Jump to content
Sign in to follow this  
frostmourne

Bincang Pasal Ram [Julai 2006]

Recommended Posts

maybe dah ada thread bincang pasal ni.. sorry pasal aku tanya balik..

skang nih aku pakai ram kingston 512mb 400mhz 2 batang.. dual channel.. member aku nak jual kat aku lagi 2 batang ram yang sama..

so akan jadi lebih kurang 2Gb ram..

aku pernah dengan org kata pakai 1gb ram lagi bagus dari pakai 2gb ram.. betul ke..???

dan dari segi kelajuan jauh tak beza..?

hurmm.. aku pun tak tau. tp aku tak penah rasa RAMs dual channel 2GB kit lagi laju drp 1GB kit.

mcm sama jek sepanjang yg aku pakai sbb aku nengok benchmark point lebih kurang jekk. bg aku apa yg penting speed RAMs & timming yg main peranan :)

hurmm.. aku pun tak tau. tp aku tak penah rasa RAMs dual channel 2GB kit lagi laju drp 1GB kit.

mcm sama jek sepanjang yg aku pakai sbb aku nengok benchmark point lebih kurang jekk. bg aku apa yg penting speed RAMs & timming yg main peranan :)

speed RAMs & timing tu main peranan yg macam mana..? kita boleh control ke..?

macam mana nak adjust timing ram tuh..?

gune program yg boleh oc la snang klu baru nak mula tuh.. kat sane ade tmpt untuk usik ram timing.. 400MHz leh jadik 500MHz ke.. cmtuh laa

gune program yg boleh oc la snang klu baru nak mula tuh.. kat sane ade tmpt untuk usik ram timing.. 400MHz leh jadik 500MHz ke.. cmtuh laa

program ape nak gune..? senang ke nak guna bagi beginner mcm aku nih..? dan takder kesan sampingan ke pada ram dan aksesori yg lain..?

byknyer soalan.. maklumlah, bdak baru blajar.. :)

speed RAMs & timing tu main peranan yg macam mana..? kita boleh control ke..?

alaaa.. mcm ddr400 compare ngan ddr500, mesti la ddr500 lebih lajukan? yg ni kira overclock la nih.

tang timmin' tuh, low/ high latency yg membezakan kecepatan transfer rate data.

dua2 function tuh bole kita control guna BIOS atau software, cth clockgen & AMD tweaker

aku ada tengok website tentang clockgen tuh.. tapi mcm susah je nak gune..? kalau tak keberatan, boleh explain detail sket tak..? :blink:

skang nih aku pakai kingston ddr 512mb (400mhz) x 4.. camner nak buat guna clockgen tuh..

and sure takde problem.. :huh:

aku ada tengok website tentang clockgen tuh.. tapi mcm susah je nak gune..? kalau tak keberatan, boleh explain detail sket tak..? :blink:

skang nih aku pakai kingston ddr 512mb (400mhz) x 4.. camner nak buat guna clockgen tuh..

and sure takde problem.. :huh:

adeihh.. ni nak kena tunggu Overclocker yg pkai clockgen/ AMD tweaker tampil ke depan nih.

aku tak pakai menda2 nih, aku pakai traditional punya cara.. pakai BIOS :lol:

clockgen tu leh ke nk set timing ram.. rasanya utk set oc cpu je.. lgpon clockgen utk nforce 4 jek kan..

klo nk set timing refer amd 64 tweaker

IPB Image

ok.. aku baru je download a64 tweaker nih.. tapi.. tak tau mcm mane nak guna.. bleh ajar tak..? lepas tu, kalau kita dah ubah2 mender2 kat sini, ada kesan sampingan tak..? panas ke.. aper2 la.. :blink:

ko maen je ubah2 timing tuh..ikut karekter ram ko..try n error..

yg zer0 bg contoh tuh utk A64..? ram apa ko pakai ?

Edited by nelza_ax

ok.. aku baru je download a64 tweaker nih.. tapi.. tak tau mcm mane nak guna.. bleh ajar tak..? lepas tu, kalau kita dah ubah2 mender2 kat sini, ada kesan sampingan tak..? panas ke.. aper2 la.. :blink:

yg penting ....kat ( Tcl ), (Trcd), (Trp)....ram ko sekarang ni timing 3-3-3-8.....ko cuba ketatkan jadi 2.5-3-3.7

atau 2.5-2-2-8

yg MEMCLK freq tu ....freq ram ko....selalu 133 (ddr266) ,166 (ddr3330) ,200 (ddr400)....tapi yg lain tu tak yah kacau dulu...kang lain pulak jadi...huhuhuhu

satu lagi dekat 2T timing...kalau ko disable dia akan jadi 1T(lagi laju ahhh )...tapi tak semua ram yg boleh

pastu ada setengah2 mobo tak leh ngan 1T

Edited by luriahk

lpas cube tweak try ngan super pi tgk lg laju atau lg slow.

akupun gune care tradisional.lgpun xreti nak gune mende ni asyik hangje.

Edited by kucalana

aisey.. aku still blur laa.. :huh:

ok aku detailkan sket..

skang ni aku pakai ram kingston value ram pc3200 512mb 400mhz 4 batang.. so sume skali lebih kurang 2Gb..

dan sume nih run dlm dual channel..

aku punyer spec mcm kat signature aku

ni cpuz utk ram aku (sory, gambar kecik sgt)

so, mcm mana nak adjust a64 tweaker nih tanpa problem dan tak effect mende2 lain..??

sori kalau tanya soalan sama, just nak kepastian.. ;)

Edited by frostmourne

ram ko tu seme cipset sama x.... huhuhu.. mmg ok nk run dual chanel even cip x sama.. asal speed da setting bebtul.. tapi klo bab timing.. nk serasikan antara cip x sama mmg susah... huhuhuhu.. smlm baru dok citer ngn luriahk... ekkeke

yg penting ....kat ( Tcl ), (Trcd), (Trp)....ram ko sekarang ni timing 3-3-3-8.....ko cuba ketatkan jadi 2.5-3-3.7

atau 2.5-2-2-8

yg MEMCLK freq tu ....freq ram ko....selalu 133 (ddr266) ,166 (ddr3330) ,200 (ddr400)....tapi yg lain tu tak yah kacau dulu...kang lain pulak jadi...huhuhuhu

satu lagi dekat 2T timing...kalau ko disable dia akan jadi 1T(lagi laju ahhh )...tapi tak semua ram yg boleh

pastu ada setengah2 mobo tak leh ngan 1T

A'kum... sory.. nak mencelah skit... ku cuma nak tau pasal no timing tu...

macam 3 -3 -3 8

3 = Tcl

-3 = Trcd

-3 = Trp

8 = ???

kalau betul apa yang ku faham dari yang korang bincang ni lebih kurang macam ni la... (tak tau betuk ke tak.)

kalau betul yang 8 tu untuk apa pulak?

A'kum... sory.. nak mencelah skit... ku cuma nak tau pasal no timing tu...

macam 3 -3 -3 8

3 = Tcl

-3 = Trcd

-3 = Trp

8 = ???

kalau betul apa yang ku faham dari yang korang bincang ni lebih kurang macam ni la... (tak tau betuk ke tak.)

kalau betul yang 8 tu untuk apa pulak?

op..lupa pulak...huhuhuhu.....8 = (tras)....yg ( Tcl ) tu....kita boleh tukar 2.0 , 2.5 , 3.0 , 4.0 lagi rendah lagi ketat timing ram....(laju)....kalau nak ketat kan ...cuba dulu 2.5-3-3-7.....kalau boleh turun kan lagi 2.5-2-2-7

dah seterusnya....setiap kali tukar timing ram gunakan superPi utk test...sama ada timing ram tu ok...

pasti kan ..masa main timing ni...clock ram default...lepas dapat timing cun cuba naik kan clock dia pulak..

sikit2...dapat 220 dah cun dah kalau timing ketat...tapi bukan semua ram boleh timing ketat + clock tinggi.

ikut chipset ram tu....contoh BH5,Bh6 leh timing ketat clock tinggi..tapi volt kena tinggi jugak....( pasti kan ada kipas tiup ram ).....kalau chipsat samsung cam TCCX selalunya timing longgar contoh 3-3-3-8...clock boleh tinggi tapi timing tak leh ketat sangat

kalau salah tolg betul kan :D

macam tu ke... tq... ku tak pernah buat lagi, sebab tak ada keperluaan sangat pada ku...

emm... apa beza timing ketat ngan oc?

macam nak timing ketat kena rendah kan dia punya timing.. oc plak macam mana?

aku dah try ubah.. seblom aku ubah (3-3-3-8) super pi 1m = 45s

lepas aku ubah jadi 2.5-3-3.7 super pi 1m jadi 40s... dah kurang 5 saat..

so.. boleh aku ubah lagi tak..?

lepas ubah2 ni takde problem ke..? ram cepat panas ke..? aper2 laa..

waaa...

tweaker ni untuk yang pro am64 jer ke??

yang intel tak dak??

ntoh le.. takder sape nak jawab ke..???