Jump to content
Sign in to follow this  
ruslimnor

Auto Ip

Recommended Posts

Hai... Saya ni masih baru dalam bidang network. Saya menghadapi masalah terpaksa masukkan semua IP secara manual kepada setiap pc di sekolah baru dapat surf internet. Bila GITN datang set kpd Auto IP 2 minggu je bertahan, kemudian dah tak boleh internet bila setkan semula IP secara manual dapat balik internet. So tolonglah selesaikan masalah saya camna nak setkan IP auto supaya semua pc dapat internet sebabnya aku tak pandai nak configur Mac untuk access internet secara manual. Terima kasih

Hai... Saya ni masih baru dalam bidang network. Saya menghadapi masalah terpaksa masukkan semua IP secara manual kepada setiap pc di sekolah baru dapat surf internet. Bila GITN datang set kpd Auto IP 2 minggu je bertahan, kemudian dah tak boleh internet bila setkan semula IP secara manual dapat balik internet. So tolonglah selesaikan masalah saya camna nak setkan IP auto supaya semua pc dapat internet sebabnya aku tak pandai nak configur Mac untuk access internet secara manual. Terima kasih

on kan DHCP baghi setiap PC.... :)

Thanks, nanti saya cuba. Ingatkan kena setting kat router,

Ni Mesti SMART SCHOOL punya site... heheheh.... apa pun kalau anda local admin kat situ boleh la check DHCP server status kat situ..Kalau tak boleh nak modify gunakan aje la static IP... Kalau nak guna pakai DHCP tu.. kena ada relay Agent..

Kat router yang kena onkan DHCP.bagi lah range dalam 2-200 (terpulang kepada kapasiti pc box yang ada kat lab tu) 1 tak leh amik,sebab, router punya.. IP pulak buleh guna mana2 class, tak kira lah, nak pakai : 10.0.0.1 ke 192.168.0.1 ke dsbganya..

..guna Linux~lagi senang..lupkan yang lainnn.... :P:P

Kat router yang kena onkan DHCP.bagi lah range dalam 2-200 (terpulang kepada kapasiti pc box yang ada kat lab tu) 1 tak leh amik,sebab, router punya.. IP pulak buleh guna mana2 class, tak kira lah, nak pakai : 10.0.0.1 ke 192.168.0.1 ke dsbganya..

..guna Linux~lagi senang..lupkan yang lainnn.... :P:P

boleh kah diubah setting kat router tu cikgu, saya dah ubah sekali dulu, internet dah tak boleh, kena panggil

pula gitn datang, boring jugak kena tunggu 2-3 hari

anyway yg aku tau...GITN monitor device dari masa ke semasa ..kalau nak tukar setting tu kena tgk jugak router firewall ape.. kalau jenis biasa tu tak ape... kalau statefull firewall kena tgk lak setting address ape... contoh firewall rules aku ni ip internal = 192.168.100.0 subnet 255.255.255.0 , kalau aku terus tukar ke ip lain contohnya 10.1.1.0 subnet , mmg tak boleh ke internet ..

kalau ikutkan situasi ni,boleh je modify router tu dgn cara masukkan range yg ok dlm DHCP server tu.

Buleh tukar,...cuba search manual untuk router yang kau pakai tu..or adakah benda tu guna router modem? sebab router modem lagi senang nak setting..

Akum...

Senang je tu...

Pertama nak tau dulu ip address router sekolah ko...

pastu masuk router punya setting enable kan DHCP service

pastu masukan ip add dns server (schoonet punya dns server ip)...

save dan restart router

untuk komputer client setkan ip address automatically..

boleh kah diubah setting kat router tu cikgu, saya dah ubah sekali dulu, internet dah tak boleh, kena panggil

pula gitn datang, boring jugak kena tunggu 2-3 hari

Kalau untuk projek makmal skolah fasa 2-3 under DRB-HICOM/MIMOS ( internet oleh GITN/Schoolnet ), jgn usik apa2 pada router, cuma setkan DHCP server pada linux server ( RedHat 9/Enterprise atau SuSE Linux ) dan apply range ikut range yg diberi, biasanya 10.XXX dgn subnet 255.255.255.192 ( refer sheet yg dibekalkan )..

pasal subnet ip mcm tu aku pun tak paham.. nih semua kije GITN, even ada skolah tu nak expand pc more than 60 ip pun leceh..

Assalamualaikum dan salam sejahtera

nie kes makmal ke...atau ambil ip 'terlebih' dari range gitn.....gitn memang akan had 62 ip aje...so pandai2 le cari jalan....

Bagi aku

1. nak set DHCP dalam router ----> aku tak galakkan.....

2. kau ada server dalam makmal tak....nie lagi senang kau configur kat server aje...

Assalamualaikum dan salam sejahtera

nie kes makmal ke...atau ambil ip 'terlebih' dari range gitn.....gitn memang akan had 62 ip aje...so pandai2 le cari jalan....

Bagi aku

1. nak set DHCP dalam router ----> aku tak galakkan.....

2. kau ada server dalam makmal tak....nie lagi senang kau configur kat server aje...

Yup confirm..sorry, tak leh usik router dia, tapi cuma ubah je kat server je. Ini adalah facts confirm dari ASP yg buat technical support team kat skolah2 ni (under DRB> sub kat TW EDaran> dan sub kat mamat kawan aku ni..)..

sorry sekali lagi. silap info..

saper2 ader masalah ttg nak configur makmal kat sek email kat aku ni...nanti aku send "modul" [email protected]

aku ada modul macam mana nak configur server linux dan pc student tu......aku dah try kat sek member aku ...modul tu leh diguna pakai...