Jump to content
bryan

Sap- System, Application And Data Processing

Recommended Posts

AKu nak tanya korang pernah dengar kusus SAP nih tak?

Aku dengar sapa yang ada kemahiran SAP nih gaji boleh cecah RM30,000

BEtul ker?

Skang nih kat tempat aku ada tawar amek kursus nih dengan kerjasama Axon.

Kena bayar RM4000. Kalau kat luar kena RM10,000

Pastu ada periksa. Kalau lulus akan kerja dengan Axon.

Gaji standard start dari Rm5000.

Kalau kau tak lulus, kira burn la RM4000 tuh.

Korang pernah dengar tak?

Aku fikir macam nak masuk jer.

Edited by bryan

AKu nak tanya korang pernah dengar kusus SAP nih tak?

Aku dengar sapa yang ada kemahiran SAP nih gaji boleh cecah RM30,000

BEtul ker?

Skang nih kat tempat aku ada tawar amek kursus nih dengan kerjasama Axon.

Kena bayar RM4000. Kalau kat luar kena RM10,000

Pastu ada periksa. Kalau lulus akan kerja dengan Axon.

Gaji standard start dari Rm5000.

Kalau kau tak lulus, kira burn la RM4000 tuh.

Korang pernah dengar tak?

Aku fikir macam nak masuk jer.

hohoho..ko mesti budak uitm kan?...30,000? tak mustahil..kalo experiance banyak..bukan kene bayor 4500 ke? masukla beb..jgn pikir kalo tak lulus burn 4000..pikirkan mesti lulus laa..aku kalo ade peluang..mmg aku amik..sayangnya..aku bukan budak uitm..huhuhu..sedih2.. smile.gif

Oh! Betul lah tuh, aku memang budak uitm.

Aku memang nak ambik tapi tak tau mana nak cekau Rm4500 tuh.

Dah lah diploma dan degree punya loan pun tak berbayar lagi.

Aduh..

Apa perlu aku lakukan?

Nak amek?

Tak yah amek?

Nak amek?

Tak yah amek?

bank rakyat kan adee...buatla personal loan..kalo rase3 confident takleh dpt..mintak tolong adik-beradik or makbapak ko yg buat..lagipom kalo tak silap akula..kalo lulus SAP tuh..dia pulang balik 2000.. laugh.gif

Tempat aku pakai SAP nih dulu pakai MRP !! semua department pakai system nih . Tapi Segala solution datang dari France . Minggu lepas baru jer attend internal training SAP yang di conduct oleh mat france tuh !! Semua blurr alu lagi ler ( masuk lambat )

Yay! Aku dah berjaya masuk SAP!

Aku amek SAP cert - development consultation. 100% melibatkan programming ABAP.

Hahaha!

AKu dah blaja 3 hari dah.

Start hari rabu minggu lepas.

kelas start dari 8 pagi sampai 5 petang setiap hari kecuali sabtu dan ahad nonstop selama 5 minggu.

Memang kena pulun!

Tak sabar2 nak gaji belasan ribu ringgit nih!

Hehehhe! laugh.gif

Yay! Aku dah berjaya masuk SAP!

Aku amek SAP cert - development consultation. 100% melibatkan programming ABAP.

Hahaha!

AKu dah blaja 3 hari dah.

Start hari rabu minggu lepas.

kelas start dari 8 pagi sampai 5 petang setiap hari kecuali sabtu dan ahad nonstop selama 5 minggu.

Memang kena pulun!

Tak sabar2 nak gaji belasan ribu ringgit nih!

Hehehhe! laugh.gif

congratss kat ko,bukan selalu leh tengok budak melayu amik ABAP programming..

study rerajin2..

Ahaks! Thanks!

Skang nie aku tengah cuti seminggu...

22 hb nanti aku dah start exam SAP..

Berdebar2 giler..

So far so good..

Memang menarik lah SAP Development Consultant Certification nie..

Tapi dalam masa 5 minggu kau kena pulun habis2 arr..

5 minggu utk program nie lebih kurang macam 8 semester kau blaja programming utk subjek yang sama kat universiti..

Terbakar kepala hotak aku!

Ahahahaha!!

company aku dah ramai sangat ABAPers sampai dgr rumours nak di outsource kan. aku pernah try ABAP but only for a couple of mths, quite interesting gak. skrang aku masuk field SAP lain, SAP Basis.

Axon ada nak cari SAP Basis punya org tak?

Edited by ellone

mana ada dasyat. aku pun still baru gak dlm sap ni, next week baru start pergi sap basis course.

kat tempat aku ABAPers takde ramai sgt, tapi still ramai la jugak. dioarg under unit ERP (enterprise resource planning)

functional consultant? hmmm sbb functional consultant ni tak technical sgt, dia just understand business process and interpret it in sap environment. lagipun mostly functional consultant ni dari org yg dah experience lama dlm ABAP. diaorg ni pun akan jadi team lead dlm satu2 project.

tunggula kalau aku dah boring dgn basis, try pulak functional hehe tu pun kalau ada chance la....

kalo kat luar...kat mana tempat dier...

kat tempat ada offer gak....tp kat cyber...jauh lak tu dr melaka...aku ingat pas abih study nak ambik le...

course tu ada wat part time sambil kerje tak..???

Huh, dah lama aku tinggalkan forum nih.

Aku skang dah kerja dah, jadi abaper kat salah satu company sap partner.

Alhamdullilah.

Survey sikit boleh tak :P position ko apa? and base salary sebulan berapa ye abapers certified ni? Ko fresh graduate ke experienced dah? Banyak betul soalan aku... Hehe...kalau tak keberatan lagi..boleh masukkan nama company ko gak. Mekasih :D

Position aku skang nih, abap associate consultant, abaper yg certified nih tapi zero experience gaji tak banyak pun. Ciput jek. Tapi takde lah rendah sangat. Dalam rm2000++ je. Tapi pada yang ada experience atleast setahun, memang banyak ler. Itu yang tak certified, kalau certified lagiii ler banyak sebab company jual nama ko pada client. Kalau ko certified, dia orang charge lebih kat client. Aku fresh graduates lagi.

Nama company takleh sebut lar.. Hehehe.. sensitip.

Macam aku wat project kat area sini2 je, so claim tak banyak pun.

Tapi member aku sama gak fresh graduates cam aku, tapi dia kena assigned project kat indon.

Gaji dia dah lebih rm4000 dah. Tapi basic lebih kurang jek.

Hehe.

Itu la pasal, keje baru 3 bulan camana nak dapat gaji belasan ribu?!

Wahahahhaa!

Tapi ramai je org kat sini gaji tinggi2 7,8 ribu dgn experience 3 tahun.

Tapi starting memang SAMA je rm2k++..

Bila ko dah ada atleast 2 cycles of project, time tu ler ko nengok ko punya value mencanak2 naik. Tambah2 kalo ko certified.

Tapi dalam SAP ni, paling penting sekali experience. Experience 1 tahun dalam SAP lebih penting dan lebih banyak knowledge ko dapat daripada apa yg ko belaja waktue course tuh. Sebab tue orang yg experienced ni, memang gaji banyak gilos.

Harap lebih ramai melayu join SAP nie. Susah siot nak jumpa melayu dalam bidang ni.

Tapi nak masuk SAP nih bukan senang. Susah.

Kalu org melayu takde cert atau pengalaman keje banyak gila dalam bidang berkaitan memang tak dapek ler nak masuk SAP nih. Aku dapat join pun sebab aku tahu java dan abap. Dua programming language nih memang penting dalam SAP.

Tapi, aku memang sukakan 1st job aku nih. Im loving it! Hahaha!

Edited by bryan

Hmmm.. dari apa yg aku survey dan perhatikan, kalau keje bahagian teknikal/support memang susah la nak dapat gaji besar (gaji besar yang aku maksudkan di sini tahap nak jadi jutawan hehe... :P ) . Alas boss gak yang banyak dapat. Company dapat projek katakan RM4 juta... kalau company bayar developer team RM100k pun tak luak untung dia. Hehe... nak tak nak kena gak pushed ourself to the top, or bukak company sendiri.

Tapi ramai je org kat sini gaji tinggi2 7,8 ribu dgn experience 3 tahun.

Hmm.. tiga tahun dah pegi RM8k ok la gak... hehe.. ko ada nampak tak harapan nak pegi RM10k ke atas dalam tempoh at least 5-10 years kalau involved dalam industries yg ko involved ni...kalau tak di company ko pun, company lain ada harapan tak? Cam best je SAP cert ni....tapi mahal sgt la. last aku check RM30, 000, tu tak masuk lagi study materials. Mana aku nak korek duit banyak tu... huhu.. kalau keje tetap aku perompak bank boleh la.. haha... kidding :P

Hmmm.. dari apa yg aku survey dan perhatikan, kalau keje bahagian teknikal/support memang susah la nak dapat gaji besar (gaji besar yang aku maksudkan di sini tahap nak jadi jutawan hehe... :P ) . Alas boss gak yang banyak dapat. Company dapat projek katakan RM4 juta... kalau company bayar developer team RM100k pun tak luak untung dia. Hehe... nak tak nak kena gak pushed ourself to the top, or bukak company sendiri.

Hmm.. tiga tahun dah pegi RM8k ok la gak... hehe.. ko ada nampak tak harapan nak pegi RM10k ke atas dalam tempoh at least 5-10 years kalau involved dalam industries yg ko involved ni...kalau tak di company ko pun, company lain ada harapan tak? Cam best je SAP cert ni....tapi mahal sgt la. last aku check RM30, 000, tu tak masuk lagi study materials. Mana aku nak korek duit banyak tu... huhu.. kalau keje tetap aku perompak bank boleh la.. haha... kidding :P

Dalam 5 tahun? Boleh, tapi based on ko punyer performance.

Kalu ko ada experience 20 tahun pun, tapi performance ko macam budak ada 1 tahun experience camne nak naik gaji?

Ini bukan kerajaan.

Kalau ko performance bagus, banyak bagi untung dalam syarikat, 2 tahun pengalaman, gaji ko dua bulan dah boleh bayar balik cert rm30,000 tuh! ahahhaaa! :P

Satu lagi, kita kena pikir secara rasional, kalau apa yg kita sumbangkan tak seberapa, camana company nak bagi gaji tinggi kat ko?

SAP field memang buat banyak keuntungan, sesiapa yg layak memang akan dapat gaji yg dia nak tanpa banyak cerita.

Hehehe.

Kalo performance ko bagus, biasa kenaikkan dalam rm1000 setahun.

Tapi kalo ko hampeh, rm200 je la. Wahahhaa!

Kalu ko nak banyak duit, kumpul exp banyak2, pastu jadi freelance, satu hari depa bayar rm1000 kat ko utk kontrak.

Kalau 20 hari dalam sebulan? Haaa...

Ko keje 5 hari pastu sampai sebulan tido je kat umah pun bleh idop senang lagi. Hehehe.. Perompak pun jeles.

Join la woi. Mari2..

satu lagi la kan, jgn ingat kita ada cert kita boleh demand gaji banyak.

Tak dapek ler.. Aku pun pernah pikir cenggini. Hehehhee :P

Edited by bryan