Jump to content
apes

Cyber Cafe

Recommended Posts

saya memang berhasrat untuk membuka cyber cafe...

tapi masalahnya saya tidak tahu, adakah bisnes ni akan

membawa keuntungan atau kerugian...

bagaimanakah cara untuk mengira keuntungan dalam bisnes ni...

pendapat aku :

dalam banyak2 cyber yg aku pernah lepak x de satu pun yg tahan lebih dari 3 tahun. yg ader pun aku tgk AMPM tapi tgk la modal yg dikeluarkan brape plak.

cara nak kira untung senang je.

pendapatan bulanan

+ jualan kecik (printer, cokelat, air, scan dll)

- bil internet

- bil letrik

- sewa kedai

- gaji pekerja

- maintainance

- brang hilang

= disebabkan rege cyber dah murah skrang RM 1.50 - 2.50 sejam so slalulunya rugi.

bukan discourage tapi reality

pendapat aku :

dalam banyak2 cyber yg aku pernah lepak x de satu pun yg tahan lebih dari 3 tahun. yg ader pun aku tgk AMPM tapi tgk la modal yg dikeluarkan brape plak.

cara nak kira untung senang je.

pendapatan bulanan

+ jualan kecik (printer, cokelat, air, scan dll)

- bil internet

- bil letrik

- sewa kedai

- gaji pekerja

- maintainance

- brang hilang

= disebabkan rege cyber dah murah skrang RM 1.50 - 2.50 sejam so slalulunya rugi.

bukan discourage tapi reality

hi bro kat tempat aku still rm2.50 sewa kedai 3500 internet + aircond + letrik lagi pc 20 unit jer still idup sampai skarang dari tahun 1997 hehhehehe tongue.gif ....

tapi betul la... kebanyakkan nyer 3 tahun lingkup / jual kat org lain smile.gif

peace tongue.gif

meh kita wat kira-kira.. yaaahooo...

ok katala cc ko ada 20 bijik pc....

satu jam ko charge rm2.00...

modal ko (anggaran)... :

pekerja = 600x2 org = 1200

sewa kedai = 1000

byr loan = 1000

letrik + air = 500

bil tepon + tenet = 400

so overall modal ko setiap bulan +- rm4100

camna ko nak dapatkan balik rm4100 setiap bulan..? (ni utk pulangan modal je nih..)...

ok.. ko ada 20 bijik pc... satu jam ko charge rm2 .. so kedai ko bukak from 10am to 1am = 15jam...

ok.. at one time, kalu cc ko penuh, ko bleh dapat 20x2 = rm 60/jam...

modal ko ialah rm4100, maknanya at least sehari ko kene target 4100/30hari = rm 137, utk COVER MODAL KO SHJ...

so at least sehari, ko kena carik penggunaan pc ko sebanyak 68jam, equivalent to 3.4jam setiap pc...

ok tuh secara teorinya kalu ko nak COVER MODAL SHJ, tp pendapatan sampingan etc printing, disket...... tu belom dapat untung...

ok.. realitinya, kalu tpt strategik, at one time, user biasanya akan abiskan +-2 jam utk satu session... so ko kene carik atleast 34 org sehari utk masuk cc ko... rasa boleh ke??

*ini just anggaran kasar.. jgn terlalu ikut figure tuh.. kira sendirik ikut keperluan cc....

kita geng..

wallahua'lam,,

sejak ada jalur lebar yang lebih laju dari dialup 56k dan harga pulak tetap untuk setiap bulan, rasanya ramai pengendali kafe siber yang dah boleh tersenyum lebar. zaman dulu je nazak sekitar tahun 1998-2002 sebab masih lagi dibelenggu dengan bil telefon/bil multimedia yang mencanak-canak.

sejak ada jalur lebar yang lebih laju dari dialup 56k dan harga pulak tetap untuk setiap bulan, rasanya ramai pengendali kafe siber yang dah boleh tersenyum lebar. zaman dulu je nazak sekitar tahun 1998-2002 sebab masih lagi dibelenggu dengan bil telefon/bil multimedia yang mencanak-canak.

satu lagi kalau cc ko ade lan games yang berlesen make sure ko includes sekali lisence fee.. tak salah aku cam games counter strike, diablo, war craft ade lisence.. kena bayar tiap bulan cam royalti... lisence die memang mahal.. kalau cc bole support 20 pc memang tak berbaloi.. atleast 40pc baru bole cover lisence..

hmm..bukak cc mmg satu impian tp tak tau bila blh jadi 1 kenyataan. bila dgr member yg ade cc kira utg..perghh..blh thn lps la sume expenses siap blh simpan lagik smile.gif

Pengguna CC tbahagi kepada

1. kaki chatting

2. kaki games

dua- dua ni jarang bercampur.. so cari cara agar dpt tarik user ni.. ahaks

1 lagi, cuba minimakan kos sewa dan pekerja... paling baik amik sedara, kawan jadi pkerja..

kalu pc, mmg letrik le power.. so buat research kat cc member ke.. atau cc lain tanya kos letrik.. and so on...

kalu modal go on.. ko susah jatuh.. kena keja kuat2.. baru dpt hasilnya smile.gif

ini aku tengok kat salah satu cc kat kawasan aku:

A)Sasaran Pelanggan:

1) Penduduk Pekan Berdekatan.

2) Student ITM.

3) Student Poli.

B.) Caj Sejam = RM2.50 (Edit)-> naper jadi senyum ni?

C) Jumlah PC = 20 bijik

D) Bukak setiap hari dari jam 9 pagi ke 2 pagi (30 hari sebulan)..

Pendapatan:

Purata sehari = RM 350.00

Servis (Bulanan) = RM 600.00

Jualan PC/Aksesori = RM 600.00

=====================

Purata Pendapatan Bulanan: +-12,000#

=========================

Belanja:

1) Staff = 4 orang(2 technician + 2 Manager) (Gaji asas + elaun kedatangan + insuran + OT) = RM4500.00

2) Sewa = RM1,000

3) Bil Elektrik + Bil Air + Bil Telefon + Bil TMNUT =RM 1,700.00

4) Belanja (beli kertas A4, minyak wangi, perfume,pencuci, mouse, keyboard, headset dlln) =RM 600.00

==========================================

Purata Perbelanjaan Bulanan = RM7,800.00

==========================

Purata Pendapatan Bulanan: RM 4,200.00

Dari sini, aku berpendapat, amat penting sekali sebelom kita memulakan perniagaan, kita kena siasat/kaji bebetol apa pro dan kontra lokasi/jenis perniagaan/sasaran pelanggan/market/dlln..

Harap membantu! smile.gif

Edited by PETABITE

peta,

bley survive ker cc tu sampai skrg?

Kalo tak leh idup..

tak der la en petabite makan tido jer tiap² hari..

hehehhe..

Kalo tak leh idup..

tak der la en petabite makan tido jer tiap² hari..

hehehhe..

tet tenetttttt!!!! 10 MARKAH!

apa la, bila masa plak aku bukak cc? ini salah satu cc yg aku duk buat research la..

memandai jek al-Ciput ni.. laugh.gif

tet tenetttttt!!!! 10 MARKAH!

apa la, bila masa plak aku bukak cc? ini salah satu cc yg aku duk buat research la..

memandai jek al-Ciput ni..  laugh.gif

Ana salah ke Ustaz?

Ana mintak mahap yer Ustaz....

p/s petang nih gi makang khepok di pata nok?

PETABITE (nak aku bubuh ke ayat feveret aku selalu taip kat IRC? ohkokohkohkohkohkohkokho)

tak baik menipu! ustaz aku dulu cakap dosa woo!

PETABITE (nak aku bubuh ke ayat feveret aku selalu taip kat IRC? ohkokohkohkohkohkohkokho)

tak baik menipu! ustaz aku dulu cakap dosa woo!

nope! u 1st! kahkahkahkahkahakhakahkah!!! --> tribute to IjanKyo tongue.gif

ermm, bukak cc ni kira pelaburan jangka panjang la... kalau strategi menjadi, insyaAllah dlm 6 bulan dah cover modal.. tapi ada gak yg dah dekat 2 tahun tak pulang pulang modal lagi..

apa pom, bagi yg nak mula berniaga, Selamat Berniaga, Selamat Datang Ke Alam Perniagaan... smile.gif

akum...

saya pun ader gak impian nak bukak bisnes macam ni.tapi rasanye nanti semua org dah tak pegi cc lagi...sebab sewa internet sekarang pun dah murah giler.baru2 kat umah sewa saya daftar untuk masuk streamyx..memang murah giler...

pasang streamyx tu mula2 bayar rm125 bil pertama.

taip2 bulan rm88 inggit jer utk 24 hours non stop tau.1 mb .yg ni bagus la kalau saper2 yang nak bukak cc.

setup line talipon rm75

buat network dlm umh pasang cable sambung kat swicth hub.yang ni.ynang ni harga dia tak tau berapa.sebab ade member yang configure menda ni.so dia pun dapat untung la.dia niaga cara ni.

yang saya nak tekankan streamyx ni bagus la dari guna dail up.lebih murah dan fleksibel.

saye cuma menyokong bahawa kalo boleh cari tempat yg kawasan berdekatan dgn student u,poli,sekolah berasrama..contoh,aku pegi usm penang,kawasan cc banyak tumbuh sebab bebudak usm ramai bagi senior yg duduk kat luar.

huhuhu...CC kat tempat aku nie kire best gak..dah 5 tahun bertahan...best woo~~.....sekarang dah tambah 1 lagi CC kat tempat aku nie..... due C yg aku maksudkan adelah ERRA NET & HIT CONNECTION.....aku buat perbandingan antara dua CC nie :

ERRA NET:

waktu: 9am~12am

kemudahan yg disediakan: 10 bijik pc

harga: sejam rm3

menjual dan membaiki barang-barang komputer..

komen: rege yg dikenekan mahal gler membaiki pc dan brg yg dijual sumenye mahal gler....dan juga perkidmatan yg kurang memuaskan....

HIT CONNECTION:

waktu: 9.30am~12am

kemudahan yg disediakan: 30 bijik pc, sebuah PS2, jual prepaid & minuman/makanan ringan

harga: sejam rm3...boleh jadi ahli dan mendapat diskaun...

menjual barang PS dan X-BOX

komen: rege yg dikenakan utk menjual brg-brg PS berpatutan....perkhidmatan yg bagus....

Edited by civ3

hi.. nie pos pertama aku..

aku dah keje 3 cc..

salah satu tuh aku yg bukak (ngen member)..

so far, cyber cafe bukan satu bisnes yg boleh untung jangka pendek..

kena bukak paling kurang 3 tahun untuk cover modal sahaja..

so, drp segi pengurusan... apa yg paling penting.. cc nie tidak boleh harap 100% pada org jaga... jika mau org jaga, make sure.. org tuh ada daya komitmen dan kejujuran yg tinggi...

tidak perlulah dikira2 sangat untung tuh, sbb cam aku cakap tadi aa.. 3 thn baru leh cover modal.. kadang takdek untung pun utk monthly income.. dlm keadaan camnie.. ko kena ambik untung jangka pendek aaa (jual makanan ringan, air)..

cc aku tuh dah setahun stgh bukak... so far, lepas setahun dah nampak dah income bulanan... cuma tak cover modal lagi laaa... masa mula2 bukak dulu.. aku n geng tak ambik gaji aa.. (tak cukup utk bayar gaji).. time tuh pakai dial-up.. so, kos operasi sahaja dah 2500.. income bulanan dlm 3000-4000.

cc aku tuh dah setahun stgh bukak... so far, lepas setahun dah nampak dah income bulanan... cuma tak cover modal lagi laaa... masa mula2 bukak dulu.. aku n geng tak ambik gaji aa.. (tak cukup utk bayar gaji).. time tuh pakai dial-up.. so, kos operasi sahaja dah 2500.. income bulanan dlm 3000-4000.

exactly mcm dlm proposal aku. alahai susahnye cari duit. tongue.gif