Jump to content
asyraff91

Susahnye C++

Recommended Posts

ahhh...susah nye nak blajar C++...

saya blajar sendiri je...takde sape nak ajar...baru form 3...bkn U lagi...

korang bleh bagitau sedikit sebanyak pasal C++...

nak jugak buat...asyik main game org lain je...

ahhh...susah nye nak blajar C++...

saya blajar sendiri je...takde sape nak ajar...baru form 3...bkn U lagi...

korang bleh bagitau sedikit sebanyak pasal C++...

nak jugak buat...asyik main game org lain je...

Kalau senang semua org dah jadi MCP dik, tp form 3 patutnya dah cukup umur nak start coding c++... apakata start dgn VB programming lagi sesuai utk ko... kalau nak proceed gak dgn C++ pun takde masalah... cuma mahirkan diri coding kat skrin hitam putih tu dulu sebelum leh sentuh mfc.

[link]

#include <iostream>
using namespace std;

int main()
{
    cout << "Hello, world!" << endl;
    return 0;
}
ok, aku xde la pakar c++, ada blaja jap je pon kat U dl :P Basically, bl ko compile n run code ni, die kuar
Hello, world!

kat screen ko

pnjm je bku programming kat library mn2, xpon cr kat tnet :lol:

contoh tutorial

kalo nk bt game, pki language ape pon bleh :lol:

Edited by unexistance

jap...tak paham lah...ape c language(bahasa ke) ni...ape kene mengene ngan c++...

Visual Basic, , C, C++, C#, etc semuanya adalah bahasa pengaturcaraan komputer. Bawah ni adalah contoh dalam language C. Kalau nak study C++ lebih baik mulakan dengan Visual Basic kemudian ke C seterusnya ke C++...

/* Hello World program */

#include<stdio.h>

main()
{
    printf("Hello World");

}[/code]

Edited by civ3

yg paling basic tu, yg Hello World aku bg kat ats

OK, step-by-step

1. download satu c++ compiler (contoh)

2. install software tuh n open

3. g kat File | New | Source File

4. copy hello world dr post aku yg kat ats

5. paste kat ctu

6. save

7. g Execute | Compile

8. Execute | Run

da siap :lol:

yeah.. time..nak bukak..

contoh aku simpan file aku tuh dekat c:\c++ source_file\helloworld.exe

bukak run type cmd or command.exe

type cd C:\C++ source_file\helloworld.exe

lepas tuh msdos akan kuar apa yang ko letak kat printf("blah blah blah\n") ;

aku guna tuh sebab time aku open kat folder camtuh dia kuar skejap jerk :(

p/s:printf untuk <stdio.h> library kalau cout , <isotream>

Edited by Navigator®

mmm mahirkan diri ngan coding dulu...ingat senang nak wat game?ko try wat calculator guna c++ tgk..nak wat nie pun susah n byk coding dier...per2 pun good luck..elok2nya pergi ler cari guru or abg2 yg tau pasal nie..kurang2 xpaham leh diorang tunjukkan..aku dulu blaja pun pening pala gak pasal c++ nie..nak kena ingat itu ler,ini ler...

ape2pon

kner tau konsep OOP

hehehehe

aku tau ko pelajar IT(sijil Poli) skrang nih.

kalau beri statement sila huraikan. Jangan kasi lepas buat macam orang dah pro , kebanyakan newbie tak tau apa itu OOP

OOP = Object-oriented programming

OOP banyak belajar dalam bidang pekomputeran lagi2 dalam bahasa pengaturcaraan , ianya sebagai programming paradigm , banyak program yang ada OOP contoh java platform, .NET framework semua dibina berasaskan Object-oriented programming , Tapi bagi aku newbie tak perlu tahu apa itu OOP kerana secara automatik nanti dia akan paham apabila menguasai C++ ,

sesiapa nak knal konsep OOP sila ke thread below

http://forum.putera.com/tanya/t3207.html

Edited by Navigator®

Biar aku terangkan sikit-sikit. Secara asasnya C++ ada 2 environment iaitu *Windows dan *Console. Seperti yang si asyraff91 tanya, kita guess yang dia belajar dalam console mode (of course la baru belajar).

Dalam coding C++ secara asasnya mesti terdapat Header dan main. Contoh seperti dibawah:

#include <stdio.h>

main()         
{
    printf("Hi, Leh kenal?"); 
    return 0;
}

Apabila di 'compile' dan jalankan program tersebut akan keluar output seperti gambarajah dibawah:

Sedikit keterangan mengenai penulisan aturcara diatas:

#include <nama header> = digunakan untuk menerima arahan dari fail lain

main() = ia adalah permulaan bagi sesebuah atucara. Wajib ada. Kalau takde, program tak bleh jalan. Compiler akan baca fungsi main dulu.

printf = arahan ini untuk memaparkan mesej. Arahan ni datangnya dari library 'stdio.h'.

{ = Pembuka bagi aturcara (mesti ada)

return 0; = untuk arahan keluar. Arahan lain juga boleh digunakan seperti exit(0); atau ExitProcess(0);

} = penutup bagi aturcara (mesti ada)

*Console = DOS Enviroment, atau yang skrin warna hitam tulisan putih je tu. Selalunya dipanggil Command Prompt atau MS-DOS Command Prompt.

*Windows = Graphical User Interface (GUI), atau program yang berasaskan Window. Contohnya game Minesweeper, Heart, etc... atau pendek kata, yang boleh klik-klik...

Biar aku terangkan sikit-sikit. Secara asasnya C++ ada 2 environment iaitu *Windows dan *Console. Seperti yang si asyraff91 tanya, kita guess yang dia belajar dalam console mode (of course la baru belajar).

Dalam coding C++ secara asasnya mesti terdapat Header dan main. Contoh seperti dibawah:

#include <stdio.h>

main()         
{
    printf("Hi, Leh kenal?"); 
    return 0;
}

Apabila di 'compile' dan jalankan program tersebut akan keluar output seperti gambarajah dibawah:

Sedikit keterangan mengenai penulisan aturcara diatas:

#include <nama header> = digunakan untuk menerima arahan dari fail lain

main() = ia adalah permulaan bagi sesebuah atucara. Wajib ada. Kalau takde, program tak bleh jalan. Compiler akan baca fungsi main dulu.

printf = arahan ini untuk memaparkan mesej. Arahan ni datangnya dari library 'stdio.h'.

{ = Pembuka bagi aturcara (mesti ada)

return 0; = untuk arahan keluar. Arahan lain juga boleh digunakan seperti exit(0); atau ExitProcess(0);

} = penutup bagi aturcara (mesti ada)

*Console = DOS Enviroment, atau yang skrin warna hitam tulisan putih je tu. Selalunya dipanggil Command Prompt atau MS-DOS Command Prompt.

*Windows = Graphical User Interface (GUI), atau program yang berasaskan Window. Contohnya game Minesweeper, Heart, etc... atau pendek kata, yang boleh klik-klik...

ellop! ajar den vb? pandai x? :(:(:(