Jump to content
Sign in to follow this  
lanuncyber

Cadangan Rombakan Forum

Recommended Posts

saya mncadangkan forum dirombak utk lebih mesra-pengguna, sistematik, tidak bercampur aduk dan mudah...

Senarai nama forum :

Case Modding

Games

Generals

General Hardware

Hard Disk

Motheboards

Networking

Off Topic

Overclocking

Peripherals

Portable Hardware

Problem Products

Processors

Programming

Projects

Software

Video Cards

sekadar cadangan...

sebenar nya aku dah lama dah cakap benda ni tengok forum game je dah bercabang 2 yang mana satu nak tanya pun tatau ,pesal forum terlalu banyak cabang ek kan mcm dulu lagi baik ,kepada tuan admin amik le tindakan pantas sikit paa laaa

forum 2 yg ada skrg ni di katakan macam sistem ROJAK

**kepada tuan admin sila amik tindakan pantas untuk menyelamat kan putera,aku cakap ni pasal tak nak putera ni bangrap je hehe jangan mara

hehe pencacai dah takut nak taip gune FULL CAPS dah ek biggrin.gif

ako tak suke ade forum projects. pasal projects macam2 leh boh kat situ.

the way i see it forum2 yangtu lagi banyak potensi rojak problem. contoh problem products. software = product. os = product. sound kad = product. problem drivers sound kad = product.

aku lagi suke style lama; sekarang nio banyak sangat.

Generals

OS's

Software

Hardware

Periperals

Programming

Internets dan Networking

Games

DIY

Off Topic

note: bile banyak sangat sub topic aku selalu mist issu, sebab aku tak bukak semua sub, letih lo banyak sangat. cam sub linux, aku jarang sangat masuk sebab aku rasakan aku takde kepentingan kat sana. but sometimes ade gak issu yg menarik perhatian aku, tapi aku dah mist. kalau cam dulu, bukak aje segment OS, kat situ ade pasal windows, linux, etc, so tak semena2 maybe aku tertarik bukak post pasal linux sebab dah ternampak tajuk yg menarik.....

hmm.. aku rase tindakan akan diambil buat mase yang terdekat ni.. agaknyak admin ni banyak sangat keje lain tuh.. so korang bersabo ke ler.. tak payah le nak desak² tongue.gif , so moderator la kena tolong admin cool.gif

note: bile banyak sangat sub topic aku selalu mist issu, sebab aku tak bukak semua sub, letih lo banyak sangat.

entahnye. tengok forum bahasa pengatucaraan. ade subforum asp vb.net dll.

tapi kat forum pembangunan web mod situ siap punyela baek pegi sticky thread ASP, walhal diorang dah dibagi satu forum khas utnuk asp. forum php je tarak. mende ni? karang ako komen banyak2 ade la suara2 sumbang pegi kacau ako balek la, tuduh kene blacklisted tapi tak bagi proof lal ehem ehem rolleyes.gif

Edited by C-Fu

tapi kat forum pembangunan web mod situ siap punyela baek pegi sticky thread ASP, walhal diorang dah dibagi satu forum khas utnuk asp. forum php je tarak. mende ni? karang ako komen banyak2 ade la suara2 sumbang pegi kacau ako balek la, tuduh kene blacklisted tapi tak bagi proof lal ehem ehem rolleyes.gif

memandangkan aku mod kat pembangunan web, so aku responsible untuk menjawab soalan ni. Ape kater (C-FU) ko propose bukak lagi satu topik cadangkan aper2 forum yg dirasakan perlu utk dimasukkan.

P/S: aku dah naikkan topik PHP kat dlm tu... harap encik C-FU berpuas hati..

cadangan saya:

Forum Sistem Operasi

- merge semua

Forum Perisian

- merge semua..jadi satu forum perisian yang besar

Forum Games

- merge jugak... ataupun split PC / console

Forum K-Ekonomi & Pendidikan

- buat dua forum jer

1. K-Ekonomi

2. Pendidikan

semua sub-forum lain delete

Subforum Muzik, Movie & Majalah

delete terus..semua ni guna forum sembang

Subforum - Rangkaian Komputer

masukkan ke hardware

Forum Internet

satu forum utk content

Edited by zeph

P/S: aku dah naikkan topik PHP kat dlm tu... harap encik C-FU berpuas hati..

actually ako tak puas.

pasal ako tak paham kenape php hanya dalam kategori "thread", tapi asp diberi satu forum khas pulak. kalo nak diikutkan, pasal vb, asp dan .net digroup dalam satu forum yang sama, then php patutnye group la dalam forum perl, cgi ape. asp popular, asp.net pon, group la skali.

also ako tanak/malas nak bagi cadangan kat sini, pasal suara2 merepek akan datang pulak flame ako. cume ako nak kate, kalo topik tu popular, maka die berhak untuk dapat satu forum/subforum khas. kalo boleh, groupkan dengan forum yang bersangkut paut. windows and linux both popular, so diorang patut dalam 2 forum sendirik. kalo malas sangat, boh semua jenis topik dalam astu forum lagi senang. tapi patut susun ikut populariti. windows sini popular, so die dapat forum snirik. linux pon popular, bsd pon sangkut paut so patut masuk skali dalam linux. beos ke mac ke tak popular so patut groupkan dalam kategori os lain2.

ako tak free sangat sampai leh analisis forum mane yang thread rotation tinggi, tu keje admin la. so elok2nye ko tanye la admin forum mane yang thread rotation tinnggi.

Edited by C-Fu

macam la puan AKO kita ni tak merepek. paiseh, ter'flame' pulak.

by the way, aku setuju dengan zeph, merge je kebanyakan subforum kepada forum utamanya, contoh macam yang melibatkan server-side scripting macam asp php cfm perl semua tu dalam pengaturcaraan, ataupun boleh bukak nama baru tapi kat dalam tu cuma ada topic berkenaan 'server-side scripting' je.

ok..gambarrajah pokok

|--- Sistem Operasi
|
|--- Perkakasan
|     |-- Overclocking
|     |-- Gajet/Wireless
|
|--- Perisian
|
|--- Pengaturcaraan
|    |-- Server-side scripting(pembangunan web)/database
|
|--- Rangkaian ( internet, lan, berukband, etc)
|
|--- K-Ekonomi / Internet (content)
|
|--- Pendidikan
|
|--- Permainan & Hiburan
|
|--- Off-topic (sembang)
|     |-- aktiviti
|
|---- Bazar
      |-- Jual beli/tempahan pukal
      |-- Produk & Cenderahati

mungkin sesaper boleh bagi cadangan/bantahan/etc

dipersilakan smile.gif

Edited by zeph

yerp jugak.. byk sgt sub-forum.. paling ketara forum games... ade ke.. kalau user ramai dan die-hard 1st person cthnya.. mungkin boleh le diadakan.. tapi skang ni.. agak lenggang dan ade sub-forum yg tidak aktif...

so patut sub-sub forum dikaji semula.. kerana dengan kekurangan dan pertambahan akan memudahkan dan juga menyusahkan user.

paling baik guna idea sendiri tanpa mencontohi mana-mana forum lain.. ???

tuan Shanai, lulus ke projek ni.. ? laugh.gif

Terima kasih di atas pelbagai bentuk cadangan tentang struktur forum/sub-forum.

Apa yang saya boleh komen ialah, kita ada konflik di sini.

Konflik antara

A. Bentuk forum yang ringkas, tidak ada atau tidak banyak sub-forum, mirip kepada forum lama

B. Bentuk forum yang bercabang-cabang, banyak sub-forum

Saya akui memang struktur sekarang agak lemah, tetapi bagi saya, ia berada pada arah yang betul untuk memperkembangkan ilmu dan perbincangan.

Penentuan wujudnya sesuatu forum atau sub-forum, pada pendapat saya, tidak semestinya bergantung kepada populariti semata-mata, sebaliknya ia juga bergantung kepada nilai kepentingan, kelas, dan visi.

Memanglah jika kita masukkan semua perbincangan ke dalam beberapa forum utama sahaja, maka ia lebih mudah untuk kita lihat tajuknya satu persatu. Tapi tujuan saya mewujudkan sub-forum adalah supaya kita boleh belajar untuk organize maklumat supaya nanti kita tidak lemas.

Jadi, bagi saya, kita perlu ada forum yang bercabang - untuk memperluaskan lagi perbincangan dan pengkhususan perbincangan. Jika tak nak atau tak libatkan mengkhusus, kita boleh bincang di dalam forum utama sahaja - contoh: bahasa pengaturcaraan, tapi kalau perbincangan yang mengkhusus, kita boleh terus masuk ke VB atau sebagainya.

Forum juga perlu ada walaupun kurang topik yg dibincangkan, contohnya Macintosh. Ini kerana Macintosh berada dalam kelas yang sama seperti Windows dan Linux, ketiga-tiganya adalah OS dari keturunan yang berbeza. Tapi mungkin Macintosh boleh digabungkan dengan lain-lain OS jika ada permintaan.

Satu perkara lagi yang saya nak tekankan ialah, sesuatu topik perbincangan yang dibuka, biarlah berbincang tentang topik itu sahaja dan tidak terlalu jauh meleret kepada topik lain. Janganlah ada sub-topik pula.

Contohnya, perbincangan tentang ASP, mula-mula pasal nak start belajar tentang ASP, lepas tu masuk topik PWS & IIS, lepas tu ada pulak yang mencelah nak belajar ASP.net, lepas tu sempat nak berborak pulak.

Sepatutnya cuba fokus perbincangan kepada topik asal sahaja. Jika ada topik baru, walaupun mungkin berkait, boleh buka thread baru.

Perbanyakkan topik baru, dan bukan bincang topik baru dalam topik yang sedia ada.

Moderator - sila split kalau ada topik yg macam tu.

OK, berbalik kepada struktur forum, saya akan cuba ubah, tetapi saya perlukan lebih banyak komen yang konstruktif.

Jangan segan nak beri idea, jangan takut kena flame, dan jangan serik jika idea tidak diterima. Kerana itu adalah sebahagian daripada proses untuk kita menjadi lebih matang.

mungkin buat masa nih, kiter rasa cam menyemak jer sub topik yg byk nih.. tp putera nih makin progress kan.. ahli pun makin ramai, post pun makin byk.. so, mungkin tak lama lagi, sub-forum yg byk penting supaya tak serabut sgt forum nih nanti.. laugh.gif

mungkin buat masa nih, kiter rasa cam menyemak jer sub topik yg byk nih.. tp putera nih makin progress kan.. ahli pun makin ramai, post pun makin byk.. so, mungkin tak lama lagi, sub-forum yg byk penting supaya tak serabut sgt forum nih nanti.. laugh.gif

aku setuju dgn ko. utk jangka masa panjang...

frankly, aku ambik cth2 forum tu dr Hardware Analysis

xsalah tiru, bg aku la, klu tiru bnda yg baik. pastu, kita ubahla mengikut kehendak dan keperluan kita.

mgkin skg nmpak semak, tp putera.com bukan forum sementara. mgkin akan mnjadi semakin besar dan besar. InsyaAllah. so, kewujudan forum yg mcm ni bleh meringankan beban yg lebih besar pd masa akan datang.

trpulang, sekdara brkongsi. segala bantahan, idea, cadangan adlh dpersilakan...

...