Jump to content
K.A.

Isu Hapuskan Ptptn

Recommended Posts

[quote name='akuccputsedut' timestamp='1335238449' post='1081376']
kat luar negara yang ada pendidikan percuma.. rakyat kena bayar tax tinggi.. sebab tuh gomen ada banyak duit nak bagi pendidikan percuma.. kat mesia..??? huhuhuhuhu...
[/quote]
tapi negara diorang takde hasil mineral/minyak yang banyak macam kat Malaysia..tu psal cukai diorang tinggi...tapi kat Malaysia pun..usaha ke arah menaikkan cukai telah ada..tapi sebab opposition kat parlimen agak kuat..so, benda ni tak obvious sangat..

saya baru jer pinjam untuk sem 1 nie...dah nk mansuhkan pulak...haishhh...kasihanilah junior mahasiswa ini :25:

sebenarnya takyah mansuhkan....
tuka jer
bayar brape yg kite pinjam jer...itu yg sepatutnya..
baru berbaloi...
ini pinjam ade bunga mcm ah long dah...

[quote name='meerforall' timestamp='1335359370' post='1081446']
saya baru jer pinjam untuk sem 1 nie...dah nk mansuhkan pulak...haishhh...kasihanilah junior mahasiswa ini :25:

sebenarnya takyah mansuhkan....
tuka jer
bayar brape yg kite pinjam jer...itu yg sepatutnya..
baru berbaloi...
ini pinjam ade bunga mcm ah long dah...
[/quote]
dik..orang mansuh nak bagi pendidikan percuma..jangan risau..

sape da tgk debat rafizi dengan khairy ??

btw, isu ne kembali hangat baru2 ne sebab pelajar baru UNISEL punya pinjaman dibeku kan oleh PTPTN

pada aku isu ini lebih kepada politik,
sepatutnyer kerajaan persekutuan tak patut buat macam ni

komen TPM pasal isu ni di malaysiakini.com
dia kata ini adalah "ADIL" bagi PKR bagi membukti kan mereka (PKR/ kerajaan negeri) mampu untuk memberi pendidikan percuma kepada pelajar mereka

ape pandangan korang semua

pada aku ya, PKR or pembangkang memang boleh beri pendidikan percuma,.. bila kerajaan pusat dibawah mereka, bukan kerajaan yang korup sedia ada ini..

Assalamualaikum, Pada pendapat saya la.... :

1) Kalau PTPTN dimansuhkan, Cukai negara meningkat.

2) Kalau PTPTN dimansuhkan, makin ramai la pelajar yang nak masuk IPTA. Bile ramai student yang masuk IPTA, industri Institut Pengajian tinggi Swasta tak dapat cari makan la....

3 ) Kalau bubarkan PTPTN, pelajar2 sekolah tak payah la susah2 nak belajar bersungguh2 mase SPM sebab diorang tau bile dah habis SPM nanti tak payah nak mohon Biasiswa (Ikut keputusan akademik). Daripada mohon biasiswa, lebih baik masuk IPTA biase, sbb belajar free....

4) kalau bubarkan PTPTN, belajar kat IPTA nye memang la free, tapi nak makan, nak bayar duit sewa rumah, nak beli buku, nak buat assignment, nak isi minyak motor pegi kuliah, nak bayar tambang bas pegi kelas, nak buat Final project, sume tu tak pakai duit ke? kalau takde PTPTN macam mana nak buat semua tu? alamatnye tak graduate la.....

Maka akan berlakulah lambakan Siswazah seterusnya meningkatkan kadar penganguran.....

Betul tak? Edited by Panglima Lading

Tak berapa betul dari satu segi dan mungkin betul dari sudut yang lain.

[color=#ff0000][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3]1) Kalau PTPTN dimansuhkan, Cukai negara meningkat.[/size][/font][/color]
[b]Ya, Kalau BN masih memerintah dan PTPTN dihapuskan [/b]
[b]Perkara ini takkan berlaku jika Pakatan Rakyat memerintah.[/b]

[color=#ff0000][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3]3 ) Kalau bubarkan PTPTN, pelajar2 sekolah tak payah la susah2 nak belajar bersungguh2 mase SPM sebab diorang tau bile dah habis SPM nanti tak payah nak mohon Biasiswa (Ikut keputusan akademik). Daripada mohon biasiswa, lebih baik masuk IPTA biase, sbb belajar free....[/size][/font][/color]
[size=4][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Yang tak berapa betul. Pelajar mesti tekun belajar dan mendapat keputusan peperiksaan yang minima untuk layak masuk Universiti.[/font][/color] [/size][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Untuk mendapatkan biasiswa yang ditawarkan oleh kerajaan pelajar mesti memperolehi keputusan yang telah ditetapkan oleh kementerian. [/font][/color]Jadi pelajar akan belajar bersungguh2 untuk mencapai keputusan yang telah ditetapkan.
Dengan kata lain biasiswa bukan diberi sewenang2nya. Macam pakcik dulu la.

info yg patut di baca

http://www.nuffnang.com.my/blog/2012/06/13/pembiayaan-pendidikan-perbadanan-tabung-pendidikan-tinggi-nasional-ptptn/

[quote name='Panglima Lading' timestamp='1339808815' post='1082798']
4) kalau bubarkan PTPTN, belajar kat IPTA nye memang la free, tapi nak makan, nak bayar duit sewa rumah, nak beli buku, nak buat assignment, nak isi minyak motor pegi kuliah, nak bayar tambang bas pegi kelas, nak buat Final project, sume tu tak pakai duit ke? kalau takde PTPTN macam mana nak buat semua tu? alamatnye tak graduate la.....
[/quote]
That's why la nak beri pendidikan percuma..dan hapuskan ptptn yang mencekik darah dan ada unsur riba..kebanyakkan peminjam menggunakan 30-40% daripada pinjaman utk membayar yuran pengajian..dan selebihnya untuk tampung kos sara hidup semasa belajar..kos sara hidup ni la yang menghimpit para pelajar..oleh itu, satu bentuk penjaman dari dana pengajian perlu diwujudkan..di mana pinjaman tanpa faedah ditawarkan..memang tak untung buat pinjaman tanpa faedah..tapi keuntungannya bukan dalam bentuk wang tetapi dalam bentuk modal insan..

kerajaan boleh melabur berbillion2 dalam pembangunan material, kenapa tidak boleh melabur sedikit untuk pembangunan rohani dan intelek rakyat Malaysia? Yang akhirnya akan memberi pulangan kepada pembangunan material di Malaysia tanpa perlu mengambil kepakaran luar yang meningkatkan kos..

[quote name='PowerRootTongkatAli2011' timestamp='1339814519' post='1082799']
Tak berapa betul dari satu segi dan mungkin betul dari sudut yang lain.

[color=#ff0000][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3]1) Kalau PTPTN dimansuhkan, Cukai negara meningkat.[/size][/font][/color]
[b]Ya, Kalau BN masih memerintah dan PTPTN dihapuskan [/b]
[b]Perkara ini takkan berlaku jika Pakatan Rakyat memerintah.[/b]

[/quote]

bole jamin k bro?... abg aku dulu penyokong kuat pembangkang, lps selangor dapat kat pembangkang mmg air dapt free tp abg aku sorang peniaga, semua cukai naik. abg aku mengamuk... aku gelak2 sambil sindir 2 la fanatik sgt.

[quote name='madaya' timestamp='1339822942' post='1082806']
bole jamin k bro?... abg aku dulu penyokong kuat pembangkang, lps selangor dapat kat pembangkang mmg air dapt free tp abg aku sorang peniaga, semua cukai naik. abg aku mengamuk... aku gelak2 sambil sindir 2 la fanatik sgt.
[/quote]
cukai ape yang naik?

[quote name='NeoLogy' timestamp='1339824369' post='1082807']
cukai ape yang naik?
[/quote]

cukai yg berkaitan perniagaan la bang. kan sy ckp td abg sy seorg peniaga. cukai pe yg di maksudkan xtau la

[quote name='madaya' timestamp='1339825273' post='1082808']
cukai yg berkaitan perniagaan la bang. kan sy ckp td abg sy seorg peniaga. cukai pe yg di maksudkan xtau la
[/quote]
tu yang tanya tu..sebab cukai ni ada 2 jenis..satu cukai kerajaan persekutuan kutip..satu cukai kerajaan negeri kutip..so, sebelum nak menuduh atau nak mengamuk, kena tau dulu cukai tu sape yang kutip?kerajaan negeri atau persekutuan..Kalau cukai barangan dan perkhidmatan (GST) ni kerajaan persekutuan yang kutip..kalau cukai barang yang dia jual tu dinaikkan..kena mengamuk kat kerajaan persekutuan la..bukan kat kerajaan negeri..

[quote name='NeoLogy' timestamp='1339828764' post='1082809']
tu yang tanya tu..sebab cukai ni ada 2 jenis..satu cukai kerajaan persekutuan kutip..satu cukai kerajaan negeri kutip..so, sebelum nak menuduh atau nak mengamuk, kena tau dulu cukai tu sape yang kutip?kerajaan negeri atau persekutuan..Kalau cukai barangan dan perkhidmatan (GST) ni kerajaan persekutuan yang kutip..kalau cukai barang yang dia jual tu dinaikkan..kena mengamuk kat kerajaan persekutuan la..bukan kat kerajaan negeri..
[/quote]

begitu fanatik... :) mcm abg aku dulu. lawak la bro.. teruskan la berforum ea. tp ada k peniaga yg mengamuk psl cukai barangan dinaikkan? lawak2

[quote name='madaya' timestamp='1339830326' post='1082810']
begitu fanatik... :) mcm abg aku dulu. lawak la bro.. teruskan la berforum ea. tp ada k peniaga yg mengamuk psl cukai barangan dinaikkan? lawak2
[/quote]
aduyai..org bagi contoh je..cukai pendapatan persendirian/perniagaan biasanya LHDN yang kutip..LHDN ni agensi kerajaan persekutuan..kalau cukai tanah tu..baru la kerajaan negeri kutip..so, cukai mane yang naik tu?sampai abg ko bleh mengamuk tu?hehe..ntah2 abg ko pun tak tau sape kutip cukai tu..pastu dengar lak cakap2 adu domba tanpa menyiasat..

Ok fine..

Kalau PTPTN wujud = Kerajaan BN Salah.

Kalau PTPTN dihapuskan =

1) [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3] Nak makan, nak bayar duit sewa rumah, nak beli buku, nak buat assignment, nak isi minyak motor pegi kuliah, nak bayar tambang bas pegi kelas, nak buat Final project, nak bayar broadband, sume tu tak pakai duit ke? kalau takde PTPTN macam mana nak buat semua tu?[/size][/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3]2) Pengusaha IPTA nak cari makan.[/size][/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3]3) Kalau yang belajar sampai kat tmpat jauh2 tu, cuti raya macam mana nak balik? Mane nak dapat duit bayar tambang bas?[/size][/font][/color] Edited by Panglima Lading

[quote name='Panglima Lading' timestamp='1339838375' post='1082814']
Ok fine..

Kalau PTPTN wujud = Kerajaan BN Salah.

Kalau PTPTN dihapuskan = [color=#ff0000][b]UMNO Yang SALAH..haha..[/b][/color]

1) [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3] Nak makan, nak bayar duit sewa rumah, nak beli buku, nak buat assignment, nak isi minyak motor pegi kuliah, nak bayar tambang bas pegi kelas, nak buat Final project, nak bayar broadband, sume tu tak pakai duit ke? kalau takde PTPTN macam mana nak buat semua tu? - [/size][/font][/color][b][color=#ff0000][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3]kan pendidikan percuma..semua percuma laa..haha[/size][/font][/color][/b]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3]2) Pengusaha IPTA nak cari makan. -[/size][/font][/color][color=#ff0000][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3][b] kerajaan tanggung gak nih... kalau tak UMNO BN salah gak..[/b][/size][/font][/color]

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3]3) Kalau yang belajar sampai kat tmpat jauh2 tu, cuti raya macam mana nak balik? Mane nak dapat duit bayar tambang bas? -[/size][/font][/color][color=#ff0000][font=helvetica, arial, sans-serif][size=3][b] pendidikan percuma..tambang kapal terbang percuma gak.. semua nih salah BN.. hahaha[/b][/size][/font][/color]
[/quote]