Jump to content
lyza

Stpm Merugikan?

Recommended Posts

assalamualaikum....

pada pendapat korang adakah ambil STPM nie buang masa @ merugikan student?

x buang masa klu rajin belajar then dpt result yg baik..bole amik degree terus..mcm Matrikulasi..cume Matrikulasi juz for 1 year..SPTM 2 thn..

klu fail,mmg merugikan masa.. biggrin.gif

x buang masa klu rajin belajar then dpt result yg baik..bole amik degree terus..mcm Matrikulasi..cume Matrikulasi juz for 1 year..SPTM 2 thn..

klu fail,mmg merugikan masa.. biggrin.gif

betul ape yg smile4me ckp tu...cume stpm kene pakai jersi sekolah blk la tongue.gif ,matriks x yah..

tp aku dengar matapelajaran utk stpm "tough" sket..(ntah,aku pon x pnah amik stpm)..matriks ni plak mcm orientation utk msk ke "U"

due-due pon bagus kalo,itupon kalo rajin studi...

betul..kalo ko amik stpm..lagi baik..kiranyer inilah time ko nak balas dendam bagi dapat result yg terbaik.sebab kalo ko dpt masa spm tue tak berapa baik,ko leh perbaiki time stpm..org akan lebih respect kalo masuk u dgn stpm. smile.gif

betul..kalo ko amik stpm..lagi baik..kiranyer inilah time ko nak balas dendam bagi dapat result yg terbaik.sebab kalo ko dpt masa spm tue tak berapa baik,ko leh perbaiki time stpm..org akan lebih respect kalo masuk u dgn stpm. smile.gif

hehe..org lagi respek klu ko dpt buat mcm si Nur Amalina (1st malay gurl got 17A in M'sia)..

ape lagi..buktikan la yg ko bole jadi org pertama byk A dlm STPM biggrin.gif

kalau ada kemahuan....

kalau ada niat nak sambung belajar, apa pon sanggup buat

member aku spm tahun lepas...

kantoi..

then skang dia amik spm balik tahun nie -private-

jadi kalau ada kemahuan nak belajar lagi, teruskan niat murni anda

bagi aku, ilmu tu yang penting..

bukan sekeping kertas yang mana skang nie dah tak berapa laku sangat

p/s: susah nak dapat kerja skang nie walau result power biggrin.gif

just my 2 cent===> tlg terjemah kat aku skeet menda apa nie... hihi

dari dulu lagi tertanya2.. rolleyes.gif

stpm ader point apply keje. matrix tak der point. sijil tak laku. sptm bleh aply keje govmnt, matrix takleh. member aku, ader matrix, masa masuk u, hampeh, tak abis. skarang jadi krani. penolong pegawai kat aku pakai stpm. soo.. kalo ade kemahuan, ader jalan.

budak stpm bleh apply untuk cos IT kat U. tapi kalo bleh ambik sijil teknikal lagi bagus cam kat politeknik, ikm. lagi byk point mintak keje.

p/s: just cadangan

mana ada merugikan.....kalau ambik stpm boleh apply utk degree terus kalau dpt masuk U.....stpm sama taraf dgn diploma... <<---betul ke ni? blink.gif dan kalau kita failed stpm...memang amat merugikan...sebab dah bazirkan masa setahun setengah..pastu tetiba failed...memang rugi woo~~.... ph34r.gif

stpm plg senang nk msk U utk smbg degree.. stpm = diploma..

so x ler rugi sgt.. cuma agak tough tahap stpm ni.. biggrin.gif

huhuhu..so betullah stpm=diploma..... hm...hari tuh aku apply mohon masuk ke uitm,politeknik...dan juga ikm....kalau aku tak dapat masuk ketiga² tempat ni..maybe aku pegi masuk form 6 kut.... biggrin.gif

matrik...

emmm...

matrik HANYA lesen untuk masuk U

selain daripada tu, sijil matrik tak berguna

pengetua kolej aku yang bagitau (masa matrik dolu-dolu)

betul tuh...sijil matriks memang tak laku...cikgu aku pun cakap mcm ni gakz...better stpm....sebab sijil ni laku....

betul tuh...sijil matriks memang tak laku...cikgu aku pun cakap mcm ni gakz...better stpm....sebab sijil ni laku....

laku mohon pangkat inspektor bg apply polis....ahaks tongue.gif

sapa cakap stpm tak best....stpm takla merugikan sangat lagi pun dia punya pilihan kursus kat u lagi banyak dari spm dan matrikulasi....so peluang tu lagi luas kenapa nak kata rugi pulak takdelah bagi aku tak rugi langsung...aku dah tanya org kat u diorang cakap setiap u ada peruntukan tempat utk budak2 lepasan stpm jadi tak perlulah bimbang pasal saingan dari budak diploma ngan matrik sebab memang ada tempat utk budak stpm...itu jerla aku nak bg tau...sapa yg dpt matrik better pergila dari membazir masa 2 tahun kat stpm...satu lagi aku nak bg tau peperiksaan kat matrik merupakan peperiksaan dalaman so sapa yg baik ngan pesyarah kat situ akan dpt markah tinggi...peperiksaan kat stpm sangat ketat sebab majlis peperiksaan malaysia takkan menurunkan peratus lulus atau A sesuatu subjek lagi pun keputusan stpm takkan melibatkan campur tangan kerajaan atau faktor politik ini demi menjaga kualiti stpm...sebab itu stpm merupakan peperiksaan tersusah di asia...satu lagi spm banyak melibatkan faktor politik sebab itu banyak org dpt A sebab peratus utk A dah turun...kerajaan buat macam tu biasalah setiap tahun diorang nak peningkatan, org yg dpt banyak A masa spm jgn perasan anda cerdik sangat itu semua faktor politik... biggrin.gif

dari segi taraf budak stpm dia punya taraf lagi tinggi berbanding budak spm termasukla budak matrikulasi....kadang2 aku rasa tak adil dipaksa bersaing dgn budak matrikulasi, mengapa? sebab kitorang terpaksa bertungkus lumus study diorang hanya dgn peperiksaan dlman senang2 dpt markah tinggi lepas tu ramai pulak yg masuk u, pada pendpt aku lebih baik kerajaan buat peperiksaan kemasukan universiti baru adil sebab baru kita boleh nilai siapa yg layak masuk u bukan main hentam jer dahla takde kualiti...aku tetap tak berpuas hati ngan budak matrikulasi perasaan dengki tu ada, sapa yg ambil stpm macam aku akan rasa apa yg aku rasa... mad.gif

STPM laku dipasaran. ramai yang tak tau. kekadang tu STPM lagi laku dari diploma di sesetengah tempat.

STPM laku dipasaran. ramai yang tak tau. kekadang tu STPM lagi laku dari diploma di sesetengah tempat.

ni aku sokong sangat...cikgu aku pun pernah kata macam ni..... biggrin.gif

huhuhu..so betullah stpm=diploma..... hm...hari tuh aku apply mohon masuk ke uitm,politeknik...dan juga ikm....kalau aku tak dapat masuk ketiga² tempat ni..maybe aku pegi masuk form 6 kut.... biggrin.gif

laaa....

kau baru abis spm ke???

betullah tuh..aku baru jea habis spm..ade gakz beberapa user yg ambik spm thn lepas...tapi..kenapa kau tanye aku dah habis? terkejut ke?

better amek STPM ah. sbb STPM cuma approx 2 tahun je. pastu, taraf mcm diploma.

cuma, org kita tak prefer amek STPM sebab STPM ni susah, dan kena pakai baju skolah. begitulah ..

abang saya kata ke sapa dah kata . stpm exam plg susah kat dunia ni...

sepupu saya yg electrical engineering, dia kata maths kat stpm mcm maths tahun dua (diploma) dia.... ohmy.gif

adeh...mmg la susah bukan cam periksa skolah...sebab STPM nie dah sama peringkat ngan diploma....

STPM nie sama lah ngan A-level, aku tak tau A-level tu aper... Advance level kot.. SPM tu Olevel... Odrinary Level kot... tak pasti lah... kalo ko org isi borang yang ader ruang Alevel tu utk STPM laaa..

sorry kalo silap