Jump to content
coisox

[tutorial] 2 Power Supply In 1 System

Recommended Posts

Korang tau tak, dalam 1 PC leh pakai 2 Power Supply sekaligus?

Dulu aku surf forum mat saleh punye laa complicated tutorial cara nak setup 2 PSU. Siap kena welding, grounding, dan macam2 term electrical yg aku tak paham. Aku study nie kononnya nak jimat duit daripada upgrade PSU. Last2 aku beli Enermax sebab tak sanggup nak buat apa yg mat salleh tu ajar.

Tetiba, semalam baru aku terpikir yg semua tu tak perlu. Nie gara2 bini aku bagi tau yg PSU leh dihidupkan tanpa sambung ke mobo. So aku try le sambung another PSU ke rig aku. And confirm stabil cam biasa. Leh main Age Of Empire III 2 jam takde masalah.

Kelebihan:

1. Jimat Duit. Tak payah beli PSU yg high performance yg mahal gile babeng tu.

2. Wayar kurang berserabut. Disebabkan 2 PSU, so sambung ke yg terdekat.

Kekurangan:

1. PC berat dan penuh.

2. Bil naik(tapi sikit je kot)

Cara setup:

1. Beli another PSU cap ayam. Better beli yg saiz kecik (4.9 x 3.9 x 2.5 inch)supaya leh masuk kat ruangan bawah HDD. Kalau beli yg saiz biasa, kena letak luar casing.

user posted image

2. Gunakan paper clip, sambung wayar warna hijau daripada 24-pin cable ke wayar hitam disebelahnya (yg menghala ke dalam bukannya ke luar).

user posted image

3. PSU utama sambung ke MOBO dan mana2 hardware lain.

4. PSU ke-dua (yg saiz kecik tu) sambung ke mana2 hardware lain.

5. Switch on 2nd PSU dulu. Biarkan selama 5-8 saat untuk warming baru switch on main PSU (yg sambung ke mobo). Kalau korang hidupkan yg main PSU dulu, dikhuatiri tak dapat detect HDD dan CD-ROM.

6. Kalau nak tutup PC, make sure dah shut downbaru matikan switch kedua2 PSU. Dalam hal nie, tak kisah nak matikan yg mana dulu.

Dalam contoh aku, aku sambung main PSU ke mobo, graphic card dan watercooler. Manakala 2nd PSU sambung ke kipas, 2xHDD, 2XCD-ROM, Floppy, Kipas2 lain. 2nd PSU aku 180watt (RM75 kat Lowyat).

Dan satu lagi, paper clip tadi tak perlu laa nak cabut bila dah switch off PC sebab next time nak kena pasang balik, leceh. Senang cite, lekatkan je guna salortape. Tak pun, potong dan smbung je 2 wayar tu. Wayar2 lain(from 24-pin cable) leh potong dan buang kalau taknak PC berserabut. Tapi jgn laa plak korang potong cable molex bebanyak tu.

thanx for this tutorial

but..for me,x yah susah² beli 2 psu..better beli 1 psu truepower yg 500w-600w..more better,more reliable,more efficient tongue.gif

psu cap ayam x stable.. tongue.gif

Sungguh pun tak stabil, tapi kalau 450watt paling cikai pun leh output 250watt. So kalau gabungan 2 cap ayam 450watt? 900watt = 500watt true power! Tak gitu?

True power 500watt = RM300-500

2x450watt cap ayam = RM100-150

Pehtu kalau 2 PSU ada molex banyak. Wayar2 HDD dan Drive lain leh longgok setempat. So takde laa berserabut sangat.

Aku rasa, setakat 2-3 HDD, 2 CD-ROM, 1 PCI-E High End, gabungan 2 PSU cap ayam dah lebih dari memadai.

Memang laa true power bagus tapi mahal sangat. Lepas nie, kalau Enermax 470watt aku dah tak larat, aku akan buat gabungan PSU. Enermax aku tu pun beli yg 2nd hand je. Tu pun cecah RM350 posting from Sabah. Tapi sekarang dah murah skit. Tapi still mahal. blink.gif Gilo ayat aku. Murah skit tapi mahal.

Edited by Coisox

2 x 450W leh OC kaw² ker?

1 PSU TruePower lagi best untuk tujuan OC kaw² kan?

Hmm...yg pasal rail tu aku tak tau. Rail tu apa?

Kalau camtu, 1 High Performance + 1 Cap Ayam for future rig. Semua yg kurang penting cam Drive+Kipas sumbat ke 2nd PSU. biggrin.gif Main PSU hanya untuk MOBO+GPU.

Tapi tak tau laa plak kalau masa tu 470watt True Power tak cukup untuk seketul GPU+MOBO.

Hmm...yg pasal rail tu aku tak tau. Rail tu apa?

Kalau camtu, 1 High Performance + 1 Cap Ayam for future rig. Semua yg kurang penting cam Drive+Kipas sumbat ke 2nd PSU.  biggrin.gif  Main PSU hanya untuk MOBO+GPU.

Tapi tak tau laa plak kalau masa tu 470watt True Power tak cukup untuk seketul GPU+MOBO.

bagus ler ko nih dari tutorial dari raid tuh ! sampai ler ke 2 PSU cuma aku tertanya2 apa rasionalnyer . kalau pasang 2 psu kat dalam satu PC .Kalau setakat nak support fan dengan drive jer ! aku tak nampak keperluanya . smile.gif

bagus ler ko nih dari tutorial dari raid tuh ! sampai ler ke 2 PSU cuma aku tertanya2 apa rasionalnyer . kalau pasang 2 psu kat dalam satu PC .Kalau setakat nak support fan dengan drive jer ! aku tak nampak keperluanya .  smile.gif

Begini kisahnya. Dulu aku pakai I-Cute 450watt. Disebabkan nak pakai ATI X800 GTO2 dan nak overclock ke X850PE, dan nak pasang RAID card, terpaksa laa tukar PSU ke yg lebih power. Berdasarkan "Estimate wattage calculator" yg boleh didapati secara free kat internet, system aku memerlukan dlm 380watt.

Tetapi, I-Cute 450watt output dia bukan laa 450watt sebenarnya tetapi kurang daripada itu. Aku tak pasti kurang sebanyak mana (maybe tinggal 350watt?) but kalau 450watt yg takde brand langsung, lagi laa teruk. Sebab tu ada jenis "True Power". Means output dia memang seperti yg dinyatakan.

Sebab tu laa, ada kes bila upgrade hardware, masa main game dia akan restart sendiri. Sebab power tak cukup. So, either kau upgrade ke PSU yg power dan mahal tu, or pasang 2 PSU. Tapi aku kurang pasti yg pasal "rail". Aku tak tau "rail" tu apa.

Senang cite, katakan kau nak upgrade ke system yg power tapi PSU kau sekarang cap ayam, better kau cari PSU True Power dlm 300watt 2nd hand. Mesti leh dapat murah sebab 300watt dah tak memadai bagi system gaming sekarang and ramai orang nak jual. Tapi kalau kau peruntukkan 300watt True Power just for your mobo+GPU, and the rest maintain pakai PSU lama kau cap ayam tu, aku rasa dah ok.

Edited by Coisox

kalu pakai relay bley x?xpayah pakai clip2.

pakai relay 12v nya.sambung input relay kt molex 12v PSU 1st,then output relay kpd wayar hijau dgn wayar itam kat psu ke2.bila 1st psu on,automatik psu ke2 akan di-onkn oleh relay

kalu pakai relay bley x?xpayah pakai clip2.

pakai relay 12v nya.sambung input relay kt molex 12v PSU 1st,then output relay kpd wayar hijau dgn wayar itam kat psu ke2.bila 1st psu on,automatik psu ke2 akan  di-onkn oleh relay

Aku rasa kurang sesuai. Sebab yg low-end PSU maybe warming lambat skit. So ada kemungkinan HDD/CD-ROM tu takleh detect. Better on 2nd PSU dulu, tunggu 5-8 saat, baru on yg 1st PSU.

satu psu cukup la....

No offence but rasa aku, ramai OCer yg memerlukan power lebih. Nak beli baru or cari 2nd hand yg orang dah taknak? Or maybe leh ambik PSU lama2 kat lab/office.

Bagi aku, I-Cute 450watt tak cukup for my rig. Watercooler je dah berapa, OC GPU dah berapa, proc Intel tu sorang dah makan 90watt lebih. Tu blum OC. Thats why go for Enermax. Tapi lepas nie aku nak upgrade internel casing air flow. So nak taruk dua-tiga bijik high-CFM 120mm fan (setiap satu 12-24watt). Currently casing aku tak tutup coz ada kipas meja blow into the casing.

Alaa..kalau 450watt cukup, tak mungkin laa ramai yg dah mula bertukar ke 600watt True Power. Berapa lama sangat 450watt leh bertahan. Bagi yg nak setup SLi dah tentu nak yg kuat. Tapi kalau setakat PC office, memang laa 1 PSU cap ayam cukup.

Tak perlu cakap for the future, maybe ada antara kita yg masih pakai 350watt PSU cap ayam. So 2 PSU maybe sesuai untuk dia.

Secaara logik nya... Gunakan lah 1 PSU...uweh! kalo relay terbako.. atau rosak.. kena tukar baru lak...

Tapi 2 psu nie ok la jugak... Cume kena pandai setup jer...

2. Gunakan paper clip, sambung wayar warna hijau daripada 24-pin cable ke wayar hitam disebelahnya (yg menghala ke dalam bukannya ke luar).

yg tu aku tak dpt tangkap la...sbb byk wayar hitam keliling wayar hijau tu...kalo lukiskan arrow wayar yg mana patut cucuk boleh tak...???sbb kat umah aku ada 2 psu yg tak gune...

sbb aku nak wat eksperimen skit...

contohnye...nak cucuk cd-rom ke amp ke speaker....tak yah la nak on pc tuk pc cd audio nanti...

thanx ya...mmg dah lame aku duk tepiki camna nak pakai psu takpa cucuk ke mobo...

yg tu aku tak dpt tangkap la...sbb byk wayar hitam keliling wayar hijau tu...kalo lukiskan arrow wayar yg mana patut cucuk boleh tak...???sbb kat umah aku ada 2 psu yg tak gune...

contohnye...nak cucuk cd-rom ke amp ke speaker....tak yah la nak on pc tuk pc cd audio nanti...

thanx ya...mmg dah lame aku duk tepiki camna nak pakai psu takpa cucuk ke mobo...

silang kan klip tuh...hijo ng hitam..

yg bertentang..

idea kreatif..tp xpraktikal..

yg tu aku tak dpt tangkap la...sbb byk wayar hitam keliling wayar hijau tu...kalo lukiskan arrow wayar yg mana patut cucuk boleh tak...???

user posted image

Bersebelahan.

Edited by Coisox

Pelik aaa. Apasal ramai yg kata tak practikal. huh.gif Ikut logik aku ok je. Cuma berat casing je laa. Bagi tau laa aku kat mana bahayanye sebelum PC aku terbakar.

Rail tu apa? Relay tu apa? Aku nie memang tak mahir bab2 wirering tapi sejak aku ada watercooler nie, and duit poket aku diparas critikel, otak aku pikir macam2. Asyik je terpikir "kalau laa aku tak beli benda nie...kalau laa aku buat camnie dulu....aku nie bukan main game selalu pun..." dan macam2 lagi.

Yg pelik apasal bahaya kalau sambung ke HDD/CD-ROM? Sebab sebelum aku upgrade ke True Power, aku pakai cap ayam je. Ok je bertahun2.

setahu aku mana2 itam pun bley.

itam=common ground,x gitu?

tgk gambar ni...

user posted image

yg wayar itam semua dilabelkn sbgai com=common ground.

wayar yg kena sambung kaler ijau(no 14) dgn kaler itam(mana2 pun).

erk aku X btanggungjawab kalu jd apa2 yg aneh kat komp korang.ngeh3x

Edited by pakau

bahaya ayat ngko tuh.serius ker ngko bertanggung jawab apa yang berlaku kat pc dier?

haha mmg bahaya ayat aku tadik.nasib tadek sapa2 claim kt aku lg.

xsedar lak typo tertinggal huruf "x".

nasib hang ingatkn aku