Jump to content
CODEC

Perhatian Untuk Penggemar Video Editing.

Recommended Posts

ok macam ni...pinnacle is good for editing since it has simple interface to edit video(s) and has a lot of nice transitions/effects and etc and very good especially for beginners and me also. But the problem is not all encoders in video editing softwares will output/produce a good result. So my suggestion is try to change your video editing route like this:

Edit your video using pinnacle ...once satisfied save back to avi dv. Although this will "eat" your harddrive space but this is the best way for you to retain the video quality before converting to other formats. After that use standalone encoders like Canopus procoder (highly recommended), Tsunami Mpeg Encoder (not TsunamiWang biggrin.gif ),Mainconcept mpeg or CinemaCraft encoder to encode your video. But for VCD I strongly suggest Canopus Procoder or Tsunami Mpeg Encoder. For DVD you can use one of the encoders stated above. Finally I advised you not to use Nero to encode your video to VCD because Nero is solely for burning purpose and not for encoding. Encode your video to VCD/DVD compliance using the above stated encoders than use Nero to burn to VCD/DVD....good luck

Ok macam ni..pinnacle baik untuk membuat editing sebab dia mempunyai antaramuka yang mudah untuk mengedit video dan terdapat banyak "transition/effects" dsbnya..dan sangat sesuai untuk mereka yang baru dalam video termasuk saya. Tetapi masalahnya bukan semua "encoder" yang ada didalam perisian video editing akan atau dapat menghasilkan video yang baik. jadi cadangan saya ialah cuba tukar aliran kerja semasa membuat editing seperti dibawah ini:

Edit video anda menggunkan pinnacle..setelah berpuas hati "save" kan kembali ke avi dv. Walaupun cara ini akan memakan ruang h/disk tetapi cara ini adalah terbaik untuk mengekalkan kuality video sebelum di tukar ke format yang lain. Selepas itu gunakan "standalone encoder" (Standalone encoder adalah samda software atau h/ware yang berfungsi menukarkan satu format video ke format video yang lain). Untuk software antaranya Canopus procoder (disarankan), Tsunami Mpeg Encoder (bukan TsunamiWang :) ),Mainconcept mpeg or CinemaCraft untuk mengengcode video anda. Tetapi untuk VCD sangat digalakan menggunakan canopus procoder atau Tsunami Mpeg Encoder. Untuk DVD anda boleh menggunakan salah satu encoder yang disebutkan di atas. Akhir sekali dinasihatkan tidak menggunkan Nero untuk mengencode video anda ke VCD sebab Nero adalah untuk tujuan burning sahaja. Encode video anda ke fail yang serasi untuk VCD/DVD dengan menggunkan perisian di atas kemudian gunakan nero untuk burn ke VCD/DVD. Semoga berjaya.

k tasek...

thanx..x lupe juga aku kat sape2 yg membantu...

aku akan try...tapi ade 1 masalah...

sware2 yg tsenarai tu ade yg free dload x???

klu ade bg link kat aku k...

k slamat...

Saya baru dlm video editing ni..kalau ibarat tadika mungkin hari pertamalah katakan tapi walau bagaimanapun saya banyak mengikuti perbincangan dalam forum ni.Hasilnya dapatlah saya cuba beberapa teknik yang diajar melalui forum.saya cuba ulead,pinnacle,camtasia termasuk adobe premire 6.5 dan kesimpulanya untuk yg baru mula macam saya ni ulead atau pinnacle adalah sesuai.Tapi saya lebih cenderung untuk mencuba premire cumanya banyak arahan yg kurang difahami dan mungkin tak jumpa langsung walau pun saya berpandukan kepada tutorial yg disediakan adobe,itu mungkin kelemahan saya dlm bahasa boleh jadi(?).Jadi dalam forum ini boleh tak sesiapa ,gcloud ke atau tasik16 ke cuba bagi tutorial penuh dalam bahasa melayu(mungkin benda ini dah ada cumanya saya yg tak jumpa???).Keduanya saya juga cuba pinnacle plus v.10 tetapi selalunya lambat...hang memanjang kenapa ye .v.9 ok pula ada apa-apa tip ke.

Saya baru dlm video editing ni..kalau ibarat tadika mungkin hari pertamalah katakan tapi walau bagaimanapun saya banyak mengikuti perbincangan dalam forum ni.Hasilnya dapatlah saya cuba beberapa teknik yang diajar melalui forum.saya cuba ulead,pinnacle,camtasia termasuk adobe premire 6.5 dan kesimpulanya untuk yg baru mula macam saya ni ulead atau pinnacle adalah sesuai.Tapi saya lebih cenderung untuk mencuba premire cumanya banyak arahan yg kurang difahami dan mungkin tak jumpa langsung walau pun saya berpandukan kepada tutorial yg disediakan adobe,itu mungkin kelemahan saya dlm bahasa boleh jadi(?).Jadi dalam forum ini boleh tak sesiapa ,gcloud ke atau tasik16 ke cuba bagi tutorial penuh dalam bahasa melayu(mungkin benda ini dah ada cumanya saya yg tak jumpa???).Keduanya saya juga cuba pinnacle plus v.10 tetapi selalunya lambat...hang memanjang kenapa ye .v.9 ok pula ada apa-apa tip ke.

Macam ni nak tulis tutorial tu susahlah sikit sebab mana-mana video edting software ni terlalu banyak function. So nak detailkan setiap function perghhh ....boleh buat buku tu :) ...BTW aku sarankan kita boleh buat case by case...maksudkan kalau tak faham satu-satu function kita boleh tanya kat sini..aku rasa ramai yang boleh membantu. dan satu lagi aku tak berapa master dengan permiere tapi kalau Ulead Media Pro, Edius tu atau pinnacle bolehlah sikit-sikit...BTW most video editing software lebih kurang sama..once dah master dalam satu software aku rasa tak ada masalah untuk guna software yang lain....pasal pinnacle 10 aku dah cuba...bagi aku pinnacle 10 adalah paling SUCK dalam banyak-banyak version Pinnacle studio..aku sekarang stick pada pinnacle 9 Plus 9.4.3...Actually tak banyak bezanya antara pinnacle 10 ngan pinnacle 9 Plus 9.4.3. Pinnacle 10 more to widescreen (16:9) ...tapi sapa yang pakai widescreen TV..most still pakai (4:3)..

Aku pernah nampak tutorial Adobe Premier, Ulead Video Studio & Pinnacle tu dalam Bahasa Melayu dijual dalam bentuk buku. Memang tebal buku tu. Harganya kalau tak silap aku setiap satu RM100++. Aku boleh tengok kulitnya sahaja sbb ianya dibalut plastik. Penulisnya orang yang sama. Tapi yang tak menariknya semua tutorial tu agak ketinggalan version... :(

Kalau nak try cari bolehlah...masa aku tertengok dulu tu kat kedai buku "Popular"

T/Kasih Tasik16,

Lagi soalan.

Bila kita nak load satu-satu video file kadang-kadang keluar mesej mengatakan ianya tak dapat dibuka oleh software tersebut,cth bila kita download satu-satu movie dlm bentuk vcd ke h/disk dan lepas tu kita nak edit dlm pinnacle bila nak load ianya keluar fail .dat tak boleh buka.Mcm mana nak tukar fail ini agar ianya serasi dan boleh dibuka.tlg ajr sikit kalau boleh langkah demi langkah yg sewajarnya.

ok macam ni file video dalam vcd (avseq. dat) adalah sebenarnya mpeg1 but untuk vcd ext dijadikan .dat sebab terdapat beberapa penambahan info pada header file tersebut. Ok some video editing player tak dapat baca info pada header file .dat ni so tak boleh buka. So macam mana nak buka? Sebenarnya ada software yang boleh tkar .dat ke mpeg1 VCD yang asal TANPA reencode file tersebut so quality file masih 100% sama. Dalam kes .dat to mpeg1 kita TAK BOLEH SIMPLY rename file .dat ke .mpg. So apa yang kita kena buat gunakan software yang boleh tukar.dat ke mpeg1. Ok sebenarnya banyak software yang boleh tukar. But aku strongly suggest guna salah satu dari software ini. 1) Womble Mpeg Video Wizard 2). Tsunami Mpeg Editor (don't confuse dengan Tsunami Mpeg Encoder). Kedua-dua software ini capble tukar .dat to mpeg (VCD) atau .vob to mpg (DVD). But aku strongly suggest guna Womble Mpeg Video Wizard...Why??????? sebab easy to use..very fast dan boleh buat precise cutting pada mpeg file. Kenapa precise cutting??????ok cara mpeg video di encode sangat bebeza sebagi mana DV avi. Avi DV setiap frame akan diencode dengan cara yang sama. Dalam kata lain avi DV menggunakan kaedah I-frame encoding. Tapi untuk mpeg ia berpandukan GOP (Group of picture. GOP mengandungi I-frame, B-frame dan P-frame or IBP) Ok now apa maksud IPB frames tu:

OK kat bawah aku cuba explain seringkas dan semudah yang boleh dalam BM.

I-frame:

I-frame atau intraframe dimana compressor akan memeriksa keseluruhan data yang ada didalam frame tersebut dan membuat compression secara keseluruhan. Contoh I frame dalam video adalah Avi dv yang mana bermula dari frame pertama hingga frame terakhir compression dilakukan secara individu tanpa merujuk frame yang terdahulu atau selepasnya. Jadi oleh kerana setiap frame dicompress secara individu maka setiap frame akan meghasilkan saiz filenya yang tersendiri. oleh sebab itu fail avi DV adalah besar dan qualitynya amat baik...

P-frame:

P frame atau predicted frame atau satu frame dimana compressor akan merujuk kepada I-frame so jika tiada sebarang perubahan data maka tiada process berlaku BUT jika ada perubahan berlaku compressor akan membuat process pada mana mana bahagia yang berubah sahaja di dalam satu frame. Contoh katakan kita mengambil satu gambar video ...latar belakang di dalam gambar itu adalah ganbar bangunan .Gambar bangunan di dalam video tersebut adalah dalam keadaan pegun tetapi dalam video tersebut ada orang berjalan dari kanan-kiri atau sebagainya. Jadi dalam P-frame compressor akan memprocess hanya bahagian yang berubah sahaja iaitu orang sedang berjalan dalam kata lain dalam p-frame hanya mengandungi data bahagian yang berubah sahaja...So why buat cam tu.. Simple answer is untuk jimatkankan dari data terlalu banyak data di dalam satu-satu frame so saiz akan menjadi kecik..so itu tujuan compression.

B-frame:

Bframe atau bi-directional frame, oatau juga bi-directional predictive frame pada asas nya sama seperti P-frame tetapi ia berbandukan kepada frame sebelumnya atau selepas nya. Jadi di dalam B-frame hanya mengandungi data untuk perubahan pada frame sebelum atau selepasnya.

So dalam mpeg contoh VCD PAL di dalam satu GOP mengandungi 15 frame sbagai contoh IPPPBBIPPPBBBI. Teknik yang sama juga terpakai untuk mpeg2 DVD.So apa kena mengenanya dengan editing atau precise cutting? Ok here the explaination:

Since dalam mpeg setiap frame dicompress/diencode dengan cara yang berlainan, sestengah video editing hanya membaca pada I-frame maksidnya macam ini. Katakan kita nak cut pada frame 250 tetapi pada frame ini ia dicompress dengan menggunkan P frame. Dalam P frame hanya mengandungi data yang tidak complete so bila kita pause pada frame 250 video editing akan pause ke frame 254 misalnya katakan dalam frame 254 adalah I frame sebab dalam frame ini mengandungi data yang complete untuk saru frame. So that's why bila kita pause frame akan di "jump" ke I frame...Ok itu masalah pertama. Kedua since frame dalam mpeg di compress dengan cara berbeza ini membuatkan CPU terpaksa bekerja keras menganalisa setaiap frame sebelum frame tersebut dio decode dipaprkan discreen computer. Jadi bila kita buat "scrubbing" pada timeline di video editor ia tidak smooth dan kadang kala tersangkut dan boleh jadi pc hang. ia kerana bila kita buat scrubbing ia dilakukan dengan cepat so dalam masa yang cpu menjadi "letih" untuk menganalisa di setiap frame dengan begitu cepat. berbanding dengan Avi dv semua frames adalah I frame jadi decoder tak susah-susah nak menganalisa setiap satu frame macam mpeg.

Dalam kes di atas itu sebabnya bila kita edit dalam mpeg process menjadi slow termasuk semasa proses rendering. Sebagai contoh bila kita edit video mpeg 1 / 2 dalam pinnacle studio misalnya ia agak lambat kadang kala boleh hang begitu juga masa rendering. Dalam adobe premiere kita tidak boleh edit mpeg file ...mungkin adobe tidak memasukkan mpeg decoder dalam premiere so kita tidak boleh edit mpeg dalam premiere KECUALI kita install third party mpeg plugin.

Walaubagaima pun bukan semua editor tidak boleh edit mpeg file secara smooth dan dengan baik. Dalam kes ni aku dah cuba dua sofware yang capable edit atau buat precise cutting dengan tepat untuk mpeg file video.

1. Womble Mpeg Video Wizard

2. Canopus Edius

Kedua software ini capable untuk handle mpeg file semasa editing dengan baik dan lancar.Sebab apa??? sebab dalam software ini mempunyai special algorithm yang membolehkan semua frame dalam mpeg ditafsirkan sebagai I-frame.

So dalam kes bagaimana nak edit mpeg (.dat, vob, mpg) video dalam Womble Mpeg Video Wizard pls refer post dibawah:

http://forum.putera.com/tanya/index.php?s=&s...ndpost&p=299665

Edited by tasek16

Frame effects ni ..sebenarnya boleh dibuat menggunakan premiere, after effects, edius..aku dah buat effects ni....nanti aku uploadkan video yang aku buat

Salam... Sebelum ni aku guna pinnacle..beli 3 tahun dulu..dengan card RM600, tapi sekarang ni rasanya pinnacle ni macam dah ketinggalan dah..so aku dah nyahkan pinnacle dari pc aku dan install Vegas..tapi poning den tengok antaramuka vegas ni...sampai aku sapa boleh tolong aku ni?....nak nagis aku ni...godek-godek tak dapat?...camna nak insert transition?..insert fx dalam event tu?...n kenapa banyak sangat line event kat atas tu..kalau dalam pinnacle utk picture..sound, teks, ect...dalam vegas ni utk apa... poning....poning....

cup..cup..aku ada soklan..cemana nk hasilkan kualiti gambar vcd yg nmpak elok..sbb bila aku compare vcd yg kita beli (ori)..gmbar dia nmpak cantik..tapi bila buat sendri, gambar pecah..

untuk info..aku edit guna vegas 7 n encode guna mainconcept mpeg encoder..burn..NERO..TQ..

cup..cup..aku ada soklan..cemana nk hasilkan kualiti gambar vcd yg nmpak elok..sbb bila aku compare vcd yg kita beli (ori)..gmbar dia nmpak cantik..tapi bila buat sendri, gambar pecah..

untuk info..aku edit guna vegas 7 n encode guna mainconcept mpeg encoder..burn..NERO..TQ..

Paling penting apa original source..kalau original source baik..VCD pun baik..Selalunya VCD commercial di encode dari film yang mana lebih baik dari segi resolution, dynamic range, color ..etc...Ada juga dari video source macam dv, dvcpro50, digi beta, dvcpro HD, and etc. Most movie di shot dengan menggunakan tripod, camera support macam dolly..brace, jips, crane..etc. So movie less shaking...keep in mind VCD very prone to shaking...so dia akan produce blocky effect..since VCD di encode pada fixed bitrate 1150kbps..tak macam dvd variable bitrate..so in dvd higher bitrate boleh reduce blocky effects. Satu lagi lighting...kalau kurang..so quality vcd pun kurang

One more thing tak semua encoder sama dari segi quality....some of the well-known encoder pun tak boleh produce certain video format yang baik...BUT dari pengalaman aku...only 2 encoder yang produce good quality VCD

1. Canopus procoder (highly recommended for VCD encoding)

2. Tsunami Mpeg Encoder

the rest just barely..even yang terkenal macam main concept, Cinema craft...

tasek16..aku nk tanya nih..

aku ader buat edting..tp masalah skang suara failed..pecah..tak sedap bunyik..

salah satu faktor aku silap ialah masa rakaman tu aku tak sambung cabel ker mixer.

aku just pakai front mic jer..setting lak manual..so hancur laa suara..

aku guna adobe primire 6.5 ,camna aku nk setting kasi suara tu ok balik..boleh ker? aku dah try letak balance,bass,apa kejadah semua haaa..sama jer..tak best gak..

bagaimana yer...konpius nih..aku dah habis dah kuar darah2 kat mate telinga idung ni carik camna nk settle masalah nih..

tasek16..aku nk tanya nih..

aku ader buat edting..tp masalah skang suara failed..pecah..tak sedap bunyik..

salah satu faktor aku silap ialah masa rakaman tu aku tak sambung cabel ker mixer.

aku just pakai front mic jer..setting lak manual..so hancur laa suara..

aku guna adobe primire 6.5 ,camna aku nk setting kasi suara tu ok balik..boleh ker? aku dah try letak balance,bass,apa kejadah semua haaa..sama jer..tak best gak..

bagaimana yer...konpius nih..aku dah habis dah kuar darah2 kat mate telinga idung ni carik camna nk settle masalah nih..

emmm..Kalau original dah pecah..aku rasa nothing much we can do...sebabnya memang dah berlaku clipping pada original source. But certain treatments can be done to audio walaupun tak 100% boleh recover.

caranya apply certain audio filters pada audio. But before that extract audio dari video. Dalam premiere just save kan audio only ke wav file . Use certain audio editing software macam adobe audtion, Sony soundforce..etc. Aku ada buat treatment pada audio ..

antara audio filter yang might be useful macam

1. Compressor

2. Limiter

3. Normalizer

aku tak boleh nak bagi tahu secara spesifik macam mana nak applykan those filters sebab depend pada bagaimana clipping nya audio tadi.

But generally make sure setkan audio level below -2 dB. Kalau kita guna compressor or multiband compressor kita boleh setkan certain frequency dalam audio ke satu level yang sepatutnya.

Tip untuk record audio masa shooting. Kalau kita guna advance video cam...dalam kamera tersebut ada fuction audio level test dulu audio level. Suruh sapa-sapa menjerit dekat kamera (bukan terlalu dekat) dalam di lcd kita boleh tengok audi level meter..kalau dah touch color merah maknanya akan ada clipping pada audio ..so reducekan audio level supaya walau sound yang kuat pun level pada tahap hijau atau kuning...Dalam kamera advance selalu ada audio in . Cth Mic in atau line in. Kalau kita record guna external mic gunakan mic in . Some camera ada XLR mic in..so guna fungsi mic ni....sebelum record make sure audio level pada level yang sesuai. Kalau kita rakam dari mixer ada dua cara kita boleh adjust sound level.

pertama kita boleh adjust level pada mixer tu sendiri (audio out). Sestengah mixer ada option recording line out so adjust pada part ni. Satu lagi pada kamera ..dari mixer (line out) ke line in pada kamera...adjust audio level pada kamera..pada satu tahap yang sesuai.

Now how about consumer camera yang tak ada audio in atau tak ada fungsi audio level?????..Most sound recorded on build in mic.....so macam mana kita nak pastikan audio tak clipping...Sound clipping selalunya terjadi bila surrounding sound too loud cth bila kita shoot video concert atau dekat dengan speaker cth dekat dengan karaoke speaker. Caranya just cover built-in mic dengan kain yang tebal atau apa saja yang boleh block sound yang berlebihab dari masuk ke mic pada kamera..In this kita kena test dengan rakam a few minute video then try block sound sampai kita rasa pada satu tahap yang sesuai.

In editing process most video editing software ada mixer untuk setiap track audio so try balancingkan audio..make sure all audio level tak lebih dari -1 or -2 db

This is just general tip ...apa-apa pun depend on real situation masa shooting...

Good luck

Edited by tasek16

oooo begitu yer tasek...tima kasih bebanyak tasek..ko memag hebat laa...aku akan memperiktiskan semuanya nanti...

Assalamualaikum,

nak tanya sikit berkenaan convert video dpd sketchup;

1) Masalah untuk mendapatkan pergerakan hasil yang "smooth run" 

2) Ada laman web tau blog yang boleh dirujuk selain laman web sketchup untuk mendapatkan "plugin" nya