Jump to content
Sign in to follow this  
pidot_86

Sistem Gps

Recommended Posts

ada la kete x pakai..mostly aircraft ngan kapal2 pakai.. :)

mane ade GPS kt malaysia ni. korang penah tengok ka?

Sape yg kate malaysia ni xde GPS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aku grm tul la. :angry:

memandai2 kuar statement mcm 2.

klu x tau jgn nk ckp.

abis 2 yg askar,polis,topo, 4x4 advntre pkai pe bnde nye.

even dlm kete pn dh de.

klu kete m'sia jgn hrp la, tp klu kete ovrsea ade yg dh siap psng.

skunk kt hp pn dh der...

klu nk bli device 2 pg kt lowyat.

der 1 kdai yg jual device2 GPS.

yg murah yg mahal, sume ader.

jenama yg popular GARMIN.

yg len bley thn la...

aku ader pakai gps garmin punya..tp pinjam member aku punya

best susah nak sesat tp kena ader semua maps malaysia la

aku ader pakai gps garmin punya..tp pinjam member aku punya

best susah nak sesat tp kena ader semua maps malaysia la

kn btul aper aku ckp...

m'sia dh de GPS, cme x rmai yg tau psl 2.

ejoe....

ko cbe msk web ni www.malsingmaps.com

webpage 4 sape yg pkai Garmin device.

bleh d/l peta n mcm2 lg...

tp ko kne reg nme dlu. free jer...

aku dh reg

klu nk cr aku, cr nme BLiXe. ;)

yup aku dah download dah sblum ni

masa mula2 guna garmin aku tu dah ader peta

then aku g KL ingatkan semua peta ader rupanya silap

lepas tu br aku tau yg garmin aku tu just ader peta KOTA BHARU kekek

yup aku dah download dah sblum ni

masa mula2 guna garmin aku tu dah ader peta

then aku g KL ingatkan semua peta ader rupanya silap

lepas tu br aku tau yg garmin aku tu just ader peta KOTA BHARU kekek

ader byk peta kt webpg 2.

ko try la cr...

hope ko dpt gne peta 4 garmin 2.

model per ko pkai?

Askumm semua,,

Memula aku nak kasi tau, aku penah guna GPS tu masa aku buat site survey untuk pemasangan komputer bertinternet di pendalam Sabah Sarawak. Kalau aku dah pernah pakai maknanya dah ada la kat Malaysia, mana lak belum ada.. hehehe.. GPS = Global Positioning System. Harganya dalam lingkungan RM500.00 - RM2,500.00. Mahal murahnya alat ini bergantung kepada kurang lebih fungsi nya. Yang murah contohnya monochrome dan yang paling mahal semua ada macam dia berwarna, boleh tracking, boleh buat peta sendiri, laju dan boleh synchronise dengan pc. Jenama yang popular ialah Carmen.

Untuk kau lebih faham alat ini, ni aku ceritakan kenapa aku kenai pakai alat itu. Syarikat aku dapat contract jadi consultant (penyelia dan penasihat) projek membekal komputer mengunakan satelit (vsat) diseluruh Sabah Sarawak. Aku di beri senarai lokasi nama kampung atau daerah. So aku kena cari tempat tu,, biler dah jumpa aku on la GPS aku dan ukur kawasan untuk pasang satelit. Disini kegunaannya adalah untuk mendapat co-ordinate (latitude , longitude ) tempat itu dan arah satelit yang akan di pasang nanti. Pastu save kat GPS tu nama tempat tu. Pastu balik guna usb sambung kat komputer dan tandakan kat peta. Biler beli alat ini dia ada kasi driver, dan software yang dinamakan mapsource atau mappoint dimana kita boleh buat peta sendiri yang lebih terkini dan tepat.

Jadi bile kerja aku dah siap, aku submit la laporan siap dengan corordinatenya kat kontaktor yang akan pasang computer dan satelite nanti . Kontrktor yang nak pasang tu pun mesti tahu guna GPS. Biler dia nak pasang aku tak payah ikut,, dia cari tempat itu guna GPS dan cordinate yang aku kasi tadi,, tak le sesat dan tak payah taanya orang.

Banyak gunanya GPS ni. Biler kita gi mana-mana dalam dunia ni, kita ambil korodinate dan save nama tempat tu pastu tanda kat dalam peta kat komputer, lelama kita ada peta yang kita buat sendiri terkini. Lenkali nak gi tempat itu bawak GPS ikut je panduan GPS terus je sampai tak sesat.

Lebih kurang cara gunanya - Sampai je tempat tu on kan GPS tu bergantung pada cuaca, letak atas tanah dan tanah lapang,, dalam masa 2 - 5 min terus keluar bacaan kordinate yang dihantar oelh satelite. Kau nak tegok alat ni gi kat Jayacom di Lowyat tingkat 3. macam2 jenis ada.

ok la itu sahaja,, nak lebih lancut lagi ko seearch kat GPS ata carmen banyak maklumat da kasi situ.

ok bye bye

gps ni merupakan satu sistem yang boleh mengesan sesuatu jasad pada koordinatnya di bumi ni..

selalunya sitem ini di guna pakai oleh kenderaan yang bermutu,seperti bmw.....klu gen2 tu aku x tau lak..

power betul klu gen2 ada sistem gps.tapi byk lah kebaikan yang boleh dapat dari gps ni.

iya ka? tk silap aku aku dh tengok sume. BMW, MB and honda. honda odessey pon tkde. tapi, kt lua negare punye kete ade. tu yg peleks tus

iya ka? tk silap aku aku dh tengok sume. BMW, MB and honda. honda odessey pon tkde. tapi, kt lua negare punye kete ade. tu yg peleks tus

iye ke ko dh tgk kt sume kete?

bmw 7 series dh tgk ker...?

tgk la mnufacture dieorg cmne...

klu nk hrp proton lmbt ler...

ko kne bli sndri ar.

nk bli kt ne pn dh bg tau.

cme tgl fulus jer.

;)

7 series jrg ade kt jalan :( . tk penah tengok pon :lol: . kan 7 series terlalu mewah. sampai driver boleh tertido sbab terlalu mewah :lol:

erm .. dari segi takrifan GPS ni, tujuan utama adalah untuk memberikan nilai koordinat dalam bentuk X,Y dan Z, yang mana X dan Y adalah merupakan koordinat Timur, Barat, Selatan dan Utara. Manakala nilai Z adalah ketinggian aras dari permukaan laut atau dikenali sebagai Min Sea Level. Tu lah secara ringkasnya tujuan GPS ni. Aku pernah guna alat-alat ni waktu buat kerja-kerja ukur. umpamanya alat GPS gamin ngan topcon punya model. Kalau yang model jenis garmin ni .. selalunya digunakan untuk kerja-kerja yang bukan berkejituan tinggi macam yang korang cakap kan sebagai panduan arah. kalau yang model topcon aku pernah guna lagi satu tu untuk dapatkan data berkejituan tinggi.. yang mana data direkodkan dari satelit gps menggunakan kod CA sebagai penghantaran. Kalau kod P hanya digunakan oleh tentera amerika.. umpamanya diorang guna masa perang iraq. Kat ruang angkasa terdapat 27 satelit gps.. tapi yang betul2 berfungsi hanya 24 je .. lebih tu backup.. Dari segi harga pulak, setahu aku kalau yang model garmin tu tak adalah mahal .. dalam RM 6000 boleh dapat. Yang Topcon model aku guna harga dia RM 60,000... selalunya gps ni digunakan oleh ahli geografi, pejabat ukur, pejabat hutan, pejabat perikanan dll.. bila data-data dari sistem gps digunakan bersama dengan sistem gis, maka akan menghasilkan peta maya yang jitu..sebenarnya dah banyak jabatan kerajaan dan swasta yang guna sistem gps ngan gis ni .. cuma benda ni tak diketengahkan di khalayak ramai je.harap membantu.

tapi kalo kat kereta tu gps dia tu sama ke ngan jabatan hutan pakai..kalo dilihat dua2 ada peta...tapi kemungkinan yang kat kereta ni peta dia tak luas kot..aku dah tepon makcik aku...dia kata tang kejituan tinggi ni tak penting kerana gps ni tetap dapat mengkoordinasi suatu tempat dan kita tetap boleh tau tempat tu..dan gps ni gak pakai skala dalam cmpersegi takkan tak jitu lagi...sesiapa tau tolong betulkan info saya kalo salah..

ikut gak aku rasa gps ni ada ikut puluh meter ,meter ngan ratus meter kalo yang military nyer meter je kot ..

aku rasa kat malaysia ni nelayan kot pakai gps nih (selain kerajaan ar)

tapi ntah la aku bukan tau sgt pun pasal gps nih :P

mane ade GPS kt malaysia ni. korang penah tengok ka?

ade la!!!

aku dgn apak aku gune GPS (Global Positioning System )+ Sonar + Fish Finder Kalo pegi mancing.

beli thn 2001 kalo x silap.

ade la 3k sume rege die.

makcik aku kat jabatan perhutanan pun mendakwa diri beliau pernah guna GPS..

aku pun dakwa aku penah gune GPS.

sebab memang penah pon.

penah tgk dalam kete Mazda6 kazen aku kat brunei.

die beli kat japan sebab keje kat sane.

ikut gak aku rasa gps ni ada ikut puluh meter ,meter ngan ratus meter kalo yang military nyer meter je kot ..

aku rasa kat malaysia ni nelayan kot pakai gps nih (selain kerajaan ar)

tapi ntah la aku bukan tau sgt pun pasal gps nih :P

ketepatan GPS yg biasa jual kat kedai tu 30 meter dari tempat asal.

sebagai contoh kalo ko tande point A, penanda kat skrin GPS ko tuh akan `lari` 30 meter dari tempat asal..

boleh jadi 30 meter ke depan, belakang, kiri, kanan..

kalo yg military nye 3 meter jer.

lari 30 meter keliling la tu radius...tapi kalo camtu pon kalo military pakai untuk aim subject pakai peluru berpandu kan tetap kena...bahaya gak gps biasa ni..

3 meter ke 30 meter ke apa la beza kalo kena peluru berpandu...??sama gak destruction dia...sakit badan orang kalo kena tempias..

3 meter ke 30 meter ke apa la beza kalo kena peluru berpandu...??sama gak destruction dia...sakit badan orang kalo kena tempias..

jgn bimbang..sistem koordinat malaysia antara terunik didunia..org luar susah nak phm kita punya sistem..lagipun banyak maklumat penting dirahsiakan dalam peta topo..tapi dengan kecanggihan teknologi sekarang, everything boleh berlaku...waallahualam