Jump to content
Sign in to follow this  
putramaya

Perisian Menulis Jawi

Recommended Posts

Dah ada ke orang yang buat perisian untuk menaip dalam huruf jawi. kalau tak de lagi aku ingat aku nak buat satu untuk dijual. Tapi kalau dah ada, aku nak tengok pula bagaimana keupayaannya.

Aku ada muat turun perisian seperti minipad, jawikey dan sebagainya tapi semua tak boleh digunakan langsung dan kalau boleh pun amat tak bersesuaian sebab ia dibuat khas untuk menulis dalam bahasa arab.

Tapi kalau memang dah ada orang buat dan sangat mudah diguankan, mungkin saya tak perlu buat lagi benda tu.

...Affendi

Perisian Kamus

http://www15.brinkster.com/affendi/new/hkamusm.htm

penterjemah bahasa masih dalam proses memantapkannya sebelum boleh dijual

http://www15.brinkster.com/affendi/m2etranslator

permainan komputer

http://www15.brinkster.com/affendi

kalo camtu kan...leh tak ko tolong aku....aku nak software yg lebih kurang cam arabic ginie(MAC version) tp aku nak tuk windows version nye...sbb pc aku nye winxp...kalo opis lame aku pakai mac...aku dah lame mencari nie tuk windows nye....plzz....

kalo camtu kan...leh tak ko tolong aku....aku nak software yg lebih kurang cam arabic ginie(MAC version) tp aku nak tuk windows version nye...sbb pc aku nye winxp...kalo opis lame aku pakai mac...aku dah lame mencari nie tuk windows nye....plzz....

Try check kat link ni aku rasa ok gak:

http://jawipro.iked.com.my/indexjawi.shtml

Erm, korang dah pernah try s/w Sistem Pemudah Cara Jawi-Rumi / Rumi-Jawi (SisJAWI) yg dikeluarkan oleh Qatrunnada? Korang boleh check kat website Qatrunnada maklumat lanjut tentang s/w nih!

Aku (actually abg.ipar aku) dah pernah try, tapi asyik masalah aje even spec pc aku memang dah lebih dari patut utk menggunakan s/w tuh...aku contact author dia, dia kata aku tak ikut step yg dia suruh buat dlm cd installer tuh, aik? Malas le nak gaduh²... kira halal aje la duit beli cd tu... smile.gif Sesiapa yang pernah try, bgtau la kat sini, kot² korang xde masalah, aku nak rujuk kat korang...

sapa ada buat software tulis jawi/arabic ni... yg compatible dgn machine win95/98 n boleh run kat manchine pentium166/200mmx zaman jepun... tanpa perlu OS spt win98arabic... serius aku nak no contact korang...

sebab...

aku perlukan software ni for kegunaan komputer lecturer / student di sebuah kolej swasta yg dibawah jagaan aku...

pc2 kat sini smua yg lama2... pentium166mmx, pentium200mmx, pentiumII233mhz... paling tinggi penitiumIII550mhz...

pm me...

korang penah guna / dengar taks

SoftTrade Jawi Writer..

Aku tak penah guna.. cuma tengok iklan dalam paper jer...

Huih! ko memang giler! nak trasnlate arab ke bi,bm ker.. memang susah!

kene ader complex coding! baru leh translate ngan sepurna!!

umm.. pasai tulis jawi.. ko kene ader keybord yang ader cop rumi ngan jawi sekali.. x serabut kepala....

ala.. ko guna microsoft word dak bleh tulis...

korang penah guna / dengar taks

SoftTrade Jawi Writer..

Aku tak penah guna.. cuma tengok iklan dalam paper jer...

Aku pernah guna, tapi dah lama sgt dah, mungkin sblm thn 2000 lagi, versi awal, xtau le kalu skrg dah update gile² s/w tuh, kal xsalah dia guna cam on screen kbod, ntah le, lupa pasal dah lama sgt tinggal...

Ada masa nanti saya akan buatlah software untuk menulis jawi ni.

Interfacenya mungkin seringkas macam notepad je.

Secara asas ciri-cirinya mungkin macam ni.

- penulisannya mula dari kanan ke kiri.

- contoh bila tekan a akan keluar huruf alif.

- bila tekan b akan keluar huruf ba.

- bila tekan t keluar huruf ta.

- begitu juga dgn huruf yang lain2 nanti decidelah nak matchkan yg mana sesuai.

- boleh save, open, cut edit dan sebagainya.

- boleh kecil besar font.

bab yg rumit sikit bila taip ba dan diikuti pula alif. secara automatik ba dan alif tu akan bercantum. kena buat macam ni sebab law jawi ni memang macam tu. huruf lain....jadi nak kena buat rnd lagi memandangkan saya pun lemah juga jawi ni.

Sebenarnya bab-bab yang macam ni yang rasa ralat nak buat tu. Tak masuk bab nak bagi print lagi.

Sebenarnya memang saya ada jumpa 4-5 software yg ada kena mengena dgn jawi di internet ni.

tapi ada yg langsung tak boleh jln,ada yg separuh jalan..hangup, ada yg boleh jalan tapi tak paham nak guna.

...Affendi

http://www15.brinkster.com/affendi