty berbanding wd (3 thn). Cuma kalau nak lagi jimat bole beli Max (recond maxtor) 1 year waaranty. Biasanya hdd yg lama tempoh warranty lebih tahan le hdd tu

assalamualaikum...

mohon bantuan

ko boleh beli hdisk cooler, yg ader casing n jg skali ngan kipas...

mengenai tanda WARN

Aku ada beli Maxtor 250G

Tak sampai 1 hari dah berbunyi keletuk..keletak...keletuk..keletak

Terus tak boleh restart. :(

Kena tukar one-to-one la..

Biol betul la maxtor nie.

ehehe.. WD ok.. tp seagate mmg patut jadi pilihan korang skarang memandangkan 5 taun warranty. ;)

anyway, slama aku pakai hd sperti, WD, maxtor, samsung.. smua woke jerk.. bagi aku smua sama jerk. memasing ada kelebihan n kekurangan. :)

Seringkali jika cakera keras anda tidak dapat digunakan, anda terus menyatakan yang cakera keras anda telah rosak 100%. Sebenarnya masih ada lagi ikhtiar yang boleh dilakukan untuk menyelamatkan cakera keras anda sebelum membuangnya ke dalam bakul sampah.

Teknik pemulihan cakera keras

Ikuti beberapa petua di bawah ini di mana semuanya telah terbukti berkesan. Cara dan teknik yang dinyatakan adalah bagi keadaan cakera yang telah lumpuh sepenuhnya. Pendek kata tiada jalan lain lagi yang boleh dilakukan selain dari membuangnya.

Teknik pembekuan

Teknik yang saya belajar ketika menjadi juruteknik komputer, apabila menghadapi masalah seperti \"data-read error\", jalan penyelesaian ialah dengan membeku cakera keras semalaman. Ini membuatkan data semakin tidak dapat dibaca, tetapi hanya untuk sementara sahaja. Jika data tersebut amat kritikal, anda perlulah menukar terus cakera keras (terutama sekali drive failure).

Caranya ialah dengan membungkus hard drive dengan beg plastik yang kalis air, letakkan di dalam peti sejuk selama lebih kurang sejam dan terus berdoa.

Kemudian keluarkan ia dari peti sejuk dan terus sambungkan kabel komputer dan hidupkan PC dan lakukan pemindahan data dgn secepat yang mungkin sebelum suhu cakera keras tersebut meningkat.

Teknik hentakan

Antara sebab utama mengapa cakera keras sukar untuk berputar (spin) ialah kerana kepala (head) telah melekat pada piring (platter). Sebagai jalan terakhir, hentakkan hard drive di atas tempat yang keras (lantai) setinggi 8 inci sebanyak sekali hentakan. Insyaallah, tidak dapat tidak 90% masalah tersebut dapat diselesaikan.

teknik-teknik kat atas tu adakalanya bergantung kepada cara terbaik kita lakukan

dan juga nasib seseorang....

kalau bernasib baik... data-data tu dapat diselamatkan... tapi kalau tak bernasib baik....

berputih mata lah nampaknya.

walau apa-apa pun... teknik di atas adalah salah satu usaha kita

untuk menyelamatlan data kita... semoga berjaya

Seringkali jika cakera keras anda tidak dapat digunakan, anda terus menyatakan yang cakera keras anda telah rosak 100%. Sebenarnya masih ada lagi ikhtiar yang boleh dilakukan untuk menyelamatkan cakera keras anda sebelum membuangnya ke dalam bakul sampah.

Teknik pemulihan cakera keras

Ikuti beberapa petua di bawah ini di mana semuanya telah terbukti berkesan. Cara dan teknik yang dinyatakan adalah bagi keadaan cakera yang telah lumpuh sepenuhnya. Pendek kata tiada jalan lain lagi yang boleh dilakukan selain dari membuangnya.

Teknik pembekuan

Teknik yang saya belajar ketika menjadi juruteknik komputer, apabila menghadapi masalah seperti \"data-read error\", jalan penyelesaian ialah dengan membeku cakera keras semalaman. Ini membuatkan data semakin tidak dapat dibaca, tetapi hanya untuk sementara sahaja. Jika data tersebut amat kritikal, anda perlulah menukar terus cakera keras (terutama sekali drive failure).

Caranya ialah dengan membungkus hard drive dengan beg plastik yang kalis air, letakkan di dalam peti sejuk selama lebih kurang sejam dan terus berdoa.

Kemudian keluarkan ia dari peti sejuk dan terus sambungkan kabel komputer dan hidupkan PC dan lakukan pemindahan data dgn secepat yang mungkin sebelum suhu cakera keras tersebut meningkat.

Teknik nie memang terbukti...aku dah penah try :).....selamat data-data...time tue...hard disk tak detect....masuk peti ais....esok.....pasang.....dapat plak detect...trus backup......skunk dah jahanam balik....try buat bende same....takleh plaks....hehehe....tue dinamakan "nasib"

kalu bagi aku seagate yang elok...

dah byk kali format... tetap cool....

pastu sebelum ni aku dah guna maxtor dan western (konon nak jimatla)

hampeh.....

x leh pakai...

lasak sikit

dah mula nak rosak...

Love Seagate

kesian kat maxtor...

mcm nih...sebaik mungkin korang letak cooler kat hdd korang tu...

x yh yg mahal2 pon...beli je yg rm15 tu...

letak kat bwh litar hdd tu...insyaallah jangka hayat hdd tu panjang...

aku pernah tgk sendiri hdd aku lebur di bahagian bwh...

erm mase tuh x pakai cooler hdd...

abes punah asil keja aku selama 2 thn di universiti..huh..

lepas tu aku terus beli cooler yg best...[5kipas utk satu hdd]

lps tu dah x de masalah lansung...

skang aku ada maxtor,seagate,wd raptor,

dgn yg terbaru hitachi deskstar...

ntah,dulu2 time aku memula berjinak jinak dgn pc nih..thn 1997

pc aku tu pakai hitachi la...

aku memikirkan yg hitachi ni sbnrnya pioneer dlm bidang hard disk nih..

yeke?? <--- tolong betulkan kalo salah...

tp skang semenjak gna hitachi aku boot window [windows boot screen]

ada la dlm 2saat je...

apekah maksudnya itu?? hitachi best ke??

Love Seagate

Sebut pasal Seagate baru teringat nak bgtau sesuatu:

=> Friday, December 15, 2006

Monterey, Calif. -- Alan F. Shugart, a pioneer of the hard disk drive industry and co-founder of Seagate Technology, has died. He was 76.

http://www.cleveland.com/obituary/plaindea...coll=2#continue

Hitachi or Seagate, saya masih xtau yang mana satu.

Perhaps, otai2 lain boleh jelaskan.

-Edited-

Opps, dalam Wikipedia cakap lain.

Alan Field Shugart (September 27, 1930 – December 12, 2006) was a leading computer engineer in the disk drive industry.

Sory2.

Edited by tdl

erm tumpang tanya...

nak bekukan hdd tuh kat area mana?

area ais beku ker area biasa?

sbb hdd aku dah ngong.. kalo pasang jer bunyi 'klik' kat cakera dier berulang-ulang... then com aku x leh masok windows..

tp bila cabut biar master hdd jer ok bleh masok windows..

ader harapan ker hdd aku nih nak idup balik???

Bagi aku la...

HDD ni semuanya same jek... 'Nasib' yg jd penentunya....

Aku dah pakai HDD Western D (dah pakai 3 tahun), Maxtor SATA (dah pakai 2 tahun), Seagate SATA (dah pakai 3 tahun).. semuanya still ok sampai skarang...

Ade yg 'nasib' x baik, baru pakai 1-2 bulan dah kong...

ade yg 'nasib' baik dh pakai 5 tahun pun ok lagik...

Aku rase skarang aku pilih Seagate sbb ade 5 yrs warranty.. so, lebih rase selamat la...

assalamualaikum...

mohon bantuan

jangan beli maxtor...aku guna sthn je..dah kong....WD ok...dh 5 thn dh....segate pn ok...maxtor hampeh.... :angry::angry::angry:

salam.. selamat hari raya aidil adha..

pengalaman aku pakai hdisk x la byk cam korang..antara hdisk aku :

seagate 10 gig... antara yg paling aku kagum. masih bleh pakai sampai sekarang.. cumanya la nie kwn aku yg pakai hdisk tu..

seagate 30 gig... aku pakai 2 thn.. pas tu kwn aku beli dari aku plak.. pasal dia aku nak beli hdisk baru. hdisk tu senyap dan juga bleh di katakan laju la jgk time bootable. skrg nie tak tau la bleh guna lagi ke tak. lama dah tu..

maxtor 80 gig.. aku beli masa thn 2003, mula2 mmg la laju dan senyap. pas tu thn ke-2 dah bising skit serta suhu meningkat bila main game. skrg nie dah kong pasal aku terhentak kat atas meja. terus xleh nak baca.

western digital 200 gig.. aku pakai skrg nie.. br berusia stengah tahun. wat masa nie senyap... cuma terasa panas skit. kdg2 sampai 56'C. tpai bila musim sejuk 42'C jerk. kira normal la jgk.bising skit bila buka aplication.

western digital raptor 74 gig... wat masa nie ok jerk. panas2 pun sampai 30'C.. skrg nie tgh guna 24'C. utk hdisk nie aku pakai Antec cooler. hdisk yg lain aku x pakai cooler.

itu jerk la komen aku. cuma hdisk maxtor nie kan bawah seagate. jadi lagi bagus seagate kot.. itu la, ramai sgt komen pasal hdisk maxtor.. ikut la korang nak beli mana.. sumer ok jerk. tgk la pd penggunaan camner.. lagi satu, saper2 yg pakai hdisk dgn sambungan usb xternel.. elakkan utk pakai lama, lepas pakai, terus jerk cabut.. itu jerk laa...

kat ofis ada berlonggok hdd 2.1gb / 3.2gb / 4gb / 6gb / 8gb / 10gb...

ada yg rosak, ada yg bad sector, ada bios tak detect, ada track 0 error dan macam2 ada... tp malas nak cek n komen, sbb hdd tu pun bukan ofis beli baru, semua dari pc refurbish...

cuma nak komen yg aku tgh pakai...

Maxtor 40gb - hdd maxtor yg slim nipis tu..

beli thn 2003, beli dari seorang budak ittutor.net, dia kata dah pakai hdd tu setahun... maknanya dia beli thn 2002... dan sekarang hdd tu masih dipakai... tak bising...tak panas...laju... overall dah hampir 5tahun hdd tu...

Samsung 40gb - yg ni baru je pakai dalam 1-2 minggu.. senyap...n sejuk...

sebelum ni ada jgk pakai samsung, ambik dr pc lama yg rosak... samsung 20gb.. sampai skarang ada lagi... rasanya kalau ikutkan dah lebih 7tahun umurnya... dan pernah tanya pada dealer komputer kat ofis ni pasal samsung hdd... dia kata.. kalau ikut pandangan dia, dari beli Western Digital, baik beli samsung...that's why smua pc yg dia bekalkan pakai hdd samsung...

so sapa sini ada pengalaman dgn brand samsung ni...