Jump to content
Sign in to follow this  
brigedalaqsa

Network Pelik

Recommended Posts

assalamualaikum...

harap siapa yang tahu dapat membantu..

semalam semua pc (10 biji) dapat masuk network.. tapi hari ni semua pc x boleh akses antara satu sama lain kecuali pc yang menggunakan windows98 (2 biji).. bila log off dia akan mintak password.. suatu masa dulu dah pernah jadi macam ni.. tapi dia ok dengan sendirinya..

network sebenarnya ok sebab boleh 'ping' dan internet pun boleh akses..

adakah ia ada kaitan dengan router???

terima kasih kepada yang sudi membantu...

tgk ko nye rules, firewall & seangkatan dengannya

pastu IP kelas ko buat la manual, jgn automatik sebab kalau ko nye DHCP server kong, setiap pc akan dpt ip tah hape hape!! (tak sama kelas)

pastu ko pastikan semua pc dalam workgroup yang sama!!

ok cun!!

tgk ko nye rules, firewall & seangkatan dengannya

pastu IP kelas ko buat la manual, jgn automatik sebab kalau ko nye DHCP server kong, setiap pc akan dpt ip tah hape hape!! (tak sama kelas)

pastu ko pastikan semua pc dalam workgroup yang sama!!

ok cun!!

semua dah buat tapi masih tak boleh...

router pun dah reset...

semua dah buat tapi masih tak boleh...

router pun dah reset...

Normally ambil satu pc dan satu modem/router sahaja dulu... dah ok connection tu then connectkan saja ke local LAN hub/switch..

Pc pulak set ip automatik...begitu jugak dgn dns.. workgroup tak sama tak ape.. still boleh share asalkan semua pc tu ada dlm ip range / subnett yg sama..

Kalau guna ip manual pun boleh guna... jadi each other pc sepatutnya boleh connect satu sama lain..

Edited by prontoxp

ko banyak sangat pc yg pakai os lain bangsa, winME la, win98 ke, winxp semua ade dalam network ko.. huhu.. kengkadang bleh jadi camtu gak.. hiks :P

tadi ok kejap.. aku pun transfer fail ke salah satu pc. tiba2 je connection terputus. bila aku log off dia mintak password la pulak. hampeh betullah... kadang-kadang sesetengah pc je boleh masuk.. yang lain tak boleh.. kadang semua boleh.. kadang semua takleh... kejap tadi aku format 2 biji pc. baru siap format pun tak boleh masuk workgroup jugak..

// tgk2 cable ko.. plug in balik

// cable yang terlalu panjang pon mungkin menjadi masalah sebegini yang disebabkan noise so ada interupt kat data tu..

// check network card reinstall

// UPDATE anti virus

// scan semua pc takut2 ada yang terlepas kat pc2 lama tue.. penting.

// ako penah terjadi mcm ni... n tatau kenapa sebab musababnye...

// tgk2 cable ko.. plug in balik

// cable yang terlalu panjang pon mungkin menjadi masalah sebegini yang disebabkan noise so ada interupt kat data tu..

// check network card reinstall

// UPDATE anti virus

// scan semua pc takut2 ada yang terlepas kat pc2 lama tue.. penting.

// ako penah terjadi mcm ni... n tatau kenapa sebab musababnye...

networking takde masalah sebab semua pc boleh join untuk main CS.. dan semua ada dalam class netOP.. cuma x boleh buka 'view workgroup'.. pendek kata x boleh sharing file and printer dsb..

ada kemungkinan virus ke?

networking takde masalah sebab semua pc boleh join untuk main CS.. dan semua ada dalam class netOP.. cuma x boleh buka 'view workgroup'.. pendek kata x boleh sharing file and printer dsb..

ada kemungkinan virus ke?

Cuba anda check protocol ... list kan protocol yg anda guna.. kalau guna cs kalo x silap ada guna ipx/spx .. extra protocol dari yg biasa.. tapi setahu aku list tu add tak de jadi masalah pun.. tapi sebagai diagnostik, cuba setkan perkara ni

1.Test dari 2 3 pc tak kira windows 95/win98/winme/winxp/2000 .. pastikan protocol default yg biasa guna..

2.Enable file and printer sharing

3.set folder sharing

4.ping none stop , contohnya ping 192.168.1.3 -t (ping dari ip 192.168.1.2 ke 192.168.1.3) lihat status *

5.Test network share via ip source , jgn guna workgroup view contohnya pc 1 = 192.168.1.2 , pc2 = 192.168.1.3 , pc3 = 192.168.1.4 , jadi boleh terus view pc tu dgn cara masukkan address spt \\pcname atau \\ip address di url address atau run command

* = bergantung kepada class ip range di lokasi anda

Edited by prontoxp

Cuba anda check protocol ... list kan protocol yg anda guna.. kalau guna cs kalo x silap ada guna ipx/spx .. extra protocol dari yg biasa.. tapi setahu aku list tu add tak de jadi masalah pun.. tapi sebagai diagnostik, cuba setkan perkara ni

1.Test dari 2 3 pc tak kira windows 95/win98/winme/winxp/2000 .. pastikan protocol default yg biasa guna..

2.Enable file and printer sharing

3.set folder sharing

4.ping none stop , contohnya ping 192.168.1.3 -t (ping dari ip 192.168.1.2 ke 192.168.1.3) lihat status *

5.Test network share via ip source , jgn guna workgroup view contohnya pc 1 = 192.168.1.2 , pc2 = 192.168.1.3 , pc3 = 192.168.1.4 , jadi boleh terus view pc tu dgn cara masukkan address spt \\pcname atau \\ip address di url address atau run command

* = bergantung kepada class ip range di lokasi anda

1 - 3 : dah buat..

4 : bila ping reply tak putus..

5 : tak boleh jugak view dengan cara sedemikian adanya...

hari ni - pc yang menggunakan selain winXP boleh diakses antara satu sama lain..

Edited by brigedalaqsa

kt tempat aku skrang ni pun dah timbul masalah yang sama. nak browse network tak leh dan nak pakai network printer pun tak leh. internet connection ok, ping router/gateway ok tp nak ping pc pc lain dalam network x dapat. camne nk buat skrang ni. opis ni pakai wireless LAN. ade kemungkinan tak die punye ap yang problem? atau ade kemungkinan lain?

Aku pun besa gak kena macam ni pas tu aku tutup semua pc pas tu aku on satu satu ... ternyata menjadi sebab lepas aku on satu bijik pc network terus naik gambaq tochlight .. pas tu aku repair baik pc tu lepas tu ok la. Lagi satu kes sebab Switch dah nak lingkup .. tapi tak lingkop sepenuhnya. Kadang kadang ok kadang kadang buat perangai .. lepas aku tukaq la ni dah ok. Untuk pengetahuan semua workgroup situ pun ada macam macam windows termasuk W95 98 ME dan XP

Aku pun besa gak kena macam ni pas tu aku tutup semua pc pas tu aku on satu satu ... ternyata menjadi sebab lepas aku on satu bijik pc network terus naik gambaq tochlight .. pas tu aku repair baik pc tu lepas tu ok la. Lagi satu kes sebab Switch dah nak lingkup .. tapi tak lingkop sepenuhnya. Kadang kadang ok kadang kadang buat perangai .. lepas aku tukaq la ni dah ok. Untuk pengetahuan semua workgroup situ pun ada macam macam windows termasuk W95 98 ME dan XP

Anyway dlm opis aku pun ada win95 , win98 , xp dgn 2000 , mcm mana pun semua access network tak de masalah baik file/folder sharing dan printer .. apa pun folder access untuk win95/win98 ke windows xp hanya valid untuk folder name yg standard .. x boleh guna long name dgn ada spacing.. windows lama tak boleh access site tu.Lagi satu perhatikan firewall anda samada block atau tidak port access sharing NETBIOS SSN/DGM /MS TCP dan lain yg boleh sebabkan connection antara pc ke pc internal di sekat.

thanks to ace & prontoxp. aku try godek2 smlm. rupa-rupanya disebabkan kedudukan moden ngan ap tu yg bertindan yg jadi masalahnya. mungkin sbb dua2 bertindan tu menyebabkan berlakunya kepanasan melampau antara dua-dua device tu. pastu bile aku aku alih dok asing2 dua2 benda tu, tiba-tibaje network jd ok, dah bleh browse pc lain, network printer pun ok. pastu aku test dua2 tu dok rapat-rapat balik, network pun jd problem balik. so aku buat kesimpulan dua-dua tu x leh dok bertindan lagi dan aku ceraikan diorang ngan talak satu. hehe....

Lega aku dengaq kawan kita ni dah settle masalahnya... macam tu la lain kali kalau dah settle masalah kena la bagi feedback dan cara yang dilakukan untuk mangatasi masalah tersebut ... untuk rujukan para puteranian sekelian.

thanks to ace & prontoxp. aku try godek2 smlm. rupa-rupanya disebabkan kedudukan moden ngan ap tu yg bertindan yg jadi masalahnya. mungkin sbb dua2 bertindan tu menyebabkan berlakunya kepanasan melampau antara dua-dua device tu. pastu bile aku aku alih dok asing2 dua2 benda tu, tiba-tibaje network jd ok, dah bleh browse pc lain, network printer pun ok. pastu aku test dua2 tu dok rapat-rapat balik, network pun jd problem balik. so aku buat kesimpulan dua-dua tu x leh dok bertindan lagi dan aku ceraikan diorang ngan talak satu. hehe....

hikhik..kena ceraila plak.. :lol:

Kalau boleh dia bgtau la brand ape yg dah kena pisahkan tu... dasat istilah talak satu ni.... mean dia boleh rujuk balik anytime kalau keadaan sesuai....wakakakkakakakka .. *** Ambik pengalaman orang je.. sbb kat tpt aku letak sekali dgn modem,firewall router,switch,cctv dvr dan access point.

ap tu model dlink. modem tu modem standard telekom je. sebelum ni dua2 benda tu disusun bertingkat. aku alih je dari susunan bertingkat ke ke bersebelahan. mungkin bile susun bertingkat rapat2 camtu menyebabkan gangguan pembebasan haba antara dua dua dan memberi efek kepada cip2 elektronik dlm ap tu sampai menjejaskan performance network.

sori lama x reply.. masalah aku masih belum selesai.. sekarang ni printer aku dah sharing kat pc Win98..

untuk pengetahuan ni spec cc aku :

router : PROLINK 4 port

switch : AYAM BRAND 24 port

pc : Win98 (3 pc), WinME (1 pc), WinXP (9 pc)

sekian adanya...

Kalau nak sharing printer untuk OS berbagai jenis ... pastikan naama nya pendek. contohnya kalau install canon LBP 1120 dekat Windos 98 atau ME .. rename semula dari Canon LBP 1120 kepada canon sahaja ... diulang ... RENAME PRINTER TERSEBUT DARI CANON LBP 1120 KEPADA CANON sahaja .. kemudian baru set printer network pada lain lain workstation ... pastiksn guna hanya satu word sahaja .. kalau tak rename printer tesebut ada kalanya windows XP tak begitu serasi.

Harap dapat membantu

Kalau nak sharing printer untuk OS berbagai jenis ... pastikan naama nya pendek. contohnya kalau install canon LBP 1120 dekat Windos 98 atau ME .. rename semula dari Canon LBP 1120 kepada canon sahaja ... diulang ... RENAME PRINTER TERSEBUT DARI CANON LBP 1120 KEPADA CANON sahaja .. kemudian baru set printer network pada lain lain workstation ... pastiksn guna hanya satu word sahaja .. kalau tak rename printer tesebut ada kalanya windows XP tak begitu serasi.

Harap dapat membantu

printer sudah tidak menjadi masalah... semua pc boleh akses ke pc Win98 & WinME.. tapi tidak sebaliknya.. pc antara WinXP juga tidak buleh diakses...

sekian dimaklumkan...

dekat windows XP ada User Account biasanyer user account untuk guest disable, cuba enablekan access untuk Guest, lepas tue restart.

haarroooreeeeeeeee............