Jump to content
memito

Satu Jalur Menegak Di Monitor

Recommended Posts

[b]salam semua....[/b]

[b]dlm 2,3 hari ni...mula2 dia menunjukkan sindrom garis menegak,kejap hilang,kejap ada...tp slps itu...hari ini...jalur mengegak tu x hilang dah...aduuuhhh....nak kata gc problem...aku try la disconnect monitor drpd pc...on monitor sj,..jalur tu keluar dengan logo monitor tu....mcmna ni kawan2?...korg rasa problem ni dr mana?monitor aku rasakan...ye tak[/b]

[b]ada tak jln penyelesaiannya..atau kena hantar kedai ganti part2 tertentu...?klu menelan kos yg tinggi...baik aku guna je lcd ni...habuan nak taip je....[/b]

confirm lcd rosak tu..kalau ada warranty bleh hantar.lcd ko brand apa?
kalau habis warranty elok ko guna dlu la sebab kos ganti lcd mahal juga macam beli lcd baru.

monitor laptop or monitor lcd biasa?

Kalau tak teruk sgt ada penyelesaian jangka pendek. Tp x lama la dan ikut nasib, lepas tu akan jadi balik or makin serius. Caranya berikan pressure sampai garisan tu hilang. Kene check kat are mane nak letak pressure tu. Kalu line tu ada kt sebelah kiri, biasanya kene tekan2 sikit kt kiri monitor tu.

Penah terjadi kat aku (monitor laptop) dan aku buat jadi tp mcm aku cakap ni bukan penyelesaian yg terbaik, lama2 still jadi. Tapi kalu nasib baik boleh tahan lama. Aku penah terbaca buku Jestine young tentang repair lcd dia cerita mcm mane dia repair lcd monitor (or tv, x berapa ingat) yg ada problem sama menggunakan konsep sama. Dia cakap client tu x de datang complen lg.

Penyelesaian terbaik ganti lcd la..harga biasanya dlm rm 300-400 depend model laptop. Kalu lcd monitor biasa x tau la. Kalau hantar kedai biasanya memang diaorang ganti terus lcd Edited by elsewhere

[quote name='memito' timestamp='1319598077' post='1074283']
[b]salam semua....[/b]

[b]dlm 2,3 hari ni...mula2 dia menunjukkan sindrom garis menegak,kejap hilang,kejap ada...tp slps itu...hari ini...jalur mengegak tu x hilang dah...aduuuhhh....nak kata gc problem...aku try la disconnect monitor drpd pc...on monitor sj,..jalur tu keluar dengan logo monitor tu....mcmna ni kawan2?...korg rasa problem ni dr mana?monitor aku rasakan...ye tak[/b]

[b]ada tak jln penyelesaiannya..atau kena hantar kedai ganti part2 tertentu...?klu menelan kos yg tinggi...baik aku guna je lcd ni...habuan nak taip je....[/b]
[/quote]

Salam, garisan vertical (line menegak tu) keluar 1 atau banyak.Kalau 1, boleh cuba tekan kawasan tempat line tu keluar.Kalau hilang, sendal kawasan tu, tapi kalau banyak line yang keluar, LCD logic controller dah rosak, kena tukar 1 panel LCD tu.

Macam , muhian cakap, kalau ada waranty, pergi claim cepat.Masalah tu disebabkan LCD defect, biasanya pakai 2-3 tahun akan jadi (ada sesetengah andaian, manufacture guna low kualiti product LCD untuk produce Laptop atau monitor), dan model yang selalu kena masalah ni adalah yang pakai jenis LCD Crystal bright-backlight CCFL.

Model lama (LCD panel bukan crytal bright tapi TFT plain biasa) juga boleh kena masalah ni tapi memakan masa 4-5 tahun.Yang paling tahan LCD TFT lama (model tahun 2000) tapi refresh rate dan response time lambat.

[quote name='muhian' timestamp='1319604460' post='1074285']
confirm lcd rosak tu..kalau ada warranty bleh hantar.lcd ko brand apa?
kalau habis warranty elok ko guna dlu la sebab kos ganti lcd mahal juga macam beli lcd baru.
[/quote]
[b]tu la...mmg lcd ni dh rosak...brand acer...aku mmg plan nak guna terus lcd ni,..hnya satu garis tegak je...so x kisah sgt[/b]

[quote name='elsewhere' timestamp='1319608368' post='1074291']
monitor laptop or monitor lcd biasa?

Kalau tak teruk sgt ada penyelesaian jangka pendek. Tp x lama la dan ikut nasib, lepas tu akan jadi balik or makin serius. Caranya berikan pressure sampai garisan tu hilang. Kene check kat are mane nak letak pressure tu. Kalu line tu ada kt sebelah kiri, biasanya kene tekan2 sikit kt kiri monitor tu.

Penah terjadi kat aku (monitor laptop) dan aku buat jadi tp mcm aku cakap ni bukan penyelesaian yg terbaik, lama2 still jadi. Tapi kalu nasib baik boleh tahan lama. Aku penah terbaca buku Jestine young tentang repair lcd dia cerita mcm mane dia repair lcd monitor (or tv, x berapa ingat) yg ada problem sama menggunakan konsep sama. Dia cakap client tu x de datang complen lg.

Penyelesaian terbaik ganti lcd la..harga biasanya dlm rm 300-400 depend model laptop. Kalu lcd monitor biasa x tau la. Kalau hantar kedai biasanya memang diaorang ganti terus lcd
[/quote]
[b]aku guna lcd utk pc...rasanya x berbaloi xrepair sbb skrg lcd pun murah2...ye tak[/b]

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1319608513' post='1074292']

Salam, garisan vertical (line menegak tu) keluar 1 atau banyak.Kalau 1, boleh cuba tekan kawasan tempat line tu keluar.Kalau hilang, sendal kawasan tu, tapi kalau banyak line yang keluar, LCD logic controller dah rosak, kena tukar 1 panel LCD tu.

Macam , muhian cakap, kalau ada waranty, pergi claim cepat.Masalah tu disebabkan LCD defect, biasanya pakai 2-3 tahun akan jadi (ada sesetengah andaian, manufacture guna low kualiti product LCD untuk produce Laptop atau monitor), dan model yang selalu kena masalah ni adalah yang pakai jenis LCD Crystal bright-backlight CCFL.

Model lama (LCD panel bukan crytal bright tapi TFT plain biasa) juga boleh kena masalah ni tapi memakan masa 4-5 tahun.Yang paling tahan LCD TFT lama (model tahun 2000) tapi refresh rate dan response time lambat.
[/quote]
[b]tq bro...aku nak cuba jap lg tekan2.,...ada 1 line sj....lcd ni aku beli tahun 2009...betul la 2tahun dia buat hal...lcd skrg ni mmg cap ayam kot...tu yg jual murah2...hihi[/b]

[b]lcd aku dh habis warranty di kedai...tp dlm buku warranty aku terbaca dia tulis lcd 3tahun...boleh lg ke aku pegi mana2 service centre&adakah diorg aku kenakan apa2 byrn utk aku?[/b]

[b]dh tekan2...xhilang jgk...kdg2 dia jd sedikit terang,kdg2 malap skit...[/b] :3:

[quote name='memito' timestamp='1319612152' post='1074295']
[b]tu la...mmg lcd ni dh rosak...brand acer...aku mmg plan nak guna terus lcd ni,..hnya satu garis tegak je...so x kisah sgt[/b]

[b]aku guna lcd utk pc...rasanya x berbaloi xrepair sbb skrg lcd pun murah2...ye tak[/b]

[b]tq bro...aku nak cuba jap lg tekan2.,...ada 1 line sj....lcd ni aku beli tahun 2009...betul la 2tahun dia buat hal...lcd skrg ni mmg cap ayam kot...tu yg jual murah2...hihi[/b]

[b]lcd aku dh habis warranty di kedai...tp dlm buku warranty aku terbaca dia tulis lcd 3tahun...boleh lg ke aku pegi mana2 service centre&adakah diorg aku kenakan apa2 byrn utk aku?[/b]

[b]dh tekan2...xhilang jgk...kdg2 dia jd sedikit terang,kdg2 malap skit...[/b] :3:
[/quote]

Masa tekan tempat yang keluar line tu, buka habis tak cover LCD monitor tu.Kena tekan betul-betul dekat riben sambungan logic controller LCD dengan Kaca panel LCD tu.

Tentang waranty, boleh cuba tanya, cuba check service tag LCD monitor tu di website Acer, waranty masih ada atau tidak (ini pilihan tepat aku rasa).Masalah ni adalah defect LCD bukan masalah dari pengguna. Edited by hafizamrepair

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1319612854' post='1074296']

Masa tekan tempat yang keluar line tu, buka habis tak cover LCD monitor tu.Kena tekan betul-betul dekat riben sambungan logic controller LCD dengan Kaca panel LCD tu.

Tentang waranty, boleh cuba tanya, cuba check service tag LCD monitor tu di website Acer, waranty masih ada atau tidak (ini pilihan tepat aku rasa).Masalah ni adalah defect LCD bukan masalah dari pengguna.
[/quote]
[b]kna buka cover lcd tu ke...aku ni x tahu sgt bab2 buka benda2 ni...[/b] :3:

aku rasa ko punya lcd masih ada warranty..acer tak silap aku memang lcd 3 tahun warranty boleh call acer atau cek kat website acer utk pastikan ada warranty..buat masa nih ko jangan buka ke tekan picit apa2 lagi.cek dulu warranty.

[quote name='muhian' timestamp='1319622981' post='1074301']
aku rasa ko punya lcd masih ada warranty..acer tak silap aku memang lcd 3 tahun warranty boleh call acer atau cek kat website acer utk pastikan ada warranty..buat masa nih ko jangan buka ke tekan picit apa2 lagi.cek dulu warranty.
[/quote]
[b]betul bro...baca dlm buku warranty tertera 3tahun...mcmna nak cek status warranty tempoh lcd acer aku ni ...aku dh semak dlm web acer,ada register sj kot...nak semak status produk yg tlh register ada ke? rasa nak antar terus ke mana2 service centre je...agak2 lama tak diorg settle mslh ni[/b]

[b]syukur...dh dpt maklumat tempoh warranty[/b]

[b]Warranty[/b] [b]Material Warranty[/b] [b]Labor Warranty[/b] [b]On-site Warranty[/b]
[img]https://www.acer-apac.com/acer_web/images/1x1_graycc.gif[/img]
Month 36 36 N/A

Expire Date 01-Mar-2012 01-Mar-2012 N/A

[b]boleh sape2 terang apa yg dimaksudnya material&labor warranty tak?[/b]

[b]apasal 36month sj kat situ?[/b] Edited by memito

kalo tak silap la

material tu, maksud kalo part tu kene tukar di akan tukar, kos ditanggung oleh (refer to warranty tu la)

labor = upah tukar part tu la, (pun sila refer waranty, sama ade dia cover ke tak)

ade warranty 3 tahun tuk material, sahaja, tapi charge upah tukar tu (labor) pembeli tangguh,,

so tgk t&c dia betul2

[quote name='K.A.' timestamp='1319638411' post='1074309']
kalo tak silap la

material tu, maksud kalo part tu kene tukar di akan tukar, kos ditanggung oleh (refer to warranty tu la)

labor = upah tukar part tu la, (pun sila refer waranty, sama ade dia cover ke tak)

ade warranty 3 tahun tuk material, sahaja, tapi charge upah tukar tu (labor) pembeli tangguh,,

so tgk t&c dia betul2
[/quote]
[b]sory sbnrnya dlm bntuk table...jd kecamuk pulak...dinyatakan warranty material 36month & warranty labor 36month ...maksudnya diorg tanggung part lcd&upah free kan...?[/b]

[b]yg N/A tu utk online warranty,mmg aku baca lcd x ada online warranty,cuma notebook [/b]

untuk kepastian

sila call center diorang :P

takut ade hidden part dalam t&c tu yg tak nampak ke ape kan ehehehe

[b]plan nak guna dulu utk wat kerja,dlm masa terdekat aku nak gi serbu SC acer terus...mls nak call...jnji aku ada warranty,yahoo...dlm panel lcd baru...wakaka[/b] :153:

[b]nmpknya semakin terang skit garisan tu slps aku tekan lcd sj,sbb aku x buka cover lcd tekan logic controller tu kot jd mcmni...apa2 pun aku nak hntr warranty je[/b]

[quote name='memito' timestamp='1320418695' post='1074752']
hilang terus garis tu...pelik ajaib... :153:
[/quote]
Salam, kalau rasa tak pasti macamana nak tunjuk bukti LCD panel tu faulty, ambil video atau gambar masa problem jadi.Tunjuk masa nak claim waranty.ok

[quote name='muhian' timestamp='1320422284' post='1074757']
dah hantar warranty?
[/quote]
aku x hntr,tp dh dekat seminggu kot tak keluar dah garis tu...wow... :152:

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1320423120' post='1074760']
Salam, kalau rasa tak pasti macamana nak tunjuk bukti LCD panel tu faulty, ambil video atau gambar masa problem jadi.Tunjuk masa nak claim waranty.ok
[/quote]
silap x ambil masa time jadi aritu,nnt klu jd aku shot terus ;)

[quote name='memito' timestamp='1319598077' post='1074283']
[b]salam semua....[/b]

[/quote]
habis la.ko cerita tung tang rosak itu ini keluar garis...jawapan dia? kalau ada warranty baik pergi hantar..elektronik zaman sekarang ni tak macam dulu.dulu bende over warranty boleh repair.sparepart ada.harga berpatutan.tapi sekarang ni sparepart takde.kalau ada pun harga dia separuh harga beli baru..itu pun lepas repair sebulan je warranty.

solution sama ada ko jual secepat mungkin atau pergi hantar warranty..

[quote name='hafizamrepair' timestamp='1319608513' post='1074292']
[/quote]
aku still ingat lagi masa tu LCD 15 inch harga RM 1000++.brand Sony.masa tu LCD baru diperkenalkan.

bro..lcd ni dah normal,dah hilang masalah garis tu,mungkin sbb aku amalkan apa yg disarankan oleh otai2 post2 sebelum ni,aku tekan2 pd garis&cover lcd tu,yahooo B)