Jump to content
cjaeyun

mood ramadhan on

Recommended Posts

hi guys! slmt petang....nak idea sikit lah dari korang en..  skrg kan lagi bape hari je dah nak puasa kan . dah nak masuk bulan ramadhan .. biasanya first puasa aku akan balik kmpung.. aku ni perempuan tak tahu menahu la pasal kereta .. almaklumlah baru beli kereta kan.. soo xtahu apa yg patut aku check untuk perjalanan yg jauh yg selamat kt kereta aku .. any tips or idea maybe? 

hi guys! slmt petang....nak idea sikit lah dari korang en..  skrg kan lagi bape hari je dah nak puasa kan . dah nak masuk bulan ramadhan .. biasanya first puasa aku akan balik kmpung.. aku ni perempuan tak tahu menahu la pasal kereta .. almaklumlah baru beli kereta kan.. soo xtahu apa yg patut aku check untuk perjalanan yg jauh yg selamat kt kereta aku .. any tips or idea maybe? 

Anda perlu menukar minyak enjin dan penapis minyak enjin sblm memulakan perjalanan jauh utk elakkan perkara yg x diingini...

Anda perlu menukar minyak enjin dan penapis minyak enjin sblm memulakan perjalanan jauh utk elakkan perkara yg x diingini...

Selain tu, awak blh je hantar kereta awak ke bengkel2 berhampiran utk check/diganose condition keseluruhan kereta awak...

Edited by fatthippo

check la tyre tu cukup angin ke tak. kalau tetiba kempis tengah highway kang susah

Selain tu, anda jugak blh hantar kereta anda ke bengkel2 berhampiran utk menjalankan pemeriksaan keseluruhan pada kereta anda...

betul tu. servis kereta before jalan jauh penting sebab masa servis kereta la tukar minyak enjin semua. kalau nak jalan jauh pilih la minyak fully sintetik boleh jalan until 6,000km.

Edited by dazuiba

kalau tak tukar penapis minyak enjin memang habis berkarat la.. pastu minyak pun kotor sebab tak ditapis

Boleh periksa dulu kualiti minyak enjin kereta yang sedang gunakan kerana agak penting kerana mutu minyak enjin yang rendah tidak sesuai untuk perjalanan jauh.

Edited by khairul44

periksa tahap dan keadaan minyak enjin. make sure minyak level between max and min.

Boleh periksa dulu kualiti minyak enjin kereta yang sedang gunakan kerana agak penting kerana mutu minyak enjin yang rendah tidak sesuai untuk perjalanan jauh.

so kena pakai minyak gred A ke?

check tayar sis. kang letup sadai tepi highway menumpang lori itik nanti.

and kalau boleh bawa tayar spare dalam bonet. apa apa senang 

Edited by bigguy

kalau boleh la.. mana la tau sesetengah kete kan takde tempat tayar spare. mcm bmw takde spare tire..

kalau tak boleh bawak tayar spare, bawak minyak hitam spare hehehe.. mana la tau tiba2 minyak hitam leaking ke jadi boleh la topup utk perjalanan jauh.

hi guys! thanks bebanyak utk tips2 ni semua. aku dah selamat pun balik kmpung first puasa haritu. syukur..

Selain tu, awak blh je hantar kereta awak ke bengkel2 berhampiran utk check/diganose condition keseluruhan kereta awak...

tulah. aku hantar bengkel utk check.. mechanic ckp takde problem sangat tapi minyak hitam sikit lagi nak due..

check la tyre tu cukup angin ke tak. kalau tetiba kempis tengah highway kang susah

betul tu. servis kereta before jalan jauh penting sebab masa servis kereta la tukar minyak enjin semua. kalau nak jalan jauh pilih la minyak fully sintetik boleh jalan until 6,000km.

tyre eh.. tu tak check lagi.. hehe maybe sebelum balik raya nanti kot check. 

mechanic aku pun cakap minyak hitam nak due dah. boleh tukar nanti sekali sebelum balik raya.. fully sintetik bagus eh? aku taktau nak tukar minyak apa sebab first time servis ni.

Yeke? Mcm tu, blh recommend sikit apa jenis minyak enjin yg bermutu tinggi? Sbb aq pun nk tukar minyak enjin baru sblm balik raya...

Kalo kereta aq biasa pakai minyak enjin semi sintetik dan bile balik kampong rase nak tukar minyak enjin fully sintetik, enjin kereta akan ada apa2 masalah x jika campur minyak enjin semi sintetik dgn minyak enjin fully sintetik?

tyre eh.. tu tak check lagi.. hehe maybe sebelum balik raya nanti kot check. 

mechanic aku pun cakap minyak hitam nak due dah. boleh tukar nanti sekali sebelum balik raya.. fully sintetik bagus eh? aku taktau nak tukar minyak apa sebab first time servis ni.

Minyak enjin fully sintetik mmg lgi bagus dri semi synthetic. walau mcm mna pun kau kne beli dkt official store yaa

Edited by newsinkcy

Minyak enjin fully sintetik mmg lgi bagus dri semi synthetic. walau mcm mna pun kau kne beli dkt official store yaa

Molecule fully synthetic lagi halus dari semi jadi geseran piston kurang. Kurang la haba panas berlebihan.. Tapi kalau sembang pasal haba aku rasa tak boleh beat helix hx8 la.. Memang formulated untuk kurangkan panas dalam enjin.

Kalo kereta aq biasa pakai minyak enjin semi sintetik dan bile balik kampong rase nak tukar minyak enjin fully sintetik, enjin kereta akan ada apa2 masalah x jika campur minyak enjin semi sintetik dgn minyak enjin fully sintetik?

Biasa takde masalah sangat sebab bila tukar minyak hitam, sisa minyak lama atau residue akan dibuang dulu. Bila masuk fully synthetic minyak to yang akan take over.. Takde problem pun nak tukar. Cuma make sure dah flush out minyak lama tu la sebab takut formula bercampur jadi lain.

Edited by piechop

tapi full synthetic mahal sikit kan dari semi? orang ckp kalau beli official store mahal sikit dari luar tak ke?

Molecule fully synthetic lagi halus dari semi jadi geseran piston kurang. Kurang la haba panas berlebihan.. Tapi kalau sembang pasal haba aku rasa tak boleh beat helix hx8 la.. Memang formulated untuk kurangkan panas dalam enjin.

Biasa takde masalah sangat sebab bila tukar minyak hitam, sisa minyak lama atau residue akan dibuang dulu. Bila masuk fully synthetic minyak to yang akan take over.. Takde problem pun nak tukar. Cuma make sure dah flush out minyak lama tu la sebab takut formula bercampur jadi lain.

kalau mcm tu no problem la kan nak pakai minyak jenama lain? teringin jugak nak masuk hx8 ni, baca review bagus. org ckp nk start enjin pagi2 pun ada senang sikit.

kalau tak boleh bawak tayar spare, bawak minyak hitam spare hehehe.. mana la tau tiba2 minyak hitam leaking ke jadi boleh la topup utk perjalanan jauh.

hahaha minyak hitam boleh beli kat station minyak. lagi pun beli kat situ lagi selamat sebab gerenti original.

Edited by bigguy

Kereta tu lebih baik hantar ke kedai servis yang mengenai punya periksa dulu jika pergi kedai servis baru dan tidak mengenai punya harga mungkin mahal punya. 

THUMBSUP!. Baru aq taw pasal ni. Ingatkan beza fully sintetik dengan semi sintetik interval pertukaran je.

Ingat begitu jugak. Kawan cakap semi sintetik tukar setiap 3000km fully sintetik setiap 6000km. Rupanya sama je cuma molekul lain ya?

Edited by kyann

Sesiapa yang tahu tentang minyak enjin ada apa hubungan dengan mileage kereta tu?

kena tengok mileage berapa untuk tau bila nak kena servis minyak enjin tu. kebiasaan minyak hitam tahan sampai beberapa tahap mileage atau kilometer.

THUMBSUP!. Baru aq taw pasal ni. Ingatkan beza fully sintetik dengan semi sintetik interval pertukaran je.

tapi disebabkan kuality fully sintetik dgn semi sintetik pun berbeza kebiasaannya fully sintetik boleh tahan lama sikit la. jadi berbaloi pakai fully sintetik macam shell hx8.

ni betul.. beli kat official store selamat. macam aku pakai shell so beli kat station shell tu je. siap yg ada qr code.

Yeke? Mcm tu, blh recommend sikit apa jenis minyak enjin yg bermutu tinggi? Sbb aq pun nk tukar minyak enjin baru sblm balik raya...

cuba shell hx8 fully sintetik la. ni baru punya upgrade sikit dari hx7 dulu tu hahahaha. kereta aku sekarang try hx8 enjin senang start. sebab dorang pakai formula flexi molucule tu kot.

Edited by bigguy

Mcm tu rupanya... Btw, aq ni x pernah lg pakai minyak enjin fully sintetik. Semi murah sikit. Semua brand fully sama ke?

Edited by manne

try pakai minyak shell. setakat ni shell paling ok aku pakai. long distance ke short distance ke dua dua onzz

Apakah keistimewaan minyak enjin Shell ni? Dengar org, harga minyak enjin ni lebih mahal...

Apakah keistimewaan minyak enjin Shell ni? Dengar org, harga minyak enjin ni lebih mahal...

ye ke mahal?? bagi saya murah je tapi kualiti bagus. siap ada reward program lagi. https://autobuzz.my/2017/10/13/shell-lubricants-introduces-share-rewards-programme-engine-oil/

Mcm tu rupanya... Btw, aq ni x pernah lg pakai minyak enjin fully sintetik. Semi murah sikit. Semua brand fully sama ke?

lain.. tapi kalau nak try fully boleh cuba hx8 sebab dia guna flexi molecule technology untuk fuel economy. erti lain petrol pun jimat lah. 

Edited by dazuiba