Jump to content
Sign in to follow this  
brigedalaqsa

Network Pelik

Recommended Posts

No wonder la guna SP1. SP1 memang ada problem beb dengan sharing. Ada issue dengan NetBIOS. Kadang-kadang memang susah nak connect melalui port 135, 139 walaupun takde firewall. Bila dah format komputer, dia akan OK tapi nanti 2-3 bulan nanti dia akan jadi balik.

camtu ke? patutla pc yang aku baru format ok jer..

Apa yg ko boleh buat, dulu biasa aku buat macam ni:

1. Enablekan NetBIOS over TCP/IP

- Control Panel -> Local Area Network -> Internet Protocol Properties -> Advanced -> WINS

- tickkan kat Enable NetBIOS over TCP/IP

yang ni aku dah buat..

ko try cuba cara macam nie...

1. create satu folder kat pc lain dan sharekan folder tue..

2. dari komputer lain cuba masuk direct ke folder tue...

cth: \\pcname/sharefolder

ko try cuba cara macam nie...

1. create satu folder kat pc lain dan sharekan folder tue..

2. dari komputer lain cuba masuk direct ke folder tue...

cth: \\pcname/sharefolder

Banyak dah dia cuba brader..... macam2 style dah step nya, tunggu dia update gi sp2 dulu.

Aku pun pernah kena macam mamat ni kena dulu tapi untuk pc pc yang bermasalah macam ni aku terus format saja memandangkan nak settlekan masalah ni mengambil masa yang panjang. So far tempat aku ni ada win95 win98 winme winXP sp1 dan win XP sp2. Kalau jadi macam ni aku format dan setup balik network balik.

Untuk Windows 95 98 dan me aku hanya masukkan

Client for microsoft Network

Microsoft family

Dail up adapter (ada satu lagi tak ingat dia keluaq apa)

TCP IP ( pun ada satu lagi)

Printer and file sharing

(lebih kurang macam ni la aku tak berapa ingat semuanya dalam ayat yang penuh sebab aku dok rumah la ni pakai windows XP)

Aku akan elakkan dari menggunakan IPSX

Untuk Windows XP pulak aku akan mengunakan

File and printer sharing for microsoft network

Qos packet Scheduler

internet protocol tcp/ip

Setiap pc aku akan mengunakan ip sendiri ... sebab aku tak suka guna auto ... lambat dan kadang kadang jadi masalah ip conflig

Kadang kala bila nak access ke network windows XP memang dia keluaq kata macam tak boleh access tu ( seperti yang ada contoh sebelum ni) tapi aku akan tunggu beberapa saat kemudian masuk balik network.

Aku pun pernah kena macam mamat ni kena dulu tapi untuk pc pc yang bermasalah macam ni aku terus format saja memandangkan nak settlekan masalah ni mengambil masa yang panjang. So far tempat aku ni ada win95 win98 winme winXP sp1 dan win XP sp2. Kalau jadi macam ni aku format dan setup balik network balik.

Untuk Windows 95 98 dan me aku hanya masukkan

Microsoft family

Dail up adapter (ada satu lagi tak ingat dia keluaq apa)

TCP IP ( pun ada satu lagi)

Printer and file sharing

(lebih kurang macam ni la aku tak berapa ingat semuanya dalam ayat yang penuh sebab aku dok rumah la ni pakai windows XP)

Aku akan elakkan dari menggunakan IPSX

Untuk Windows XP pulak aku akan mengunakan

File and printer sharing for microsoft network

Qos packet Scheduler

internet protocol tcp/ip

Setiap pc aku akan mengunakan ip sendiri ... sebab aku tak suka guna auto ... lambat dan kadang kadang jadi masalah ip conflig

Kadang kala bila nak access ke network windows XP memang dia keluaq kata macam tak boleh access tu ( seperti yang ada contoh sebelum ni) tapi aku akan tunggu beberapa saat kemudian masuk balik network.

format adalah langkah terakhir...

sebelum ni aku dah format tapi lama2 dia jadi cam gitu pulak...

aku rasa ada budak terupdate windows..

kalau terupdate macam mana nak out of date balik??? :P

semua support networking lor,

sp1 mmg ada susah sikit lam networking,

so apa cerita dah update to sp2?

hmmm...sorry mencelah jap..sepatutnya mmg xder masalah walau OS lain2 pun..dahla suma windows/microsoft kan? mg betul bleh pasal, masa aku LI dulu, biasakla ada OS campur2 gak laa..sama la cam kes yg berlaku nih..ok jer..siap buleh share file, n mana2 OS bleh bukak server yg dibenarkn utk install software2 berkenaan(kami IT support la buat pasal ada password)...

dia ada byk gak settings dier yg aisehh..aku dh luper la beb...pasal dulu diberi manual..pas2 terror hapal..pas2 luper balik...hehehh....tapi network kt tmpt aku LI tu besar n ada gune DNS..workgroup pun ada gak arr...kalau kat Winxp, ianya kat sini(seingat aku laa) : right click My computer-> Properties -> Pilih tab Computer name -> click button "change" ->then..aku luper...

sorry la bro..just nak kongsi pengalaman...but mmg bleh bro....walau windows campur pun...tapi dgn syarat2 tertntu seperti yg sifu2 kita dh bagutau cthnya nama file atau folder kene pendek 'cos windows yg lama2 tuh x support...

hmm..rasanya leh try carik solution ky microsoft.com kot? pasal suma windows punya PC kan? ok truskan usaha anda bro!!!

hmmm...sorry mencelah jap..sepatutnya mmg xder masalah walau OS lain2 pun..dahla suma windows/microsoft kan? mg betul bleh pasal, masa aku LI dulu, biasakla ada OS campur2 gak laa..sama la cam kes yg berlaku nih..ok jer..siap buleh share file, n mana2 OS bleh bukak server yg dibenarkn utk install software2 berkenaan(kami IT support la buat pasal ada password)...

dia ada byk gak settings dier yg aisehh..aku dh luper la beb...pasal dulu diberi manual..pas2 terror hapal..pas2 luper balik...hehehh....tapi network kt tmpt aku LI tu besar n ada gune DNS..workgroup pun ada gak arr...kalau kat Winxp, ianya kat sini(seingat aku laa) : right click My computer-> Properties -> Pilih tab Computer name -> click button "change" ->then..aku luper...

sorry la bro..just nak kongsi pengalaman...but mmg bleh bro....walau windows campur pun...tapi dgn syarat2 tertntu seperti yg sifu2 kita dh bagutau cthnya nama file atau folder kene pendek 'cos windows yg lama2 tuh x support...

hmm..rasanya leh try carik solution ky microsoft.com kot? pasal suma windows punya PC kan? ok truskan usaha anda bro!!!

asalnye memang jadi..

kalau format balik pc memang boleh selesai masalah..

tapi tiba2 jer dia x jadi..

file availibility bukan 100% kut

xleh buka.. mesti 100%

xper ah..

aku dah torrent fail lain.. dah nak siap nih..

30hb. May topic start .. sampai la ni tak leh settle lagi .. isk ... boleh sakit pala oooo ...

Semua dah cuba? tak miss satu? upgrade gi sp2, kalau ragu2, reinstall windows yg sp2, tapi sebelum tu ko kena confirm yg hardware ko tak bermasalah memandang hub ko tu dah lama, try non-stop ping, make sure takde timeout masa kejadian tu berlaku.

:D