Jump to content
dwicemerlang

Borang Maklumbalas Dalam Website

Recommended Posts

Assalamualaikum ...

Tasek16,

Terima kasih di atas tutorial pasal nak buat form dalam website. Aku dah dapat email yang hang hantaq kat aku tu. Cuma yang malangnya server aku tu tak support file php yang di support cuma file asp. Jadi aku dah minta bantuan support team hosting aku tu untuk convert dari file php ke asp. Kesudahannya saya telah berjaya membuat form tu dengan menggunakan file asp.

Jutaan terima kasih sekali lagi aku ucapkan kat hang.

p/s Kepada sesiapa yang hendak mempelajari pasal nak buat form ni bolehlah email kat aku. Aku sedia membantu....

Akhir kata....................

Lu memang sempoi lahhh Tasek16.

salam perkenalan,

Saya telah baca aturcara PHP yang dikemukakan. cuma nak pastikan saluran manakan contact.php menghantar maklumat kepada penerima. Adakah ia menggunakan trird party email prog. cth outlook kat server atau php itu sendiri berdaya menghantar email tersebut. Seperti yang diketahui, jika arahan mailto: digunakan dalam aturcara html, ia akan mencari aplikasi email yg default sebagai interface untuk menghantar maklumat tersebut.

Tk.

salam perkenalan,

Saya telah baca aturcara PHP yang dikemukakan. cuma nak pastikan saluran manakan contact.php menghantar maklumat kepada penerima. Adakah ia menggunakan trird party email prog. cth outlook kat server atau php itu sendiri berdaya menghantar email tersebut. Seperti yang diketahui, jika arahan mailto: digunakan dalam aturcara html, ia akan mencari aplikasi email yg default sebagai interface untuk menghantar maklumat tersebut.

Tk.

Actually dalam mana-mana formail cgi, php, asp tak perlu ada mail client (outlook, thunderbird). Semua email diprocess dan hantar melalui server..tak perlu sebarang mail client...

ok ini ada ada create satu simple form untuk feedback dalam php dan html. form ini tak memerlukan database

simple form:

copy dan pastekan dalam page anda dan savekan sebagai contoh feedback.html

ok yang ini ada error page jika maklumat yang dimasukkan tidak lengkap atau salah. savekan sebagai emailerror.html

ok yang ini adalah yang paling penting.

tulisan yang berwarna merah di atas adalah email kemana email ini akan di hantar. So dalam kes ni masukkan email anda. Untuk ini copy semua dan pastekan ke dalam text editor (cth notepad) dan save sebagai contact.php

then bila siap uploadkan ketiga-tiga fail ke server (feedback.html, emailerror.html dan contact.php) ke server anda. Note: server anda harus support php scripting...

selamat mencuba .....

as'kum.. nak tanye laa tasek16.. kite dah pakai dah awak nyer coding tu kan.. dah upload sume kan.. mmg jadik arr macam yang dia nak.. cantik sungguh gayanyer.. hehehe..

tapi masalah skunk kan.. emailerror tu tak jadik laa.. die p ke page 404.. hermm.. nape ek.. saya dah try ubah setting kat php tu.. tapi still tak mau gak.. actually saya tak faham sangat script php tu.. tapi yang location=" emailerror.hml " tu saya faham laa.. saya dah try tengok2 apa yang tak kena.. tapi tak jumpa laa ralat die.. leh tak tolong..

ermm.. ni website saya.. www.biz2uonline.com

Saudara Tasek 16,

Tolong check sat apa prob cik_qina nie..........aku nak membantu jugak tapi tak kesampaian pasal aku buta huruf dalam coding punya bahasa ni......hehehehehehe.

Tapi kalau cik_qina nak guna form pakai .asp saya boleh email kat u. File ni pun dari hasil titik peluh tasek16 juga. Saya dah test dan juga telah menerima banyak feedback dari kekawan yang browse saya punya laman web.

kalau nak email kat saya u puna email add...

Edited by dwicemerlang

emmm actually sepatutnya tak ada masalah...sebab same script aku dah try beberapa server dan worked sucessfully. BTW pls check ext untuk emailerror samada htm atau html dan satu lagi all those 3 files must in the same folder. Ok bagaimana pun aku ada alter contact.php (validation) script tu so kita boleh ignore emailerror.html so incase user silap masuk data dia tak akan redirect ke emailerror.html but reminder still dalam same php script (contact.php) so in this one hanya dua file yang perlu diupload (feeback.html dan contact.php):

//copy from below

<?php

// Receiving variables

@$Nama = addslashes($_POST['Nama']);

@$Email = addslashes($_POST['Email']);

@$Lokasi = addslashes($_POST['Lokasi']);

@$Subjek = addslashes($_POST['Subjek']);

@$Mesej = addslashes($_POST['Mesej']);

// Validation

$error = "<strong>Ralat!!!</strong>

Email anda tidak dapat dihantar disebabkan beberapa

kesilapan mungkin berlaku semasa mengisi borang email. sila tekan <a href='java script:history.back()'>di sini</a> untuk membuat pembetulan";

if (strlen($Nama) == 0 )

{

echo "$error";

exit;

}

if (! ereg('[A-Za-z0-9_-]+\@[A-Za-z0-9_-]+\.[A-Za-z0-9_-]+', $Email))

{

echo "$error";

exit;

}

if (strlen($Email) == 0 )

{

echo "$error";

exit;

}

if (strlen($Mesej) == 0 )

{

echo "$error";

exit;

}

//Sending Email to form owner

# Email to Owner

$pfw_header = "From: $Email";

$pfw_subject = "$Subjek";

$pfw_email_to = "[email protected]";

$pfw_message = "Nama: $Nama\n"

. "Email: $Email\n"

. "Lokasi: $Lokasi\n"

. "Mesej:

$Mesej\n";

@mail($pfw_email_to, $pfw_subject ,$pfw_message ,"From: $Nama <$Email>");

?>

<head>

<title>Terima kasih <?php echo $Nama; ?></title>

</head>

<body bgcolor="#FFCC99">

<p align="center"> </p>

<p align="center"> </p>

<p align="center"><font face="Trebuchet MS">Terima kasih <strong><?php echo $Nama; ?></strong>. Saya akan cuba menjawab dan membalas email yang anda kirimkan.</font></p>

<p align="center"> </p>

<p align="center"> </p>

<p align="center"> </p>

<p align="center"><a href="#" onClick="self.close();return false;"><font face="Trebuchet MS"><b>Close Window</b></font></a></p>

//end

Edited by tasek16

ermm.. firstly thanks sebab tolong yer..

by the way, saya dah copy coding awak tu.. and replace balik coding lama awak tu kan.. saya dah upload kat situ.. tapi still sama.. die kuar error 404 tu.. ermm.. tak pasti mana silap die laa..

tapi saya perasan cam ada tak kena kat coding nih.. tapi tak sure laa kan.. coz saya tak pandai sangat.. maybe awak leh tengok kan.. kalau betul tak pe laa.. ok ni coding yg awak buat tu..

// Validation

kesilapan mungkin berlaku semasa mengisi borang email. sila tekan <a href='java script:history.back()'>di sini</a> untuk membuat pembetulan";

saya perasan yang selepas "<strong> tu kan.. sume jadi merah pada bahagian situ.. so maybe ada something tertinggal kot pada bahagian tertentu.. maybe laa.. saya bukan pandai pun..

pape pun kalau tak boleh gak tak ape laa.. borang tu pun dah jadikan.. janji dia dapat hantar..

actually saya nak tanye laa.. kat mana website yg paling senang utk belajar php utk org yg tak pandai sangat cam saya nih.. coz saya surfing.. banyak website tentang php.. but saya still tak faham meaning coding die.. macam html tu.. kite leh faham.. contoh html, body, title, table and whatsoever.. but php ni kureng sikit.. ada simbol2 pelik yang penin sikit.. hehe.. kot ada user dlm ni yg buat website tutorial about this coding ni yang simple utk saya faham, bolehlah bagi kat saya ek..

lastly thanks tolong yer.. :lol:

adeh.. nevermind tasek16.. dah boleh running coding tu.. :lol: tenkiu alot ek.. :D

you're welcome

actually saya nak tanye laa.. kat mana website yg paling senang utk belajar php utk org yg tak pandai sangat cam saya nih.. coz saya surfing.. banyak website tentang php.. but saya still tak faham meaning coding die.. macam html tu.. kite leh faham.. contoh html, body, title, table and whatsoever.. but php ni kureng sikit.. ada simbol2 pelik yang penin sikit.. hehe.. kot ada user dlm ni yg buat website tutorial about this coding ni yang simple utk saya faham, bolehlah bagi kat saya ek..

BTW pasal php banyak boleh kita pelajari kat net contoh nya kat sini

http://www.tizag.com/phpT/index.php

kalau nak belajr dari buku pun boleh gak.. kat bawah ni buku yang aku beli dua tahun lepas..(beli kat MPH)..banyak real worl example senang nak paham (plain english) ..from paling basic to advance hingga ke bab database (mysql)..

kalau nak belajr dari buku pun boleh gak.. kat bawah ni buku yang aku beli dua tahun lepas..(beli kat MPH)..banyak real worl example senang nak paham (plain english) ..from paling basic to advance hingga ke bab database (mysql)..

Masa kau beli 2 tahun lepas berapa RM agaknya.....aku rasa nak buat pelaburan sikit.

TQ

brader Tasek16,

Kalau aku langsung tak ada latar belakang tetntang IT agak-agaknya boleh tak aku terus mula dengan buku tersebut atau kau ada cadangan buku yang lain. Aku sebenarnya buta huruf pasal semua coding-coding yang korang selalu dok bincang kat forum ni........

Satu benda lagi yang aku selalu terlupa nak tanya......iaitu:

adakah php ni digunakan untuk nak design laman web dari a sampai z atau ianya hanya digunakan untuk bahagian-bahagian tertentu aje yang berkaitan dengan laman web?

Tolong jawab beb....................sorry la kalau menyusahkan kau...!

TQ

Edited by dwicemerlang

Sedara dwicemerlang, banyak betul handphone kat web sedara. Kalo member Putera nak beli takde diskaun ke... hehehe!

Kepada en. tasik16, anda memang otai PHP. Bagus jugak buku yang direkemenkan tu. Aku pun nak start berjinak2 dalam dunia coding web nie. Nanti ada soklan, aku tanya erkk... Wassalam.

bro Tasek16 memang otai. Korang jumpa dia dalam putera nie memang untung la. akupun belajar linux dan grafik dengan bro Tasek16 tu jugak. <?PHP "16" ?> tu apa lak? he...he...he.

adakah php ni digunakan untuk nak design laman web dari a sampai z atau ianya hanya digunakan untuk bahagian-bahagian tertentu aje yang berkaitan dengan laman web?

TQ

Boleh..tapi kalau just php saja pun tak mencukupi kena gak tahu pasal html sebab html&php saling melengkapi..So kalau nak buat site site html/php suggestion guna dreamweaver.

bro Tasek16 memang otai. Korang jumpa dia dalam putera nie memang untung la. akupun belajar linux dan grafik dengan bro Tasek16 tu jugak. <?PHP "16" ?> tu apa lak? he...he...he.

Alamak ongbok segan aku dengan hang ni ...aku insan biasa jer...bukan terror mana pun...still learning & learning :D

<?PHP "16" ?>
ohh ni kena tunggu php version 16 ...hhehehe.....

TQ

tambahan...

kita tidak design webpage kerana nak guna PHP semata-mata. Kita design webpage mengikut jenis webpage tu. Kalau webpage yang statik tak perlu guna skrip PHP atau skrip lain. Cuma guna skrip HTML saje. Lainla kalau webpage yang dinamik seperti ada borang nak diproses barulah guna skrip sebelah pelayan seperti CGI, PHP, ASP dll.

Sekarang kebanyakan laman web mix antara HTML dan Server Side Scripting (cth: PHP, ASP). Asasnya atau struktur asasnya adalah HTML dan boleh #included atau dimasukkan skrip PHP atau lain-lain di dalam HTML. Umumnya eloklah belajar asas HTML kemudian teruskan ke skrip pilihan... PHP.

Satu lagi, kalau maklumat perlu disimpan di dalam database kemudian webpage banyak guna maklumat dari database kebanyakan orang guna MySQL sebagai tapak database dan digabungkan dengan PHP.

Sebagai permulaan, pilihan ramai untuk belajar dynamic webpage ialah HTML + PHP + MySQL atau HTML+ASP+Access(walaupun tidak semestinya begini). Untuk belajar perkara2 nie, anda perlu ada PC yang berfungsi sebagai Web Server yang boleh dipasang dengan kaedah tertentu. Atau anda boleh sewa share hosting yang murah (kurang RM100.00) setahun. Memang berbaloi untuk belajar teknologi baru merekabentuk webpage. :D

Sekian.

Sedara dwicemerlang, banyak betul handphone kat web sedara. Kalo member Putera nak beli takde diskaun ke... hehehe!

Kalu korang puteranian nak beli ada la diskaun.......tapi kami jadi dealer untuk CSL harga dia memang murah sikit daripada zitron. La ni memory card 512 + download software & MP3 hanya RM90 shj.

Boleh..tapi kalau just php saja pun tak mencukupi kena gak tahu pasal html sebab html&php saling melengkapi..So kalau nak buat site site html/php suggestion guna dreamweaver.

barula aku faham sikit. Tapi baru nak faham kau dah keluarkan istilah baru iaitu dreamweaver.....apa menatang tu?

Kalau kita nak belajar coding php atau html, adakah kita kena beli perisian dia?

Saudara OngBok,

Explanation kau memang jitu dan mantap. So akau bertambah paham kaitan antara html, php & asp.

Dreamweaver tue adalah software yang dispesifikkan untuk membuat/editor web design. kebanyakkan pro designer lebih prefer guna dreamweaver untuk membuat web. sbb dreamweaver semua dah ada tinggal drag/tarik2 je :) more user friendly. so depends la ape yg ko nak gna

// tak semestinya dreamweaver je boleh buat website byk lagi option cnth ko boleh gna frontpage,bluefish,Nvu and etc tue semua terpulang pada kepakaran masing2 :D

// PHP bkan perisian tapi sejenis programming language yg more spesifik untuk web application mcm JSP, ASP,Cold Fusion etc. kalau nk blaja PHP adalah disarankn blaja la dulu HTML tak byk sket pn jadi la.. sbb php bleh embended ngan HTML

cnth

<?

while ($row = mysql_fetch_array($result))
{

?>

<tr>
<td>Name :</td><td><? echo $row[name]; ?></td>
</tr>

<?

}

?>
[/code]

peace :D

Edited by FryShadow

Assalamualaikum...

Brader OngBok, Brader FryShadow, Brader Tasek16 dan yang lain,

Perisian dreamweaver tu aku kena beli atau boleh download percuma dari internet....?

Satu lagi apa perbezaan antara Nvu dan Dreamweaver ?

Thanks.

Satu lagi apa perbezaan antara Nvu dan Dreamweaver ?

Thanks.

Assalamualaikum...

Geng-geng semua takan tak ada sapa nak jawab pertanyaan aku di atas.

Pakar software sila la jawab.

TQ

Nvu

a WYSIWYG HTML editor

based on the Composer component of Mozilla Application Suite

open source equivalent to FrontPage, Dreamweaver

one of the primary WYSIWYG editors for Linux

support for CSS

open source

dreamweaver

a web development tool

created by Macromedia

Initial versions served as simple WYSIWYG HTML editors

recent versions have incorporated notable support for web technologies (CSS, JavaScript, server-side scripting)

commercial

aku amik dr wikipedia :lol:

so, sng cte nvu ptt nyer akan jd mcm dreamweaver

emmm actually sepatutnya tak ada masalah...sebab same script aku dah try beberapa server dan worked sucessfully. BTW pls check ext untuk emailerror samada htm atau html dan satu lagi all those 3 files must in the same folder. Ok bagaimana pun aku ada alter contact.php (validation) script tu so kita boleh ignore emailerror.html so incase user silap masuk data dia tak akan redirect ke emailerror.html but reminder still dalam same php script (contact.php) so in this one hanya dua file yang perlu diupload (feeback.html dan contact.php):

//copy from below

<?php

// Receiving variables

@$Nama = addslashes($_POST['Nama']);

@$Email = addslashes($_POST['Email']);

@$Lokasi = addslashes($_POST['Lokasi']);

@$Subjek = addslashes($_POST['Subjek']);

@$Mesej = addslashes($_POST['Mesej']);

// Validation

if (strlen($Nama) == 0 )

{

echo "$error";

exit;

}

if (! ereg('[A-Za-z0-9_-]+\@[A-Za-z0-9_-]+\.[A-Za-z0-9_-]+', $Email))

{

echo "$error";

exit;

}

if (strlen($Email) == 0 )

{

echo "$error";

exit;

}

if (strlen($Mesej) == 0 )

{

echo "$error";

exit;

}

//Sending Email to form owner

# Email to Owner

$pfw_header = "From: $Email";

$pfw_subject = "$Subjek";

$pfw_email_to = "[email protected]";

$pfw_message = "Nama: $Nama\n"

. "Email: $Email\n"

. "Lokasi: $Lokasi\n"

. "Mesej:

$Mesej\n";

@mail($pfw_email_to, $pfw_subject ,$pfw_message ,"From: $Nama <$Email>");

?>

<head>

<title>Terima kasih <?php echo $Nama; ?></title>

</head>

<body bgcolor="#FFCC99">

<p align="center"> </p>

<p align="center"> </p>

<p align="center"><font face="Trebuchet MS">Terima kasih <strong><?php echo $Nama; ?></strong>. Saya akan cuba menjawab dan membalas email yang anda kirimkan.</font></p>

<p align="center"> </p>

<p align="center"> </p>

<p align="center"> </p>

<p align="center"><a href="#" onClick="self.close();return false;"><font face="Trebuchet MS"><b>Close Window</b></font></a></p>

//end

ape koding yg perlu dimasukkan untuk jadikan contact.php ni sebagai windows popup dan ada sekali "back to homepage dan close this windows''

ape koding yg perlu dimasukkan untuk jadikan contact.php ni sebagai windows popup dan ada sekali "back to homepage dan close this windows''
try javascript ni letak kat <head>

First alternative

function openPopup(){

window.open("","_popup","toolbars=0,location=0,width=500,height=500");

return true;

}

Pada <form> letak macam ni

<form name="form" method="post" action="contact.php" target="_popup" onsubmit="return openPopup()">
2nd alternative:

Ko buat satu button bila someone click form emailform tu juga dalam popup termasuk rersult page dan juga error page

function popUp(URL) {

day = new Date();

id = day.getTime();

eval("page" + id + " = window.open(URL, '" + id + "', 'toolbar=0,scrollbars=0,location=0,statusbar=0,menubar=0,resizable=0,width=400,height=350,left = 287,top = 234');");

}

<form><input name="button" type="button" onclick="java script:popUp('http://www.lamananda.com')" value="Klik butang ini untuk email" /></form>

So dalam bila orang klil button satu popup email form akan keluar.

untuk close pop window masukkan code ini:

<a href="#" onClick="self.close();return false;"><font face="Trebuchet MS"><b>Close Window</b></font></a>
Edited by tasek16