Jump to content
bryan

Sap- System, Application And Data Processing

Recommended Posts

Weh korang, papehal post je la kat sini, toksah la private mesej aku.

Biar orang lain bleh tahu info pasal sap nih. Share2 ler..

huh.. agaknye derang tak dapat view profile ko kot..tu pasal tak dapat nak info kat comment jalan yang ada PM jer..

bryan..tekken ko camner? dah stop? :lol:

Hmm..aku sendiri pun tak dapat tengok profile aku bila click kat username aku. ~pelik

Well. SAP is the way to go!!

Wahahhaaa!

Off topic:

Tekken? Mwahahahhaa! Dah lama giler aku stop siot sejak kerja nih.

Dulu sebelum kerja, hari2 aku turun sogo main tekken. Tapi dah keje nih, memang takde masa le.

PS2 pun tak beli2 lagi, ko la taknak jual ps2 ko kat aku! :P

Skang nih rank card bryan aku 2nd Dan aje! Hina tak?!! Wahahhaa!

Anyway, kat sogo sini dah ada Tekken DR. Baru je sampai. Lembab betul.

Citer le secara ringkas bryan, ilmu ape yang perlu ada sebelum blaja SAP nih, programming ? Lebih kurang yang macam mana? Kena ada asas pape x?

P/s: Kalu amek part time masa keje, buleh ke? Atau study gile2 baru leh lulus mender nih?

Hi all,

Actually aku tgh google SAP PM Consultant for pages from Malaysia and it actually bring me here on page 3 of that search. Apa yang aku boleh tgk, discussion korang ni bagus, share experiences and so on.

Let me introduce myself, panggie aku Jarum (my nick though, I guess), aku ni SAP Plant Maintenance Consultant dan aku sekarang kerja dgn 1 of Oil & Gas company... Aku dah dalam SAP ni sejak 5 tahun lepas (masih cikai).

Discussion korang semua ni pasal certification on SAP kan ... so aku sebagai kawan lah eeee .. guys, experiences is far more greater than anything dalam hidup ni ... tak kira lah kerja ker .. belajar ker .. apa2 saja lah .... aku dulu masa grad aku tak pernah tau apa SAP ni .. berapa byk SAP can offer you .. 1 month after aku graduated .. my first job is SAP laa .. satu haram aku tak tau .. perlahan2 aku belajar .. ada masa lebih .. aku explore new thing dlm SAP ni ...

so conclusion aku ... Certification in any modules in SAP is damn good ... tapi org yang interview nak ambik korang tu ... diaorg tu semua tahu selok belok SAP ni .. ada yang dah lebih 10 years .. ada yang 15 years .. so .. soalan diaorg upon hiring is based on experiences .. apa korang dah buat .. apa korang dah tahu .. and so on ... bukan apa soalan exam masa certification ... percaya cakap aku .. lagi dalam korang pergi dalam SAP ni .. Insya-Allah lagi banyak korang dapat ... dan itu adalah amat berbaloi .. precious ... damn precious .. it is experiences ...

aku bukan cakap ambik cert is not good … tapi experiences is something that we should cherish … so guys … adik ker abang ker .. sorry kalau komen aku ni menyinggung sapa2 .. cheers!

Em2! Betul, experience memang lebih penting daripada cert kalau nak join SAP nih.

Tapi skang nih, kalau ko takde experience dan takde plak cert dalam mana2 module, memang susah ler nak join SAP sekarang nih. Nak taknak kena gak ada cert. Hehehe..

Tapi sometimes ada gak company yang hired budak2 takde background SAP utk 1st job diaorang macam jarum. Tapi tak banyak sebenarnya. Arinso(Human Resource)salah satu company yg hires budak2 takde background sap la. Tapi korang biasanya, korang akan kena bond la dalam setahun dua. Hehehe.

Meabadi: Oh! Cuba la try tanya kat SAP Malaysia pasal course nih. Depa ada details pasal nih. Aku buat dulu kat itm, ada subsidi dari kerajaan. So dapat murah ler. Skang nih tak tau ada lagi ke tak.

Mr Ijan: Actually, nak amek cert nih ko kena ada basic programming knowledge especially C++ atau Java la. Sebab ko akan belajar object oriented dalam abap course nih. Nak amek course nih dan buat secara part time rasanya tak boleh, sebab ko kena datang kelas setiap hari selama 25 hari dari isnin sampai jumaat dari pukul 9 sampai kul 5 ptg. Kalau ko keje waktu malam boleh ler kut. Kedatangan di ambil kira.

p/s: Aku dengar orang cakap cert utk Sales and distrb. paling senang nak lulus dan paling susah nak lulus cert dalam Financial and Controlling.

Edited by bryan

Uih .. kira-kiranya x bleh la aku amek lepas kije nanti .. tapi, kalu x keje, mane nak cekau duit nak bayar yuran .. isk isk ... :( . So, SAP ni cam programming la yek? Language baru ke atau yang sedia ada?

Ijan...kalau ko serious nak pursue in SAP Cert tapi takde duit, ko maybe boleh try alternate certification from nearest rival of SAP, Oracle Certification. Walaupun mahal gak, tapi takdelah cekik sampai dekat RM30,000. I don't want you to trust me, but after further perusal, aku nampak Oracle ni cerah masa depan, setaraf dgn SAP (at least dari segi solution, diorang dan survey cakap Oracle leads/better). Member aku amek OCP DBA, kena attend course wajib seminggu.

To jarum, yeah, i definitely agree yg experienced is everything, your got your point there...but I also believed that certification is a one damn good measurement indicator of knowledge possessed by oneself in the specific skill in the specific area (especially utk fresh graduates yg mmg takde experience keje industri langsung ni). Mmg skills yg terbaik utk measure tahap seseorang tu, tapi for official professional recognition purposes, tak logik utk buat self-assesment for each candidates to get the certification. Soalan exam pun based on real-time and everyday problems. Hahahaha...tapi cam ko cakap la... tak guna kalau takde experience gak. Aku setuju part bryan cakap pasal freelance project tu. Seriously, skills aku rasa kembang ahh bila buat sesuatu project. =)

Sedikit mengenai program SAP certification and training required for SAP consultant and abapers, enjoy =)

SAP Certification:

SAP Application Development Consultant - ABAP

Course Fee :

RM 25,000

E Learning module Fee:

RM 1,500

Exam Fee :

RM 2,000

SAP Certification:

SAP Business Intelligence Consultant - BI

Course Fee :

RM 25,000

E Learning module Fee:

RM 1,500

Exam Fee :

RM 2,000

Edited by electroboy

Uih, Rm 25 000 .. isk isk .. yang itu baru course Fee, kalu blaja sendiri ade ke? Maksud aku cam baca buku atau kije kat mane2 yang berkaitan SAP pastu amek exam jek .. Atau dier memang diwajibkan masuk training?

P/s: Ya ya .. dalam Jobstreet banyak yang mintak sijil/pengalaman dalam Oracle(memang banyak), mungkin buleh ditimbangkan kot kalu rase2 nak involve dalam nih .. Saje je nak tawu nape la SAP ni gaji dier sama cam pengurus kat swasta/gomen nih .. isk isk .. . Tu yang tertanya2 mudah ke nak amek SAP nih atau mesti tahap advanced baru leh amek .... :lol:

Tq electroboy dan bryan .. :lol:

Edited by Mr Ijan

Em2! Betul2!

Oracle tuh bagus tuh, salah satu option. Memang tak rugi ko amek cert oracle.

Satu lagi Java, memang semakin penting.

Btw, kalau nak certified, takleh blaja sendiri ijan, kena datang kelas gak. Compulsory tuh.

Lagipun, dah bayar mahal2 rugi ler tak datang kelas.

Owh, kira wajib le nih pergi kelas ... wah, Rm 30 000 full package ... beli kete kancil pun lepas nih ... huhuhu ... lepas keje 3-4 tahun la nampaknya, ari2 makan biskut, baru leh amek mender nih ... isk isk .. harap2 Oracle pun x capai puluh2 ribu2 gini .. 0o0o0 .. keciwa ..

Edited by Mr Ijan

salamz :) hehe br 1st time posting sni .. xtually gurl br je ps amik aptitude test utk ABAP nih.. x tau ler nk teruskn gak ke x klu pass test tu.. lgpn die bgtau yg klas akn start lps final exam.. tp nanti clash la ngan klas MCSA yg gurl dh apply tu .. so mane yg best ek

ABAP : 5 mggu - ade kene byr skit

MCSA : 18 hari - free jer

hehe tamak le plak :P

salamz :) hehe br 1st time posting sni .. xtually gurl br je ps amik aptitude test utk ABAP nih.. x tau ler nk teruskn gak ke x klu pass test tu.. lgpn die bgtau yg klas akn start lps final exam.. tp nanti clash la ngan klas MCSA yg gurl dh apply tu .. so mane yg best ek

ABAP : 5 mggu - ade kene byr skit

MCSA : 18 hari - free jer

hehe tamak le plak :P

Ko minat (dan ada talent) bahagian mana? Development/Programming or bidang sistem admin? Kalau programming, go for ABAP... else go for MCSA. Fikir betul2...jgn buat silap. Certificate mencerminkan siapa diri anda :D