Jump to content
Sign in to follow this  
Mirage_Angel

Adobe Photoshop

Recommended Posts

Saya ada beberapa persoalan tentang photoshop ni.

1.Macam mana kita nak insert image/ picture? Saya ada cuba copy -> paste. Boleh tetapi picture tersebut sangat kecil bila dipastekan dan tak dapat diubah saiz dan propertiesnya. Jadi adakah cara tertentu? Saya juga ada cuba guna open new image pastu try dragkan picture tersebut hasilnya masih sama dengan copy -> paste.

2. Macam mana nak ubah backround colour sesuatu picture?

3.Macam mana nak buat gradient background yang mempunya tiga atau lebih color.

actually saye tak paham sgt soalan pertama awak tuh.. blink.gif

tpi ape pun saye try jawab mane yg saye tau..

1) nak adjust size image> image> image size.. masuk kan laa anggaran size yg awk nak.

lagi satu, dlm photoshop kdg window view dia mmg kecik, tpi sebenarnye saiz dia cukup besar.. cuba tgk balik kat penjuru bawah belah kiri tuu... ade %. make sure percent dia 100% utk view actual size.

2) nak ubah background- kalau image dia tanpa layer, gunakan marquee tool utk select background part, then pilih kaler kat palet warna tu utk di fill kan ke bahagian selection tdi.

3)Gradient- awk klik pada gradient tool.. then tgk kat option sbelah atas ade satu petak kaler. double klik kat situ, dia akan kuar gradient editor.

kat lajur warna tu awk bleh klik dan tambah sberapa byk kaler yg awk nak..

then tekan ok dan terus fill kan pd artwork.

sori kalu tak paham.. saye tak reti nak explain. ph34r.gif

Edited by koala

Terima kasih atas explanation tu. Yg jaw 3 tu saya paham. Tentang soalan 1, maksud saya saya dah buat new document (anggaran saiz B5 dan setting tertentu sekali ngan background color). Jadi camna nak insert picture dalam doc baru tu. Saya try copy picture yang saya hendak masukkan ke dalam doc tu dan paste. Selepas itu picture tu tak bleh nak dieditkan saiznya. Saya dah cuba guna image -> image size tapi yang dia ubah size utk background , bukan utk picture. Soalan kedua tu plak camna nak edit background picture yang telah di pastekan dengan backround doc tu sekarang. Katakanla background doc kaler merah tapi background picture tu warna hijau. Jadi cam mana nak ubah color background hijau kepada merah? Ada cara tertentu tak.

kalo nak besarkan jgn le pakai image size. tekan ctrl+T aje, pastu resize aje lar. cuma problem kalo picture tu kecik sgt, bila blow up dia pecah pecah. kalo yg nak ubah kaler tu maybe ko kena guna magic wand kut. ataupun select>color range then klik kat kaler tu. pastu tukar aa kaler dia guna fill.

Terima kasih atas explanation tu. Yg jaw 3 tu saya paham. Tentang soalan 1, maksud saya saya dah buat new document (anggaran saiz B5 dan setting tertentu sekali ngan background color). Jadi camna nak insert picture dalam doc baru tu. Saya try copy picture yang saya hendak masukkan  ke dalam doc tu dan paste. Selepas itu picture tu tak bleh nak dieditkan saiznya. Saya dah cuba guna image -> image size tapi yang dia ubah size utk background , bukan utk picture. Soalan kedua tu plak camna nak edit background picture yang telah di pastekan dengan backround doc tu sekarang. Katakanla background doc kaler merah tapi background picture tu warna hijau. Jadi cam mana nak ubah color background hijau kepada merah? Ada cara tertentu tak.

utk masukkan gambar boleh paste dlm layer(background)tu atau buka new utk gambar tu > select gune marquee >copy.....>aktifkan bg layer n paste gambar tu ke dlm bg layer.ok,utk ubah saiz gambar yg dipaste tu,klik marquee tool >klik kanan pd gambar > pilih free transform.lepas tu drag le saiz yg dikehendaki.dah selesai,klik lagi skali marquee tool tu.

ish...pembetulan,utk buka gambar bukan new tapi open,lepas tu buka la pic yg dikehendaki.maknanye ade dua file la satu bg yg dah dibuat tu dan kedua ialah file gambar tu.

Ooooo mcm tu. Terima kasih kembara, koala dan jihangaban atas explanation tu.

Lagi satu nak tanya macam mana nak crop picture dalam bentuk bulat. Selalu crop picture asyik dalam bentuk petak je.

ermm kalo x silap kat bentuk petak (yg nak crop tu) tekan lelama mesti kua bentuk bulatnyer...then after letak size yg kite nak then crop lah..

pakai marque tools..kat toolbar sebelah kiri photoshop tue.Ambik submenu Elliptical marque..dan pilih area kat gambar.Klik edit-->copy.Bukak file baru..dan paste... smile.gif

Lagi satu nak tanya macam mana nak crop picture dalam bentuk bulat. Selalu crop picture asyik dalam bentuk petak je.

First ikut cara Chipher .........pakai marque tools..kat toolbar sebelah kiri photoshop tue.Ambik submenu Elliptical marque..dan pilih area kat gambar...pastu di option Select pilih "Inverse Selection" dan tekan button delete pada keyboard...itu sahaja.

Edited by tasek16

Saya pun ader soalan gak...

camna nak setting color gambar2 yg kita tangkap supaya nampak lebih menarik. Kalo dilihat pada video klip spt peterpan and backstreetboys sumernyer nampak sharp dan cantik colornyer...Apakah step2 yg patut dibuat serta apakah perkara2 yg perlu di 'consider' kan? Saya tak berapa tahu camna nak baca suhu gambar, ader sesapa boleh xplain skit..

Saya pun ader soalan gak...

camna nak setting color gambar2 yg kita tangkap supaya nampak lebih menarik. Kalo dilihat pada video klip spt peterpan and backstreetboys sumernyer nampak sharp dan cantik colornyer...Apakah step2 yg patut dibuat serta apakah perkara2 yg perlu di 'consider' kan? Saya tak berapa tahu camna nak baca suhu gambar, ader sesapa boleh xplain skit..

Tak tanya pasal video ke pasal gambar ?

OK untuk mana-mana photography / video graphy ada dua cara untuk create scene mode. First cara conventional diorang guna filter pada lens..kalau rajin pergi kedai gambar / foto kita boleh cari banyak filter. Filter ni di letak di lens pada kamera. So maknanya kalau nak create suasana "warm" ataul "cool" pada sesuatu scene attachkan filter yang bersesuaian pada kamera lens. One more thing kalau kita biasa pakai SLR kamera kita boleh set "apeture", "speed" secara manual, benda ni pun boleh bagi impact pada foto.

Cara kedua secra digital. Normally untuk digital diorang guna photoshop untuk create sesuatu mode..Kalau biasa pakai photoshop 7 ke atas ada satu option dipanggil Photo filter..so boleh check di:

Image----Adjustments-----Photo Filter... so dari sini kita boleh select color mode yang kita rasa sesuai. Satu lagi tentang Level, contrast, brightness..di sini pun boleh mempengaruhi mode yang kita nak. Ada banyak third party plugin untuk photoshop yang kita boleh guna untuk create scene mode. Normally untuk hasil yang baik diorang selalu edit gambar/imej pada resolusi tinggi...dan dalam format raw, Tiff dan sebagainya sebab once kita edit dah berlaku perubahan quality pada gambar...Untuk video pun sama..banyak software untuk editing video ada option untuk adjust color..Color Balance..brightness/contrast...untuk video pun banyak plugin contohnya untuk premiere...vegas...etc... Kalau nak contoh kita boleh tengok Siri CSI...untuk CSI Miami diorang banyak guna "warm filter" untuk create suasana panas...Untuk CSI New York diorang guna "Cool Filter' untuk create suasana yang mendung/sejuk...