Jump to content
cili

External H/disk

Recommended Posts

ada tak pernah discuss pasal external h/disk nih ? untung ke guna ? atau elok tambah internal je kalau nak upgrade? comp aku dah nak full

kalau hdd external kegunaan untuk mudah nak bawa....external hdd berguna bagi laptop......

hdd external ade 2 jenis...satu kene pakai power.....satu tak yah (laptop)

yang kene pakai power tue kene sambung power cord...nie untuk pc dekstop...

yang laptop....sumbat je USB ...trus ade api dan boleh jalan...

untuk maklumat lanjut...boleh pm aku...kalau berminat.. :)

External hard disk juga ada beberapa jenis .. yang siap di pasang di kilang dan boleh juga di pasang sendiri.

Kalau di pasang dari kilang macam biasa beli pas tu cucuk kat USB .. (mahai sikit la)

Kalau jenis pasang sendiri pun ada beberapa jenis.

1 - Beli hard disk note book pas tu beli casing dia .. satu jenis casing ada dua usb so tak perlu guna sumber kuasa dari luaq .. usb tu jadi pembekal kuasa letrik (recomended) ( yang ni aku pakai )

2- sama macam atas bezanya dia kena guna sumber kuasa letrik .. tu yang leceh sikit (yang ni aku pernah pakai)

3- Beli hard disk PATA pas tu beli casing pasang sendiri .. mengunakan sumber kuasa elektrik ( yang ni tengah pakai )

4- Yang terbaru aku tengok ada juai casing yang mengunakan hard disk SATA - ( yang ni belum pakai )

Jangan takut kalau nak pasang sebab mudah saja ... yang tak reti pasang pun akan reti kalau guna akai .. tapi kalau guna akai kepala lutut memang tak leh pasang .. biasanya masa beli casing screw driver pun dia bagi sekali.

Bila sudah pasang pas tu kena format hard disk .. terpulang la nak buat partition atau dak .. sama ada nak format NTFS atau FAT tapi aku buat dua dua .. satu partion NTFS satu FAT sebab kadang kadang ada gak orang pakai Windows ME atau 98.

Harap dapat membantu

nk tnye r..x sesuai ke kalo nak pakai hardisk yg kene pakai power untuk laptop..ade effect ape2 kek kt laptop..

sesuai & patutnye xkan ade pape efek buruk pada laptop...

hard disk yg pakai power tu ialah hard disk untuk desktop 3.5". perlu power tambahan sebab usb port cuma ada 5 volt saja.

hard disk yg tak perlu exta power ialah hard disk utk notebook 2.5". power datang dari usb. cari usb hi speed dan yg satu hujung kabel kembar 2.

nk tnye r..x sesuai ke kalo nak pakai hardisk yg kene pakai power untuk laptop..ade effect ape2 kek kt laptop..

tapi ako nasihatkan kalo nak nak pakai yg 3.5" sbg external ko tuh,biar la dia punyer casing bli yg ok sket..yg ada kipas ke..coz dia cepat panas