Jump to content
Sign in to follow this  
tasek16

Susunan Dan Jenis Ram

Recommended Posts

Ok cam ni aku cadang nak tambah ram..kat pc aku sekarang ada 2 x512 ddr2 pc4200 so aku cadang nak tambah 1 batang 1 gig.. Soalan aku :

-dari sususan - 1 gig - 512 - 512 atau 512 -512 - 1 gig mana yang perform the best

-dari segi memory type boleh campur ke maksud aku sekarang ni aku pakai ddr2 boleh ke ddr biasa campur sekali

-sekarang ni aku pakai PC4200 ram boleh ke campur dengan pc3200 atau lower..kalau boleh mana yang patut susun dulu besar atau kecik...thanks....

nasihat aku adlh, elakkan menggunakan konfigurasi 3 keping RAM. aku xde penerangan spesifik ttg ni, tp kbnykn org ckp konfigurasi 3 keping xberapa elok. lebih baik guna konfigurasi 1, 2 atau 4 keping RAM. jd, dpd ko gunakan sekeping 1GB, baik ko amik 2 keping 512MB.

- mane2 pon bleh. tp lebih baik ikut susunan DIMM. dr besar ke kecil. mksdnye, letak RAM dr DIMM3 -> DIMM3 -> DIMM2 -> DIMM1

- DDR2 dan DDR berbeza. xbleh campur.

- kalau RAM berbeza speed, bleh campur. tp sistem akan operate pd speed RAM yg lebih rendah.

...

tq...nampaknya kena hold dulu laaa... sebab ddr x boleh campur ngan ddr2...

tq...nampaknya kena hold dulu laaa... sebab ddr x boleh campur ngan ddr2...

ahaa.. lebih baik ko hold dulu cadangan ko tu. mmg xleh la nak campur ddr1 dan ddr2 walaupun dlm mobo tu bleh support kedua2 ddr tersebut. kat buku manual tu ada tulis camner nak setting dual channel. dan saranan2 yg ada pada buku tu. baca jgn tak baca. ok.. pastikan betul2 ar..baca elok.

hidup dual channellll.....

kwn aku kelmarin dah tebako ddr1 dia. akibat silap masukkan ram.. pc xleh masuk... restart.. dan ram menjadi panas tahap membakar kaki slot ram .. akibatnya.. salah satu pin menjadi hitam kesan terbakar... agak2 bleh tukar kat kedai ker?

ahaa.. lebih baik ko hold dulu cadangan ko tu. mmg xleh la nak campur ddr1 dan ddr2 walaupun dlm mobo tu bleh support kedua2 ddr tersebut. kat buku manual tu ada tulis camner nak setting dual channel. dan saranan2 yg ada pada buku tu. baca jgn tak baca. ok.. pastikan betul2 ar..baca elok.

hidup dual channellll.....

kwn aku kelmarin dah tebako ddr1 dia. akibat silap masukkan ram.. pc xleh masuk... restart.. dan ram menjadi panas tahap membakar kaki slot ram .. akibatnya.. salah satu pin menjadi hitam kesan terbakar... agak2 bleh tukar kat kedai ker?

tgk keadaan laa..

waranty masih ader ke tak??

aku raser diaorg takkan bagi yg baru,

sbb kerosakkan tu disbbkan kita ,

bukan kesalahan yg berlaku sebelum pembelian lagi kan??

ish..ish bahaya betulllll..nasib baik ada reminder macam ni..kalau tak..kan naya!!!! :lol: BTW ada member aku nak tolak 1 gig ddr kira murah laaa..pastu aku tengok mobo aku suppport ddr/ddr2..ni laaa akibat tamak memory..nasib belum terlambat..purghhhh :huh:

tgk keadaan laa..

waranty masih ader ke tak??

aku raser diaorg takkan bagi yg baru,

sbb kerosakkan tu disbbkan kita ,

bukan kesalahan yg berlaku sebelum pembelian lagi kan??

ram tu aku beli tengahari, petang pasang xleh nak install windows pakai hdisk dia. ide wd 80. pas tu tukar cd rom, pasal nak install windows arr. ingat kan rosak cdrom. tukar plak ram, dari bank 1 ke bank 2. nak ke bank 2 tu la member aku (tuan punyer pc) tukar sendiri. aku pelik gak, dia pasang ram takder bunyi. tapi dia kat kompem dah pasang. pas tu terjadilah kejadian yg tidak di ingini. pada pendapat aku mmg xleh la nak tukar, pasal ada kesan terbakar serta pin tu siap tanggal lagi.. hehe.. tengok la camner, dia sendiri nak gi anto kat kedai.

pas tu tukar hdisk maxtor 80, ok jerk install. aku tak tau la naper wd dia jadi cam tu.. erm..

dual channel xpyh setting ape2. tgk chipset mobo tu sapot ke x. kalau sapot, letak 2 keping RAM dah dual channel dah...

...

aku rasa kena tengok mobo gak.

macam aku mobo kn8 ultra, kalau letak di dimm 1 dan 3 tak jadi dual channel.

mobo ni kena letak di dimm 1 dan 2 baru jadi dual channel.

tapi kalau kat mobo intel d865gbf aku dulu kena letak di dimm 1 dan 3.letak di dimm 1 dan2 tak jadi.

ni yang aku punya la. tak tau la kau punya boleh letak kat mana-mana.