Jump to content
Hitman66

Malaysia Pusat Cetak Rompak?

Recommended Posts

aku bukan nak sokong cetak rompak nih... tapi tu larr keadaan yg memaksa utk membeli cetak rompak line... baik software, game sampai lah ke movie... harga memainkan peranan....

dah kira sokong lah tu..... laugh.gif kira kita semua ni senasib. tp kalau aku nih kaya gile-gile punye manusia. memang aku beli ori je.... kaya yang memang kaya.... duit laaa

haha... tuh tak best lagi...

RM1= 1 Pound lagi best... rolleyes.gif

kalu aku la..

VCD- biase nye aku beli ori..kalu tak ori gambar tak lawa aku ngantok pas tu tertido dgn tv

software-yg tak ori ler

DVD-pun yg tak ori

PS2-tak ori gak

program free-ori sbb free kat tenet mcm AVG..hehe

kalu USD1=RM1 kan best! biggrin.gif

nih dlm mimpi sgt nih..kalo RM bole..mmg jadi mcm crisis 97 dulu la..abisnye dia hentam kite punya RM..jepun pun x dpt nak sama ngan US DOLLAR walaupun negara dia paling maju.. dry.gif POUND jgn citer tuh sekutu kuat US mmg diorang x de halangan huhuhu.. tongue.gif

NO OFFENSE

hmm.....harga mahal kt pasaran bukannyer untuk bagi kt artis smua tue,kene bayar production, recording,producer,promotion,royalti,tax n byk lagila.....biler dh tolak2 brapa sgt artis dapat.Sbnrnyer, mmg rakyat malaysia nie x mampu lg untuk hidup bermewah cam negara maju lain.So, option yg ader beli cetak rompak.....and option nie rakyat yg pilih.So saper nk disalahkan?Government gak ker?

Belilah Windows Ori.....susah ooo nk wat windows tue......tryla wat os, nnti taula apsal harga dier mahal.....

dry.gif [huh! takpayahlah...semua org yg kau cakap tu dah kaya-raya dah...buat apa nak membazirkan duit...

RE: Piracy is normal like torrent, (i guess...)

MaxGaME on Saturday, November 12 2005 2:44:41 AM

quote:In malaysia, computer software cd's are only (Ringgit Malaysia) RM4 (which is 1 dollar?!?!!) that included bundled such as autocad and 3dmax in a pack and Playstation2 dvds are only 3 for RM10.. which is a heaven!!!! not bad for a 3rd world country though...

Foreigners are flocking malaysian street for this cds and dvds and they buy much2 more than what they can carry, hehehe.. and the government only fights piracy only for their own artists..

well, if 9 million cds are produced per day, just imagine if they've been operating since internet was introduced worldwide..

I'm sorry, i don't agree that malaysia is a 3rd world country. It's a developing country. Although I only stayed there for only 5 years (I work there as a consultant in the computing industry), I love it and enjoyed living there more than my place in California. It is true that pirated software is so easily available everywhere over there and I'll tell you why.

I ask a lot of my malaysian friends why they won't buy original softwares or games. And their answer is always the same - They wanted to, but It's too f****** expensive. Just imagine, an original gaming software costs about RM 150 to 200 and above. Original application sofware costs even more, from RM 400 to RM 50,000. Microsoft Windows XP Home edition in the states costs about USD 100.00 but in Malaysia, it's almost RM 500.00! and Microsoft Office costs RM 1500.00. (Music CDs is about RM 50. and DVDs is about RM 120) Majority of Malaysians who earned an average salary of RM 2500.00 per month can never afford to buy softwares. So they turn to pirated software. Of course, with huge demand, there's a lot of supply.

Curbing piracy by eliminating the manufacturers is just like the way America fights the terrorist. You killed one terrorist, 10 will replace them. As long as there are demands, pirated software will keep on flooding the market. The only way to control it is by reducing the demands. Lower the price of softwares to an affordable level. I know the Malaysian government has tried to reduce the price of softwares and computer equipments by eliminating the import tax on electronic goods to ease the burden of malaysians. This however has only helped reducing the costs by about 10% which is still not enough by malaysian standards.

If only, software, and game developer and distributors can stop thinking about money and reduce their prices in all those 3rd world and developing countries, I'm sure piracy can slowly be eliminated. If not, they can go ahead and continue losing billions of dollars in profits every year. Think about that....Last edited by MaxGaME: on Saturday, November 12 2005 3:23:01 AM

sumber: http://www.torrentspy.com/article.asp?id=3842&pg=17

Satu comment yang bagus dan tepat dari outsider yang pernah ke Malaysia.. Dia nampak isu yang sebenar..

Jadi masalah utama kat sini ialah harga.. Pihak kerajaan dan developer/distributor perlu memainkan peranan untuk mengurangkan harga kalau hendak memerangi cetak rompak..

Biler harga dapat dikurangkan baru tumpukan kepada kesedaran rakyat malaysia tentang hal hak milik dan susah payah orang.. Hapuskan sifat hanya pentingkan diri sendiri.. Barulah negara cepat maju.. smile.gif

hahaha.... kalau dah user dari luar m'sia cakap mcm tuh... memang betul pon... mcm budak U nih dapat loan RM3500 utk cover 6 bulan pas tuh tolak yuran & benda merepek lain lagi dah tinggal separuh utk survive 6 bulan... pastuh nak beli cd ori yg harga RM400 - RM puluh ribu... sebenarnya kerajaan tau benda nih. sebab tuh dia org buat operasi mcm melepaskan batuk ditangga dan dia org tumpu lebih kepada cd movie & lagu tetapi buat2 tak nampak cd software & game... kalau dia buat betul2 aku rasa ramai rakyat malaysia tak blajar dan tak berani amik kursus berkaitan komputer & yg melibatkan software... sebab tuh dia cuma tumpu kat company psl company banyak duit... aku rasa kalau dia serbu rumah memang ramai la yg computernya kena sita... dulu aku dengar low yat tuh dah kena serbu tapi still jual cd/software cetak rompak... pelancong pon ramai yg angkut cd cetak rompak nih tuh kot sampai jumpa cd made in malaysia kat brazil...

... sebenarnya kerajaan tau benda nih. sebab tuh dia org buat operasi mcm melepaskan batuk ditangga dan dia org tumpu lebih kepada cd movie & lagu tetapi buat2 tak nampak cd software & game... kalau dia buat betul2 aku rasa ramai rakyat malaysia tak blajar dan tak berani amik kursus berkaitan komputer & yg melibatkan software... sebab tuh dia cuma tumpu kat company psl company banyak duit... aku rasa kalau dia serbu rumah memang ramai la yg computernya kena sita... dulu aku dengar low yat tuh dah kena serbu tapi still jual cd/software cetak rompak... pelancong pon ramai yg angkut cd cetak rompak nih tuh kot sampai jumpa cd made in malaysia kat brazil...

hehehe tau xper....jgn type dlm bahasa inggeris.....nnti kantoi....

Humm.. cetak rompak.. best gak1 terutama dapat [biskut tawar] yang ader virus!!

woo... nyesal giler beli aritu!

Virus ader ke patut serang boot.ini!!

kesian den x leh masuk windows!!

sebaik ada startup disk... sempat gak perbiaki..

lain kali scan lah dulu... aku memang tak caya sangat cd lanun nih clean... kekadang dia org donload dari internet pas tu burn & sale...

hehe ..cetak rompak ni mmg cam torrent pun ..cuma beza org amerika & luar ade

internet laju ..bole download cepat ..kita org malaysia ni internet selalu lembab(?)

tu beli cetak rompak ....cam aku ..... tongue.gif

hehe...

aku bangga jadi rakyat malaysia....

malaysia memang buleh...

lihatlah dunia....

malaysia kini di mata dunia...

wujud di dalam peta...

teruskan usahamu wahai perompak sekalian....

majukan nama malaysia...

kami sentiasa menyokong dari belakang....

terima kasih tak terhingga

Malaysia sebagai pusat cetak rompak?

Kenapa banyak cetak rompak terutamanya software dan game? Jawapan aku cukup senang, software dan game yang dijual pada pasaran Malaysia mahal tak kadang-kala melepasi logik (walaupun ia memang masuk akal) seperti perisian Adobe Photoshop yang ori nya berharga RM 3000 ~ (anggaran)! Kata orang tua-tua "Hahh!!! CD sekeping RM 3000! Gila ka poh!!!" Tapi itula hakikat sebab proses nak buat software tu bukan senang, banyak perah otak.

Orang yang mengingini aplikasi tertentu untuk digunakan membangunkan produktiviti mereka semestinya ingin membeli produk yang original tetapi oleh kerana kos produk yang terlalu tinggi, alternatifnya adalah CD cetak rompak. Begitu juga pelajar yang ingin mempelajari sesuatu seperti pembangunan web atau multimedia, software merupakan medium pembelajaran yang harus dimiliki tetapi apakan daya, berapa sen sangat pendapatan pelajar yang kebanyakkannya ditanggung oleh ibubapa, tak terdaya nak membeli yang original. Aternatifnya adalah CD cetak rompak.

Mereka yang menggunakan cetak rompak sentiasa didalam ketakutan (terutamanya pengguna itu adalah syarikat-syarikat) kerana tuan punya hakmilik software akan mengenakan honorarium* terhadap mereka sekiranya tertangkap atau disabibkan kesalahan. Nak buat camna, kos sialan punya tinggi nak membeli software.

Syarikat software pun ada juga mengeluarkan perisian versi pelajar untuk kegunaan pelajar tetapi kekangan yang wujud didalam software berkenaan seperti had fail format dan had produktiviti menyebabkan kesukaran pelajar memahami aplikasi berkenaan. Harga versi pelajar pun lebih kurang je (untuk jenama tertentu) menyebabkan CD cetak rompak menjadi alternatif.

Salah siapa semua ni? Kita pun tidak tahu salah siapa. Kalau nak salahkan pihak kerajaan setahu aku semua software yang dijual di Malaysia ini bebas cukai (kalau aku salah fakta tolong betulkan). Nak salahkan pengeluar? Mereka telah sedaya upaya mengurangkan kos jualan tetapi tidak sehingga tidak menguntungkan mereka. Nak salahkan kita (pengguna)? Kita memang nak beli software yang original tetapi pendapatan kita yang tidak mengizinkan. Alternatifnya CD cetak rompak jugak.

Tapi pada pendapat aku kalau software tu mempunyai prioriti yang penting didalam komputer kita seperti Win XP dan anti-virus, eloklah kita membeli yang original. Bayarlah sedikit pada pengeluarnya. Yang lain tu terpulanglah pada pendapat korang. Tapi kalau x mampu bleh la menggunakan open source software cam Linux. Ini pendapat aku je. Salah silap minta maaf.

*PS ::: Honorarium adalah saman skala tinggi yang boleh membangkrapkan satu-satu syarikat.

takder masa nak beli barangan seperti CD/VCD/DVD cetak rompak....

sumer bleh dpt free dlm torrent hehehehe!!

wakakakak.... stuju2 sbb kalo donlod... quality lagik besh kenkadang tuh..... even lebih besh dari yg dok tayang2 kat tv rakyat tuh....:P

dah kira sokong lah tu..... :lol: kira kita semua ni senasib. tp kalau aku nih kaya gile-gile punye manusia. memang aku beli ori je.... kaya yang memang kaya.... duit laaa

ader tuh haku bace...ranking malaysia dlm cetak rompak adalah yg 1...bangga x wei...wakaka

takder masa nak beli barangan seperti CD/VCD/DVD cetak rompak....

sumer bleh dpt free dlm torrent hehehehe!!

yeahh sume open sos bli wat pe? bli cd kosong pon kira bli x??geggegee