Jump to content
cikgureza

Graduan Melayu Bila Di Interview..

Recommended Posts

Salam... aku ni antara budak lepasan Diploma Sains Komputer.. aku grade thn 2006.. apa yg aku dpt time belajar?? susah aku nk ckp.. aku mintak kos Sains Komputer pun sbb family aku suruh.. padahal time tu aku mmg sepatah haram apa tak tau amenda la Sains Komputer tu.. aku juz ikot je.. 1st sem aku dpt anugerah dekan.. pergh masa tu rasa bangga.. tp akhirnya pointer aku setiap sem menurun.. n akhirnya grade ngn 3.21..

Apa yg aku dpt time belajar?? Entah aku pun tak tau.. mmg kita la belajar programming.. itu pun belajar cm java, C++, java script..

PHP sume ke.. VB Script sume ke mana ada belajar..!!!

Pastu bila sume ni tak tau.. camtu nk mintak keje ngn gaji ribu2..!! Bak kata cikgu reza..

Aku mmg serius tak tau PHP.. atau nk setup server ke atau apa.. serius tak tau..!!!

Tapi camana ngn semangat aku?? Adakah sbb aku langsung tak tau sume tu, aku tak leh dpt keje..!!!??

Sanggup ke cikgu reza atau sape2 nk amik aku sbb aku tak tau PHP, nk setup server atau apa kejadah yg lain..!!!??

Mesti tak sanggup kan..

Tapi aku mmg nk belajr.. aku ni mmg tak phm bab2 komputer klu baca je.. aku lbh phm klu ada org tunjuk kat aku.. guide aku.. Time aku diploma, benda senang cm format PC pun aku tak tau.. serius aku ckp!!! Dh abis Dip, baru aku byr RM50 kat seorg technician, ajar aku camana nk format PC.. bygkan betapa bodohnye aku selama 3thn amik dip.. format pc pun tak reti..skrg bila dh tau, br aku betapa senangnya..

Tapi salah ke kita minta gaji tinggi?? klu aku mintak gaji RM1200 and above salah ke?? mmg ilmu aku dlm bidang computer amatla cetek tp aku nk diberi peluang.. kasi aku peluang.. belajar nk setup server ke.. hape ke.. kejadah yg lain dlm bidang computer

Cm aku family prob.. bapak kena strok.. aku kn tanggung family.. demand ke aku klu nk mintak gaji rm1200 n above.. salah ke??

Entahla aku pun tak phm... Yang aku tau aku mmg nk belajar setup2 server tu n lain2.. cuma aku takde peluang.. aku tak diberi peluang.. aku cari peluang tp tak dpt.. salah aku juga ke tu..??!!

Terima kasih.. Skrg aku bekerja dgn gaji RM700 je... salah aku juga ke tu??

Salam... aku ni antara budak lepasan Diploma Sains Komputer.. aku grade thn 2006.. apa yg aku dpt time belajar?? susah aku nk ckp.. aku mintak kos Sains Komputer pun sbb family aku suruh.. padahal time tu aku mmg sepatah haram apa tak tau amenda la Sains Komputer tu.. aku juz ikot je.. 1st sem aku dpt anugerah dekan.. pergh masa tu rasa bangga.. tp akhirnya pointer aku setiap sem menurun.. n akhirnya grade ngn 3.21..

Apa yg aku dpt time belajar?? Entah aku pun tak tau.. mmg kita la belajar programming.. itu pun belajar cm java, C++, java script..

Pastu bila sume ni tak tau.. camtu nk mintak keje ngn gaji ribu2..!! Bak kata cikgu reza..

Aku mmg serius tak tau PHP.. atau nk setup server ke atau apa.. serius tak tau..!!!

Tapi camana ngn semangat aku?? Adakah sbb aku langsung tak tau sume tu, aku tak leh dpt keje..!!!??

Sanggup ke cikgu reza atau sape2 nk amik aku sbb aku tak tau PHP, nk setup server atau apa kejadah yg lain..!!!??

Mesti tak sanggup kan..

Tapi aku mmg nk belajr.. aku ni mmg tak phm bab2 komputer klu baca je.. aku lbh phm klu ada org tunjuk kat aku.. guide aku.. Time aku diploma, benda senang cm format PC pun aku tak tau.. serius aku ckp!!! Dh abis Dip, baru aku byr RM50 kat seorg technician, ajar aku camana nk format PC.. bygkan betapa bodohnye aku selama 3thn amik dip.. format pc pun tak reti..skrg bila dh tau, br aku betapa senangnya..

Tapi salah ke kita minta gaji tinggi?? klu aku mintak gaji RM1200 and above salah ke?? mmg ilmu aku dlm bidang computer amatla cetek tp aku nk diberi peluang.. kasi aku peluang.. belajar nk setup server ke.. hape ke.. kejadah yg lain dlm bidang computer

Cm aku family prob.. bapak kena strok.. aku kn tanggung family.. demand ke aku klu nk mintak gaji rm1200 n above.. salah ke??

Entahla aku pun tak phm... Yang aku tau aku mmg nk belajar setup2 server tu n lain2.. cuma aku takde peluang.. aku tak diberi peluang.. aku cari peluang tp tak dpt.. salah aku juga ke tu..??!!

nampaknya cik ni tak baca sampai habis thread ni..kira main skip2 je ni.

Kan dah cakap, seorang grad mestilah mengupdatekan ilmu nya setiap masa. Bukanlah satu alasan kalau IPT tak mengajar semua2 tu, dan bagi excuse tak tau buat semua tu sebab IPT tak ajar.

sebab, bagi org2 yg faham apa fungsi IPT tu,mereka akan tau bahawa, ilmu tu sebenarnya berada di 'luar sana'.. jadi tinggal kitalah untuk mendapatkanya.

Kesilapan utama cik adalah menunggu untuk dpdt kerja baru nak belajar semua tu, Dan kalau tak dapat kerja bidang tu, tak payah nak belajar. Ni lah sikap yg tak berapa elok yg sedang di bincangkan tu.

Sedangkan requirement untuk semua tu hanyalah basic ajer dlm bidang yg korang nak masuk tu...

Buatlah poll kat putera ni untuk tanya berapa ramai yg belajar kebanyakan ilmu ICT melalui tutorial di internet sahaja dan bukan masuk kursus yg khas. saya pasti 90% akan mengatakan mereka belajar begitu. Jadi, persoalanya, kenapa nak tunggu dapat kerja baru nak belajar semua tu? kenapa sebelum dapat kerja taknak belajar semua tu? adakah sebab perlu di guide 24 jam?

pasal nak mintak gaji tinggi tu,tepulang lah pada kau, cuma, aku nak ckap, kebanyak company tankkan bagi gaji yg tinggi camtu untuk orang yg tau apa2 dan tak capai spec minima yg diperlukan oleh company tu. jadi takde sapa nak marah kau kalau letak gai RM4000 sebulan pun, cumanya nak dapat payah le skit..

So, paham tak point aku ni? belajar dulu sebelum masuk kerja tu, amik ilmu tu sebanyak mungkin (yg berkaitan dgn kerja bakal di mohon tu), kendian, bolehlah masuk ke tempat interview dgn hati yg tenang sebab konfiden, kalau kena hands on punya test,tkde le takleh buat.

Sila rujuk balik post2 dari forumers yg lain kat atas2 ni..

harap membantu..

Mesti tak sanggup kan..

err aku paham, semangat ko kobar2 nak keje, nak belajar..Tapi kan, hmm, ko kene amik inisiatif sendiri. x perlu org ajar kt tempat keje. Byk tempat ko leh belajar, contohnya kat putera.com. Lagi satu, kalau majikan amik ko, pastu nak kene ajar ko buat tu buat nie, dari segi time consuming tu, dah merugikan dia org, Almaklumlah, masa itu emas. tambahan, lagi bagus dia org cari candidate yg dah tau semua..senang kerje, jimat masa..

So, jgn ulangi kesilapan lalu..sebelum nak diberi peluang, amik dulu peluang belajar sendiri yg sentiasa terhidang kat net ni ha..berlambak. Bukan ko sorg ajer yg :

-grad IT,

-pengalaman kureng/

-Ilmu /praktikal cetek

-semangat kobar2

-perlu diberi peluang.

Aku rasa beribu2 beb kat Malaysia nie. Kalau buat servey, mau terkejut...Takkan dari dulu sampai sekrg nak tergolong dalam golongan kat atas tuh...Cuba jadi lain dari yg lain skit..(Jadikan Matlamat)

Edited by athlon_crazy

ya betul tu.. macam aku nak masuk u amik it, takder belajar linux, php setup sever, netwok.. tp aku minat belajar sendiri.. kalo mengharapkan u tuh semua basic..

err aku paham, semangat ko kobar2 nak keje, nak belajar..Tapi kan, hmm, ko kene amik inisiatif sendiri. x perlu org ajar kt tempat keje. Byk tempat ko leh belajar, contohnya kat putera.com. Lagi satu, kalau majikan amik ko, pastu nak kene ajar ko buat tu buat nie, dari segi time consuming tu, dah merugikan dia org, Almaklumlah, masa itu emas. tambahan, lagi bagus dia org cari candidate yg dah tau semua..senang kerje, jimat masa..

So, jgn ulangi kesilapan lalu..sebelum nak diberi peluang, amik dulu peluang belajar sendiri yg sentiasa terhidang kat net ni ha..berlambak. Bukan ko sorg ajer yg :

-grad IT,

-pengalaman kureng/

-Ilmu /praktikal cetek

-semangat kobar2

-perlu diberi peluang.

Aku rasa beribu2 beb kat Malaysia nie. Kalau buat servey, mau terkejut...Takkan dari dulu sampai sekrg nak tergolong dalam golongan kat atas tuh...Cuba jadi lain dari yg lain skit..(Jadikan Matlamat)

Ye mmg la time Dip mmg tak belajar sume tp klu aku tak keje cmana aku nk dpt pengalaman n ilmu tu sume.. aku mmg tak phm bila bc je.. contoh cm aku baca pasal PHP kat putera.com.. aku tak phm.. aku tak tau camna nk wt wpun mereka ckp gnla Easy PHP.. wpun mmg dh Easy tp aku mmg tak phm.. apa leh aku wt.. aku suka klu ada org tunjuk.. br aku phm sepenuhnya.. aku cuba gn tp stil tak dpt..bukan aku tak cuba..aku cuba.. until now.. aku tgh cr org yg leh ajar aku.. lantak la abis duit pun..

Kiranya aku ni bertuah gkla bl aku nk wt perbandingan ngn kwn2 aku yg skrg ni tgh seronok amik degree in Computer Science la.. in IT la.. in apala.. coz mereka pun serupa gk cm aku.. setakat HTML pun kena upah budak Dip buat..

So maksudnya org cm aku n kwn2 n senasib cm aku tak layak la ye...??!! so mmg salah kami la ye..?? bila minta diberi peluang, kami tak dpt sbb kami kurang ilmu.. kurang skills.. tp mereka yg tak beri aku peluang..!! salah aku juga ke..??

Entahla.. aku pun tak tau.. aku cuba.. aku sentiasa cuba tp tak pernah dpt.. aku rasa klu aku amik degree cm kwn2 aku tu pun cm tak gn gk.. coz mereka pun cm aku.. every sem dekan pun tak guna gak kan?? aku rasa aku patot bgtau kwn2 aku yg every sem dekan tu.. tak yah berangan la nk keje n gaji ribu2 klu skills takde cm aku...baik korang quit je.. tp klu keje pun mana kan dpt..tol tak?? setup server pun tak tau..!! hahaha..

tu la...aku setuju..kekadang x semua org belajar online leh paham. Kene ada guru as a guidence jugak.. Tepuk dada, tanya selera.. Tebal kan muka, mintak tolong member2 kat putera nie jadi guru...mesti ada yg sudi (dan awal2 bagitau, aku x sudi)

Ye mmg la time Dip mmg tak belajar sume tp klu aku tak keje cmana aku nk dpt pengalaman n ilmu tu sume.. aku mmg tak phm bila bc je.. contoh cm aku baca pasal PHP kat putera.com.. aku tak phm.. aku tak tau camna nk wt wpun mereka ckp gnla Easy PHP.. wpun mmg dh Easy tp aku mmg tak phm.. apa leh aku wt.. aku suka klu ada org tunjuk.. br aku phm sepenuhnya.. aku cuba gn tp stil tak dpt..bukan aku tak cuba..aku cuba.. until now.. aku tgh cr org yg leh ajar aku.. lantak la abis duit pun..

bagi sayer, sini la silapnya. nak kena ada orang tunjuk satu2. memang betul kalau belajar dari cikgu senang, tapi kalau takde cikgu, terpaksa bekerja dua kali ganda utk faham. nanti kalau dah banyak kali belajar sendiri memlalui pembacaan, trial n error, ko tak akan rasa susah belajar benda2 baru sendirian.

kalau dia orang cakap easy php senang, ko download jer la easyphp tu, lepas tu install, lepas tu godek2 la. tak faham tanya org kat putera. memang la awal2 'susah giler', tapi lama2 ok la. gugel pun ada, tanya la dia. kalau tak reti gugel (tak reti nak guna keyword), meh aku bagi kursus yg berharga 1 juta rupee.

nak contoh lagi?

ko gi download library twofish kat http://www.schneier.com/twofish-download.html , lepas tu buat program sendiri yg boleh encyrpt file. kalau berjaya, aku kasi kerja.

Kiranya aku ni bertuah gkla bl aku nk wt perbandingan ngn kwn2 aku yg skrg ni tgh seronok amik degree in Computer Science la.. in IT la.. in apala.. coz mereka pun serupa gk cm aku.. setakat HTML pun kena upah budak Dip buat..

ye ke? kalau time diploma It kau tu tak belajar semua tu, dan kau nak salahkan semua tu, abis camner kebnyakan org yg bukan basic it lansung pun boleh buat bende2 programming ni? Aku sendiri ada mechanical engineering punya diploma je.Dan masa aku amik sijil dulu pun, takat belajar C++ je.Databse apah pun tak usik... :rolleyes:

kalau takat baca je, memang le tak paham, kena le buat practical sekali.Kena ada trial n error, itu le proses belajar.Baca dan practic. Bahan bacaan tu hanya sebagai guideline ataupun qalam je. Ikut step by step, bersabar banyak2, dan aku pasti mesti dapat jugak kalau tanamkan minat kat mende tu..

So maksudnya org cm aku n kwn2 n senasib cm aku tak layak la ye...??!! so mmg salah kami la ye..?? bila minta diberi peluang, kami tak dpt sbb kami kurang ilmu.. kurang skills.. tp mereka yg tak beri aku peluang..!! salah aku juga ke..??

Entahla.. aku pun tak tau.. aku cuba.. aku sentiasa cuba tp tak pernah dpt.. aku rasa klu aku amik degree cm kwn2 aku tu pun cm tak gn gk.. coz mereka pun cm aku.. every sem dekan pun tak guna gak kan?? aku rasa aku patot bgtau kwn2 aku yg every sem dekan tu.. tak yah berangan la nk keje n gaji ribu2 klu skills takde cm aku...baik korang quit je.. tp klu keje pun mana kan dpt..tol tak?? setup server pun tak tau..!! hahaha..

dah tu nak salahkan sapa?

peluang tu boleh di beri, tapi kena le tunjukkan usaha. Kalau kau dah terang2 menunjukkan secara indipendent nya tak boleh belajar (mcm yg kau buat skang ni), memang susah jugak nak memberi peluang, sebab, baka kata forumers kat atas tu, ramai lagi yg boleh di berui peluang. Kena ingat, peluang kerja bukan untuk semua lepasan grads. tak kira le anugerah Dekan ke, anugerah datul panglima ke, hapa ke.

Kalau nak cari orang yg nak dipersalahkan, kau tunding je satu jari kat sesapa, tapi penyudahnya, 3 atau 4 jari kau akan menghala kat kau balik.

Bukan masalh tak bagi peluang, tapi :"Allah takkan mengubah nasib sesuatu kaum itu,melaiunkan mereka berusaha untuk mengubah nasib mereka" ---> (cepu emas punya soalan, mana kau pernah dgr petikan tu?)

so, harap engkau paham apa yg berlaku dlm industri skang ni.malah, kalau kau nak tau, staff2 programmer aku pun tgh pening skang ni,sebab open source technology tgh berubah lagi (ada peningkatan) so, bende2 yg kami buat tgh2 last year, dah kira agak obselete, serta kena upgrade lagi, dan skang tiba proses untuk "reborn" atau belajar semula,- masuk darjah satu balik.

Dan yg paling bestnya, takde sapa pun nak guide diorang. Semuanya tutorial dari coomunity open source ataupun dari group yg buat upgrades tu saja. Dan diorang tu semua duk kat luar Me'sia. So, kalau kau masuk enviroment camni, susah le jugak ,kan?

Pikirkan baik2 apa yg di sarankan ni.Ni bukan marah, tapi salah satu nasihat dari org kat industri ini.

P/s: BTW, aku pun tgh nak cari org yg nak di balme/ marah sebab aku bukan lahgir sebagai anak Sultan Perak.Kalau tak senang le idup aku.. :lol:

geramnya.......

ramai lagi kat luar ni nak masuk U tapi tak mampu.

dok belajar sendiri jer (ibarat mengintai dari luar tingkap bilik darjah!)

kalau ler boleh jual dip ko tu.. baik ko jual jer ngan technician yg kerja kat kedai comp dorang lagi pro dr ko kot?

rata2 gaji rm400-600, mybe dorang ni spm jer tapi lg expert dr ko nurcahaya.

aku sedar mende ni masa buat practical (last sem dip aku), so aku trus apply keje kat tempat praktikal aku, sebab macam ko cakap memang fresh grad susah nak dapat keje..

anyway, cuba ko tengok electroboy, dia tengah buat degree, tapi da ada tawaran keje (tak ingat posting mana), ko rasa kenapa?

last2, semua bergantung pada diri sendiri, amik peluang..

ko masuk forum ni, langkah yang bijak, asalkan ko contribute/belajar/tanya soalan.. if proven that you are good, employer yang akan datang cari ko :lol:

p/s: ada bukak jobstreet tak? banyak gak company yang tak kisah amik fresh grad, tapi kena tunjuk la semangat belajar, & jangan DEMAND LEBIH2..

work your way up, tak pun bukak company sendiri :lol:

Hi...juz nak share storyla dengan korang..say apon tak baca abis semua komen2 bila interbiu bangsa melayu ni..as I pon melayu and PROUD TO BE MELAYU... semangat nak tolong bangsa tu adela..(tipula kalau takdak) Sekarang ni I'm working as a head hunter with about 20 consultants and I am the only melayu dalam syarikat tu. But I would say...rasanya pengalaman interbiu melayu and bangsa lain..basically..

pengalaman and skill...melayu boleh lawan...tapi communication rata2 memang masalah sikit.. can't communicate well in English walaupun ada yang graduate dari oversea. Camne nak tolong..susah sungguh..ade gak yang bangsa lain yang tak leh cakap fluently but they speak with confident. penting tu...semangat rendah diri ataupun tak tahu nak cite ape yang dia buat..susah gakla... resume pun pentingla..satu assignment we might get 100cv. takkan semua nak interbiu, so kitaorg akan tengok dari resume..ada tak dia terang tentang job functions dia ari2...kemahiran dia dan PALING PENTING..sepanjang kerjaya dia (for each of the positions throughout the career) apa achievements dia..Achievements boleh jadi macam2...successful story personally and jugak achievements company tu sendiri sepanjang candiadte berada di situ. selain tu maybe cite exhibitions or training yang dia terlibat sepanjang berkerja dengan company tu. Contohnya mechanical engineer..kalau 100 applicants tak semuanya buat kerja yang sama so kenalah terangkan..first impression is the profile aka. resume..second impression should be during the interview.. oopss!! banyak keje..nanti kita cite pengalaman kite lagi..chiau!!

memang la tak paham php kalo ko bace kat site putera ni oi.. kat sini diorang jawab soalan yg ko bagi bukan ajar step by step dari basic sampai advance. kalau nak belajar, search kat google basic php ke? how to learn php? php for dummies? ape2 la.. then diorang dah bagi tau kena guna EASYPHP, so pegi carik official site nak dload kat situ mesti ade tutorial, mesti ade forum yg lebih detail. atau sekali lagi gune google. aku amik diploma and degree pon tak belajar PHP. belajar sendiri.. tapi baru tahap intermediate. USAHA TANGGA KEJAYAAN.

nak tanye org kat mane2 forum soalan kena betul. tak boleh ckp "TOLONG AJAR AKU PHP" atau "CAM MANE NAK BELAJAR PHP?"

try tanye soalan seolah2 anda ade effort dan sedang belajar.. IN DETAILS

MEMANG SALAH KORANG SEMUA.. termasuk la aku yg belajar C, C++, JAVA kat Uni.. tapi aku tak belajar betul2 dan sekarang lupe.. SALAH SIAPA?.. then nak mintak keje yg berkaitan dengan skill yg korang tak reti.. SALAH SIAPA??

DIRI SENDIRI..

Dah boleh duduk depan PC/Internet 24 jam.. banyak tutorial free.. ade forum orang boleh tolong jawab soalan2/masalah2.. tak boleh jugak? nak suap mcm mane lagi?? SALAH SIAPA? dah tentu bikan salah org yg taknak beri kerja..

tinggal nak belajar bersungguh2 jek..

Kepada grads yg nak pergi interview tu jgn la tanye soalan2 yg merepek. logic biar ade.. kang diorang tak nak amik? SALAH SAPE tak nak tolong melayu? SALAH melayu lepas grad yg kuat merepek mase interview..

Edited by lipas

Aku ingat lagi masa mula2 aku dapat kerja. dlm tu mintak pengalaman bekerja setahun atau dua tahun. jika dibandingkan dgn aku nie yang baru grade, aku rasa mmg aku tak layak dapat jawatan tu. Masa interview, aku dan beberapa calon-calon lain duduk di suatu meja besar. Mereka ini rata-ratanya pengalaman 2-3 tahun jika dibandingkan dgn aku.Lepas perkenalkan diri semuanya.. Bos bagi 3 soalan untuk dijawab kepada semua calon dan diajukan sorg demi seorang.Nasib baik aku yang baru grade,dapat gak ingat lain aku belajar.So sampai turn aku, aku jwblaa ketiga-tiga soalan dengan lancar dan teratur..BOS senyum. dan selesai jer.Bos bagi jawapan kat situ juga. Mereka kata mereka dah dapat calon yang sesuai selepas berbisik2 dengan rakan-rakan mereka. Bos berdiri dan berkata, aku diterima bekerja. Semua calon-calon yang lain terkejut termasuk aku laa :lol: .Lepas tu semua calon blah dengan muka kecewa..Tapi sayang, aku berhenti kerja setelah berkhidmat 6 bulan untuk sambung PhD..

Pendapat aku laa Penampilan dan percakapan mencerminkan peribadi seseorang..

sedih.. memang melayu nak mudah senang...

tawaran interview tak digunakan semuanya... first impression count!!! kalau datang interview tak on time, pastu dressing macam nak gi disco, pakai cincin kat ibu jari - macam yahudi- memang memualkan - dan selalunya saya tak interview kerja tapi saya kaw kan habis2... kesian mak bapak berhabis duit membesar dan menyekolahkan mereka.

tips!!! be sincere masa interview... sebagai majikan, pekerja bodoh dalam pelajaran tetapi RAJIN BERUSAHA adalah 10x lebih baik dari pelajar pandai yang MALAS BEKERJA. and its all can be read tru ur body language.. dan perangai malas tu kita boleh capture dari jawapan "tak tau, tak belajar, tak de masa, dan yg seangkatan dengannya"

PERCAYALAH.. jawapan "maaf, saya tak begitu pasti, tapi sekiranya jawatan ini ditawarkan kepada saya, saya berjanji akan berusaha memperbaiki segala kelemahan saya" ... begitu menyenangkan telinga..

bagi yang tiada pengalaman kerja (fresh graduate) - "walaupun saya tiada pengalaman, saya tidak akan mempersia-siakan setiap saat bekerja disini. Saya percaya tempat ini adalah terbaik untuk menimba pengalaman. Saya mungkin kekurangan pengalaman tetapi saya percaya dengan kemahiran dan attitude yang ada pada saya, saya akan menjadi aset syarikat yang paling berguna".

dan tolonglah never-never-never ask for the salary during the interview. Bila penemuduga tanya barulah jawab.. do ur homework, check the salary market. If they ask how much u expect - just reply - u pernah kerja dpt gaji mcm ni and up to company to give the figure that they comfortable to pay u - bila dpt offer letter dan tak happy with the figure... jgn kerja.

Dan bila u melayu - penemuduga expect to see the kemelayuan - kalau nak dtg dgn rambut blonde, baju rocker, ketat, sendat, ketawa kuat-kuat ... lupakan.

dan yg bawak hp tu tlglah... bukan awak sorang yg ada hp. This is one of the thing yg MEMUALKAN penemuduga.

Mesti tak sanggup kan..

Mintak maaflaa ye cik adik. saya nie bukanlaa budak komputer tapi saya belajar drp slow2.. Cuba adik bayangkan saya cuma budak ukur tanah, tak pernah tau pasal programming, tapi saya ada MINAT. Saya belajar time buat projek sarjana muda.Bila saya kerja saya saya minat gaji rm 2000. Mesti terkejut. So saya buktikan kalau dia nak. So dia bagi soalan kira mean, varians dan sisihan piawai guna C++. Lepas tu dia blah. 30 minit lepas tu dia masuk semula.saya dah goyang kaki. Dia check semua betul. :rolleyes: . Kerja tak lama dlm 6 bulan jer berhenti sbb sambung belajar

Every sem dapat dekat apesal tak guna pulak..Berguna dik kalau untuk sambung ke peringkat yang lebih tinggi macam saya. Tapi kalau nak kerja kat swasta tak berapa lihat sgt. Tapi kalau masuk bidang akademik, benda2 mcm CPA, Deanlist tu penting sebagai syarat masuk.

Dgn zaman skrg, kebanyakan companies tgh cut budget. So, to find somebody yang 'willing to learn' susah sikit la... try masa interview you show somethin yang you can contribute to the company, I mean your strengths. Memang la fresh grad but apa yang belajar masa dulu cuba cite satu persatu. Jangan cite yang tak tahu buat (kecuali ditanya). Plz jangan merendah diri, you are selling yourself. But kalau position tu stated untuk fresh grads then okla.

Ada satu perkara yang awal2 lagi kami reject, bila tanya in 5 years you nak jadi aper....kalau candidate cakap, saya nak bukak business sendiri...means you tak aim nak keje lama. Everybody nak hire employee yang nak keje lama walaupun untuk big2 company yang selalu bagi vss. Say that you want to contribute your knowledge to the company and at the same time you want to grow together with the company... that's a good answer!

Rata2 fresh grad selalu cakap, kalau tak bagi peluang macamana grad nak dapat pengalaman. Alwayz remember, if you put yourself in their shoes (I mean employer) you know that you bukannya pusat kebajikan atau pusat pembelajaran (mind my words...sorry..), so they only to hire somebody yang berbaloi untuk that company....dengan keadaan zaman sekarang yang semuanya globalisasi ni..

graduan zaman skang kena ikut rentak industri semasa. ngkorang takleh demand sangat weh. sorry ler aku takleh nak kongsi perasaan graduan yang gagal dapat keje, sebab aku nih scholarship TM, abeh belajar jeks keje ngan derang. kira untung aku ler tuh. jadik cam graduan lain tuh yang susah nak dapat keje, ngkorang kena nengok aper pasaran keje skang nih nakkan. ngkorang kene ikut rentak derang. kalo tak jadik ler ngkorang cam kura-kura :)

One important thing yg saya lihat graduan skrg ini semuanya BOOK SMART. Not STREET SMART.

Company lebih suka hire org yg STREET SMART.

Ramai disini tekankan aspek IT tp disini saya ingin tekankan aspek lain dlm interview yg bakal menjadi penentu berjaya atau tidak anda diterima kerja.

1. Penguasaan English.

2. Presentation Skills.

3. Confidence.

Lagi satu additional notes. Jgn tekankan bab teknikal sahaja. Tekankan bahagian lain yang mungkin anda tahu seperti Pernah Conduct Training / Sanggup Outstation / Work on Long Hours / Working on Weekend or Public Holiday. Bukan anda akan tiap2 minggu kerja on weekend atau pun dikehendaki travel setiap 24 jam. Ini pun penting juga untuk memastikan anda diterima kerja.

Just bayangkan kalau semue pergi ke interview dan masing2 tahu 10 technical skills but no additional qualities you can bring to the company. Then the 10 of you are just an average performer. Tidak semestinya programmer hanya perlu buat program sahaja. Anda mungkin dikehendaki untuk membuat roadshows atau present kepada corporate client. Kalau anda gugup, takut jumpa org then susah untuk anda secure job.

Just my advice. Kalau salah tolong betulkan.

Dalam setahun kalau campur semua jenis interview (phone screen, on campus, on site) saya dalam average interview 200 orang setahun, 95% adalah new college grads, selebihnya yg ada experience (working experience lebih dari 2 tahun..ada sampai 10 tahun). Setakat ini success rate - yg mula dari phone interview end up dapat offer adalah kurang dari 5%. (ada tahunnya lebih teruk less than 2%).

Jadi apakah yg interviewer macam saya cuba "korek":

1) Attitude - confident, over confident, arrogant, humble, ... sudah tentu kita hendakkan perkerja yg humble willing to learn with a can-do attitude. Setengah tu arrogant ( 70% yg candidate yg kami interview adalah yg mempunyai CGPA 3.6/4 keatas..ramai yg ada CGPA 3.8 to 3.95) - so sebagus mana pun anda punya CGPA, be humble. Apa yg anda belajar mungkin merupakan cuma 20% dari apa yg diperlukan semasa berkerja.

2) Komunikasi - bermula dengan percakapan. Kebanyakkan syarikat menggunakan English, ada juga yg menggunakan bahasa melayu. Tanya sebelum interview bermula sekiranya anda tidak pasti. Tapi paling mudah gunakan bahasa yg digunakan oleh orang yg menemuduga anda. Susah macam mana pun, jangan minta utk tukar bahasa, teruskan mencuba walaupun mungkin "broken". Ini banyak terjadi bila saya interview calon-calon Melayu menggunakan English. Apabila anda sudah berkerja, skill komunikasi anda akan contribute 30-40% kepada career path anda. Komunikasi termasuk - written (report, patent filing, email, proposal etc.) dan verbal (presentation, meeting contribution, leading group...etc.)

3) Buat research - cuba cari apakah jenis soalan yg biasa ditanya. Biasanya sekiranya anda tanya secara direct dengan sesiapa yg arrange interview tersebut, mereka akan memberitahu samada ianya lebih kepada teknikal atau attitude, IQ test etc. Sekiranya teknikal - cuba dapatkan maklumat lebih lanjut tentang skop nya.

4) Preparation - anda mesti tau dengan mendalam tentang final projek anda, kalau anda buat internship, anda juga mesti tau apa yg anda buat semasa internship. Saya boleh kata hampir 40% graduates "kantoi" in this area. Bila ditanya mengapa buat sesuatu projek menggunakan cara yg tertentu, atau menggunakan alatan atau software yg tertentu, programming language yg tertentu ramai yg jawab sebab advisor/pensyarah suruh. Even sekiranya anda dipaksa menggunukan sesuatu tool atau method oleh advisor anda , cuba tanya dia mengapa - apa advantage dibanding kan dgn cara / tool lain. Utk high value job - macam designer ini adalah penting. Setiap keputusan yg dibuat apabila anda berkerja mesti ada penerangan disebaliknya.

Saya rasa kalau anda dapat tangani 4 perkara diatas ini..insyaallah boleh berjaya.

Assalamualaikum, sori mencelah... lama dah tak baca thread ni sebab agak busy. Cuma sempat baca muka surat 17 ni je.

OK biar aku perkenalkan diri dulu serba ringkas, actually aku undergraduate yang bakal bertukar menjadi fresh graduate dalam masa beberapa minggu je lagi dari tarikh posting ni, dari kursus (bachelor degree) kejuruteraan sistem komputer dan komunikasi. Speaking of which aku dah start job hunting sejak lebih sebulan lepas. Dan dalam tempoh tu aku rasa aku dah dapat lebih 20 panggilan interview dan menghadiri tiga walk-in interview (on campus atau di mana2 tempat luar kampus). Interviews dipanggil adalah dari banyak syarikat bertaraf SME berpotensi dan beberapa MNC companies, semua aku apply. Kalau ada kalangan headhunters dalam forum ni maybe dah pernah ter'interview' aku. =)

Yup, seperti kata unexistance, aku dah dapat offer keje...malah tgh consider nak sign antara offer letters yg aku dah confirm terima (and hopefully masih mendengar good news dari beberapa reputable companies, and yes I'm still hunting). Dan sekarang aku rasa tibalah masanya aku nak bagi pendapat mengenai pengalaman inteview aku dan rakan2 aku yg aku kutip dan kongsi bersama, iaitu graduan Melayu/bukan Melayu bila di'interview':

Skop keje yg diminta : IT walaupun kami engineering graduate.

Tahap pengetahuan: Skillful and advanced fresh graduate.

Soft-skills dan English language: Advanced, and frankly some of us even spoke english far better than the interviewer.

Interpersonal skills: Most of us maybe korang pernah baca nama kami dalam newspaper and handles various of events and deal dgn memacam manusia so that program kampus terlaksana.. so no further comments.

Pengalaman dan persepsi aku terhadap beberapa jenis majikan dan company:

Syarikat jenis pertama: Sedih sekali, tapi aku terpaksa cakap yang ini. Ada beberapa company bagi pendapat aku dalam kategori tak layan dipohon langsung oleh fresh graduate. Sebab? Diorang nakkan fresh graduate yang "boleh-buat-semua-tu" dan "tahu-semua-yang-ini" dan seterusnya bayar gaji dengan serendah mungkin. Tak salah nak skillful workers dan pada masa yang sama jimatkan bajet company. Tapi trust me... korang yang bijaksana boleh bezakan mana majikan yg pentingkan interest "both company and employees" dan mana yang cuba cekik dan memperalatkan fresh graduates yang desperate masakini - dan yang paling penting - company mana yg tahu hormat/respect para fresh graduates!

Dah diberi betis hendakkan paha. Contohnya masa interview dah dapat terangkan dengan baik mengenai "Active Directory", pastu hendakkan plak LDAP! Bila cakap currently takde knowledge dalam LDAP dan hanya ada basic idea je and willing to learn...tahukah anda apa jawapan yang diterima? Secara sinis kami dituduh sebagai "takkan menda simple pun tak tahu" atau "kami tak boleh afford org yg nak kena belajar dulu".... Ok maybe LDAP is tad too simple for most of us here (or perhaps fresh grads)... cam kes member aku... dah beri "parallel computing" hendakkan plak "grid computing"! Bila tak reti lagi banyak ayat celaka diterima yang aku malas nak taip di sini.

Wake up fellow brothers! Nak candidates yg pointer tinggi dan expect tahu semua itu ini dari fresh graduate so that boleh dibayar gaji rendah? Aku cadangkan cari je malaikat... jangan cari manusia. Might as well letak dulu status quo "Manusia-ajaib or Malaikat fresh graduate ONLY are encouraged to apply". Janganlah berlagak dgn ilmu yang ada pada diri anda tu pada fresh graduate yang takde resources nak buat menda ajaib seperti implement LDAP dan grid computing di dorm kolej. Kalau ada pun manusia ajaib camni... (perhaps oversea graduates yg dijunjung tinggi sgt), aku bet diorang taknak keje dgn company camni sebab dari experience aku dan rakan2, company yang selalu buat perangai camni adalah dari company yang semestinya bukan berkapasiti setaraf WiPro/Formis/Measat/Maxis/Intel/Oracle dan setaraf dgnnya.

Syarikat jenis kedua: Dipecahkan lagi kepada dua sub jenis iaitu

(i) Syarikat berpotensi yang aku sanggup + happy utk keje walaupun diperah tenaga dan dibayar gaji rendah! =)

(ii) Syarikat MNC yang dalam top 100 in Fortune 500.

Dua-dua jenis company ni hormat dan respect kami sebagai fresh graduate! Kalau yg (i) tu banyak gak aku jumpa. Malah maybe aku akan sign letter of engagement utk satu company kategori ni. Masa interview pun dua-dua happy, especially bila aku tanya apa yang company expect dari aku dan apa yang aku boleh expect dari company (dan ditambah dengan pemerhatian dan survey dari current /former employer).

Kalau dari company yg no (ii) tu... diorang lagi best... since walaupun fresh graduate yang tak tau apa-apa skills pun (believe me) dah pun ditawarkan keje dengan gaji melebihi RM3500 utk fresh graduate (sepupu aku dapat RM5000 sebab oversea graduate). Kenapa? Diorang respect status kami sebagai fresh graduates yang lepas segala onar dan rintangan masa kampus dulu. Kalau kami dah berjaya lepas cover kesemua 50 subjects engineering killer dgn pointer 3.5++ takkan takleh survive nak belajar cuma satu lagi skills dalam LDAP kan kan kan kan kan....? Cuma sadly to say so far aku langsung tak dapat peluang dari company (ii) tu kerana ada ramai lagi manusia (bukan malaikat) depan aku yang pointer melampaui 1st class honor. So banyak mana sekalipun skills dan certificates, pointer supersceed eveything for case company (ii).

Syarikat jenis ketiga: Jugak expect tinggi dari fresh graduates tapi bayar dgn harga amat berbaloi. So no comment about this company =)

Kesimpulan: Yup memang silibus IPTA takkan boleh cater semua yang industri hendakkan bulat-bulat... but trust us... we are trained to learn something new quick and fast! :)

Nasihat aku utk adik2 yang baru masuk: Study lah rerajin so that pointer lebih first class honor. Portfolio biar kuat. Interpersonal skills biar mantap. Korang yang bijaksana deserves salary more than Rm10k before 30 years old and become somebody well known in management/business lines, bukannya jadi budak suruhan for the rest of your life.

Notes utk para abang2 headhunters semua: Terima kasih sebab bagi kami peluang nak explore peluang pekerjaan dan tambah new experiences...kami sgt2 menghargainya =)

Edited by electroboy

hmm...memang menarik cite electroboy. die dah cite panjang lebar. harap2nye, freshie2 yang lain tu, toksah le nak ngomen tentang majikan2 pasni.

tinggi aim electroboy ni. gaji RM10k and above. wow...and taknak jadi budak suruhan.

tapi aku, aku tak kisah pun. budak suruhan ke tak, aku tak kisah. yang penting, aku nak buat keje ape yang aku minat. suruh la aku buat keje sana sini, siang malam pun takpe. kalo keje tu aku minat, tak jadi masalah. padahal boleh gelak2 lagi taim buat. no pressure. kene kawal sendiri la. tapi kene la berbaloi ape yang kita buat tu.

tentang pointer tinggi atau tak, tu tak tau la nak ngomen cemane. tapi bagi aku, yang penting, knowledge kene ade. kalo ade pointer tinggi lagi bagus. tapi.....contoh:-

ali bin bakar= degree masak-memasak, pointer 4.0,

abu bin bakar=diploma masak-memasak, pointer 3.0

ali ade kelebihan dari segi pointer dengan sijil. tapi abu diploma dan pointer sikit je. ali cuma tau masak ala kadar. masakan 3 culture jek. mlayu, india, cina. tapi abu superb. masa dia belajar, dia keje skali. part time. so pengalaman memang superb. tau masak bermacam2 jenis culture. kalau aku jadi majikan, aku sanggup menggaji abu walaupun ali tu ade degree dari planet pluto.

lagi satu, freshie2 skang ni kene la pandai tarik perhatian majikan.

pengalaman and skill...melayu boleh lawan...tapi communication rata2 memang masalah sikit.. can't communicate well in English walaupun ada yang graduate dari oversea. Camne nak tolong..susah sungguh..ade gak yang bangsa lain yang tak leh cakap fluently but they speak with confident. penting tu...semangat rendah diri ataupun tak tahu nak cite ape yang dia buat..susah gakla... resume pun pentingla..satu assignment we might get 100cv. takkan semua nak interbiu, so kitaorg akan tengok dari resume..ada tak dia terang tentang job functions dia ari2...kemahiran dia dan PALING PENTING..sepanjang kerjaya dia (for each of the positions throughout the career) apa achievements dia..Achievements boleh jadi macam2...successful story personally and jugak achievements company tu sendiri sepanjang candiadte berada di situ. selain tu maybe cite exhibitions or training yang dia terlibat sepanjang berkerja dengan company tu. Contohnya mechanical engineer..kalau 100 applicants tak semuanya buat kerja yang sama so kenalah terangkan..first impression is the profile aka. resume..second impression should be during the interview.. oopss!! banyak keje..nanti kita cite pengalaman kite lagi..chiau!!

aku rase, semua kursus mesti ade praktikal kan? why not korang cite camane yang cik liza cakap. jangan la sekadar cite mase kat tempat praktikal. cite la, bile saye balik umah, saye study lagi bla bla bla. cite tu biar "world" sikit. macam Mawi cakap. tapi world2 la jugak. jangan bile ditanya, haram tak tau. cite la dengan keikhlasan. ape yang tau, luahkan semua. kalau rase jawapan bodoh ke ape ke, cakap je.

ape yang aku cakap2 kat atas tu, semuanya aku hafal dari ape yang cikgu/pegawai yang aku slalu jumpe kat real life dan dalam internet ni. slalu gak kene sound, bile ko nak keje. bile nak sambung study. huhuhu dan aku punya alasan yang tersendiri.

balik kepada ape yang electroboy cakap. ade knowledge lain yang majikan nak. so ape salahnye pada student2 yang baru ni, tanye majikan korang mase praktikal. ape yang diorang nak. mintak la lebih2. jangan kalo die nak 10, kita cari 1 je. lecturer takkan nak suap 100%. kalo camtu, baik lecturer tu keje. takyah nak susah2 lect. tu mengajar siang malam gaji ciput. korang plak di ajar senang lenang, gaji tinggi2.

"we are trained to learn something new quick and fast!". student2 baru ingat ayat ni. jangan pulak ade yang masih tunggu sampai bulan jatuh ke riba. dan jangan pulak komen2 lagi tentang benda yang sama.

dan rasenye, pasni musti ade orang jadikan electorboy ni idola diorg. hahahahah

laaaariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Edited by imam

Assalamualaikum.. (dan selama sejahtera pada yg bukan islam)

nampaknya thread ni telah pun berada kat sini cukup-cukup 1 tahun dan 1 hari...satu tempoh yg agak lama bagi noobies mcm aku yg mana telah memulakan thread ini dulu atas dasar share maklumat....

Banyak replies yg thread ni telah dapat, ada yg postif, ada yg negatif dan ada gak yg tak sesuai di jawab lansung dan banyak juga yg pada pendapat aku membina serta helpful- tapi hanya pada pendapat aku je dan few others, pihak yg lain maybe anggap thread ni sebagai satu 'kutukan' pada mereka...

apa-apa pun aku ucapkan terima kasih kepada yg telah menyumbangkan reply kat sini..insyallah nama2 korang akan senitasa terpahat di sini...

TAPI

hari ni dan waktu ni adalah satu hari di mana aku akan menutup thread ini kerana, jawapan yg di cari-cari selama ini telahpun di temui solution nya. Thanks to electroboy kerana tela menggulung hujah serta real life experience nya menghadapi temuduga....

Sila ambil maklum bahawa, kalaulah bukan electroboy (atau beberapa forumers yg aku sanjungi) yg memberikan jawapan ini, maybe aku akan mengatakan bahawa solution nya belum lagi dijumpai, dan thread ni perlu diteruskan lagi...

Namun, solution nya telah pun di jumpai dan akan aku rumuskan selepas quote dari en. Electroboy...

Assalamualaikum, sori mencelah... lama dah tak baca thread ni sebab agak busy. Cuma sempat baca muka surat 17 ni je.

OK biar aku perkenalkan diri dulu serba ringkas, actually aku undergraduate yang bakal bertukar menjadi fresh graduate dalam masa beberapa minggu je lagi dari tarikh posting ni, dari kursus (bachelor degree) kejuruteraan sistem komputer dan komunikasi. Speaking of which aku dah start job hunting sejak lebih sebulan lepas. Dan dalam tempoh tu aku rasa aku dah dapat lebih 20 panggilan interview dan menghadiri tiga walk-in interview (on campus atau di mana2 tempat luar kampus). Interviews dipanggil adalah dari banyak syarikat bertaraf SME berpotensi dan beberapa MNC companies, semua aku apply. Kalau ada kalangan headhunters dalam forum ni maybe dah pernah ter'interview' aku. =)

Yup, seperti kata unexistance, aku dah dapat offer keje...malah tgh consider nak sign antara offer letters yg aku dah confirm terima (and hopefully masih mendengar good news dari beberapa reputable companies, and yes I'm still hunting). Dan sekarang aku rasa tibalah masanya aku nak bagi pendapat mengenai pengalaman inteview aku dan rakan2 aku yg aku kutip dan kongsi bersama, iaitu graduan Melayu/bukan Melayu bila di'interview':

Skop keje yg diminta : IT walaupun kami engineering graduate.

Tahap pengetahuan: Skillful and advanced fresh graduate.

Soft-skills dan English language: Advanced, and frankly some of us even spoke english far better than the interviewer.

Interpersonal skills: Most of us maybe korang pernah baca nama kami dalam newspaper and handles various of events and deal dgn memacam manusia so that program kampus terlaksana.. so no further comments.

Pengalaman dan persepsi aku terhadap beberapa jenis majikan dan company:

Syarikat jenis pertama: Sedih sekali, tapi aku terpaksa cakap yang ini. Ada beberapa company bagi pendapat aku dalam kategori tak layan dipohon langsung oleh fresh graduate. Sebab? Diorang nakkan fresh graduate yang "boleh-buat-semua-tu" dan "tahu-semua-yang-ini" dan seterusnya bayar gaji dengan serendah mungkin. Tak salah nak skillful workers dan pada masa yang sama jimatkan bajet company. Tapi trust me... korang yang bijaksana boleh bezakan mana majikan yg pentingkan interest "both company and employees" dan mana yang cuba cekik dan memperalatkan fresh graduates yang desperate masakini - dan yang paling penting - company mana yg tahu hormat/respect para fresh graduates!

Dah diberi betis hendakkan paha. Contohnya masa interview dah dapat terangkan dengan baik mengenai "Active Directory", pastu hendakkan plak LDAP! Bila cakap currently takde knowledge dalam LDAP dan hanya ada basic idea je and willing to learn...tahukah anda apa jawapan yang diterima? Secara sinis kami dituduh sebagai "takkan menda simple pun tak tahu" atau "kami tak boleh afford org yg nak kena belajar dulu".... Ok maybe LDAP is tad too simple for most of us here (or perhaps fresh grads)... cam kes member aku... dah beri "parallel computing" hendakkan plak "grid computing"! Bila tak reti lagi banyak ayat celaka diterima yang aku malas nak taip di sini.

Wake up fellow brothers! Nak candidates yg pointer tinggi dan expect tahu semua itu ini dari fresh graduate so that boleh dibayar gaji rendah? Aku cadangkan cari je malaikat... jangan cari manusia. Might as well letak dulu status quo "Manusia-ajaib or Malaikat fresh graduate ONLY are encouraged to apply". Janganlah berlagak dgn ilmu yang ada pada diri anda tu pada fresh graduate yang takde resources nak buat menda ajaib seperti implement LDAP dan grid computing di dorm kolej. Kalau ada pun manusia ajaib camni... (perhaps oversea graduates yg dijunjung tinggi sgt), aku bet diorang taknak keje dgn company camni sebab dari experience aku dan rakan2, company yang selalu buat perangai camni adalah dari company yang semestinya bukan berkapasiti setaraf WiPro/Formis/Measat/Maxis/Intel/Oracle dan setaraf dgnnya.

Syarikat jenis kedua: Dipecahkan lagi kepada dua sub jenis iaitu

(i) Syarikat berpotensi yang aku sanggup + happy utk keje walaupun diperah tenaga dan dibayar gaji rendah! =)

(ii) Syarikat MNC yang dalam top 100 in Fortune 500.

Dua-dua jenis company ni hormat dan respect kami sebagai fresh graduate! Kalau yg (i) tu banyak gak aku jumpa. Malah maybe aku akan sign letter of engagement utk satu company kategori ni. Masa interview pun dua-dua happy, especially bila aku tanya apa yang company expect dari aku dan apa yang aku boleh expect dari company (dan ditambah dengan pemerhatian dan survey dari current /former employer).

Kalau dari company yg no (ii) tu... diorang lagi best... since walaupun fresh graduate yang tak tau apa-apa skills pun (believe me) dah pun ditawarkan keje dengan gaji melebihi RM3500 utk fresh graduate (sepupu aku dapat RM5000 sebab oversea graduate). Kenapa? Diorang respect status kami sebagai fresh graduates yang lepas segala onar dan rintangan masa kampus dulu. Kalau kami dah berjaya lepas cover kesemua 50 subjects engineering killer dgn pointer 3.5++ takkan takleh survive nak belajar cuma satu lagi skills dalam LDAP kan kan kan kan kan....? Cuma sadly to say so far aku langsung tak dapat peluang dari company (ii) tu kerana ada ramai lagi manusia (bukan malaikat) depan aku yang pointer melampaui 1st class honor. So banyak mana sekalipun skills dan certificates, pointer supersceed eveything for case company (ii).

Syarikat jenis ketiga: Jugak expect tinggi dari fresh graduates tapi bayar dgn harga amat berbaloi. So no comment about this company =)

Kesimpulan: Yup memang silibus IPTA takkan boleh cater semua yang industri hendakkan bulat-bulat... but trust us... we are trained to learn something new quick and fast! :)

Nasihat aku utk adik2 yang baru masuk: Study lah rerajin so that pointer lebih first class honor. Portfolio biar kuat. Interpersonal skills biar mantap. Korang yang bijaksana deserves salary more than Rm10k before 30 years old and become somebody well known in management/business lines, bukannya jadi budak suruhan for the rest of your life.

Notes utk para abang2 headhunters semua: Terima kasih sebab bagi kami peluang nak explore peluang pekerjaan dan tambah new experiences...kami sgt2 menghargainya =)

Jadi rumusan aku dari post electroboy ini adalah (yg mana perlulah di ambil sebagai solution oleh forumers):

1) Majikan2 di small scale level (company kecil) perlulah di jauhi dan jgn cuba2 nak apply kerja di situ (pastinya company melayu). Jadi, apply kerja di Big Time punya company sahaja kerana mereka pasti akan mengambil fresh graduates yg mempunyai scroll(s).

Dgn skill atau tidak, mereka pastinya akan mengambil fresh grads tersebut bekerja. (refer kepada quote).

2) Tidak perlu belajar sebarang benda yg bukan dlm syllabus kerana ianya membuang masa. Sebaliknya, semua fresh graduates pasti akan di ajar semasa bekerja nanti.

3) Walaupun fresh grads sudah di ambil bekerja, masa 5-6 bulan (kadangkala 1 tahun) adalah masa yg acceptable oleh majikan untuk fresh grads belajar semula perkara yg di perlukan semasa kerja, malah bagus juga sekiranya fresh grads tidak ingat apa-apa basics semasa belajar di IPT dulu. Ini kerana kesemua perkara tersebut sudah pastinya akan di sediakan bantuan oleh pihak majikan.

4) Peluang untuk fresh grads bekerja di syarikat-syarikat besar serta MNC juga amatlah banyak serta besar. Dan sudah pastinya semua fresh grads akan dapat bekerja di syarikat-syarikat tersebut selepas memohon.(ingat, skill tidak penting, namun title fresh grads sudah pasti menjaminkan kerja bagi fresh grads semua)

Maybe itu saja untuk conclusion aku untuk reply yg aku quote dari electroboy.

Dan bagi yg cuba membaca reply terakhir ini "the other way arround"(dlm keadaan sacarstic/memerli) maka lebih baik jangan. Ini kerana, aku menganggap bahawa electroboy adalah role model untuk student2 yg berforum di sini (perhaps kat real life juga), dan aku tuliskan ianya begitu kerana electroboy memang layak untuk menjadi leader kepada group student-student yg berforum di sini.

Jadi, beliau lebih memahami apa yang sudent-student ini perlu lakukan serta tanamkan di minda mereka.

Kepada electroboy yang aku sanjungi dan hormati,

terima kasih kerana telah menggulung/menyelesaikan persoalan serta kekusutan yg telah berlarutan selama setahun satu hari di thread ini. Anda telah menyelesaikan 'teka-teki' thread ini...

Pimpinlah tangan rakan-rakan student di sini untuk menghadapi alam pekerjaan seperti mana yang anda nampak. Anda lebh memahami situasi sebagai seorang student.

Benar lah seperti yang dikatakan oleh anda dlm reply anda yg terakhir tadi, memandangkan saya tahu niat anda adalah ikhlas dan anda ikhlas untuk memberi panduang kepada rakan-rakan student di sini..

Terima kasih electroboy..

(ingat sekali lagi, kalaulah bukan electroboy (atau beberapa formers lain yg aku sanjungi) yang memberikan jawapan ini, sudah pastilah mereka itu bukanlah dari golongan yang benar-benar ingin membantu para fesh grads menghadapi alam pekerjaan. Dan sudah pastilah aku akan menentang pendapat mereka itu. Namun apabila, seseorang yang aku benar-benar percayai sebagai ikhlas membantu di forum ini yg memberi jawapan seperti itu, maka , akan aku terima sebagai the ultimate answer tanpa sebarang penafian, serta bukan dlm bentuk tentangan. Ini kerana, "hanya jauhari yg mengenal manikam" (dan aku menganggap (sentiasa akan mengaggap -to be precised) electroboy sebagai jauhari di sini).

Jadi, abaikanlah segala apa yg aku pernah tulis di awal-awal thread ini. Anggaplah apa yg aku tulis itu sebagai satu cerita yang tidak pernah berlaku serta tidak akan berlaku sekiranya fresh grads semua mengikut conclusion yang telah aku buat di post yang terakhir ini- iaitu di atas conclusion yg dibuat berdasarkan post terakhir electroboy di thread ini...

"Kepada para forumer, i rest my case..."

Jadi pada ulangtahun thread ini yg ke 1 tahun 1 hari, di tarikh Hari Ini 13th April 2007, 12:48 PM (dengan jumlah hit sebayak 17,249 kali- serta 17 pages), aku dengan rasminya menutup thread ini.

Sekian, Terima kasih..

cikgureza

tuai padi antara masak....

esok jangan ,layu-layuan...

intai kami antara nampak...

esok jangan, rindu-rinduan...

Edited by cikgureza

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...