Jump to content
LucentAmar

Slownya "putera.com"

Recommended Posts

Gile ahh, aku baru kena ari ni [tadi..] nak masuk topik ni almost 5 min baru leh tulis nih, tu blom + nak send pulak! Dan + pulak guna dial-up! Perkhhh...sabo aje la... mujo bulan puasa bulan diajar supaya meningkatkan tahap kesabaran! biggrin.gif

bukak donation collect duit dari user2 yg bermurah hati.. then sewa server local yg bagus

Ok cadangan tu..sebab true local hosting provider selalu caj mahal...tapi yang reseller dari oversea tu memang murah ..tapi itu laa..reliability kurang..kalau nak biar saja bro shanai tanggung semua cost ..aku rasa tak patut..kesian dia..sebenarnya selama hari ni ilmu yang kita dapat dari forum ni..tak ternilai...

satu lagi (just cadangan) masukkan ad yang boleh generate revenue to putera...macam google adsense..etc atau apa-apa ad yang boleh datang income..so sedikit sebanyak bolehla cover costing hosting reliable...

Ada BEBERAPA masalah ketara yg berkaitan dengan slow ni.

Pertama - yang slow sejak beberapa bulan kebelangan ini.

Sympton dia: keluar mysql error - takleh login sehingga saya repair session table dalam database - ini tak pasti punca apa, mungkin bug dalam Invision Powerboard, atau mungkin berkait dengan masalah yang kedua.

Kedua - yang kadang-kadang slow, last-last takde connection, sampaikan boleh hilang posting yg tengah submit. Yang ini kemungkinan besar faktor web hosting provider. Puncanya - shared hosting. Bila dah banyak website dalam satu server, macam2 boleh terjadi, terutamanya slow. Webhost tempatan saya belum jumpa yg boleh challenge webhost oversea. Yang local biasanya mahal dan banyak limitation. Kalau nak buat website sempoi2 memang takde masalah. Tapi bila nak handle website macam putera.com, kita perlu bandwidth yg tinggi, space yang banyak, dan takde limitation dari segi domain, subdomain, email, database dan lain-lain yang kritikal.

Saya tengah usha satu webhost tempatan yang katanya offer rm100 sebulan dengan space 10GB dan takda limit bandwidth. Jangan jadi RM100 untuk 10GB bandwidth sudahlah!

Hosting yg saya guna sekarang ni unlimited space + 45GB bandwidth.

Tapi satu kelebihan webhost tempatan ialah tak kisah sangat pasal isu2 piracy dan sewaktu dengannya, manakala yg oversea tu.. silap sikit kalau ada orang report.. kes naya lah!

masalah ketiga: yang slow dalam dua-tiga hari ni secara mendadak - ini rasanya berpunca daripada 'kerja-kerja di bilik sebelah' yang melibatkan penggodaman dan pengujian beberapa aplikasi baru untuk putera.com. Tapi yg ini rasanya dah settle dah tadi.

masalah keempat: yang kata pakai skin klasik lebih laju dan skin sekarang slow - ini ada benarnya kerana ia melibatkan penggunaan imej yang berbeza (skrin klasik kurang imej), dan satu lagi ialah sebab-sebab sampingan dari kes pengujian yang disebutkan di atas.

Usul berbangkit:

1. nak collect duit untuk bayar hosting..? bersedia?

2. guna adsense untuk tampung kos ... ini dalam perancangan dan penelitian. Masalah besar ialah website ini 99% melayu. So mungkin kita kena tambah 20% english, baru acceptable untuk guna adsense. Putera.net lulus untuk guna adsense tapi putera.com belum lulus. Dan satu lagi, kalau dah ada adsense, jangan saja-saja gatal nak klik atas sebab nak tolong. Klik jika sendiri minat, itu je. Sebab bahaya kalau kena ban dek google, abis seumur hidup takleh nak cari duit ikut adsense.

erm..........

asal ako tak penah ade prob?

eh wow. speak of the devil, bile ako nak pos je posting nih terus kluar timeout error ohmy.gif

Tapi satu kelebihan webhost tempatan ialah tak kisah sangat pasal isu2 piracy dan sewaktu dengannya, manakala yg oversea tu.. silap sikit kalau ada orang report.. kes naya lah!

ahaahha tunggu la bile geng mafia BSA tu datang pressure webhost tempatan....

and what's so bad kalau kita nak enforce no-piracy rule kat sini anyway?

ako gune original skin. 100% lagi bagus dari skin2 lain tu yang kosong je space kat belah kiri ngan kanan

Edited by C-Fu

memang ni cadangan aku dari dulu. jadikan dia sebagai bentuk "donation". boleh guna maybank2u, atau memana perbankan internet, atau paypal dan sebagainya.

memang ni cadangan aku dari dulu. jadikan dia sebagai bentuk "donation". boleh guna maybank2u, atau memana perbankan internet, atau paypal dan sebagainya.

Aku pun rasa kita mesti menolong putera.com , kat sinilah otai2 IT tempatan berkumpul

untuk menolong user yg baru berjinak2 dengan IT, yg Otai2 pun dapat experience gak menolong orang, kekadang encounter problem user yang pelik2 belaka.

memang besar jasa anda encik Shanai kerana menubuhkan putera.com

Oho..tak sangka yer ramai gak suffer macam kawe...

Dengan ini, kawe setuju benarlah jika nak buat "donation". Letak jer applet/icon donation dan buat satu akaun putera.com dengan bank.

Kawe pernah tengok la satu web kat mesia, dia selalu update akaun donation dia. Biar ahli nampak dan mengaudit berapa kemampuan yang ada sekarang. Manalah tau, satgi dituduh tak amanah pulak. Bila penyata akaun tu ada, dan ahli pun nampak berapa banyak wang yang ada, buleh la buat aktiviti yang berpatutan. Kalo duit takder, kasi alert saja setiap kali masuk. Mesti ada yang bermurah hati nak "donate" punyer. Malah, sesiapa yang banyak bagi donation, kita kenalah bagi penghargaan yang berpada-padalah. Bukan apa, biarlah admin tahu yang ramai antara kita sayangkan putera.com.

Ini bukannya meminta sedekah. Kawe ado gak nengok website Melayu.com. Dia ada kenekan registration fee untuk subscibers dia. Tapi user biasa yang tak bayar fee, ada limitation laa...Leh check, saya tak pasti...Jangan BOM kawe lak lepas ni...

Yang kawe mau, Putera terus nampak macam bagus dan relevan untuk kita sumer...kawe dah 5-6 tahun dah ngan putera, rasanya biarlah ada kemajuan yang ketara sikik. Donation tu biarlah mula-mula 2-3 ringgit jer...Bukan apa, ada jugak ahli yang bergaji banyak, tapi tak tau camana nak improve putera. Mereka2 ni bukanlah kedekut manapun. Takat RM 100 - RM 200 tu...kira OK la...Tapi dah putera tak buat proposal ataupun iklankan permintaan, camana nak donate? Admin boleh carikan sekumpulan ahli yang benar2 telus dalam meyakinkan tabungan putera terus dalam keadaan stabil. Letakkan gambar dia kat satu carta organisasi Putera, kan senang. Barulah best...

Ataupun buat macam ExpertExchange.com. Tapi dia ni nampak macam zalim lah sikik...Register jer dia bagi 1000 ka 500 point. Tak pasti...buleh tanya orang sambil bagi point. Tapi susah jugak kerja2 admin. Ada point, buleh lah banyak bertanya. Tapi kalo point dah abis, dan malas nak jawab soalan orang..kene bayarlah untuk tambah point. Susah jugak lumba-lumba nak dapat point dan berbahagi point bagi jawapan yang sesetangahnya boleh pakai.

Ataupun boleh main skim cepat-kaya pun OK jugak nak jaga survivality. Refer sini...www.pmp216.cjb.net. Kawe tak register lagi. alah, modal pun RM 40 jer...kalo rugi pun, apa salahnya mencuba. Kawan saya masuk, setiap hari khabarnya dapatlah jugak dalam RM 80...kalo setiap hari RM80? SELAMA 2-3 BULAN? Buleh la tampung-tampung...ini kene fikirlah dulu...saya cuma bagi idea jer..bukannya menyuruh..jangan salah faham pulak. Tapi janganlah lupa pulak nak update akaun kalau masuk kat web page.

Kawe cuma bagi idea jer..manalah tau boleh pakai dan ada kerelevanan dia. Bulehlah admin pikir-pikirkan...

Mmg bagus cadangan nih kalau dibuat DONATION. Tp, jgn paksa plak mcm forum **tutor.net.

Sbb, sejak diorg kenakan bayaran keahlian, byk topik2 yg xde update, dgn erti kata lain, forumer diorg lari ke forum lain.

Ataupun, cuba cari sponsor. Kalau x dpt sponsor utk hosting, dpt unlimited bandwidth pun ok jugak. Tp, mesti ada cross selling kan. Yakni letak banner terang-terangan "Bandwidth disponsor oleh S Polan" mcm forum Lowyat.net.

Lg satu, mcm cadangan aku dulu. Jual subdomain/webhosting kepada ahli Putera.com mcm http://nama-aku.putera.com. Then, charge la berapa yang nak.

So depends la camner... Aku tetap setuju apa jua cadangan kalo ianya bernas.

Kalau dah nama pun DONATION apa plak nak paksa.

Anyway, putera ni lebih kurang site open source jugak, sesapa pun bleh masuk kaut ilmu, tanya itu, tanya ini...so takde hal la kalau nak letak button donate. Aku setuju.

and what's so bad kalau kita nak enforce no-piracy rule kat sini anyway?

Kalau sampai nak taip cr@ck pun jadi biskut tawar apa kes..

Mmg bagus cadangan nih kalau dibuat DONATION. Tp, jgn paksa plak mcm forum **tutor.net.

Sbb, sejak diorg kenakan bayaran keahlian, byk topik2 yg xde update, dgn erti kata lain, forumer diorg lari ke forum lain.

Ataupun, cuba cari sponsor. Kalau x dpt sponsor utk hosting, dpt unlimited bandwidth pun ok jugak. Tp, mesti ada cross selling kan. Yakni letak banner terang-terangan "Bandwidth disponsor oleh S Polan" mcm forum Lowyat.net.

Lg satu, mcm cadangan aku dulu. Jual subdomain/webhosting kepada ahli Putera.com mcm http://nama-aku.putera.com. Then, charge la berapa yang nak.

So depends la camner... Aku tetap setuju apa jua cadangan kalo ianya bernas.

Betul... banyak otai2 yang pakar ni dah lari... laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Pada saya ini akan menyebabkan ahli-ahli Putera.com boleh hilang minat nak browse soalan-soalan dan menghantar jawapan. sad.gif

tak ade lah..mane ade..

akO pon...aku sedia jek..mcm aku buat kat bincang.net..tu pon gf aku suruh sbb dia pengunjung setia,aku plak kena..muakaka...aku pon tak pg sgt website tu..kalu putera nak buat aku support sikit leh la..

Edited by BraDeRz

laaa............aku ingat PC aku yg lambat........rupanya PC korang pun ade `penyakit` yg same ngan......................aku pun nak ngomel ngan korang semua pasal surf putera lambat sangat...............

Ataupun boleh main skim cepat-kaya pun OK jugak nak jaga survivality. Refer sini...www.pmp216.cjb.net. Kawe tak register lagi. alah, modal pun RM 40 jer...kalo rugi pun, apa salahnya mencuba. Kawan saya masuk, setiap hari khabarnya dapatlah jugak dalam RM 80...kalo setiap hari RM80? SELAMA 2-3 BULAN? Buleh la tampung-tampung...ini kene fikirlah dulu...saya cuma bagi idea jer..bukannya menyuruh..jangan salah faham pulak. Tapi janganlah lupa pulak nak update akaun kalau masuk kat web page.

Kawe cuma bagi idea jer..manalah tau boleh pakai dan ada kerelevanan dia. Bulehlah admin pikir-pikirkan...

tidak sama sekali..

Edited by BraDeRz

ako donate duit bila putera dah tanak support skim merepek dan cepat kaya yang kat ade la satu dua forum kat putera ni. so for now ako donate la mende2 lain, cam kasih sayang ako ke kepada orang yang mintak cam yang anti ako tu wub.gif

Edited by C-Fu

Aik? pelahan?

maner ader!!!!

Sy bukak laju jer...

Dial-Up lak Tuh!!!

Selain dari donation dan program pay-per-click, apa kata kalau setiap software yang diupload ke dalam bahagian Downloads dikenakan caj tertentu. Wang tersebut boleh digunakan untuk menampung kos hosting dan sebagainya.

seperti yg saya kata, masalah tu ada beberapa peringkat. Yang berlaku sehari dua ni adalah kesan daripada bahagian putera.com yang sedang under renovation.

Masalah yang dah lama tu masih ada dan dia datang tak menentu masa.

Pasal yang donation tu, sebenarnya sebelum ini bukan saya tak nak terima, tapi takut termakan budi lak. So saya nak fikirkan dulu, apa gift yang boleh saya beri sekiranya seseorang donate.

Tapi insya-allah saya nak cuba usahakan server tempatan, dan sesapa yg nak donate bolehlah donate nanti.

Ada sesapa boleh rekomenkan server hosting yang bagus2 (generous) kat malaysia ni?