Jump to content
Sign in to follow this  
izzo_argastra

Serial Ata Baru!

Recommended Posts

woah! Bg aku SATA generasi pertama yg skang neh 150MBps (pertama kali di-introkan april 2001) pon dah cukup laju dah...SATA II neh offer 3GBps!! memang 3 gigabyte maa!! aku x silap taip baca lagi dan lagi

sori sbb sebelum neh aku salah taip..mbps..yg sebenarnya M=mega dan B=byte..sori!!! sad.gif

woah! Bg aku SATA generasi pertama yg skang neh 150Mbps (pertama kali di-introkan april 2001) pon dah cukup laju dah...SATA II neh offer 3Gbps!! memang 3 gigabit maa!! aku x silap taip baca lagi dan lagi

perh..laju tuh..

biasenya kalau kelajuan tu bertambah..barang2 yg guna i/o dengan spek tu sure berganda2 gak harege dia

pastu nak tunggu dia turun harege makan bertaun gak..

tu lah teknologi,,makin dikejar,,makin jauh plak dier....makin aku nak ikut trend teknologi yg terkini...kluar plak bende yg lg baru....tunggu la aku dpt rm sejuta nanti... biggrin.gif

jgn la carik benda paling baru...asal benda tu murah & berbaloi, kita angkat la...

OK la SATA 2 kuar...pasni SATA 1st turun harga la pulak... smile.gif

aiseh, xtau ker? ok xper...it's not too late to learn new things, right?

Serial ATA (Serial Advanced Technology Attachment or SATA) ialah piawaian baru untuk menghubungkan hard disk (HDD) dalam sistem komputer. Kalo ko nak tau, SATA adalah berdasarkan teknologi serial signalling dan BUKAN sprt HDD IDE (Integrated Drive Electronics) yg biasa iaitu menggunakan parallel signalling atau lebey fofuler dgn nama PATA. Ader banyak kelebihan SATA neh, sbg cth cable SATA lebey nipis dan mudah lentur berbanding PATA. setahu aku, kabel SATA neh biasanya lebey panjang drpd PATA.

Data transfer rate dia pon lebey laju drpd PATA..PATA neh dah lama wujud, iaitu sejak tahun 1980an lagi (aku amek info drpd tenet)..PATA ada banyak jenis iaitu PATA33, 66, 100 dan 133..dimana nombor2 tu bermaksud jumlah data (dalam megabyte, BUKAN megabit..lain tu!! per saat) .yg best pasal SATA neh, SATA nyer transfer rate ialah 150 megabyte/saat (150MBbps) SATA II pulak 3 gigabyte/saat!! ..dan akan improve lagi sampai 6GBps!! pada tahun 2007!! agaknya SATA III kut? ntahle..bg aku SATA I pon dah okey dah..kalo ko nak run server, lain criter...mmg perlukan speen and reliability..kalo ko nak tau lebey lanjut lagi, gi

SINI..ok

[img SRC=http://www.yoxio.com/images.php?id=33198]

[img SRC=http://www.seagate.com/content/images/marketing/d4f_atacables.jpg]

Small Computer System Interface (SCSI) biasanya diaplikasikan dlm sistem pelayan (server)..

pembetulan utk MalaysianSecurityForce:

bukan shj SCSI bley buat RAID, SATA dan PATA pon bly gaks..selagi ader RAID controller built in dlm mobo atau dlm add-in card...company yg aku tau very reliable dlm business RAID neh, ialah promise.

utk bacaan lanjut sila gi SINI

bermakna sekarang kalo aku nak guner hd aku guner scsi bolehla

tapi kener rpm nyer 10k tul tak?

tolong bagi pendapat

heh..quote dari cycomnye pricelist :

36GB Western Digital Raptor 10,000Rpm SATA150 8MB 485

74GB Western Digital Raptor 10,000Rpm SATA150 8MB NEW!!!!! 990

gmos

aku tanyer aje

beli belum tentu

tapi boleh ker?

maksud ko bleh pakai SATA tu ke?

mobo ko ade sata tak?kalau takde kena beli kad dia lah..

gmos

aku nyer pc la nie mmg tak der slot sata

kan aku ner pc p3

aku tanyer nie untuk pc aku yang akan datang

aku nak prepair lah aper yang patut

gmos

aku nyer pc la nie mmg tak der slot sata

kan aku ner pc p3

aku tanyer nie untuk pc aku yang akan datang

aku nak prepair lah aper yang patut

oo..

kalau camtu carik la mobo yg siap dengan sata..

pastu hdd amik yg sata gak..kalau cukup budget bleh amik 2 ketul sata yg 10krpm pastu buat raid..musti mencanak nye lah laugh.gif

gmos

aku masih lagi keliru

sata

sata raid

dan scsi

sata dan scsi tu spek antaramuka peranti i/o..

samada ianya menyokong raid atau tidak tu bergantung pada chip yg datang bersama mobo

tapi kalau dekat mobo takde interface sata/SCSI kita boleh beli kad PCI sata/scsi utk bolehkan kita pakai HDD sata/scsi

raid tu berkerja kalau ko ade lebih dari satu HDD..kiranya menggabungkan 2HDD menjadi satu

dan biasenya orang buat raid ni guna dua hdd yg sama saiz..lagi elok kalau sama model..

so kalau nak buat sata raid kena ade dua sata HDD

kalau nak buat SCSI raid kena ade dua SCSI HDD

so kalau ko pakai satu je HDD,dia tak boleh set jadi raid

kiranya bila ko buat raid pada dua HDD..prestasi dia akan berganda-ganda lebih baik berbanding guna satu HDD atau dua HDD tanpa raid

bleh nampak dah?

bermakna aku kena pilih samada sata ataupun scsi alh

kalau mobo ader support sata raid dan scsi aku kene pilih salah satu lah

tak gitu gmos

hdd kener rpm yang beraper dier punye speed?

bermakna aku kena pilih samada sata ataupun scsi alh

kalau mobo ader support sata raid dan scsi aku kene pilih salah satu lah

tak gitu gmos

hdd kener rpm yang beraper dier punye speed?

ermm..biasenya mobo tuk destop user takde builtin scsi..kalau mobo tuk server mungkin ade..

tapi sata tu sekarang dah jadi stendet..cuma kalau yg support rair tu lagi mahal lah mobo dia..

user biase cam kita ni amik sata pun dah cukup..

pasal rpm tu lagi tinggi lagi laju la..dan lagi mahal..beli ikut kemampuan la..stendet 5400rpm..nak power sikit 7200rpm..paling power 10000rpm..

bermakna tak semestinyer kene beli hd rpm 10k ye dak

kalau guner rpm 7200 2 hd dan buat sata raid aku rase itu yang terbaik

tul tak gmos

terimakasih gmos

sekurang-kurangnyer bertambah lah ilmu aku

terimakasih kepada gmos dan lelainnyer

hmm, teknologi baru ye...

this is just my PERSONAL opinion. aku dah guna sata dekat 9 bulan. seagate 80g. ok, supposedly its 17mbps faster. honestly aku tak rasa apa2 kelebihan. the only thing is pc aku tak messy, sebab wire dia kecik

tapi, kalau aku nak cerita azabnya, mmg banyak. first sebab aku the only one kat sini (kat ofis aku, bukan kat putera) yang guna sata. nak install winxp dah satu masalah. susah sikit.

lepas tu, bila 'unmountable boot volume' error sebab tak patch sp, data2 kerja aku hampir tergadai. masalah aku rasa sebab mobo aku ni (asus a7v600) tak membolehkan aku boot other device with the sata hdd connected untuk aku selamatkan data2 penting. no, its not hot swappable.

3 hari kemudian baru masalah selesai. siap aku contact tech support seagate (fortunately, diorg sangat helpful) masa tu nak aje aku campak keluar tingkap pc aku. maybe memang benda ni betul2 bermasalah, atau aku mmg tak tahu cara yang betul here and there

kalau aku just get myself a dang 120gb 133 (dgn harga yang sama), i wudnt have to go thru that 3days headache

point aku ialah; teknologi baru ni bagus, esp kalau ko mmg techy yang minat mencuba benda2 baru. tapi kalau ada masalah, be prepared untuk lalui sorang2!

hmm, teknologi baru ye...

this is just my PERSONAL opinion. aku dah guna sata dekat 9 bulan. seagate 80g. ok, supposedly its 17mbps faster. honestly aku tak rasa apa2 kelebihan. the only thing is pc aku tak messy, sebab wire dia kecik

tapi, kalau aku nak cerita azabnya, mmg banyak. first sebab aku the only one kat sini (kat ofis aku, bukan kat putera) yang guna sata. nak install winxp dah satu masalah. susah sikit.

lepas tu, bila 'unmountable boot volume' error sebab tak patch sp, data2 kerja aku hampir tergadai. masalah aku rasa sebab mobo aku ni (asus a7v600) tak membolehkan aku boot other device with the sata hdd connected untuk aku selamatkan data2 penting. no, its not hot swappable.

3 hari kemudian baru masalah selesai. siap aku contact tech support seagate (fortunately, diorg sangat helpful) masa tu nak aje aku campak keluar tingkap pc aku. maybe memang benda ni betul2 bermasalah, atau aku mmg tak tahu cara yang betul here and there

kalau aku just get myself a dang 120gb 133 (dgn harga yang sama), i wudnt have to go thru that 3days headache

point aku ialah; teknologi baru ni bagus, esp kalau ko mmg techy yang minat mencuba benda2 baru. tapi kalau ada masalah, be prepared untuk lalui sorang2!

cam yg biase orang cakap..kalau boleh kenal sedikit sebanyak produk dulu baru beli..

biasenya kalau dapat ikut petua ni insyaAllah tak jadi manyak masalah..lain ka kalau dah urgent sgt nak produk tu dan terpaksa beli..hah yg ni biasenya mmg akan timbul masalah kemudian..

kat putera.com yg lepas pun dah banyak dibincangkan pasal permasalahan SATA ni ..

masalah2 cam yg cowboy_bebop kena tu pun dah penah dibincangkan..fresh XP installation..patch tuk setengah2 cipset..

nasib baik cowboy_bebop ni pandai carik solution dengan contact tech support seagate..nasib baik jugak diorang nak layan..

kalau kena jenis yg PC noob tak ke terkial2 nanti..