Jump to content
Sign in to follow this  
arulsr

Timings Ram

Recommended Posts

Orait. Sebelum tu kita bincang dulu apa kegunaan Timing nie. RAM High Performance menggunakan cipset yang membolehkan pengguna memberikan timing sehingga skala 2-2-2-5. Berbanding RAM biasa yang secara defaultnya skala 3-3-3-8 (untuk RAM 200MHZ DDR400).

Timing adalah teknik dimana kita (overclocker) mengubah kepantasan modul cipset untuk proses segar semula (refresh rate), kadar access, kadar baca dan masa idle(masa sewaktu RAM tidak digunakan) RAM. Keempat-empat jenis timing tu adalah Dinamik* (Perubahan pada satu timing menjejaskan timing yang lain), ini bermaksud kalau kita melakukan pengubahsuaian ke atas empat jenis skala Timing tersebut, kombinasi timing yang betul akan menambahkan kepantasan RAM atau mengurangkannya walaupun kita meng"overclock" RAM berkenaan.

Mencari kombinasi timing RAM sebenarnya lagi susah dari mencari berapa kelajuan yang boleh di"overclock" oleh sesuatu CPU kerana walaupun sesuatu sistem telah di"overclock" sampai ke tahap dewa tetapi kalau timing RAM tidak optimal, sistem tidak laju juga seperti mana yang dikehendaki.

*Untuk RAM DRAM shj.

By ahmades, dari thread Apa Perbezaan High Performance ngan RAM biasa.

First untuk newbie yang nak timing RAM fahamkan yang ini dahulu. Kemedian baru cari timing yang sesuai. Aku x bleh nak kata timing x-x-x-x tu sesuai sebab ia bergantung pada keadaan seperti cipset yang digunakan oleh RAM dan keadaan PC seperti adakah ko overclock PC ko dan pelbagai lagi faktor yang lain. Timing ni sebenarnya satu benda yang amat unik.

Edited by ahmades

aku dah tau dah..aku dah tau dah..

rupe-rupenyer...benda yg menyebabkan aku tak dapat timing 2-2-5 adalah disebabkan satu ram apacer aku nih...timing asal die 4-4-8

tapi still run dual channel..yg ketiga-ketiga ram sumer kingston...satu jer apacer menyelit..patutla..

jadik...kena tukar brand lar pas nih..apacer tak baguih doo....

aku dah tau dah..aku dah tau dah..

rupe-rupenyer...benda yg menyebabkan aku tak dapat timing 2-2-5 adalah disebabkan satu ram apacer aku nih...timing asal die 4-4-8

tapi still run dual channel..yg ketiga-ketiga ram sumer kingston...satu jer apacer menyelit..patutla..

jadik...kena tukar brand lar pas nih..apacer tak baguih doo....

Beli RAM tgk cipset, bukan jenama RAM. Tgk cipset lagi baguih. Kita tau RAM tu bleh blah ke tak.

Beli RAM tgk cipset, bukan jenama RAM. Tgk cipset lagi baguih. Kita tau RAM tu bleh blah ke tak.

ni ram aku tukar ngan braderz ari tuh..tukar 266 ngan 400..kalo aku tuka ngan kingmax ok tak...

ni ram aku tukar ngan braderz ari tuh..tukar 266 ngan 400..kalo aku tuka ngan kingmax ok tak...

Cipset RAM kingmax tu ape? Hynnix? Samsung? Winbond? atau yang lain. Ko bagitau model cipset tu skali ye.

Cipset RAM kingmax tu ape? Hynnix? Samsung? Winbond? atau yang lain. Ko bagitau model cipset tu skali ye.

die tulih kingmax kat chip die tuh

KINGMAX

KDL388P4LA-50

ni cpu-z aku setelah aku tuka ngan apacer ddr400 tuh ngan kingmax

user posted image

camner??yg nih ok tak??

Yang Nih Maksudnyer aper...KingMAx lebih baik ker chipset dier..

user posted image

Edited by arulsr

Cipset KDL388P4LA-50 KingMAX x bleh blah jauh kalau overclocking. Tapi untuk timing aku rasa dia masih boleh. Aku tgk print screen ko punya RAM timing 2.5-3-2-5. Try ko run Everest Memory Latency tgk. Pastu Try amik timing 2.5-3-3-5 kemedian run test sekali lagi. Compare kedua-dua result yang mana paling tinggi.

Sebab aku cadangkan 2.5-3-3-5 ialah kombinasi timing ni lebih flat berbanding 2.5-3-2-5 yang agak condong. Maksud aku kombinasi yang aku rasa tidak optimum sebab timing RAS# to CAS# dan timing RAS# lebih elok jika kedua-duanya sama sebab ia akan mempertingkatkan kadar refresh RAM keatas data.

hmmm..ahmades..cuba ko tgk post aku cpu-z yg kedua timing 3-3-6..tuh ok tak??3-3-5 tak dapat ar..

Okeh, timing 2.5-3-3-6 tu kira flat, maksud aku OK, tapi try ko rendahkan skit kepada 2-3-3-6, bleh dapat x?

Okeh, timing 2.5-3-3-6 tu kira flat, maksud aku OK, tapi try ko rendahkan skit kepada 2-3-3-6, bleh dapat x?

camne nak jadi 2.5 ke 2 tuh...nak ubah latency tuh

Edited by arulsr

Yang Nih Maksudnyer aper...KingMAx lebih baik ker chipset dier..

user posted image

Ketat jugak timing kingMAX ni. Tapi bila ko dah campur RAM KingMAX ngan RAM Kingston timing memang nak kena adjust lain. Satu lagi timing KingMAX x flat seperti timing Kingston, tgk nih :

KingMAX : 2.5-3-3-7

kingston : 3.0-3-3-8

Timing yang paling optimum bila tiga angka pertama adalah sama seperti timing Kingston 3.0-3-3-8. Tengok 3 angka pertama 3.0-3-3-8 yang flat. Timing camni yang bagus sekali dan kalau bleh dapat nilai paling rendah lagi bagus. Yang kedua optimum jika angka RAS# to CAS# dan RAS# adalah sama seperti kingMAX yang timingnya 2.5-3-3 -7.

Kesimpulannya, kalau ko cari nak cari timing yang optimum pastikan angka RAS# to CAS# dan CAS# sama terlebih dahulu, kemudian baru rendahkan angka yang lain. Orait? Cari yang optimum, bukan nilai yang ketat semata-mata kerana nilai timing DRAM adalah dinamik, so perubahan pada satu timing mempengaruhi timing yang lain.

camne nak jadi 2.5 ke 2 tuh...nak ubah latency tuh

Ubah melalui setting BIOS, ko tahu kan? Kalau ko bleh dapat timing 2-3-3-6 kiranya itulah timing yang paling optimal sekali bagi RAM ko. Amacam.

Ubah melalui setting BIOS, ko tahu kan? Kalau ko bleh dapat timing 2-3-3-6 kiranya itulah timing yang paling optimal sekali bagi RAM ko. Amacam.

huhu..tak dapt..komp aku tak kuar pepe kat screen die ckp timing ape ntah

aku rase kena tukar sumer ddr400 baru leh dpt 2-2-5 tuh..tul tak??

timing balik 2-3-3-6..try dlu..aku rase boleh..x pom 2.5-3-2-5...try kasi ketat..ddr 400 pon x bole ckp bole buat timing ketat..........cari chipset yg baik...............aku nak tanye ni ..ddr kingstone aku chipset hynik ....ok x?

huhu..tak dapt..komp aku tak kuar pepe kat screen die ckp timing ape ntah

aku rase kena tukar sumer ddr400 baru leh dpt 2-2-5 tuh..tul tak??

Timing x-2-2-5 nie jarang @ payah sikit nak dapat, tapi tal silap aku ada orang post image kat thread ni yang dia dapat timing camtu. Kalau tukar RAM pun aku tak berani jamin.

timing balik 2-3-3-6..try dlu..aku rase boleh..x pom 2.5-3-2-5...try kasi ketat..ddr 400 pon x bole ckp bole buat timing ketat..........cari chipset yg baik...............aku nak tanye ni ..ddr kingstone aku chipset hynik ....ok x?

Cipset Hynnix mmg bleh overclock jauh tapi untuk timing kena tengok serial model tertentu cam D-43, tak kira lah cipset mana pun. Aku tak tau nak bagi pendapat. Tapi so far, hynnix bagus la. Ada satu cipset Samsung TCCD ngan UTT. Cipset ni mmg gerenti bleh blah.

Edited by ahmades

ram model cipset..ape yg power/oc ...

So far yang pernah aku test ialah Hynnix, Samsung dan Winbond. Kebanyakkan high performance RAM pakai Samsung dan Hynnix. Sebenarnya banyak lagi cipset yang bagus, so sapa-sapa ada info bagitaulah kat sini. Aku cuma pernah test tiga modul ni sahaja.

Satu lagi pasal cipset ni adalah keupayaan menerima timing yang rendah. Kira timing yang rendah dan powerful untuk OC.

Edited by ahmades

Kingston PC3200 aku chipset Hynix DT-D43.

Stable run 200Mhz @ 2-2-2-11 tapi Vdimm kena upkan sikit hehehe.. laugh.gif

2-2-2-11 ...11 tu yg spoiltkan angka tu..kecikkan lg la

2-2-2-11 ...11 tu yg spoiltkan angka tu..kecikkan lg la

Lor aku guna AMD laa..

Chipset nForce2 Ultra 400 memang best set 11..

Lain laa ngan Intel..

aku x paham angka 11 tu???? lg kecik lg bagus ke lg besar lg bagus?????

Memang lagi kecik lagi bagus tapi special case untuk mobo chipset nForce2 Ultra400..nForce utk AMD64 camner laks?Adakah 11 jugak yang best? rolleyes.gif

aku paham ...nforce kene timing besor kot...lelain chipset lg kecik lg bagus...............

So far yang pernah aku test ialah Hynnix, Samsung dan Winbond. Kebanyakkan high performance RAM pakai Samsung dan Hynnix. Sebenarnya banyak lagi cipset yang bagus, so sapa-sapa ada info bagitaulah kat sini. Aku cuma pernah test tiga modul ni sahaja.

Satu lagi pasal cipset ni adalah keupayaan menerima timing yang rendah. Kira timing yang rendah dan powerful untuk OC.

kalo corsair tuh yg biasa jual kat kedai pakai chipset aper plak??