Jump to content
lyza

Stpm Merugikan?

Recommended Posts

i'm one of the stpm leavers and in my opinion yes, stpm nyer budak lebih berkualiti lah not that i'm taking any sides but it's true. i'm currently studying in one of the ipta now using my spm result, doing bi$$ne$$ studies while waiting for my stpm result (stpm 2006). skrunk i applied for mass-comm (journalism) and hopefully, i get thru the interview wonderfully ahad neyh, amin! heh3x

back to the subject, in terms of like doing presentations researches, and over all performance i found out that budak stpm lebih menonjol.. not mencapap. mereka lebih confident and of course lebih mature to handle these kinds of things than yg x ambik stpm. mereka x tekezut dengan suasana pembelajaran kat u with all the buku tebal and all because they all went thru it b4, trust me, buku u kekadang x lah setebal buku sejarah stpm... hih3x.. dan yg lebih penting, dak stpm x ketinggalan dari segi pengetahuan am coz we learned General Paper maa!! hah3x cube tanyer bdak² yg x amek stpm, bagaiman proses pilihanraya berlaku? aper syarat nk jadik mp? saper yang ader kat dlm jabatan perdana menteri? hah3x tekial-kial dier orang nk jawab.

that's the advantage lah, bab nk buat assignment memang top, maner x nyew, TEBAL! lecturer mesti kasi A+ punyer lah, hah3x bab extra curricular activities like debating, public speaking... cam walk in the park jew.. heh3x... hope dat i answer your curiosities... and FYI, my teacher yg encourage her student to take F6 coz she said it will be better for us... and she's right... (terharu!)

STPM tu kira lagi mature/berkualiti/ x ketinggalan/bagus la dari dak2 Matriks dan diploma IPTA? Curiga curiga ...

P/s: Kalu aku kate x? Ko nak kate ape nora_jaswa? :lol:

x la. mana ada merugikan.saya baru pas stpm.x merugikan pun.gunala masa belajar stpm 2 dgn baik.Insya Allah berbaloi.

sape kata rugi ambik stpm...tak de yg ruginye... sb stpm setaraf dgn diploma... bezenye kene pakai bj sekolah je... :lol:

askum...sy nk membetulkan fakta.. di jabatan kerajaan atau pengiktirafan kerajaan, stpm BUKAN setaraf diploma.

diploma 3 tahun termasuk 6 bulan praktikal bg menguji kematangan/ketrampilan graduan.sijil plak 2 thn termasuk 6 bulan praktikal(sijil poli) manakala stpm plak setahun setengah jer dan tiada praktikal, jd cm ne bleh kater setaraf. subjek bebudak sijil kejuruteraan pun dekat nk same ngn bebudak stpm sains cume sijil kej. lebih straight to the point gune untuk keje dn hands onn. stpm plak lebih hapal dn menerawang....cume diakui kalo pemegang stpm kerja kerajaan diaorg dlm gred N27(pentadbiran, selalunya EO-penolong pegawai tadbir) dan tergolong dlm kumpulan pemegang diploma pentadbiran awam cuma gaji bebudak stpm ni kurang dr. budak dip( x silap aku dlm rm950 basic).bebudak sijil kejuruteraan poli pun starting rm 1000.

dr segi peluang kerja pemegang stpm ni susah nk berkhidmat dlam kerajaan kerana hanya perjawatan N27 dan S27 (perkhidmatan Soasial) rasenye yg menerima budak stpm, itupun kene saing ngn bebudak dip pent. awam dan bebudak dip sewaktu dgnnya. skim lain cm kejuruteraan, perubatan dll sume nk diploma bidang masing2.

cume yg pasti kuota stpm nk sbg ke ijazah lg byk dr budak2 diploma(kesian bebudak diploma) sebab k"jaan memang kuarkan graduan dip dan sijil supaya keje dulu dan kmudian sambung. mcmanapun bebudak stpm kalu nk keje ato sbg, kenelar kuat pointer...

dn kepada sesape,kalo target nk keje, amiklah sijil ato dip kemudian bleh partime. kalo nk senang masuk u plak dn tanak keje amiklah stpm...

ini cume pendapat dan pemerhatian aku selama kerja kerajaan je....

a..ah..ye tak yer..setahu akula,yg pnah aku dgr stpm ni bukan setaraf diploma..yg aku dgr,stpm ni dipanggil sijil..tp sijil stpm ni lebih laku..mcm goreng pisang panas ala-ala gitu..hehe..dh nama pun sijil..hmmm diploma stpm??? pelik tueeee..:)

ko memang btoi misstersya....

stpm-sijil pun, dr kementerian pelajaran

sijil/diploma ipta, dr kementerian pengajian tinggi, maner nk same, praktikal dn tahun pengajian pun dh berbeza. kematangan plak cm ne plak bleh kate bebudak stpm lg mature dr bebudak dip...pd hal bebudak dip blaja 3thn siap ader praktikal dan ipta diorang bkn cm skolah yg suap jerr kt bebudak dlm kelas....

nk kater laku bebudak stpm....

dulu thn 70-90an bebudak stpm laku ler keje kt swasta/kjaan... skang cube ko tgk graduan dip ipta belambak... ko rase majikan nk amik bebudak stpm yg br kuar ker ato bebudak diploma yg baru keluar dengan ader pengalaman praktikal?? kalo aku jd majikan baikaku amik budak dip...

sekarang ni byk budak dip pengurusan pejabat,pentadbiran awam dll mengisi kekosongan jawatan di sektor kerajaan yang maner dahulu jawatan ini byk bebudak stpm....tp sekarang masa dh berubah..

aku bukan nk menakutnakutkan bebudak yg nk amik stpm, cume nk bg maklumat jer....

kalo korang x percaya, silalah selidik/tanye orang yg betul....

cume yg bagus pasal stpm ni diaorg nk sbg ke 1st degree mudah(ader kuota)....

hehe..aku dpt f6(sains)..Alhamdulillah syukur..sekurang2nya ada gak peluang aku untuk blajar sns..buat kengkawan sume,kalau korang nk check kemasukan f6 leh dahh...sepatutnya 10 aribln ni leh check,entah maybe awal sehari dia kasi..

http://apps.emoe.gov.my/semakform6/

tp aku minta maaf bnyk2la kalau saper yg dapat matrik nk g f6 bcoz automatik nama korang yang dpt matrik takder dlm senarai f6..ada sorang kwn aku dpt matrik 2 thn,dia ingt nk g f6 jer bcoz f6 1thn setgh..tgk2 nama dia takder..sian dia..maybe dia lebih elok utk ke matriks..

Edited by halimunan89

x buang masa klu rajin belajar then dpt result yg baik..bole amik degree terus..mcm Matrikulasi..cume Matrikulasi juz for 1 year..SPTM 2 thn..

klu fail,mmg merugikan masa.. :D

betul ape yg smile4me ckp tu...cume stpm kene pakai jersi sekolah blk la :P ,matriks x yah..

tp aku dengar matapelajaran utk stpm "tough" sket..(ntah,aku pon x pnah amik stpm)..matriks ni plak mcm orientation utk msk ke "U"

due-due pon bagus kalo,itupon kalo rajin studi...

Matriks ngan STPM, baik stpm (bagi budak2 sastera)

banyak kerja yang di'offer' perlu menggunakan STPM (contoh Inspektor Polis)

Tapi kalu ada matriks, adakah boleh menjadi Inspektor..huahuahua.

apapun..kedua2nya elok, tapi...STPM lebih popular.

a..ah..ye tak yer..setahu akula,yg pnah aku dgr stpm ni bukan setaraf diploma..yg aku dgr,stpm ni dipanggil sijil..tp sijil stpm ni lebih laku..mcm goreng pisang panas ala-ala gitu..hehe..dh nama pun sijil..hmmm diploma stpm??? pelik tueeee..:)

sambung sikit lagi.

member aku STPM (sastera), Jadi Inspektor Polis. Gaji Pokok RM 9XX (xingat da)

member aku Diploma Kejuruteraan, Inspektor Polis jugak. gaji pokok RM 1,XXX (xingat gak, tapi seribu lebih)

apapun..STPM ngan Diploma...buleh jadi INSPEKTOR POLIS :lol:

gaji yang lain2

Aku nk minta tlg sket..abg2 and kakak2 yg dh lepas stpm,slalunya apa subjek yg akan dipelajari utk stdnt aliran sns?? baper subjek dan apakah ia?? hehe..tlg yee..thanks :rolleyes:

Aku nk minta tlg sket..abg2 and kakak2 yg dh lepas stpm,slalunya apa subjek yg akan dipelajari utk stdnt aliran sns?? baper subjek dan apakah ia?? hehe..tlg yee..thanks :rolleyes:

Ooooo...dapat aliran sains. syukur2

abe aliran sastera..hehe

apapun..study power2 tau..paham2lah, aliran sains camna.

Bravo halimunan89

Ooooo...dapat aliran sains. syukur2

abe aliran sastera..hehe

apapun..study power2 tau..paham2lah, aliran sains camna.

Bravo halimunan89

Thanks brother..tu la aku ingt mcm tu gakla..

kna study hard..

halimunan89....untuk aliran sains..boleh pilih samada..

PA

bio

chem

maths T

OR...

PA

physic

chem

maths T

PA tu pgajian am..mmg wajib ambik untuk semua plaja f6..yg maths T untuk plaja aliran sains...kalau aliran sastera dorang amik maths S. ada beza... subjek maths ada 2 paper..paper 1 dan paper 2...paper 1 silibus untuk maths T dan maths S adalah sama...yg beza nya is paper 2 ..silibus tak sama...

then dlm stpm plg maksimum subjek blh amik is 5 subjek...minimum 4 subjek..biasanya plaja amik setakat 4 subjek je...tak larat nak blaja lebeh...tp kalau halimunan89 rasa mampu nak amik extra 1 subjek...then blh amik PA bio physic chem dan maths T...

sekian terima kasih.

harap maklum..hahahha.. :lol:

assalamualaikum sume...

sume sihat ke?hehe

aku ni spm aku bleh kate bgs gak la..aku pun dpt offer dari ipts cam MMU dlm foundation in law..

tp yuran biase la mahal nk mampos..aku decided amik STPM jer cos menjamin skit...murah plak tu...lgpun byk cos ditawarkn ntuk bdk2 lepasan SPM...bleh la aku pikir2 kembali nk amik ape..so ntuk bbdak spm yg nk amik Law atau yg laen2 amik la STPM sbb xrugi pape pun..best ape masuk skola blk...kenangan lame kembali lg owh...awek pun ramai eyh...dpt pkai jersy skola blk ape..egege...

p/s:yg xbestnyer rambut kne cam normal+pendek..aku da la jenis yg ske seni2 rambut ni..egegege..

betul kata eLmo tu.

tapi kekadang ada jgk orang amik PA+MT+MTLanjutan+Chemistry+FZ

apa-apa pun depend la kpd cita2

amik 4 subjek pun sbnarnya dah memeningkan

blaja 10 subjek dlm spm pun x mcm ni

kpd halimunan89 pegi la tgk2 buku form6 tu

i think the most interesting subject is chemistry

hehe

nk tnye ni....

andaikata aku nk amik 4 subjek..

PA+Bizz Studis+Akaun+Sej

adakah hanya 4 subjek yg akan diajar???

ataw adakah ada lg subjek2 laen??

cam sape ntah kate ader Math S..

plik gak aku..huhu

pastu2..adakah sijil stpm termasuk skali subjek MATH S??

ataw ader 4 subjek je??

hurmmm...plsss

nk tnye ni....

andaikata aku nk amik 4 subjek..

PA+Bizz Studis+Akaun+Sej

adakah hanya 4 subjek yg akan diajar???

ataw adakah ada lg subjek2 laen??

cam sape ntah kate ader Math S..

plik gak aku..huhu

pastu2..adakah sijil stpm termasuk skali subjek MATH S??

ataw ader 4 subjek je??

hurmmm...plsss

ini apa yg aku tahu.mmg selalu diorg kata math S just 4 art stream.But in my school,they not take mathematics S..subjek yg sekolah aku tetapkan utk budak kmanusiaan ni,PA, geo atau p.perniagaan,sej,b.melayu, ekonomi ngan muet..tp in my school muet tak dikira sbg matapelajaran...Setahu aku plg maximum 5 subject..plg minimum 4 subjek. dan setahu aku,kalau ko amik 4 subjek yg ko kata kt atas tu,so sijil stpm termasuklah ngan subjek yg ko ambil..kalau ko tak ambil math S tu,so takderla...

P/S: Andai aku salah tolong perbetulkan..thanks