Jump to content
Sign in to follow this  
afirmo

Port Forward

Recommended Posts

Lepas aku bca dr website portforward.com, aku paham la skit2 mengenainya. Cuma aku nak tnya la otai2 kat sini mengenai port2 ni. Mcm mana kita kita nak tahu port2 dlm network kita? Maksud aku adakah port2 tu masih kosong atau telah digunakan oleh org lain? yer lah. dlm satu network tu maybe ada 10 komputer ke. Bila kita buat port forward tu, adakah tak bertembung ngn port org lain? Pastu berapa bnyak sebenarnya bilangan port ni sebenarnya untuk satu router??

dan satu lagi. Mcm mana nak tau sesuatu port tu dah tutup or buka??

Edited by afirmo

Lepas aku bca dr website portforward.com, aku paham la skit2 mengenainya. Cuma aku nak tnya la otai2 kat sini mengenai port2 ni. Mcm mana kita kita nak tahu port2 dlm network kita? Maksud aku adakah port2 tu masih kosong atau telah digunakan oleh org lain? yer lah. dlm satu network tu maybe ada 10 komputer ke. Bila kita buat port forward tu, adakah tak bertembung ngn port org lain? Pastu berapa bnyak sebenarnya bilangan port ni sebenarnya untuk satu router??

dan satu lagi. Mcm mana nak tau sesuatu port tu dah tutup or buka??

Port2 ni dari aplikasi computer.Contohnya TCP/UDP mempunyai value port dari 0 - 65535 , jadi tiap2 pc boleh open port yg tersendiri.. port fwd ni membenarkan network dari luar mengakses local port yg open.bergantung kepada router setting yg membuatnya.Biasanya tak akan bertindan port forward sebab router setting akan error. Anda boleh guna perisian port spt active port utk melihat open port dlm satu2 pc

satu dalam satu masa. kalau ko nak run 10 website dalam pc ko, ko takboleh bukak 10 kali port 80 (http). cuma ko boleh buat virtualhost (10 domain berlainan point ke ip address yang sama dan port 80). sama kes macam port forward, ko takboleh forward port tadi ke 10 mesen berlainan menggunakan port yang sama. tapi ko boleh buat round-robin, satu hostname kepada lebih dari 1 ip address dan port yang sama (biasa kes macamni orang buat backup, kalau server pertama gagal, dia akan cuba server kedua apabila orang tu request sekali lagi. tapi ko boleh buat port forwarding kepada mesen mesen berlainan yang running service berlainan. contoh pc a run web, pc b run ftp, pc c run popmail dan sebagainya.

pendek kata, port forwarding ni digunakan untuk membenarkan orang luar untuk akses servis yang berada di dalam lan, yang dimana pc dalam lan tu bukan connect ke internet secara terus tapi melalui gateway/router.