Jump to content
lyza

Stpm Merugikan?

Recommended Posts

aku student multimedia.....dulu dapat tawaran stpm aku tolak bulat2.....pasai aku amik sains tulen dan ketiadaan minat.....skang ni aku sedih laks sikit pasai kawan aku dapat masuk u stpm la ......ader selangkah ke u rupenyer...selangkah lagi kecermelangan kita....ader rugi ader tak rugi....renungkan

hm, member aku baru je lepas amik result stpm...

result power gler...

mesti ley trus sambung degree...

tp, amik stpm ni memang kene usha lebey...

dak klas aku skrg ni amik dip balik...

x tau la stpm die brape...

kate nye dpt 5 prinsipal...

ntah la... coz die apply untk degree x dpt...

Matriks risiko tinggi, reward pun tinggi since derang dapat layanan awal dan prioriti tertinggi. Kitorg kat STPM dpt prioriti kedua, risiko yang sederhana dan reward yang agak baik. Aku dah banyak kali dengar yang STPM ni adalah antara exam yg paling susah di dunia, tapi aku bagi nasihat, ni sume kengkadang xder basis, so until korg jumpe printed document dari source yg reliable dan credible, jgn caye sgt.

Tapi aku nasihat kat sesapa yg masuk Lower 6. JANGAN MAIN-MAIN time ni. Lower 6 bukan honeymoon. Kalau korang nak serius STPM, start dari mase tuh gak. Kalau nak serius time upper 6 memang neraka idup ko nak catch up balik. Pastu jgn lupe bolot sume jawatan tertinggi dlm Ko-kurikulum :P 10% beb.

maybe susah tp format soalan nye aku tgk masih ade pilihan nak jawap brp..contohnya ade 10 soalan tapi jawap lapan sahaja..best le tu aku suke mcm tu...

kalu nak amik matrik plak,make sure pastu sambung degree sbb matric tu x leh nak minta keje..kalu diploma/stpm leh...

Edited by BraDeRz

x rugi amik stpm..seriously.....tp result kene bagus la.....cam adik aku dulu mudah masuk UTM skudai pas stpm...membe2 die pas matrik masuk U or kolej U gak but ntah ape2 course diorg dpt...huhu

erm...dulu aku dapat gak STPM panggilan kedua..actualy panggilan pertama tapi ayah aku perap kan name aku kat pejabat pendidikan..dia tak bagi kerani tu hantar name aku..sebab nye dia tak bagi aku ambik STPM..last last aku tau sendiri..dengan tak malu nye aku register masuk tingkatan 6 haha :lol:

dalam tempoh tu jugak ayah aku suruh aku urus kan sendiri..dia tak nak campur aku ambik STPM..

that time aku kecewa aku x dapat metriks..kecewa yang amat sebab tu aku nak ambik STPM..tapi last last aku dapat Diploma kat YPM kuantan..bila dah siap seme persediaan lagi 2 hari nak gi aku dapat plak POLITEKNIK Kuantan..terus batal gi YPM gi la POLITEKNIK..

mase on the way tu ayah aku bgtau la dia tak nak aku ambik STPM sebab STPM susah..peperiksaan paling susah dalam asia tenggara..kalo malas dan tak baca buku memang takde peluang la nak sambung blaja past STPM..mungkin lebih nye ayah aku cikgu :P jadi dia lebih maklum..

kekawan aku ramai gak anak cikgu..semua tak bagi anak diorang ambik STPM..

actualy bukan tak elok..elok cuma kena kuat semangat dan betul betul nak belaja baru leh ambik STPM..kalo memain mcm SPM aku rasa lupakan....

boleh aku rase coz adik abg ipar aku dah tua gak la..area 30 an..9x babe ambik STPM..keh keh kuat tol semangat diaaaaa....

bleh jer amik..jd calon persendirian la..kalo nak masuk skolah balik I'm not sure :lol:

aku pun bekas lepasan stpm gak, dapat gak masuk u, usaha tetap usaha, sebenarnya jangan pandang ringan rezeki yang tuhan nak bg, manalah tau kita berjaya masuk u dgn result stpm, aku pun tak sangka dpt masuk u ingat tak dpt masuk dah walaupun kecewa tak pegi matrik

tau x pe... tp, kalo matrix org pandang tinggi sket... :)

mana ada.. ... personally aku respek orang STPM lagi (yg score la..) compared to matriks (yg score gak la..) :)

matriks tak laku... dia tu hanya untuk ke IPTA saja.. mana pernah nampak company nak lulusan matriks. Cuba klik di bawah:

http://search3.jobstreet.com/searchGo.asp?...te=my&by=search

..apa2 sekarang...make sure ada degree lah.. skang semua keja company besar (keja besar) nak ada degree.

Edited by electroboy

huhu... sensitip2... kene bincang guna internet...kekeke

hal ini 1 kelebihan bagi yg menggunakannya sebaik mungkin.

start tahun ni, matrik pun mgkn sudah menjadi 2 tahun., kelebihan dia skrg cuma pelajar dpt duit... itu saja...

kalu cakap diploma, masalah dia cost

ok2 la tu.. ehehe

hahaha...matrik pun bagus...stpm pun bagus...kalau dapat tawaran matrik gi la matrik..kalau tak dapat...buat la stpm...tapi kalau matrik pun dah start 2 tahun balik...korang fikir2 la sendiri..umur pun dah lebih 17 tahun dah..kalau rasa teror amik la stpm...kalau kurang gi la matrik..kalau biase2 jer..leh amik diploma..semua tu hasilnya sama ajer..tapi stpm ada kelebihsan sikit dari segi reward tu tapi susah ...biasa la tu..no pain no gain...kalau malas belajar..keja la terus..sijil spm pun masih laku lagi zaman sekrang..huhuhu...tapi kalau dekat malaysia nie..sijil beranak pun laku jugak..leh apply kad pengenalan..dan mintak keja kuli..hehehe...

membe² aku yg amek stpm dulu sume skarang da masuk degree..

aku plak masih diploma..

jeles plak aku.

tapi nak buat mcm ne kan..

aku yg pilih mcm ni..

baru2 ni aku sembang jap ngan cikgu aku kat sekolah....

tahun depan atau pun 2009 akan dilaksanakan sistem semester khas utk pelajar STPM...

1. ada 3 sem

2. setiap sem sangat penting SEBAB result setiap sem akan dipuratakan utk masuk u

3. jd pelajar form 6 takder masa honey moon.... (aku sokong dr tengok diorg melepak)

4. apa yg dipelajari sem lepas takkan diulang balik dah terus buka buku baru... sebijik mcm belajar kat matrikulasi...

5. cikgu pun tak pening kepala nak ajar semua balik bila nak dekat exam just ajar ikut topik jerr, senang lg jimat masa dan murid pun faham....

6. inilah peluang budak lepasan spm yg tak lepas ke matrik naik semangat untuk belajar balik... harap2 lerr...

7. stpm jimat kos belajar.....

kalau camnilah aku rasa stpm dah tak susah mcm aku ambik dulu....

pada aku amik stpm lagi menguntungkan dari matrikulasi...

sebabnya kalu matrikulasi...aper2 hal jadi tengah jalan...xdpat aper2...spm jerlah yang ader...lagi pun sijil matriks bukan bermakna aper2 pun...just sampah...mana ader dalam dunia nie mintak sijil matriks untuk aply kerja...tapi kalau stpm=diploma...means at least ader backup tuk spm....

aku nasihatkan amik diploma or stpm jerlah...kalau matriks nie memang boleh amik...tapi buatlah bebetul sebab memang akan terjadi culture shock punye coz bdk sekolah...dapat duit banyak+bebas and banyak awek plak tue...hehehe

tapi kalau stpm even kat sekolah....diorang akan diajar exactly the same macam diploma....cume diploma kat u and lebih kepada survive sendiri.....

and paling penting...untuk pengetahuan korang....pengambilan ke u awam....pengambilan matrik ngan stpm untuk program ijazah....matrik 40/stpm60....just for ur infolah...and kalau matriks pun 3.3 ketas jer yang akan dilihatlah....xtermasuk uitm...:P....

bagi aku...aku dah amik diploma....sekarang sambung ijazah...complete in 5 years....dah untung sebab dah ader 2 sijil.....sekarang ijazah is a common in malaysia....siapa yang the best sahaja yang akan survive.....yang setakat bawah 2.7 tue...kirim salam jerlah nak dapat kerja....(kilang pun nak pakai spm jer)

well jadi untuk adik2 yang nak merancang masa depan....buatlah pilihan yang tepat berlandaskan kepada trend dan kehendak semasa...

just my 2cent

pembetulan mana ader benda yang senang dalam dunia nie.

semua susah.

kalau takut susah lebih baik tak payah hidup.

mana ader stpm susah biasa jer.. ;)

macam spm gak.

rajin, bersabar n kene paham. tue jerr kunci dia.

walaupun result me belum kuar lagi tapi me tak rasa pun susah.

so jangan jadikan susah sebagai alasan untuk berjaya.

Bagi aku tak rugi

Pasal skrang nih aku tengah duduki STPM last year ,

tahun lepas Result exam cuma cukup makan je 2.89 je mmg tak puas hati la.. dan aku akan terus berusaha .

skrang nih pon tengah ada TOV ... erggg.... mmg memenatkan .. kalau aku leka sket .. "PAYAH" terpaksa kejar balik STPM tak bleh main2 .. tapi kalau berjaya .. InsyaAllah Bleh sambung Degree .

harapan aku pon camtu biar sampai ke menara gading

Ahaks .. STPM merugikan ? Tidak la .. kalu tgk kemasukan ke U .. pelajar2 yang ader diploma 3.3 ke atas pun x diterima berbanding dak2 STPM yang dapat B (aku x tawu kire gane STPM nih .. cuma dapat info dari kawan aku yang dapat masuk sane) .. bleh masuk UKM ... dengan result yang entah la .. felik sistem kmenterian nih .. .

P/s: Kate2 dari pegawai BKP yang cukup2 pedas (Bahagian Pengurusan Pelajar) , bagi pelajar2 diploma khasnya dari Politeknik .. hanya peratusan yang kecil saja akan diterima berbanding pelajar lulusan Matrikulasi dan STPM. Kami mengeluarkan pelajar2 diploma adalah untuk bekerja sebgai pekerja separa professional .. dan selepas mendapat pengalaman sekurang-kurangnya 5 thun barulah kami akan mengambil pelajar2 ini ke universiti ...

Percaya atau tidak? Terpulang la ... :) . So, kepada pelajar2 yang baru lepas SPM, sekiranya anda tidak mendapat matrikulasi, ambillah STPM agar kehidupan anda lebih terjamin.

STPM laku dipasaran. ramai yang tak tau. kekadang tu STPM lagi laku dari diploma di sesetengah tempat.

Tul 2.Sekrg ak kat u guna result STPM..Lecturer ak kat u sekrg ni ad gak g tau psl sijil STPM ni...Dia kata senang cari keje guna STPM coz kebanyakan budk U y habis belajo guna ijazah diorag...x ramai guna STPM..Lecturer ak gak g tau y klu nak keje gaji tinggi,mulakan dr bwh lu...

best gak STPM ni sebenarnya yek... :) mungkin pasal aku, sebagai calon SPM2006 yang menunggu result spm (ngee!!).. asik dengar suara2 disekeliling aku yg tak henti2 hentam STPM ni.. "STPM ni untuk non-bumi je... yang bumi semua masuk IPT/MatriXsak"..

yg penting, dari apa yg korang cakap kat sini.. aku dah nampak KUALITI yg ada dalam STPM.

tapi ade tak paham sket la..

STPM = DIPLOMA ?

DIPLOMA = COURSE IPT ke?

tumpang tanya..nk amik stpm nie perlu memohon ker or tak payah?? atau adakah stpm nie,kementerian plajaran sndiri yg akan letakkah seseorg stdnt tersebut utk mengambilnya?? aku confius kt sini cz ada sesetgh kengkwn aku yg mengatakan stpm kenala memohon terlebih dahulu..dan ada sesetgh dr kwn yg lain kata tdk perlu..ckp pasal stpm nie,aku dh dgr banyak pihak yg mengatakan stdnt stpm lebih sng utk ke U...termasuklah ayah aku sndiri yg kata mcm tu gak..tambah2an,yuran peperiksaan utk thn nie,stdnt tak perlu bayar..kerajaan support..hehe..tu yg best..

Ahaks .. STPM merugikan ? Tidak la .. kalu tgk kemasukan ke U .. pelajar2 yang ader diploma 3.3 ke atas pun x diterima berbanding dak2 STPM yang dapat B (aku x tawu kire gane STPM nih .. cuma dapat info dari kawan aku yang dapat masuk sane) .. bleh masuk UKM ... dengan result yang entah la .. felik sistem kmenterian nih .. .

P/s: Kate2 dari pegawai BKP yang cukup2 pedas (Bahagian Pengurusan Pelajar) , bagi pelajar2 diploma khasnya dari Politeknik .. hanya peratusan yang kecil saja akan diterima berbanding pelajar lulusan Matrikulasi dan STPM. Kami mengeluarkan pelajar2 diploma adalah untuk bekerja sebgai pekerja separa professional .. dan selepas mendapat pengalaman sekurang-kurangnya 5 thun barulah kami akan mengambil pelajar2 ini ke universiti ...

Percaya atau tidak? Terpulang la ... :) . So, kepada pelajar2 yang baru lepas SPM, sekiranya anda tidak mendapat matrikulasi, ambillah STPM agar kehidupan anda lebih terjamin.

Kalu mase aku dulu, x yah mohon, memang dah ader kat sekolah yang nak amek dak2 STPM tuh ..

STPM memang mudah ke U ..