Jump to content

Recommended Posts

pergh....boleh ada tak tahu winbond tueh ram apa?hynix kenal plak?

ini ram winbond popular sejak tahun 2002 dengan top timing.

ini lagi satu.bh6 ngan bh5 kalau nak dapat timing 2-2-2-x cukup takat 2.8v ajer.kalau sampai 3.5v baru dapat timing macam tueh,dah kira UTT ram

eh..kalu takat nak wat ddr400 2-2-2-5 mmg la buleh..kalu nak 250Mhz :ph34r:

kengkawan... nak tanyer ckit...

2-2-2-5 tu .... camner nak paham kom nyer cuber citer ckit... masih kabur la...

timing la

Edited by nelza_ax

kalau nak buat 250mhz memang boleh dengan 3.4v dengan ram bh-5.jgn terkejut ada plak yang tak tau bh6 yang 3 tahun lebih awal keluar dari bh5 dah bleh push sampai 265mhz dengan 3.4v

sebab kebanyakan ram UTT nie memang kena pakai kuat voltage dari dari yang retail.

kan sini kan ada....alah macam tak biasa masuk plak thread kat sini ranking/timing

kengkawan... nak tanyer ckit...

2-2-2-5 tu .... camner nak paham kom nyer cuber citer ckit... masih kabur la...

hmm sama la kita...yg sy tau lg rendah lagi bagus...2 untuk apa,2 untuk apa,2 untuk apa n 5 tu untuk apa...ntah laa

hmm sama la kita...yg sy tau lg rendah lagi bagus...2 untuk apa,2 untuk apa,2 untuk apa n 5 tu untuk apa...ntah laa

ha jawab ... jabn x jawab ... kami dah pening... :P

Aku try mane yang mampu laa..

Kalo silap tolong btulkan, kalo tak faham, mintak maap bebanyak..

okeyh, neh screenshot memory laptop mak aku guneCpuZ

Ade nampak tak??

Timing aku neh 4-4-4-12

tCL - tRCD - tRP - tRAS

[=]tCL - timing Cas Latency

[=]tRCD - timing Ras to Cas Delay

[=]tRP - timing Ras Precharge

[=]tRAS - Row Precharge

Dari ScreenShot

Frequency = 266.7Mhz

FSB:Dram = 1:2 <--- ratio FSB ngan Ram Frequency (maksudnye, FSB:DRam aku adalah 133:266)

Cas Latency = 4

Ras to Cas Delay = 4

Ras Precharge = 4

Row Precharge = 12

tulaa maksudnye..

kalo 2-2-2-5, boleh bayangkan laa kan kalo die duduk dalam screenshot tuh..!

Maksud lagi rendah lagi bagus kire macam neh laa..

sesetangah orang perlu bace 3 atau 4 minit untuk nak memahamkan satu karangan

sesetengah orang perlu 1 atau 2 minit jer dah trus paham siap boleh ingat lagi..

die lebih kurang macam tulaaa.. kire org yg bace 1 atau 2 minit je ni je lagi bagus n lagi jimat mase laa kan..??

n kait ngan frequency tu pulak, kalo kate ko bace komik 50 helai, ko mungkin perlu mase 10 minit je kan??

n kalo 100 helai muke surat, ko mungkin perlu mase 20 minit kan??

so, maksud aku kalo yg 100 helai tuh, kalo dapat habis mase dalam 10 minit lagi baguskan..?? btul tak??

so, kire lagi rendah lagi baguslaa..!!

Kebiasaannye (untuk DDR1) Cas Latency adalah 2, 2.5, 3.. kalo yg mahal2 sket nye ram, DDR400 Cas Latency 2 (2.5 atau 3 pun ade, and senang nak push timing rendah2).. kalo ram yang murah, nak mem'push'kan timing ke yg rendah (atau ketatkan timing) susah sikit..

untuk AMD64, DDR1 the best timings 2-2-2-5.. kalo boleh dapat lagi rendah macam 1.5-2-2-5 lagi best laa..!!

tapi kne tengok frequency jugak nak ketatkan timing neh.. pasal kait antara tCL, tRCD, tRP ngan tRAS aku tak reti nak terangkan camne walaupun aku faham.. lagipun dah kuar perkataan yg mengarut-ngarut dah..!!

whut ever it is, tgk cas latency die yg utama...!!

Kalo salah tolong btulkan.. kalo btul, tepuklaa tangan :lol:

Edited by camedemac

erk...nyampuk jap..aku xpenah maen A64..tp bkn 2-2-2-11 ke yg plg cun? n00b Q :huh: huh.gif

otai gielr arh penerangan kat atas uh :D

kadang2 susah sket nak faham bende neh... aku dari dulu sampai skarang still masih pening2 lalat gak pasal ram neh..

tapi kalo AMD socket A (462) memang paling cun 2-2-2-11.. A64 neh len lak..

jangan puji je bang, tepuklaa tangan... :P:lol:

kadang2 susah sket nak faham bende neh... aku dari dulu sampai skarang still masih pening2 lalat gak pasal ram neh..

tapi kalo AMD socket A (462) memang paling cun 2-2-2-11.. A64 neh len lak..

jangan puji je bang, tepuklaa tangan... :P:lol:

ngihah..mmg..soc A 2-2-2-11igtkan A64 sama ngan socA..biasa la, org miskin :ph34r: xpenah sentuh a64 :(

tepuk tgn!!!! :lol:

Ingat senang nak ngaji RAM nih.. hehehe.. berbuih mulut-mulut kalau nak terang pasal RAM dan timings dia. Dulu sungguh sewaktu zaman cipset nForce 2 dulu memang timings sistem AMD memang best untu 2-2-2-11 tapi sekarang nih bila AMD dah memperkenalkan integrated memory controller dalam cip dia, timing yang besh adalah acceptable 2-2-2-5. Sama ngan Intel la pulak. Dalam kes Intel, kalau nak push sampai timing camtu, kena upgrade cooler kat cipset northbrigde tue bagi yang cooler baguih punya. RAM pun kena baguih punya laaaa jugak.

Timings ketat akan menyebabkan cipset panas sebab nak kawal kemasukan I/O untuk bank-bank RAM dan perubahan bandwith secara total. So, kena upgrade cooler kat cipset.... pakai watercooler okeh gak.. :ph34r:

Aku try mane yang mampu laa..

Kalo silap tolong btulkan, kalo tak faham, mintak maap bebanyak..

okeyh, neh screenshot memory laptop mak aku guneCpuZ

Ade nampak tak??

Timing aku neh 4-4-4-12

tCL - tRCD - tRP - tRAS

[=]tCL - timing Cas Latency

[=]tRCD - timing Ras to Cas Delay

[=]tRP - timing Ras Precharge

[=]tRAS - Row Precharge

Dari ScreenShot

Frequency = 266.7Mhz

FSB:Dram = 1:2 <--- ratio FSB ngan Ram Frequency (maksudnye, FSB:DRam aku adalah 133:266)

Cas Latency = 4

Ras to Cas Delay = 4

Ras Precharge = 4

Row Precharge = 12

tulaa maksudnye..

kalo 2-2-2-5, boleh bayangkan laa kan kalo die duduk dalam screenshot tuh..!

Maksud lagi rendah lagi bagus kire macam neh laa..

sesetangah orang perlu bace 3 atau 4 minit untuk nak memahamkan satu karangan

sesetengah orang perlu 1 atau 2 minit jer dah trus paham siap boleh ingat lagi..

die lebih kurang macam tulaaa.. kire org yg bace 1 atau 2 minit je ni je lagi bagus n lagi jimat mase laa kan..??

n kait ngan frequency tu pulak, kalo kate ko bace komik 50 helai, ko mungkin perlu mase 10 minit je kan??

n kalo 100 helai muke surat, ko mungkin perlu mase 20 minit kan??

so, maksud aku kalo yg 100 helai tuh, kalo dapat habis mase dalam 10 minit lagi baguskan..?? btul tak??

so, kire lagi rendah lagi baguslaa..!!

Kebiasaannye (untuk DDR1) Cas Latency adalah 2, 2.5, 3.. kalo yg mahal2 sket nye ram, DDR400 Cas Latency 2 (2.5 atau 3 pun ade, and senang nak push timing rendah2).. kalo ram yang murah, nak mem'push'kan timing ke yg rendah (atau ketatkan timing) susah sikit..

untuk AMD64, DDR1 the best timings 2-2-2-5.. kalo boleh dapat lagi rendah macam 1.5-2-2-5 lagi best laa..!!

tapi kne tengok frequency jugak nak ketatkan timing neh.. pasal kait antara tCL, tRCD, tRP ngan tRAS aku tak reti nak terangkan camne walaupun aku faham.. lagipun dah kuar perkataan yg mengarut-ngarut dah..!!

whut ever it is, tgk cas latency die yg utama...!!

Kalo salah tolong btulkan.. kalo btul, tepuklaa tangan :lol:

wah mencanak - canak ilmu nie... makan mase nak kasik paham nie....

tapi aku sambut dengan tepukan kuat lebih kuat dari tepukan rakyat israel yg 'happy' lebonan kena bom.

hoho anyway thanks for that information...nk tanya lagi nie...hmm antara hynix bt-d43 ngan hynix dt-d43 apa bezanya? dr segala hal laa...timing...fsb...dll laa

satu lagi soalan...sy sekrang pakai corsair xms c2pt 256mbX2 2.3.2.6@[email protected] nk tambah lagi 256mbX2...ram mcmn yg sesuai sy patut beli agar serasi n stabil ngan ram sy?

Edited by - Mr.LOneLy -

hoho anyway thanks for that information...nk tanya lagi nie...hmm antara hynix bt-d43 ngan hynix dt-d43 apa bezanya? dr segala hal laa...timing...fsb...dll laa

satu lagi soalan...sy sekrang pakai corsair xms c2pt 256mbX2 2.3.2.6@[email protected] nk tambah lagi 256mbX2...ram mcmn yg sesuai sy patut beli agar serasi n stabil ngan ram sy?

DT-D43... timings boleh tight sket banding ngan BT-D43

Mengikut pengetahuan, tak salah nak Tambah 2x256MB kat pc ko tapi kalo nak OC ade sket trouble laa.. better jual ram ko skarang, pakai 2x512MB lagi better :D

DT-D43... timings boleh tight sket banding ngan BT-D43

Mengikut pengetahuan, tak salah nak Tambah 2x256MB kat pc ko tapi kalo nak OC ade sket trouble laa.. better jual ram ko skarang, pakai 2x512MB lagi better :D

hehe tu ler masalahnya..nk OC gak..hmm corsair sy nie agak2ny baper leh jual? harga kat cycom n czone skrg RM330..xtau la kalau dh jatuh harga..

thanks man...

Edited by - Mr.LOneLy -

hehe tu ler masalahnya..nk OC gak..hmm corsair sy nie agak2ny baper leh jual? harga kat cycom n czone skrg RM330..xtau la kalau dh jatuh harga..

thanks man...

256x2 kan? below rm200...

Kingston Hynix dt-d43

aData Winbond-BH5

Kingston hyper-X

Semua dalam 256MBX2

mana paling best?

kalau aku, aku pilih Hynix dt-d43 sbb bole OC tanpa perlu guna vdimm yg tinggi..

kingston hyper-X pun ok juha tp slack sbb tak bole nengok chipset apa yg digunakan melainkan rujuk online ikut revision batch..

aData winbond-BH5 mmg RAMs dewa sbb bole OC tinggi & CAS Latency rendah, slack perlu vdimm tinggi atleast 3.3V, sesuai kalau ko ada active cooling

sekian B)

kalau aku, aku pilih Hynix dt-d43 sbb bole OC tanpa perlu guna vdimm yg tinggi..

kingston hyper-X pun ok juha tp slack sbb tak bole nengok chipset apa yg digunakan melainkan rujuk online ikut revision batch..

aData winbond-BH5 mmg RAMs dewa sbb bole OC tinggi & CAS Latency rendah, slack perlu vdimm tinggi atleast 3.3V, sesuai kalau ko ada active cooling

sekian B)

hoho thanks man...

256x2 kan? below rm200...

hoho this a highperformance ram lor...mana leh dpt ram corsair C2PT 256MBX2 bawah rm200...plg rendah sy dpt RM250...tu dlm lowyat.net..hmm whatever laa..hehe no komen

Edited by - Mr.LOneLy -

hoho thanks man...

hoho this a highperformance ram lor...mana leh dpt ram corsair C2PT 256MBX2 bawah rm200...plg rendah sy dpt RM250...tu dlm lowyat.net..hmm whatever laa..hehe no komen

hoho thanks man...

huhuh..saya baru beli corsair HP chipset BH5.. RM200 sahaja B)-_-

ram anda tuh chipset apa?

huhuh..saya baru beli corsair HP chipset BH5.. RM200 sahaja B)-_-

ram anda tuh chipset apa?

hoho tu pasal org tuh jual murah...market price sebenar lebih dr tuh lor...hmm cam sy tgk dlm lowyat.net smlm..team xtreem winbond BH5 512X2 RM300 jer (koman2 pun RM4++)...murah tahap babun tul...tp geramnyer...lambat baper jam jer...dh ada org ambik..huuu

hmm pasal chipset sy tuh xtau arr...sy nyer version 6.3..so chipset aper eks? tp sy penah run sampai 2.3.2.5@230 pada 2.6V ajer..xbrani nk OC melampau..xbaper keti lagi...takut benda lain lak jadinya...hoho

2.3.2.5 @ 230? erk..apsal berkecamuk sgt timing tuh..pening gak..default timing apa? mcm dt or samsung jerk -_-

asalnya 3.3.3.8...tp dalam laman web corsair jenis sy 2.3.2.6...

dt? mana mahu 2.3.2.5@[email protected] dh tanya byk pengguna dt-d43..CL2.5 leh laa..entah ler

nak kene kumpul duit beli high performance ram nih.. :P

hehe nak beli ker? ram corsair XMS3200C2PT 256MBX2..harga baru RM330 skrg (xtau la kalau dh turun harga)..baru pakai 8 bulan..xpun offer laa kat saper2 ker..hehe

ada jumpa benda secrets tadi..berguna kot..secretssss.. :P

www.hardwaresecrets.com

www.hardwaresecrets.com/article

semoga dapat timing yang betul... :D

thanks...