Jump to content
cili

Belajar Repair Comp Dlm Sehari

Recommended Posts

Alah,zer0sak ni cakap jek tak rosak, jahanam terus ada la.. mmpus terus pom ada.. ko tak ingat Barton AQUCA 2500+ dulu? orang OC kita pom nak OC, nasib baek ada waranti lagi.. dan nasib baik pulak dapat 1-to-1 exchange kan kan kan? :lol::lol:

Alah,zer0sak ni cakap jek tak rosak, jahanam terus ada la.. mmpus terus pom ada.. ko tak ingat Barton AQUCA 2500+ dulu? orang OC kita pom nak OC, nasib baek ada waranti lagi.. dan nasib baik pulak dapat 1-to-1 exchange kan kan kan? :lol::lol:

CIS CIS CIS & CIS.... x sempat rasa pon adik aquca tu tau... baru nk pasang x ditek... ak0 rasa la.. DOA la.. bukan sbb technical reason.. huhuhu.. klo betul ak0 salah... nape yg seken okies je.. wahahha haha.... abg petaiVuSuk kan baek nyer orang.. best seller!!!

mmm aku taklah cadang jadi pandai sgt repair comp.

pasal nak jadi betul2 terel tentulah makan banyak masa dan usaha. mesti mau try banyak kali dan sentiasa update ilmu. so on a personal scale tak very cost effective utk aku. time is money.

aku sekadar nak tahu the essentials jer, yg basic2 agar tak kena kelentong kelak. puas dah kena kencing.

dulu2 aku blajar BASIC, accpac, dbase iii, lotus, dos, word perfect, autocad sekarang semua tuh dah jadi dinosaur. aku dah benar2 outdated.

dlm hidup nih akhirnya kita terpaksa accept the fact that kita tak sempat nak kuasai semua bidang ilmu. technological advancement sentiasa meninggalkan kita.

sebut pasal belajar repair pc nie.. teringat kat 3 6 7 bijik barang aku rosak kes eksperimen... hkokhokohkohkh.. tapi barang kmpter aku pertama yang tahan sapai sekarang hanya monitor ngan mouse jer.. yang lain abis dah terkubur :D

cili... ko students IPT (course IT related) ke? kalau ye... apa kata time cuti ko minta surat dari head dept ko... buat praktikal... aku tau satu tempat tu tgh nak carik budak praktikal.... keje budak praktikal di situ repair PC je tiap2 hari... purata 10 PC sehari dengan memacam masalah hardware dan software. Aku leh rekemen kan ko... hehe... gerenti ko dapat banyak experience di situ :rolleyes:

cili... ko students IPT (course IT related) ke? kalau ye... apa kata time cuti ko minta surat dari head dept ko... buat praktikal... aku tau satu tempat tu tgh nak carik budak praktikal.... keje budak praktikal di situ repair PC je tiap2 hari... purata 10 PC sehari dengan memacam masalah hardware dan software. Aku leh rekemen kan ko... hehe... gerenti ko dapat banyak experience di situ :rolleyes:

tak.

aku dah lama grad u.

dan aku agak bz. takleh commit lebih dua hari seminggu

tak.

aku dah lama grad u.

dan aku agak bz. takleh commit lebih dua hari seminggu

Macam nih la cili, ko tinggal kat SP kan? Nanti mai la jenguk-jenguk ibu negeri kedah nih. Bleh jumpa aku ngan ace. Hah..pastu ko belajar kaw-kaw punya dengan ace amacam?

Ahmades ... rasanya hang kena atoq lan party macam aku buat dulu ... rumah aku still kosong .. leh ajaq apa yang patut ..

brader Petabite,ko ni empunya cc yg termasyur kat bandar dungun tu ke? :lol:

kl camtu,ad can la aku nak mnuntut ilmu,smbil2 tu leh sedut koleksi anime yg byk kat situ :lol:

Ahmades ... rasanya hang kena atoq lan party macam aku buat dulu ... rumah aku still kosong .. leh ajaq apa yang patut ..

offtopic:

aku atoq dah lanparty ngan MBAS tu.. loklaq tui depa kata program nih merapu :angry: haram tui ingat apa sangat ka ubahsuai kompita nih merapu.. tu bebudak rempit tu tak merapu pulak.

ontopic:

Hang atoq la ace untuk kali kedua. Takpa aku sokong nih pasal dah cumi skank nih. Bleh p kacau hang ekekek dan bleh ajak cili mai sekali. Bleh pow dia belanja pizza ka, apa ka :P

Aku sibuk sikit la mamat .. hang la atoq .. hang kan tauke .. aku kuli mesti la kena kerja kuat .. mana ada masa nak atoq .. lagipun hang tera banyak dari aku .. sian kat cili tu nak belajaq dari hang mamat .. rumah free saja leh layan pc sampai lena.

Banyak la hang bang zul. Aku jugak yang terrer. Weh kalau kita atoq sapa nak sposor tu? Tak pa nanti aku atoq skit-skit :) bleh ajak cili mai.

Sponser apa nya ... switch/hub (16 port) aku ada ... wireless access point pun aku ada .. utp cable aku ada ... pc memasing ada ... angkut mai la ... habih sangat beda nak beli nasik saja la .. tak kan mai belajaq free pun nasik nak kena suap kot. Hat tu memasing kena beli la .. kalau tamau beli pun tak pa .. posa sampai kena gastrik.

Tapi mamat .. hang la atoq amik tempat inteference pulak .. dia pi mengaji dah kat kl nu .. cari dalam 10 orang ka, ok apa. (tapi aku cuuupp dulu kalau aweq tu cun .. hat tu aku take over, hat tak cun hang cup. Baru adil .. tak gitu mamat .. hehehehehe

kenapa tidak boleh?

yg penting; ko kene berani buka2 parts

latihan senang aku:

1. buka haddisk, dan pasang balik... tngok kalu ada ganjil, kalau sama kira lulus laa... ekeke (open n attach)

2. cuba teka dan buka part2 komp. x penting such sound card,grapik... n etc.,.. kalau smua ko buka, pc masih on.. ok la tu,., kalau tak pasang 1 1 balik

dan nama saintifik utk kursus di atas ialah 'introducing to computer hadware' .. :P

tapi ayat 'repair' tu ambik masa berhari la.. kalau takat buka2, pasang/install baru... ok je..

kalu kita pasang, tapi kita tidak paham kena dipasang.... sebab tu la kita amik masa berhari..~

dan pastikan kalau memula nak belajar repair komputer tu:

1. pastikan bekalan kuasa dimatikan

Sponser apa nya ... switch/hub (16 port) aku ada ... wireless access point pun aku ada .. utp cable aku ada ... pc memasing ada ... angkut mai la ... habih sangat beda nak beli nasik saja la .. tak kan mai belajaq free pun nasik nak kena suap kot. Hat tu memasing kena beli la .. kalau tamau beli pun tak pa .. posa sampai kena gastrik.

Tapi mamat .. hang la atoq amik tempat inteference pulak .. dia pi mengaji dah kat kl nu .. cari dalam 10 orang ka, ok apa. (tapi aku cuuupp dulu kalau aweq tu cun .. hat tu aku take over, hat tak cun hang cup. Baru adil .. tak gitu mamat .. hehehehehe

ha..bagiuh2!! ..kalau ada lagi insyallah aku join lagi..kalau sempat aku cuba balik..yg dulu tu bagus jugak at least dapat belajar cara potong dan buat UTP kabel...dan sikit2 pasal iis server...

bulan 1 ke bulan 2 aritu aku ada ajar bebudak kos aku dalam 7-8 org (semua awek cun2) aku target 1 hari leh ajar diaorang...maklum la semua terer2 belaka dlm akademik....aku budget dah belajar macam mana nak buat processor dan desing mobo tu senang la aku nak ajar..tapi seminggu lepas tu..tanya aku balik..."eh bolong tolong formatkan pc tak "..erhhh sia-sia aja aku ajar aritu...maybe bukan hans on kot...dan ramai sanagt..patutnya 1-2 org dan bagi masa panjang sikit..baru boleh....hurmm....lagipun aku agak express aritu..macam KLIA express..hehehe

Mamat ooiii .. tu tauke lama pun nak balik tu ... hang wat la mamat ooii .. jangan asyik dok pi danoq saja ...meh atoq wat lan party

PS: Party party ... we have a party ... dey muniady ... muniady

buat party bagus jugak tu. kena brani cuba baiki sendiri ke kalu nak pandai nanti. kena mcm tu ke. mesti kena banyak guna duit tu. kalu tak jadi kena anta kat kedai gak.

susah nak master dalam satu hari.itu baru utk hardware.abis kalau software/installation lak macam mana?mau terkial kial gak nak paham win 98,winme,2k,xp 2k3 utk server.

sebabnya nak hadap benda alah macam nie bukan ikut kepala kita gak.kena lah ikut mesin tueh punya jalan atau kemampuan dia.

kena rajin servis komputer sendrik. dari mula lagik ngko kena amalkan. beli sumer komponen and pasang sendrik, bukannyer beli yg dah siap pasang, lepaih tuh install os, dan install software. baru ngko akan jadik mahir

susah nak master dalam satu hari.itu baru utk hardware.abis kalau software/installation lak macam mana?mau terkial kial gak nak paham win 98,winme,2k,xp 2k3 utk server.

betul tu :D ...............satu lgi nak kene minat pastu rasa ingin tahu dlm diri kita................

yes, takleh stady dan master dalam satu hari. ade ke orang leh wat camtu aku nak belajar dengan die la.. terer gile mamat tu kalo ada..

kalo nak repair pc orang cam jiran, member ni tak penah lagi aku tgk die mintak/tanya sijil apa yg aku ada untuk buat menda2 tu. kena tebal muka la senang cerita. camtu je kau nak 'market yourself' supaya leh cari orang nak repair pc. nak repair pc pun repair elok2 bukan cam kat kedai letak 1-2 bulan lepas repair tu cam bodo je tapi caj rm50-60 untuk workmanship yg tah apa2. lepas 1-2 hari jahanam balik kan.

stady sendiri. tak salah pun nak stady utk dapatkan sijil, tapi pastikan bila ko dah keje/repair pc depan org nanti tak gelabah bila nak cucuk jumper taktau pulak mana satu yg master dan slave pasal dulu ko dok guna maxtor skrang guna brand lain.. jangan gelabah dpn customer.. (taktau mungkin pasal ni kat kedai pc suka suruh orang tunggu dulu die buat dalam bilik SERVIS die kot? hehehe)

ahaha camtu la sikit2 menda yg aku buat time cuti lepas spm ni part-time sambil keje ngan stesen minyak. hoho..

market yourself! jgn malu2 citer je kat orang lain yg ko ni tau ni tau ni.. camna orang nak tau ko terer komputer kalo ko tak bagitau kat orang.

salam semua. sory nyampuk skit...

kalau dalam masa sari tu ..

kenal komponen bleh la.. cite apa fungsi fungsi dia bleh la... tu belah pagi.. belah petang plak.. bleh la tengok demo pemasangan .. baru tengok demo ... tak sentuh lagi tu ..

macam Petabyte cakap aaa. carik jer kedai komputer . .cakap kat tokey dia.. nak kerja tanpa dibayar... aku pun buat cam tu dulu ...

masih ku ingat.. lepas SPM masa tu .. mintak kerja sambil belajar kat kedai komputer... 2 minggu tokey bagi 50 hinggit ... kerja sampai malam kekadang..

tapi tak la seGANAS Petabyte.. menjahanamkan mobo / CPU..

offtopic..

Peta.. besh tak kawin ? besh kan kan kan.. muahahhaha