Jump to content
xtahu

komputer tiba-tiba shutdown...apa masalah???

Recommended Posts

saya ada sebuah komputer jenama emachines yg sudah lama di beli..berusia lebih kurang 6-7 tahun..komputer ini sejak beli lagi tidak pernah alami masalah...komputer ini hanya melalui proses format windows saja selama ini..

sejak kebelakangan ini timbul satu masalah kepada komputer yg berusia ini..sedang guna komputer ini tiba2 shutdown...bila tekan suis utk on kan semula komputer itu hidup cuma hanya hidup cpu tu sahaja tp windows tidak muncul pun..buat beberapa kali pun sama gak...

jadi ketika komputer itu shutdown saya biarkan sementara komputer itu...selepas itu baru hidupkan semula komputer itu barulah hidup dgn baik..

ada juga kadang2 biarkan shutdown sekejap kemudian baru on semula tidak berkesan, saya cabut dua RAM dari mobo dan tukar slot antara dua RAM itu...akhirnya berkesan..

disini saya ingin bertanya apakah masalah yg melanda komputer ini...sb apa yg saya tahu bila on komputer tp tidak sepenuhnya berfungsi itu menandakan mobo komputer itu sudah out..perlu tukar mobo lah kan...

tp komputer saya yg bermasalah sekarang ini tidak begitu..dibiarkan off sekejap baru on akhirnya hidup...jadi nampak seperti tiada kaitan dgn masalah mobo kan...dalam sehari adalah berlaku 2-3 kali sehari...nasib baik bule on balik komputer tu cuma agak mengganggu kerja2 saya masalah ini..

jadi disini apa pendapat anda dalam hal ni...

boleh jadi mobo

aku pun dapat masalah hampir sama

kena unplug power sekejap, pastu baru cucuk semula dan power on

simpan duit sebulan 100 untuk mobo baru

boleh jadi mobo

aku pun dapat masalah hampir sama

kena unplug power sekejap, pastu baru cucuk semula dan power on

simpan duit sebulan 100 untuk mobo baru

walaupun sekarang ini masih boleh guna lg komputer ni...ni masalah memang mobo yer tuan..cuma bila lama ckit on komputer tu ada lah dia nk off tiba2..panas kot..hehehe

nk tukar mobo baru tu yg jadi msaalah..kena sediakan duit byk ratus ni..maklum lah..mobo jer yg problem tp proc dan ram pun kena beli yg support mobo baru tu plak...rakan saya pernah buat begitu tukar mobo baru habid dekat rm800...mana mau cekau duit zaman gst ni...hardware pc pun naik rege angkara gst...hahaha

tu la, aku biasanya cari mobo yg sama socket dan ram slot (DIMM) dengan yang rosak. Plug n play je.

aku ada jumpa juga kat forum kata boleh jadi power supply dah nak kong atau short circuit.