Jump to content
encik pot pet

Overclocking: Frequently Given Answers (fga)

Recommended Posts

Assalamualaikum,ni aku ade soklan sikit...overclocking ni tak merosakkan ke perkakasan² atas motherboard tu..kalau nak overclocking ni die ade speacil ape??Kalau Pentium II 555 MHz berape die boleh naik lagi..kipas kena guna banyak mana?ape cadangan korang aku kena guna kipas cap ape?cap ayam ke?

Assalamualaikum,ni aku ade soklan sikit...overclocking ni tak merosakkan ke perkakasan² atas motherboard tu..kalau nak overclocking ni die ade speacil ape??Kalau Pentium II 555 MHz berape die boleh naik lagi..kipas kena guna banyak mana?ape cadangan korang  aku kena guna kipas cap ape?cap ayam ke?

overclocking ni berkemungkinan boleh menghancurkan RAM dan juga GC serta proc tu sendiri....sebabnya apabila kita o/c suhu pc kita akan meningkat dgn mendadak so kalau taknak suhu tu melampau pastikan ada cooling system yang besh dan power.....power pun perlu cukup nak o/c nie.... kalau guna kipas cap ayam memang perlukan banyak....wahahaha...contohnya seperti aku dahlah guna amd palomino...dan aku dah guna 7 kipas standard pun suhu pc aku masih 64 celcius....kalau aku o/c boleh cecah 70 dan ke atas.... biggrin.gif

aku sebenar nye penah oc pc aku..

tapi guna sofware yg dibagi dgn cd mobo aku tu..Guru OC

tapi bagu ker oc pkai ni ha??

rase mcm takut jer..bila set kat "turbo" bunyi fan kuat giler...

kalo mcm pc aku...ape yg ptut dinaikan ha??

aku tngok mcm2..langsung tak paha..

kalo set kat bios ape yg kena dinaikan kan??

Assalamualaikum,ni aku ade soklan sikit...overclocking ni tak merosakkan ke perkakasan² atas motherboard tu..kalau nak overclocking ni die ade speacil ape??Kalau Pentium II 555 MHz berape die boleh naik lagi..kipas kena guna banyak mana?ape cadangan korang aku kena guna kipas cap ape?cap ayam ke?

aik PII 555 Mhz boleh oc ke? aku tak pernah jumpa lg pII boleh oc.baik kau tgk balik dlm bios tu.. dry.gif

sini tempat post cpu-z ke.kalo ye aku nak post.kalo x tlg bgtau kat mane nak post.nak compare.

bukan..kat sini

Q:: Bolehkah saya overclock sistem saya?

A:: Boleh tetapi ada syarat-syarat tertentu untuk melakukan proses overclock ini seperti memastiakn sistem cooling mencukupi dan juga sistem motherboard yang menyokong overclock

Q:: Apa kebarangkalian risiko yang biasanya terjadi sekiranya saya overclocking sistem saya?

A:: Selalunya sistem tak bleh boot, CMOS checksum error, Windows tak bleh boot, prossesor akan terbakar atau meletup, PSU akan meletup, HD tetiba tidak berfungsi dan lain-lain

Q:: Adakah jenama cooler memainkan peranan penting didalam Overclock?

A:: Sebenarnya tidak, jenama tidak memainkan peranan penting didalam overclock, sebagai seorang yang advance, anda perlu menilai prestasi dan bukan jenama.

Q:: Saya masih baru dan ingin belajar overclock, bagaimana cara untuk overclock?

A:: Jika anda masih baru didalam bidang ini, dinasihatkan anda supaya mendapat nasihat orang yang berpengalaman sebelum memulakan proses overclock. Anda amat digalakkan menggunakan BIOS untuk proses overclock kerana penggunaan BIOS lebih pratikal dan dapat mengurangkan kebarangkalian untuk Windows menjadi corrupt sekiranya anda menggunakan software base overclocking.

Q:: Sekiranya berlaku kerosakan sewaktu saya melakukan proses overclock, bolehkan saya mendapat warranty bagi barang berkenaan?

A:: Untuk pengetahuan anda, sekiranya berlaku kerosakkan sewaktu proses overclock dijalankan, barangan berkenaan masih boleh dituntut untuk warranty. Tetapi sekiranya anda pengguna advance dan telah melakukan proses modifikasi terhadap motherboard, CPU, Graphic Card atau peralatan lain maka warranty keatas item berkenaan dianggap VOID (tidak sah). Itu adalah risiko seorang overclocker.

Q:: Adakah risiko saya kena format pc saya setelah overclock?

(windows kurap lepas banyak kali restart)

A:: Ya (aku baru kena td) laugh.gif

kengkawan.

aku rasa oc kena ikut keadaan cpu kita dan kesesuaiannya. kita tak leh nak main tibai aje. kita nak kena pandai kurang kan atau naikkan multiplier fsb tu. ikut kesesuaianlah. takkan pentium 4 2.66 kita bantai jadikan 3.4ghz kot.

hehehh

kengkawan.

aku rasa oc kena ikut keadaan cpu kita dan kesesuaiannya. kita tak leh nak main tibai aje. kita nak kena pandai kurang kan atau naikkan multiplier fsb tu. ikut kesesuaianlah. takkan pentium 4 2.66 kita bantai jadikan 3.4ghz kot.

hehehh

apa yg pelik 2.66 jd 3.4 ghz? :huh:

btultu.bile ko nak cecah 5ghz nelza.asik tgk 4ghz dri ko je.go go chayok... :D

xbrani da..arituh push smpai 4.5Ghz..pas load windows jap..mobo pengsan, dua ari xbangon :P

Q:: Adakah risiko saya kena format pc saya setelah overclock?

(windows kurap lepas banyak kali restart)

A:: Ya (aku baru kena td)

klo corrupt sbb oc x yah format... boleh repair guna RC

apa beza oc gc dgn oc biase?

apa pekdah kpd komputer kalu kite oc gc je tnpe kacau perkakas yg lain?

gc aku nVidia MX4000 128mb

Beza OC GC nih ko OC ko punya GC sampai performance GC ko tu mengalahkan spec asal GC ko. Kalau OC biasa nih aku cuma OC processor dan RAM sahaja. Untuk improve ko punya sistem performance.

Takder pekdahya kalau OC tanpa kacau perkakasan yang lain. Mau tak mau kena kacau gak skit macam cooling fan dan lain lain.

Kalau GC ko tu nVidia MX4000 128MB, tunggu apa lagi, OC la GC ko tu.

Beza OC GC nih ko OC ko punya GC sampai performance GC ko tu mengalahkan spec asal GC ko. Kalau OC biasa nih aku cuma OC processor dan RAM sahaja. Untuk improve ko punya sistem performance.

Takder pekdahya kalau OC tanpa kacau perkakasan yang lain. Mau tak mau kena kacau gak skit macam cooling fan dan lain lain.

Kalau GC ko tu nVidia MX4000 128MB, tunggu apa lagi, OC la GC ko tu.

ermm..kengkawan..

Kalo aku gune water cooling system,kene tambah fan lagi ker nak wat Overclocking nie..

Adakah perlu aku tambah paper lagi yer??

For example,aku pakai BigWater SE..kene tambah Fan lagi ker ek?

Thanks...

ermm..kengkawan..

Kalo aku gune water cooling system,kene tambah fan lagi ker nak wat Overclocking nie..

Adakah perlu aku tambah paper lagi yer??

For example,aku pakai BigWater SE..kene tambah Fan lagi ker ek?

Thanks...

ko guna watercooling utk cpu saja or cpu ngn gc? bigwater se hmm.. susah nie cz performance bigwater lebih kurang guna air cooling saja.. idle temp skang nie berapa? cz dr pengalaman aku guna bigwater nie.. aku lapping dia punya cpu block.. then aku buat looping sependek yang mungkin.. byk kelemahan bigwater se.. tubing kecik, pump flow rate 90L/hrs.. apa pun pada aku still bleh guna klu kena gaya.. cz aku nyer bigwater dulu idle 30 full load 39 masa guna opteron 144 cacje..

Edited by MnemoniC

ko guna watercooling utk cpu saja or cpu ngn gc? bigwater se hmm.. susah nie cz performance bigwater lebih kurang guna air cooling saja.. idle temp skang nie berapa? cz dr pengalaman aku guna bigwater nie.. aku lapping dia punya cpu block.. then aku buat looping sependek yang mungkin.. byk kelemahan bigwater se.. tubing kecik, pump flow rate 90L/hrs.. apa pun pada aku still bleh guna klu kena gaya.. cz aku nyer bigwater dulu idle 30 full load 39 masa guna opteron 144 cacje..

Oh,ye ker..That means,,the person yg nak wat overclocking nih..die kene jage CpU and Gc temperature skali la yer..oo..

Ermm adr sesaper tak kat sini bleh kasi suggestion untuk FULL cooling system pc aku nie(selamat untuk m'OVERCLOCK) ..aku buget below Rm [email protected] cadangan utk System Cooling.

Tolong ckp brand skali yer..

Thanks.. :rolleyes: