Jump to content
dzulcarnine

Satellite Broadband In Malaysia

Recommended Posts

Lahai..tak dengar berita ke?

MCMC dah kantoikan WiMAX, walaupun tender untuk spectrum tu, DiGI dgn apa ke yg apply aritu. Sebab dia kata tak lepas standard commissioning Malaysia. Tu yang aku bengkak giler tu!

Padahal Tokyo tgh deploy WiMAX tu, dlm bulan 7 tahun depan kalau tak silap aku siap. Cost dlm RM 6 juta je untuk satu Tokyo punya coverage! Avaria punya hardware kalau tak siap.

Pandai betul MCMC ni yer..lagi pandai dari Jepun!

Betui En Akublur, tapi WiMAX dengan Satelit tu berbeza. WiMAX nih extended dari technology WiFi gak tapi dengan ciri-ciri tambahan seperti gelombang pancaran yang teramat luas. WiMAX memerlukan satu pemancar standalone yang orang pacak kat bukit nuuu... kawasan lingkungan radius 50KM+ mungkin bleh access Internet via WiMAX. WiMAX menggunakan standard IEEE 802.16. Kalau En Akublur duk jauh nak mampuih nuuuuuu dalam-dalam hutan nuuu mana nak bleh cari sambungan dalam WiMAX.. ehehe

Satelit pulak, dia pakai sambungan satelit MEASAT teruih. Dalam erti kata lain, manatau kot-kot nak bukak cawangan dalam Hutan Simpan Negara Pahang boleh la buat sambungan ke Internet pakai Satelit. Itulah maksud saya.... <------- aicehh... macam iklan McD plak.. :P

a'aa ye betui tu cik ahmades..saya tau pasai bagaimana technology ni berfungsi..tapi faham2 je laa macam mana cara malaysia ni mengerjakan biznes...hehehe..andaikata benda tu boleh cover satu malaya pon dia akan limitkan untuk tahun pertama untuk kawasan ni..tahun kedua baru dia akan on untuk area sini lakk...lepas onkan byk coverage dah sah2 rege dia pon makin naik kan?haiii tak merasee lee kita dok malaysia nak merasa internet free cam dok kat UK nunn.....fryshadow member aku cakap untuk seorang pengguna...dianya radius 30miles still can xcess internet...hehe radius dgn coverage sama ke aaa?

Nak buat camner En Akublur, kat sini banyak biznezman yang tamak. Tanak sedekah dan goverment pon takut-takut. Saya pon teringin gak nak merasa Internet percuma tu. :(

takpe cik ahmades...andaikata harapan anda masih tiada sinarnya ibarat menunggu bulan jatuh keriba anda boleh mengambil langkah ini......................berhenti berharap

P/S:akahkahkahkahkahkhakahkahkahkahkahka

Ohoooo..... kang saya tembak awak dengan WiFry straightshoot nih baru tau..... BTW sekarang nih saya sedang menikmati sambungan WiFi percuma nih. Agak best dan... memang lajooooo...ngehehehe... :P

P/S::arghhhh.......

Edited by ahmades

wah saper sponsor?sugardaddy ke cik ahmades?ke awak curi wifi jiran seblah rumah?eii nakalnya awak...jgn buat begitu allah marah tau ..saya pon marah gak

P/S:akahakhakahkahkahkahakha aku rasa nak gelak part berhenti berharap tu

Saya tak buat camntu aihhh En Akublur... yang ini scret matter punya.. jap saya PM awak kat mana saya dapat nih..ehehehehe

P/S: Harap dengan sign nih lain kali diorang akan pikir 8 kali sebelum tanya benda merapur.. :)

wahaaa... bual 2 orang nampak keskes...

wimax ni bkan gna microwave yg gabak besaq tue ke ?hm... tak merasa lak ako mcm nie kalau lagu tue la wimax kat malaysia..

berapa zaman lagi nak ketinggalan ni...

p/s : akublur ako sarankan ko terus lah berharap... hehehehe arr..arr..arr...

ahmades nie mmg ska berhenti mengharap.. kat signature pn ada hehe.. arr..arr..arr

wahaaa... bual 2 orang nampak keskes...

wimax ni bkan gna microwave yg gabak besaq tue ke ?hm... tak merasa lak ako mcm nie kalau lagu tue la wimax kat malaysia..

berapa zaman lagi nak ketinggalan ni...

p/s : akublur ako sarankan ko terus lah berharap... hehehehe arr..arr..arr...

ahmades nie mmg ska berhenti mengharap.. kat signature pn ada hehe.. arr..arr..arr

Amboih.... WiMAX nih kalau masuk Malaysia kira powahroot dah nih... terima kasih pawahrooott hahahahahaha...

Harap pakai MyCard jer kemas... WiMAX pon terhegeh-hegeh nak tender... terima kasih pawahroott... hahahahaah....

aaa :o aku berharap?erkk ko salah org lerr....

apa2 pon wimax akan datang gak kat mesia ni cuma masa tu lambat lagi...tunggu ada jutawan yg berani nak invest for wimax ni ...

Berhenti berharap...... satu lagi terima kasih pawahroott..... :lol:

satellite broadband kalau user rumah aku rase sakit la ..biasanyer satu area pasal liputan besar la gak..... so kalau nak pakai kau kene la kumpolkan org2 kat area kau yg mana nak pakai stellite broadband

menurut vendor sattelite yang aku tanya, sattelite punya connection ni ada lag selama 60 saat. iaitu, 15 saat masa dia nak transmit data dari tempat yg guna satteltie (di bumi) pastu, dia hantar ke sateltie kat angkasaraya, pastu 15 saat lagi dari angkasa raya ke IDC (data center), pastu dari IDC 15 saat lagi untuk transmit balik ke satleite angkasa raya dan dari angkasa raya, lagi 15 saat untuk hantar balik ke tempat asal dia di hantar (situation ni, kalau nak feed back dari IDC atau dari memana lokasi yang memerlukan 2 way punya connection),

So plusminus, 60 second delay...kalau data gedabak, takper..tapi kalau real time, yg kena accurate, sakit skit lar..

Tidak di galakkan untuk SKADA punya apps lah rasanya..

VSat boleh cecah 40Mbps ikut keupayaan satelite sebenarnya, tapi VSat tak sesuai utk VoIP application. Lagging dia agak tinggi disebabkan jarak yg terlalu jauh.

aku dapat maklumat bahawa broadband satellite kat malaysia nie akan dilancarkan pada Ogos, aku ada kenal kawan yang buat projek ni di kawasan Pantai Timur....

ia datang bersama modem, decoder dan dish.. sama macam Astro tu.....

pantai timur mana?trg?klantan?phg? blh ko knalkn dia pd aku tak.

selamat n salam utk anda semua.aku sbenonye zero psl wireless ni.aku jd naik seronok plak tgk korang diskus.semoga ilmu korang smakin bertambah2 la.cuma aku nk tau apa h/ware yg perlu jika aku nk bukak cc kt pulau?f.y.info,line tepon ada.tp aku nk kan 1mbps conn.apa yg aku perlukan?tlgambe ini

Aku la ni guna VSAT lah...43 biji komputer dlm makmal guna rangkaian dgn RJ45 tu... kemudian di bangunan? lain tu aku pasang switch dan beberapa AP, guna automatik le (DCHP) jadi orang kampung pun di sekeliling sekolah aku ni bulih main internet percuma le.....itu pun setakat pukul 2 ptg aje, lepas tu aku tutup suis utama dlm makmal sebab dah beberapa bijik AP aku kena PETIR!!!!

hai..aku rasa solution yg sbeginila yg aku patut guna utk setup cc dan memwirelesskn resort diatas sebuah pulaukn.blh u all terangkan lg tk?tq

rm 150? ko leh bagi company apa supply nih? yang home basic nya leh pakai tak untuk cc dalam 10 pc?

aku rasa pakej ni bleh pakai 2 -3 pc je kot.and usage tu unlimited.

Err.. aku pernah beborak borak dengan sorang mamat tukang pasang VSAT utk wireless internet connection nie... dia cakap actually nun kat angkasaraya tue ada banyak satelit offer free public service untuk telecommunication but still ada limitation lah & apa service yg depa bukak lah.. katanya lagi sesetengah provider satelit broadband kat KL nie amik connection dari satelit yg free services tue.. nak cari satelit yg berterbangan kat angkasa raya sana lak xsusah coz mamat tue cari pakai GPRS.. masa tue depa setup wireless masa SUKMA XI kat Kedah itu ari... so dapat lah sket sket ilmu

Ada sebuah cybercafe kat jalan on the way to Kota samarahan, sarawak yang berhampiran dengan Maktab perguruan tun abdul razak kat kota samarahan yang pakai VSAT. Takdela sampai RM 15,000. dalam Rm 2000 adala. Bulan2 lebih Rm 1000 bayar.

Speed dia boleh mencecah 5 MBps per seken kalo betul kedudukannya. So kalo nak merasa, pegi la ke cybercafe itu.

*off topik: apa nama cybercafe tu? Jinki?