Jump to content
Mirage_Angel

Engineering Courses

Recommended Posts

Assalamualaikum,

Saya nak minta pendapat sket drpd abg2 putera tentang course engineering ni.

-Electrical Eng.

-Electronic Eng.(pure)

-Electronic Eng. Majoring in Computer

-Electronic Eng. Majoring in Telecommunication

-Electronic Eng. Majoring in Multimedia

-Electronic Eng. Majoring in Nanotechnology

-Electronic Eng. Majoring in Microwaves And Communication

-Electronic Eng. Majoring in Optical Engineering

-Electronic Eng. Majoring in Robotic and Automation

Berdasarkan semua course eng. kat atas ni, yang mana pada pendapat abg putera akan menjadi most on-demand dalam masa 4 tahun dr sekarang? Boleh beri 3 pilihan drpd course diatas dan nyatakan sebab2 nya. ok. Terima kasih

kalu yag engeering computer tu belajo cara-cara buat software/system..

Bukanlah, mana ada... computer engineering tu cabang electronics engineering. so mostly ialah berkaitan electronics tp skop narrow into microcontrolling and computers system related. kalau programming pun guna low level/hardware level programming cam x86 assembly programming je.... high level programming cam java dan rdbms solutions cam oracle just sebagai pengetahuan am je.

Electronics engineering prospek mmg tinggi, especially yg melibatkan electronics and computer. Boleh tgk mana2 classified sebagai rujukan relatif.

Edited by electroboy

Bukanlah, mana ada... computer engineering tu cabang electronics engineering. so mostly ialah berkaitan electronics tp skop narrow into microcontrolling and computers system related. kalau programming pun guna low level/hardware level programming cam x86 assembly programming je.... high level programming cam java dan rdbms solutions cam oracle just sebagai pengetahuan am je.

Electronics engineering prospek mmg tinggi, especially yg melibatkan electronics and computer. Boleh tgk mana2 classified sebagai rujukan relatif.

oppss..aku silap...yg aku maksud ialah software engenering...hehe..software enenering belajo cara2 software/system.. :lol: awek aku amik ..aku tak amik sbb x pandai..hehe..

Edited by BraDeRz

oppss..aku silap...yg aku maksud ialah software engenering...hehe..software enenering belajo cara2 software/system.. :lol: awek aku amik ..aku tak amik sbb x pandai..hehe..

Ya.. kalau wat system pakai software mmg keja software eng... tp banyak IPT letak software eng. di bawah fakulti sains kom termasuk di tempat aku UPM... sebab software engineering tak perlu fundamentals dalam fizik dan advanced math cam mana2 course engineering lain.

mirage_angel, ko letak prospek IPT mana ni, kolej U ke...? cam di tempat aku, bidang electronics + computer + telecomm + nanotech + microwaves + optical + robotics semua disumbat di bawah satu course. Pure electrical aku kurang pasti .. tp ada la robotics, electronics, telecomm, nanotech, power, instrumentation.

Kalau rasa nak pegang benda antara paling mahal di muka bumi ni, masuk optical engineering :lol:

Kalau tgk dari segi demand... semua demanding, tp perlu ingat electrical electronics adalah kursus kritikal dan cerah masa depan.

Apa2 pun pilihan ko..semua tu perlukan ko very very strong in maths (at least peringkat degree la... peringkat lain kurang pasti)

mirage_angel, ko letak prospek IPT mana ni, kolej U ke...? cam di tempat aku, bidang electronics + computer + telecomm + nanotech + microwaves + optical + robotics semua disumbat di bawah satu course. Pure electrical aku kurang pasti .. tp ada la robotics, electronics, telecomm, nanotech, power, instrumentation.

Kalau rasa nak pegang benda antara paling mahal di muka bumi ni, masuk optical engineering :lol:

Kalau tgk dari segi demand... semua demanding, tp perlu ingat electrical electronics adalah kursus kritikal dan cerah masa depan.

Apa2 pun pilihan ko..semua tu perlukan ko very very strong in maths (at least peringkat degree la... peringkat lain kurang pasti)

Saya ltak prospek IPTS. Senang citer MMU. Antara Electrical ngan Electronic mana lagi bagus dan antara kelapan-lapan course electronic tu yang mana paling baik sekali? Bukan apa, saya sekarang di foundation year, sem depan masukla tahun pertama ijazah. Jadi nak kena pilih, tapi tak tahu mana satu nak ambil sebab semuanya nampak macam best je? Betul ke orang kata telecommunication paling payah? Berbelah bagi nak pilih mana satu. jadi nak minta pendapat abang-abang senior yang banyak pengalaman dalam hal ni.

pakcik aku kata,

amek mechatronik!

ntah la naper, tp die ckp,

masa dpean cerah (kalo lulus laa)

kawan aku ada sorank amik mechatronik dia ckp study more pada robot2 tuh electronik kut..contoh mcm robot pasang keta tuh rasanye la.. :)

aku dah kasi link pada posting yang ke #7 bukan korang nak masuk tengok...kat dalam tu dah ada discuss pasal mekatronik ni....kalau malas lagi, bawah ni aku quotekan daripada F A

Mekatronik = Mekanikal + Elektronik

lebih kepada robotic. memang banyak pakai komputer gak sebab nak kawal+design robot tu la~

Betul ke orang kata telecommunication paling payah?

Mana-mana course pun takde yang payah atau senang.. ko study atau tidak saja. Cuma engineering ni biar la sesapa yg sukakan nombor dan problem solving + result oriented, takut tak tahan pressure. Communication engineering ni kalau tahap matrik/SPM, senang cakap lebih kurang bab gelombang +electronics di Fizik dan matematik tambahan la... antara yg cover silibus (aku amik course Computer and Communication Eng. di tempat aku sebagai rujukan) ialah micro + em waves (banyak la waves yg akan jumpa), satellite, Radio Frequency, communication theories, digital +analogue comm, computer networking, dan ditambah lagi dengan semua fundamentals electronics cam digital signal processing dan electronics ckt... dan pengetahuan + skills yg strong dalam engineering maths.

aku dah kasi link pada posting yang ke #7 bukan korang nak masuk tengok...kat dalam tu dah ada discuss pasal mekatronik ni....kalau malas lagi, bawah ni aku quotekan daripada F A

Tambahan lagi... almost semua benda sekarang memerlukan computer + communication embedded didalam. Samalah cam robotics pun skang dah ada computer embedded, skang nak communicate and buat network plak di antara robot-robot... zaman moden sekarang susah nak jumpa sesuatu bidang yg fixed pada satu disiplin saja... mesti ada banyak disiplin nyer... (cam handphone pun dah ada OS embedded dah.., communication + computer + network + electronics)

tambah lagi skit.. optical engineering dan telecommunication engineering tu dua benda yg sama = telecommunication. Cuma yg optical tu lebih tumpu pada fiber optics communication la.

Ooo Cenggitu. Jadi electroboy: Yang mana satu yang ko syorkan patut saya ambil antara kelapan-lapan course tu?

Hahaha... aku ni tak layak untuk syorkan mana-mana disiplin electrical yg ko list di atas tu... tp electronics engineering ni promosing prospek dia. Pada pandangan aku, dan berdasarkan pada apa yg aku peratikan di iklan-iklan keja, electronics and computer engineering yang paling banyak demand, tp aku tak kata yg lain tak banyak demand.. banyak juga... ko nak kepastian tanya la para majikan di putera ni.. aku pun students gak.... haha...

tambah lagi..tu semua majoring je... fundamental tetap sama - Electrical and Electronics. so mana-mana pun boleh la, sama saja....

p/s: banyak gak aku tgk majikan ni skang nakkan pengetahuan programming sebagai advantage... so be prepared la skit2 dgn programming ni walaupun kluar bidang.. best apa software dev ni... ;)

Edited by electroboy

[hmm... bagus betul korang berbincang, tapi aku pun dah blur jugak apa couse yg patut aku ambik heher... aku ingat nak jadi "Pembangun Games" lah...

[hmm... bagus betul korang berbincang, tapi aku pun dah blur jugak apa couse yg patut aku ambik heher... aku ingat nak jadi "Pembangun Games" lah...

:lol: hekes nak jadi games developer? :lol:

Assalamualaikum,

Saya nak minta pendapat sket drpd abg2 putera tentang course engineering ni.

-Electrical Eng.

-Electronic Eng. Majoring in Telecommunication

-Electronic Eng. Majoring in Microwaves And Communication

yg dua kos ni lebih tumpu pada bidang telekomunikasi..

ko boleh belajar pasal network telekomunication yg lagi mendalam...

pasal tecnologi fiber optic ,

mikrowave,

waveguide,

sistem selular,

RBS,PSTN,MTSO,

data communication,

switcing,

tapi ko kena study maths yg tahap 'dewa' punya,

klu tak, baik tak yah amik engineering..

ehehehhee...

RBS,PSTN,MTSO,

ehehehhee...

Ni ko blaja dalam satu subjek khusus ke, scorps? Haha, yg ni semua dlm satu subjek di tempat aku. Off topik la ni... :P