Jump to content
Sign in to follow this  
MalaysianSecurityForce

Fuel Cell

Recommended Posts

Korang dh baca belum pasal FUEL CELL? Tak lama lg (1-2 thn) akan dikomersial kan secara umum. Pakai metanol utk convert ke tenaga elektrik menggunakan teknologi membran (UTM pernah kaji bende nih). Jauh lebih efisyen dari bateri biasa. Kalo pakai laptop, boleh tahan 10 jam. ohmy.gif

10jam je?

kalau tak silap aku sekarang ni pon dah ade notebook yg bleh tahan 10jam..ai tu tengok kat techTV

10jam je?

kalau tak silap aku sekarang ni pon dah ade notebook yg bleh tahan 10jam..ai tu tengok kat techTV

ko tengok la saiz baterinya camna.... FUEL CELL ni yg tahan 10 jam ni, kecik lg dr bateri laptop biasa.

ko tengok la saiz baterinya camna.... FUEL CELL ni yg tahan 10 jam ni, kecik lg dr bateri laptop biasa.

ooo..kiranya dpt penjimatan dari segi kapasiti ruang la ye..

fuel cell ni merupakan teknik penjanaan elektrik melalui tindak balas kimia di mana hidrogen merupakan bahan api utama. macam kata MSF, di akhir tindakbalasnya, menghasilkan tenaga elektrik + air tulen (H2O asli, tanpa bendasing). 'Perfect'kan?

kereta hybrid tak macam fuel cell. keta hybrid masih guna fossil fuel (minyak hydrocarbon, senang cakap, petrol, diesel dll). tenaga lebihhan kat cranshaft akan digunakan untuk charge bateri. apabila bateri full dan anda tidak memerlukan nilai pecutan/acceleration (pickup la ni) macam atas highway (highway perlu laju bukan pecutan) atau dalam bandar yang sesak ngan keta lain, anda patut menukar sistem pantu ke elektric drive. Mudah kata jimat minyak. Tapi ni bukan penyelesaian kepada kekurangan sumber minyak yang akan menghadapi krirsis dalam masa 30 -50 tahun lagi sebab hybrid tetap perlu minyak!

ngan fuel cell, bahan api banyak, tanpa pencemaran dan boleh generated kuasa yang tinggi gak (secara relatif). Jadi, kat mana masalahnya? Masalahnya, tak tau nak letak stesen minyak hidrogen kat mana.

Bom atom boleh menggunakan bahan radioactive seperti plutonium dll; dan hidrogen! kekuatan adalah hampir sama cuma hidrogen tidak mengeluarkan agen radioactive. Nampakkan masalahnya. Bayangkan kalau stesen minyak cuma sebelah rumah anda dan cecair hidrogen yang tak stabil tu meledak. Hilang 2 km radius segala struktur dan hidupan. Peh sad.gif

So, saintis + enggineer tengah setelkan masalah ni. Honda pun dah keluarkan test car pakai engin ford kalau tak salah aku. wallah hualam.

ps: maaf aaa.. banyak bahasa rojak. saya blajar engginering dalam english huh.gif

aa.. betul latu... tapi kalau hidrogen yang si compress (gas --- > cecair) dan disimpan untuk kegunaan stesen minyak boleh mnyebabkan ledakkan yang gila babeng. Serius ni. 2km yang gua sebut tu kira minimum radius. Sebab tu la keta hybrid masih jadi concept car. tak leh nak pasarkan walaupun prototype dah belambak kat dunia ni (favourited aku, mesti la honda hybrid). smile.gif

aa.. betul latu... tapi kalau hidrogen yang si compress (gas --- > cecair) dan disimpan untuk kegunaan stesen minyak boleh mnyebabkan ledakkan yang gila babeng. Serius ni. 2km yang gua sebut tu kira minimum radius. Sebab tu la keta hybrid masih jadi concept car. tak leh nak pasarkan walaupun prototype dah belambak kat dunia ni (favourited aku, mesti la honda hybrid). smile.gif

mana ko baca ? aku nk baca gak ohmy.gif

bukan ke 1 atom hidrogen bergabung dengan 1 atom oksigen jugak menghasilkan letupan? lain la 1 H + 2 O baru jadi air. betul ke tak tu? biggrin.gif

aper laks kaitan H2O ngan topic ni kalo ader jelaskan la............pembakaran lengkap berlaku ker.......sampai jadik H2O dalam engine kete hybrid....kalo tu kan tech lame....

kalau dah camtuh.. aku rase lagi banyak la kete akan menghadiapi kemalangan ngeri!! kemalangan bukan setakat berlanggar dengan kete lain.. tetapi berlaku letupan sendiri.. huhuhu.. ye rlah.. wayar short ke.. kebok bocor ke.. hehehe.. pastu korang yang mati tak payah le disemadikan.. cukup dengan bacaan talkin dan doa selamat.. yer lah.. dah jasad tak dijumpai.. sebab berkecai!! yang selamat dijumpai je lah dikebumikan.. tu pun kalau jumpa!! smile.gif

tapi bagus la jugak.. sebab orang yang nak buat filem lepas ni tak payah nak kuar modal banyak.. pi kat tepi highway.. buat snap shoot, dah tentu banyak dapat buat penggambaran kerete meletup.. tup tup kete merc, tup tp kete BMW, tup tup sendiri pun bleh meletup.. kena bahan serpihan letupan yang berkecai.. laugh.gif