Jump to content
cikgureza

Graduan Melayu Bila Di Interview..

Recommended Posts

silapnya sebab masa memula diorang masuk universiti apa yang terbayang dalam kepalanya ialah keselesaan apabila bekerja kelak. jadi apabila itu tidak berlaku, diorang kecewa dan akhirnya menganggur. malu nak keje taraf juruteknik ataupun kerani kononnya.

Aku memula malas tetapi bila aku tangok kenyataan azuan. Ni aku nak sokong. Harap korang (terutamanya yang masih bersekolah yang tak kenal lagi dunia IPT) simpan dalam kepala otak kenyataan nih. Keabnyyak graduan kita (terutamanya golongan sebangsa nih) amat maluuuuuuuuuu kalau nak kerja taraf rendah berbanding taraf cert yang diorang ada.

Ceh! Sijil ka, Diploma ka, Ijazah ka korang tak boleh bila time diinterview nak cuba tunjuk lagak Sijil, Diploma dan Ijazah korang kat majikan. Korang ingat majikan nih nilai sangat kerr certificate yang korang pegang tue?? Mostly dalam dunia perniagaan baru nih diorang lebih mementingkan PENGALAMAN dari certificate korang tuee. Kalau ada dua budak, satu budak KS dan satu budak Ijazah. Dan diorang nih diinterview. Agak-agak korang lerr kan sapa agaknya yang diterima berkerja dulu? Sebab dua-dua nih pakar TAPI, KS ni kreatif dan innovatif, Ijazah tu pulak just for show....hempehhh... korang pikir sebab apa aku bagi perbandingan macam tu.

Dan kalau korang diberikan kesempatan bertanya kat majikan korang, apa certificate yang mereka ada. Agak-agak korang lah, apa jawapan mereka? Sebab aku PERNAH tanya pengurus besar satu syarikat kontraktor kat kedah nih, DIA HANYA TAMAT TINGKATAN TIGA... moral of the story, KS lebih penting dari Ijazah. Lainlah kalau mengambil Ijazah berkenaan dengan penuh berdedikasi dan memang korang minat sangat kat bidang yang korang amik. Mestilah KS terpupuk dengan sendiri pasal bidang yang korang amik tu korang minat tak gitewww??

Motivasi la sikit sikap wahai bumiputera. Thread nih JANGAN TUTUP sebab KALAU TUTUP KITA TAK AKAN DAPAT MENGISAFKAN BANYAK BUMIPUTERA YANG TAK SEDAR DIRI. Kasar kann ayat aku tuuu? Biasa lerr kalau nak tegur bumiputera nih kena cakap kasar sikit baru nak merasa ke lubuk hati.

Aku yang tulis pepanjang ni pasal aku kesal tengok satu thread, orang dah bagi alamat dan sedia nak menggaji budak tu BOLEH PULAKKKK MAMAT MANA NTAH TANYA ITU-INI.... mampus tol sikap jenis tak sedar diri nih. Pegi lerr cari kat mana boleh jumpa boss tawarkan kerja secara mudah dengan korang mendaftar dan melakukan sepam kat putera.com nih dan korang boleh tanya pulakkkk itu-ini kat boss tu. BOSS PULAK KENA INTERVIEWW...hehehe

Paling best, keluar ayat >>fantastics<< macam "eh, saya nak kena tinggal kat perak kerr?" (WTH??), "Gaji camner ?" dan banyak lagi ayat best, mungkin azuan boleh tulung senaraikan kot..hehehe :lol:

nak mencelah ckit, saya ni bukan bidang IT, tapi rasanya kalau komen tu boleh le tapi nak mengutuk habis-

habisan bangsa melayu buat ape? Bukan ke diri sendiri tu bangsa melayu juga.(Erti kata sebenar anda mengutuk diri anda sendiri ............ )

Dan kepada cikgureza, rasanya ignore jerr quote yang berirama seperti nih, pasal orang yang tulis kenyataan camni adalah orang melayu yang masih tak sedar diri. Melalui penulisan dia nih, nampak sangat yang dia nih cukup "sayangkan" bangsanya dengan "biarkan si luncai dengan labu-labunya".

Meh aku nak bagitau ko (ditujukan khas pada budak yang buat kenyataan yang aku quote nih) secara metematik algebra, melayu tu ada satu, dan ramai tak melayu? Kalau nak tegur melayu then ko kata "ohooo jangan tegur pasal macam kita duk kata kat diri kita sendiri".... aku tak bleh nak ungkapkan "perkataan" kat ko sebab "perkataan" bukan wirid harian aku. Agak-agaknyer ler apa motif thread nih dibuka, pasal nak tegur orang yang tak sedar diri macam ko. TAK BLEH KENA TEGUR... <_<

Edited by ahmades

moral of the story, KS lebih penting dari Ijazah. Lainlah kalau mengambil Ijazah berkenaan dengan penuh berdedikasi dan memang korang minat sangat kat bidang yang korang amik. Mestilah KS terpupuk dengan sendiri pasal bidang yang korang amik tu korang minat tak gitewww??

Yang ni kalau cakap pasal MNC company lain la citenye.. kalau hantar resume ke Intel ke, Oracle ke, Sun ke.. kalau takde degree (untuk jawatan yg requirement degree la..bukan yg lain) dengan pointer 3.5 ke atas... hah masuk "bakul sampahlah" resume... ni apa yg aku baca di website respective companies la (tp takdelah dia sebut bakul sampah)

.. budak batch aku ramai (almost everyone) yg apply internship untuk intel semua kena reject (even yg 3.5 ke atas) tapi dua je lepas... sebab pointer 3.8 ke atas (tak kira ko KS ke apa.. janji pointer)

Shell pun dengar cerita sama.. tak pointer 3.8 ke atas resume masuk bakul sampah HR dept. So moral tambahan dari apa yg ahmades sebutkan, jangan abaikan study tu.. penting tu pointer tinggi... biar knowledge teori tinggi..pointer tinggi.. kemahiran pun tinggi.. baru jadi graduan sejati :D

Tambah: Ni pun kalau bercita-cita nak keja company besar la.. kalau nak keja kat kedai komputer repair PC no komen la.. :P

Edited by electroboy

terima kasih cikgu kerana bukak thread ni. saya paham apa mesej yg cikgu nk sampaikan, forumer sepatutnya berfikiran terbuka utk menilai isu ini. cuba baca berulang kali penyataan pertama yg ditulis oleh ckigu."baca berulang kali". baru lah komen. aku x nampak kat mana penghinaan cikgu kpd melayu tu tp "nasihat dan panduan" dlm mendapatkan kerja tu mmg ada.

apa yang aku boleh aku simpulkan ler dr perbincangan kt cini:

1) fresh graduate ni jgn la "bodoh sombong". be yourself. jgn menipu dlm menulis resume.klu x tahu ckp jgn ckp tahu. dan jgn malas nk stadi tips2 utk ditemuduga. jgn sambil lewa pegi temuduga.bercakap bia la logik, x kan training pun sampai 7,8 bulan dgn gaji RM1400.kompeni besar pun x buat pakej camtu.jgn segan utk terima jawatan technician wpun kita ada degree...

2) taukeh islam mesti kena tolong islam. jgn berlagak sesama islam. "kalau boleh bertoleransi dgn non muslim kenapa berlagak sombong dgn org seagama. tidak perlu menunjuk2.kalau fresh graduate tu ada bakat dan memenuhi keperluan sarikat ,sila la amik dia keja. x payah tunjuk kehebatan ilmu dan kekayaan kita depan dia."melayu mudah lupa sbb x amal yg islam suruh".

3) silibus yg digunapakai di IPTA mestilah memenuhi keperluan industri, w/pun IPTA ni adalah "tempat utk menunjukkan jalan" dlm mencari kerja. sbgaimana member2 aku yg dh bekerja kata,

" belaja engineering kat universiti tp bila kerja, x sampai 30% pun ko guna ilmu yg ko belajar kat universiti"

tq

silapnya sebab masa memula diorang masuk universiti apa yang terbayang dalam kepalanya ialah keselesaan apabila bekerja kelak. jadi apabila itu tidak berlaku, diorang kecewa dan akhirnya menganggur. malu nak keje taraf juruteknik ataupun kerani kononnya.

Aku yang tulis pepanjang ni pasal aku kesal tengok satu thread, orang dah bagi alamat dan sedia nak menggaji budak tu BOLEH PULAKKKK MAMAT MANA NTAH TANYA ITU-INI.... mampus tol sikap jenis tak sedar diri nih. Pegi lerr cari kat mana boleh jumpa boss tawarkan kerja secara mudah dengan korang mendaftar dan melakukan sepam kat putera.com nih dan korang boleh tanya pulakkkk itu-ini kat boss tu. BOSS PULAK KENA INTERVIEWW...hehehe

Kebanyakan grads yg angka-angka terpampang kat surat khabar tu, mrk tak sanggup susah sbb macam korang kata la. Nak kerja senang, duduk "kerusi bos". Aku tak nafikan, aku pun kalau boleh nak kerja senang tapi kena tahu beza la beza antara realiti dg fantasi.

Pasal yg ahmades bangkitkan tu, aku penah nampak kat ruangan Kerjaya. Ada ke tanya itu dg org yg sepatutnya jadi bakal bos tu dg cara yg sangat tak professional. Aku pun pernah juga bekerja dg kawan2, tp kat tempat kerja, aku panggil mrk dg panggilan hormat (sbb pangkat dia lagi tinggi) tapi bila masa lepak2 apa sume tu, nak karate ke nak tikam ke lantak la. Pandai-pandai la isk isk isk.

Ada skali pnh aku iklankan kekosongan SATU position kat syarikat aku DULU. Aku tulis, kediaman disediakan. Pastu ada forumer sini PM aku, tanya boleh tak mintak TIGA sbb yg sebenarnya, diorang dari somewhere negeri, pastu tak ada tempat nak LEPAK, jadi diorang nk cari kerja sbb TAK ADA TEMPAT NAK LEPAK. Kalau mintak SBB NAK KERJA mgkn la aku boleh usul kat bos aku tapi SBB NAK LEPAK tu, aisehmen. Matlamat dah lain tu.

Btw, utk siapa2 yg ada IT background, berani, tak banyak komplen, sanggup kerja extraordinary, boleh hantar resume kat aku - [email protected]. Agak-agak lepas 5 tahun pengalaman kerja nanti, nak demand, itu ikut korang la .. sbb masa tu (assumed that) korang dah otai, jadi nak demand pun mmg patut.

offtopic: feh! betul ke aku nampak hp.com tu ridzuan? ohkohkohkohkohkohkohko.

ahmades: anda dapat gambarannya. itulah yang terjadi kat ruangan kerjaya ni. pekerja terlebih satu tiga tiga tujuh.

diaz5741: dan itulah juga apa majikan-majikan di malaysia nyatakan kat kementerian sumber manusia. benda yang diorang expect, tidak ada dalam diri bakal pekerja, sebab bebudak tu tak diajar sebijik sebijik semasa di universiti. masalahnya, takkan semua benda nak disuap. kena la kreatif. kalau nak ikutkan salah sorang juruteknik aku kat pejabat tu tak pernah langsung belajar cara nak setup audio visual sebab semasa dia di politeknik, dia belajar mekanikal, semasa di sekolah vokasional dia belajar kimpalan. tapi tak bermakna dia taktau semua benda.

offtopic: feh! betul ke aku nampak hp.com tu ridzuan? ohkohkohkohkohkohkohko.

nak offtopic juga :lol:

betul la tu. tak boleh letak darkwan, nanti tak ikut polisi Standard of Business Conduct la itu maciam .. :P

Bukankah saya sudah berpesan pada post saya dulu, ignore jerr jenis posting "kasiahankan bumiputera" nih.. Cikgu layan sapa suruh, diorang tu pekak. Diorang mana tau tugas seorang majikan yang berbeangsa melayu yang NAK TOLONG BANGSANYA nih..

Offtopic:

Bukankah azuan dengan rezuan tu adik-beradik yang terpisah lamanya...hokhokhokhokhokkk

electroboy:hehehe lupa pulak aku nak mention pasal pointer...hehehee nasib baik ko ada..

Edited by ahmades

ahmades: sila jangan mainkan sentimen perkauman disini :lol:

cikgureza: dah jadi adat kat sini, kalau terkena mesti melenting. well, they know who they are.

kat memana tempat sekalipun selain dari pengetahuan am, CGPA tu menjadi asas tapisan, lebih2 lagi kalau terlalu banyak persaingan. contoh, jawatan tu cuma ada 10 kekosongan, yang mintak sampai 2000 orang, jadi CGPA tu akan diambilkira dahulu, lepastu dalam 100 orang yang dapat CGPA tertinggi, ditapis lagi, caranya, dengan soalan soalan yang bakal membunuh. dan bagi anda yang lurus bendul, hanya tahu apa yang diajar sahaja, amatlah malang bagi diri anda. zaman sekarang ni pengetahuan ada di mana mana. buku pun tak perlu beli sebenarnya. berbalik kepada pernyataan aku tentang kreatif, semua orang ada unsur ni, cuma antara dia reti guna dan tak reti guna sahaja.

sekian harap maklum

CGPA antara criteria penting kalo nak jadi jadik academician la bg aku...huhu...anyway tak rugi cgpa bagus plus kemahiran/kebolehan tambahan ;) rajin2 la cari pengalaman dlm bidang ape pun...huhu

ahmades: sila jangan mainkan sentimen perkauman disini :lol:

Wokehh... :lol:

sebab tu dasar pandang ke timur gagal samaskali..

yang ni u silap sebenarnya, dasar pandang ke timur tak pernah gagal, yang gagal adalah kerajaan, sebab pelaburan yang tinggi tapi x dimanfaatkan,:), sebab sistem pembelajaran disana jauh beza dengan IPT kita, masa umo 18 tahun aku x tahu apa-apa basic programming, tp budak sana umo 13 dah start dah, semuanya lah beza..;))

bro muffinxe..

thanks utk pembetulan tu. . emm betul gak tu ..

ps.. karang kalau kita hantam gomen kang. kita kena plak.. huhuhu.. macam timun ngan durian. digolek pun kena.. tergolek pun kena.

bro muffinxe..

thanks utk pembetulan tu. . emm betul gak tu ..

ps.. karang kalau kita hantam gomen kang. kita kena plak.. huhuhu.. macam timun ngan durian. digolek pun kena.. tergolek pun kena.

contohnya, aku pernah handle satu sessi taklimat budak batch baru yang nak fly, pastuh tak salah aku tahun lepas ka 2 tahun lepas, ada 8 orang budak yang balik dr japan tp tak diiktirafkan kerajaan sebabnya gomen takda info tentang u atau kolej bebudak ni, so derang tak iktiraflah..

masa sessi tuh aku cuba bertanya, sebab apa, budak budak macam ni kerajaan tak pegang, gunakan balik sebab rugi kalau tak gunakan otak2 derang ni, sebab dah melabur banyak, tp pengarah kata kita hantar hanya untuk derang jadi usahawan ;), usahawan yang macamana kalau kreatif, inovatif dan sanggup hadapi peluang tp kalau takda didikan, dan educate dari awal mmg lingkup,

ada tak cara caranya?, jawapannya ada..masuklah dalam mana mana tpt keje, cari pengalaman, dan cuba dapatkan info dari sana dan bawa kesini ;))

come on bro..kenapa perlu nak beremosi?, tak menunjukan sikap pro seperti yang ko gambarkan mcm mula2 u post, memang aku percaya yang kau yang high demand, sebab aku percaya kau rasa jawapan budak budak fresh ni macam x masuk akal, tp itu adalah kenyataan tahap pemikiran bangsa melayu kita.

sebab apa nak compare antara degree holder, diploma, and budak stp tapi seperti kata u bro dea hebat, perlu ingat, tangga gaji dalam malaysia ni base on cert, bukan pengalaman, with 5 years pengalaman in IT but just hold diploma u rasa can get rm4k a month?

jangan samakan budaya kerja jepun, cina dan melayu, apa yang i mention sini, is `educate`, bakat boleh diasah, jangan terus kata x layak ;), cara u kata `KS` yang u bangga bangga kan berbaloika dengan apa yang derang buat?, dengan gaji yang u bayar?,

aku setuju, tak semua fresh grad teruk, ader gak yg boleh perform. sama gak mcm budak cina, tak semua mereka bagus. ader gak budak cina yg sengal.

:lol: KS yang aku cakap tu bukanlah tahap otaku ke, space cop gaban ke. :lol: , KS yang nak tu memang nak kena belajar jugak lepas dapat kerja tu...tapi tak perlu le ajar benda2 basic yang patutnya diorang dah tahu dah..Sebagai contoh, jawatan JR Programmer:

> Aku suruh dia buat satu form (guna VB/Real Basic) yang boleh amik value dari 3 combo box dan keluarkan filter. Dia jawab, dah lama tak buat. Dan kalau nak ingat balik, kena amik masa dalam 7ke 8 bulan. Gaji pulak dalam tempoh 7 ke 8 bulan tu nak dalam RM1400 (minimum) sebab dia degree.

Org macam ni ke yang kau nak bawak dalam team kerja kau? Jawapan dia (kalau dlm team kau) seolah-olah tanya,"CAD software tu apa dia?"..

so..ape ko buat dgn budak nie?

i just want to know what is the feedback from employee if they facing with is kind of people?

adakah majikan akan "maki" budak nie? atau bagi nasihat? atau biarkan saja.

so..ape ko buat dgn budak nie?

i just want to know what is the feedback from employee if they facing with is kind of people?

adakah majikan akan "maki" budak nie? atau bagi nasihat? atau biarkan saja.

Feed back aku? Aku jawab camni..

" Baiklah, nanti syarikat kami akan telefon awak sekiranya awak terpilih. Dan selepas 30 hari masih tiada jawapan, angaplah permohonan awak ini di KIV oleh syarikat kami, untuk kekososngan di masa depan.."

Pastu aku buat apa? Aku interview org lain pulak, yang boleh bagi realistic punya janji. Contohnya macam sorang tu, dia kata dia memang silap sebab dah lupa benda2 camtu, tapi kalau di terima, dia akan amik masa 1 bulan je untuk refresh balik skill2 dia. Dan dia ni aku amik sebagai apperantice.

Chokie3200--> sedarlah, ramai lagi bakat kat luar tu..Mcm aku cakap dulu, bila grads tu sendiri yang mengakui kelemahan dia amat sukar untuk di baiki (keyakinan kemampuan diri pun takde..), takkan majikan nak spend duit yang banyak untuk dia.. Lebih baik aku spend duit atas budak2 cam electroboy ke,si Aku ke ,yang KS bangat..

Dan masa interview, tak di galakkan untuk nasihat grads atas perkara yang diorang dah buat, melainkan lepas interview tu,nak call diorang dan ajak minum pastu sembang2..Tapi..usah kata nak nasihat face to face camtu, nasihat dalam forum ni pun dah kena hantam..pikir le sendiri..

:huh:

Feed back aku? Aku jawab camni..

" Baiklah, nanti syarikat kami akan telefon awak sekiranya awak terpilih. Dan selepas 30 hari masih tiada jawapan, angaplah permohonan awak ini di KIV oleh syarikat kami, untuk kekososngan di masa depan.."

Pastu aku buat apa? Aku interview org lain pulak, yang boleh bagi realistic punya janji. Contohnya macam sorang tu, dia kata dia memang silap sebab dah lupa benda2 camtu, tapi kalau di terima, dia akan amik masa 1 bulan je untuk refresh balik skill2 dia. Dan dia ni aku amik sebagai apperantice.

Chokie3200--> sedarlah, ramai lagi bakat kat luar tu..Mcm aku cakap dulu, bila grads tu sendiri yang mengakui kelemahan dia amat sukar untuk di baiki (keyakinan kemampuan diri pun takde..), takkan majikan nak spend duit yang banyak untuk dia.. Lebih baik aku spend duit atas budak2 cam electroboy ke,si Aku ke ,yang KS bangat..

Dan masa interview, tak di galakkan untuk nasihat grads atas perkara yang diorang dah buat, melainkan lepas interview tu,nak call diorang dan ajak minum pastu sembang2..Tapi..usah kata nak nasihat face to face camtu, nasihat dalam forum ni pun dah kena hantam..pikir le sendiri..

:huh:

erm..tak salah kalau nasihat org yg buat salah. supayu diaorg tak buat salah next time.

kalau ikut sunnah Nabi dulu, kalau org datang mintak sedekah Nabi tak bagi duit. Dia bagi cangkul & ajar org itu utk gunakan cangkul.

Zaman skrang, kalau org dtg mintak kerja tapi tak sesuai untuk dia, cubalah bagi sesuatu nasihat atau input supaya dia boleh berubah di masa depan. Bayangkanlah kalau suatu masa nnt anak2 atau saudara mara ko dimaki & dihina semasa mintak kerja. ape perasaan? so... ada cara tertentu aku ajar org2 mcm nie. jgn hentam tak tentu pasal.

ohoho..best² topik nih..ada pros and contra..barula betul berbincang namenya..walaupom ade unsur² api sket..tp takpe..aku suka..hahaha..teruskan lagikk.. :lol:

Aku nak refreshkan balik sebab dan tujuan serta misi thread ni aku mulakan:

1) Aku cuba nak bagitau plus nasihatkan grads2 kita ni tentang apa yang patut dan tak patut di buat atau yang dah dibuat. Bukanya nya aku nak kutuk grads melayu. Jadi dengan adanya thread ni, di harap kan lah grads kita ni dapat amik pedoman tentang apa yang patut dan tak patut diorang buat..menurut pandangan industri lah..Dan aku tak pernah kata lansung semua grads teruk..(ADa ke ayat tu aku tulis? aku dah check dah 18 ratus kali..).

2) Grads pulak bila dah tau benda2 ni perlu di elakkan, jgn le di buat. (Kalu nak buat jugak..buatlah..jgn lupa bawak sekali degree tu, nanti dapatle kerja..). Sebaliknya bila dah dapat feedback camni, gunakanlah kesempatan tu untuk bersedia sebelum nak apply kerja. Cuba2kanlah ingat apa yang terlupa. Latihlah balik diri tu. Jgn lah sampai nak suruh tulis satu line code (untuk close application,cthnya) pun boleh lupa. Jn lah sampai nak suruh buat satu sql punya filter pun tersengih2. Sebab benda2 tu yang korang belajar masa kat IPT dulu kan? Takkan masa kerja nak ajar balik benda tu? Lainlah kalau korang practical. Dan kalau nak tau, benda2 camni lah yang KS buleh buat masa inrterview/test. Bukanya benda yang advance2 (kebanyakanya boleh buat tahap intermidiete).

3) Pastu pulak yang dah otai2 kerja tu, tolong le adik2 kita ni. Jgn le mempositifkan benda yang negatif. Contohnya mcm, bagitau bebudak tu tak kisahlah kalau diorang nak tanya pasal gaji,sebab bangsa lain pun tanya. Pastu pulak yang kata, kalau tak tau sebelum kerja takpe, sebab masa kerja nanti akan di ajar lah..memang betul akan di ajar masa kerja tu, tapi takkan le sampai logic operator pun company kena ajar balik? baik amik budak spm pastu ajar dari scratch, dah tentu buleh bayar gaji bawah seribu.Sebaiknya, kita bagitau diorang apa skop kerja yang nak di buat, dan nasihatkan diorang yang diorang ni sepatutnya refresh balik segala skill sebelum apply kerja tu..

4) Concern atas bangsa kita.. kalau bangsa lain nak buat lantak le diorang..tapi ni bangsa kita sendiri. Seagama pulak tu. Sayangnya rasa kalau segala ilmu yang di belajar masa kat IPT dulu, dengan duit berbelas2 ribu (ada yang puluh), di sia-siakan dan tak dapat di manfaat di sebabkan alasan "kami tak belajar dulu masa kat IPT" atau, "saya dah lupa dah ni sebab lama tak buat".

Nasihat aku ni ikhlas dan datangnya sendiri dari org yang menggajikan orang.

5)Sekadar nak bagi pandangan dari point of view aku yang lemah ni....

erm..tak salah kalau nasihat org yg buat salah. supayu diaorg tak buat salah next time.

kalau ikut sunnah Nabi dulu, kalau org datang mintak sedekah Nabi tak bagi duit. Dia bagi cangkul & ajar org itu utk gunakan cangkul.

Zaman skrang, kalau org dtg mintak kerja tapi tak sesuai untuk dia, cubalah bagi sesuatu nasihat atau input supaya dia boleh berubah di masa depan. Bayangkanlah kalau suatu masa nnt anak2 atau saudara mara ko dimaki & dihina semasa mintak kerja. ape perasaan? so... ada cara tertentu aku ajar org2 mcm nie. jgn hentam tak tentu pasal.

Zaman ni kalau bagi nasihat masa interview, tahu tak apa diorang buat? Diorang akan buat muka POYO sebab rasa cam nasihat kita tu tak guna sgt..maybe dia pikir, kalau tak dpt kerja kat sini, melamnbak lagi kerja kat tmpt lain. Tapi betul ckp kau Chookie..memang patut kita nasihat diorang walaupun kena maki ke apa ke.. err..kau ada ke buat nasihat tu lepas kau interview orang..? ataupun kau ni NATO?

aku tak paham la, kenapa cikgureza ni emosi sangat bangat, takpa la teruskan perjuangan kau tu terus ambik list list KS, yang sebab cara pemikiran manusia ni lain lain,

aku tak sama dengan kau, tapi cara aku akan buat orang yang bodo dan riak rasa diri dea di hargai dan boleh jadikan sifat negatif dalam dirinya jadi positif,

bila kita memimpin seseorang yang tak terpimpin dirinya, insyaAllah manusia yang berakal tuh tahu BAKATnya, :)),

p/s aku kurang setuju dengan bahasa bahasa kau cikgu, keatas manusia lain yang kau panggil KULOP, kalau kita rasa kita ni PRO, cuba kita hargai orang lain, baru orang akan hargai kita:)), kita sayang org lain, begitu juga lah sebaliknya

3) Pastu pulak yang dah otai2 kerja tu, tolong le adik2 kita ni. Jgn le mempositifkan benda yang negatif. Contohnya mcm, bagitau bebudak tu tak kisahlah kalau diorang nak tanya pasal gaji,sebab bangsa lain pun tanya. Pastu pulak yang kata, kalau tak tau sebelum kerja takpe, sebab masa kerja nanti akan di ajar lah..memang betul akan di ajar masa kerja tu, tapi takkan le sampai logic operator pun company kena ajar balik? baik amik budak spm pastu ajar dari scratch, dah tentu buleh bayar gaji bawah seribu.Sebaiknya, kita bagitau diorang apa skop kerja yang nak di buat, dan nasihatkan diorang yang diorang ni sepatutnya refresh balik segala skill sebelum apply kerja tu..

contohnya terlalu umum cikgu, mungkin cara ko layan orang lain macam tuh, macam tuh yang kau dapat, dunia ni simple:))

aku tak paham la, kenapa cikgureza ni emosi sangat bangat, takpa la teruskan perjuangan kau tu terus ambik list list KS, yang sebab cara pemikiran manusia ni lain lain,

aku tak sama dengan kau, tapi cara aku akan buat orang yang bodo dan riak rasa diri dea di hargai dan boleh jadikan sifat negatif dalam dirinya jadi positif,

bila kita memimpin seseorang yang tak terpimpin dirinya, insyaAllah manusia yang berakal tuh tahu BAKATnya, :)),

p/s aku kurang setuju dengan bahasa bahasa kau cikgu, keatas manusia lain yang kau panggil KULOP, kalau kita rasa kita ni PRO, cuba kita hargai orang lain, baru orang akan hargai kita:)), kita sayang org lain, begitu juga lah sebaliknya

contohnya terlalu umum cikgu, mungkin cara ko layan orang lain macam tuh, macam tuh yang kau dapat, dunia ni simple:))

Sorry le pasal kulop tu..sebab kat Perak (perak tgh) kulop tu macam panggil, mamat le..(kau ingat kulop tu apa?)

Pasal list2 non-KS tu amacam? jadi ke kau amik, sebab dgr mcm kau nak amik kerja je.Aku kesian kat dioran ni, tapi aku tak mampu tolong diorang.

Dan aku pun tak penah rasa aku PRO .. (ada ke aku kata aku camtu? kalau peers yang kata camtu aku tak tau le pulak.. :P )

Pasal emotional pulak tu, sepatutnya kau dah sedar dari awal2 lagi bila aku bukak thread ni. Aku memang bukak thread ni sebab emotion yang aku ada ni dah tak boleh di bendung lagi, jadi aku terpaksa sedih, defensive a bit offensive dan ,marah dan banyak lagi. Sebab budak2 ni le harapan tanahair kita :( . Bukan satu perkara yang buleh di buat main2.

Anyway thanks, walaupun kau still insist mengatakan aku punya nasihat ( mengenai lebih ramai KS di lahirkan di kalangan kita..) menjadi "dark side" ataupun negative..itu pendapat kau, sebagai pekerja di syarikat orang..bukan as a majikan.. (eh Mr.Ho camna?)

Anyway ..semoga pendapat aku yang tak sebebrapa ni di manfaatkan. Yang mana aku salah tu,ampunkan..aku cuma Hamba Allah..

Edited by cikgureza

Zaman ni kalau bagi nasihat masa interview, tahu tak apa diorang buat? Diorang akan buat muka POYO sebab rasa cam nasihat kita tu tak guna sgt..maybe dia pikir, kalau tak dpt kerja kat sini, melamnbak lagi kerja kat tmpt lain. Tapi betul ckp kau Chookie..memang patut kita nasihat diorang walaupun kena maki ke apa ke.. err..kau ada ke buat nasihat tu lepas kau interview orang..? ataupun kau ni NATO?

maaflah kalau ada tersalah kata atau tersentuh.

aku mmg pun tak pernah interview org. aku pun boleh dikira fresh grad yg memohon simpati org utk dapat keje. sekarang aku dah ada kerja, aku syukur kerana ada company melayu yg sudi amik aku kerja.

Mcm2 opportunity diorg bagi termasuklah amik pro cert (ccna,mcse,etc) ditanggung oleh company.

Walaupun aku baru utk mengenal Cisco, Microsoft Server, Linux dll, diaorg guide aku & share knowledge.

Kalaulah semua company melayu mcm nie, aku rase mungkin kurang pengangguran dikalangan bumiputera.

Tak salah ape yg cigkureza buat, semua company mesti cari org yg bagus2 utk kerja & involve dlm projek.

Di samping company cari keuntungan, mereka juga harus fikir soal kebajikan utk melatih fresh grad yg tidak mahir. Ini utk kebaikan mereka jugak.

Sama-samalah kita bantu membantu. Tak perlu mencari kesalahan & kesilapan org lain. Mungkin suatu hari nnt kita susah, org lain akan tolong kita pulak. Org melayu mesti ringan mulut utk nasihat anak bangsa sendiri.

Seperti apa yg aku katakan, ada cara2 tertentu untuk menegur atau mendidik anak2 muda skrang.

Cara penerimaan setiap org berbeza-beza, tak semua org mcm cikgureza. Dalam forum nie pun kalau kita tgk mcm2 pandangan yg ada.

TQ ;-)

maaflah kalau ada tersalah kata atau tersentuh.

aku mmg pun tak pernah interview org. aku pun boleh dikira fresh grad yg memohon simpati org utk dapat keje. sekarang aku dah ada kerja, aku syukur kerana ada company melayu yg sudi amik aku kerja.

Mcm2 opportunity diorg bagi termasuklah amik pro cert (ccna,mcse,etc) ditanggung oleh company.

Walaupun aku baru utk mengenal Cisco, Microsoft Server, Linux dll, diaorg guide aku & share knowledge.

Kalaulah semua company melayu mcm nie, aku rase mungkin kurang pengangguran dikalangan bumiputera.

Tak salah ape yg cigkureza buat, semua company mesti cari org yg bagus2 utk kerja & involve dlm projek.

Di samping company cari keuntungan, mereka juga harus fikir soal kebajikan utk melatih fresh grad yg tidak mahir. Ini utk kebaikan mereka jugak.

Sama-samalah kita bantu membantu. Tak perlu mencari kesalahan & kesilapan org lain. Mungkin suatu hari nnt kita susah, org lain akan tolong kita pulak. Org melayu mesti ringan mulut utk nasihat anak bangsa sendiri.

Seperti apa yg aku katakan, ada cara2 tertentu untuk menegur atau mendidik anak2 muda skrang.

Cara penerimaan setiap org berbeza-beza, tak semua org mcm cikgureza. Dalam forum nie pun kalau kita tgk mcm2 pandangan yg ada.

TQ ;-)

Jadi betullah macam sesetengah orang katakan... takde lah company melayu lebihkan sgt amik non-bumi kat company diorang...

Opportunity yang mcm kau cakap tu memang amat bagus, tambah2 untuk company2 yang mission critical. Memang menjadi tangungjawab sesebuah company tu untuk educatekan new knowledge or give pro cert to their employee..bagus untuk credibility company tu sendiri.

Dan segala new knowledge tu sebenarnya advance knowledge yang sepatutnya staffs tau untuk kerja diorang. Bagi pihak majikan pulak, dia buleh buat claims kat HRDF untuk membayar sebahagian dari trainings tu (for certain areas).

Grads kena rebutlah peluang untuk kerja kat company2 ang offer things like that..sayang lah kalau terlepas...

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...