Jump to content
Sign in to follow this  
King_Rudolf

Sambung Belajar Ke Overseas

Recommended Posts

Salam ya akhi wa ukhti..

Saya student form 4, tahun lepas ambik PMR, alhamdulillah dapat straight A. Sebenarnya, saya nak sangat further study kat overseas. Tapi, KALAU BOLEH saya tak nak pergi ke mane2 boarding school or MRSM or sekolah berasrama. Sekarang ni still tunggu surat utk MRSM & SBP. Jadi, saya nak tanye, boleh ke nak further study kat overseas kalau saya tak pergi ke sekolah lain [i](maksud nye saya just ambik SPM kat sekolah lama saye)[/i] ? Lagi satu, kalau lah saya dapat dua2 (SBP & MRSM), yang mane satu lebih bagus?
Thnks in advanced.. I appreciate for every opinion given ^.^

Boleh je nak further study overseas kalu belajar kat sekolah harian. Tapi result kena bagus la. Pastu aktiviti kokurikulum pun kena banyak jugak, benda ni diambil kira. Tapi macam mana pun result SPM paling penting. Result tak cemerlang susah nak dapat biasiswa luar negara.

Kalau kat sekolah harian boleh dapat result cemerlang, takde masalah.

Salah satu sebab orang pergi boarding school sebab kat rumah diorang tak dapat study macam kat asrama. kat asrama, ada waktu allocated khas untuk kelas prep petang dan malam untuk buat homework dan study.

Kat rumah ada macam2 hiburan yang melalaikan. Tapi kalau dapat disiplinkan diri kat rumah takde masalah pun.

Kat SBP pun ada banyak peluang nak terlibat dengan Kokurikulum. Ini benda yang best.

Dulu aku masuk SBP masa form 4, aku tak pernah menyesal. Sebelum tu ,aku sekolah asrama SMK Agama, bila aku masuk SBP, rasa macam beruntung gila. Ada banyak gila kelebihan. Dorm tak crowded, locker 3x lebih besar , padang ada empat (takdela berebut tempat nak main bola). Kemudahan untuk pelajar lagi banyak dari sekolah lama aku.

Tapi macam mana pun, kalau nak study overseas, tak kisah sekolah mana2 pun. Janji kena dapat result yang cemerlang, straight A.

Ni plan nak further study overseas pakai duit sendiri ke biasiswa?

[quote name='Dakwat Hitam' timestamp='1294758124' post='1059120']
Boleh je nak further study overseas kalu belajar kat sekolah harian. Tapi result kena bagus la. Pastu aktiviti kokurikulum pun kena banyak jugak, benda ni diambil kira. Tapi macam mana pun result SPM paling penting. Result tak cemerlang susah nak dapat biasiswa luar negara.

Kalau kat sekolah harian boleh dapat result cemerlang, takde masalah.

Salah satu sebab orang pergi boarding school sebab kat rumah diorang tak dapat study macam kat asrama. kat asrama, ada waktu allocated khas untuk kelas prep petang dan malam untuk buat homework dan study.

Kat rumah ada macam2 hiburan yang melalaikan. Tapi kalau dapat disiplinkan diri kat rumah takde masalah pun.

Kat SBP pun ada banyak peluang nak terlibat dengan Kokurikulum. Ini benda yang best.

Dulu aku masuk SBP masa form 4, aku tak pernah menyesal. Sebelum tu ,aku sekolah asrama SMK Agama, bila aku masuk SBP, rasa macam beruntung gila. Ada banyak gila kelebihan. Dorm tak crowded, locker 3x lebih besar , padang ada empat (takdela berebut tempat nak main bola). Kemudahan untuk pelajar lagi banyak dari sekolah lama aku.

Tapi macam mana pun, kalau nak study overseas, tak kisah sekolah mana2 pun. Janji kena dapat result yang cemerlang, straight A.

Ni plan nak further study overseas pakai duit sendiri ke biasiswa?
[/quote]

mstilah biasiswa.. JPA or MARa.. katenye MARA lbih bgus.. ?? Edited by King_Rudolf

[quote name='King_Rudolf' timestamp='1294782303' post='1059131']
mstilah biasiswa.. JPA or MARa.. katenye MARA lbih bgus.. ??
[/quote]

MARA lagi bagus sebab takde bond, tak terikat. Pelajar JPA bila habis belajar, kena kerja kerajaan untuk beberapa tahun.

Aku tak sure MARA hantar lagi pelajar ke luar negara ke tidak. Aku rasa MARA dah stop. JPA yang ade skang ni. Biasiswa KPM pun ada kalu nak jadi cikgu.

Assalamualaikum.

Dakwat Hitam dah menjawab, dan memang betul kata beliau.

Xde masalah nak ke ovc walaupun hanya stay di sekolah harian biasa. Result gempak, koko kena bagus, kalu ada peluang nak rebut jawatan, go for it...

Nak pilih between MRSM or SBP mana yg better, saya x dapat menjawab, sebab memang x pergi dua2.

Mostly budak2 sekolah hanya kenal MARA or JPA. Macam saya dulu gak. Sebenarnya banyak lagi sponsor di luar sana , bergantung kepada course yg anda minat. Antaranya:

1) Yayasan2 Negeri
2) BNM
3) Felda
4) Khazanah
5) UEM
6) Sykt2 minyak
7) Telekom, TNB

ada lagi beberapa kot, tapi dah igt2 lupa.

BTW, ovc tu kat mana? Jepun , Timur tengah, asia barat, US or Europe? Sebab setiap satu berbeza cara nak masuk rasanya.
Ada yg kena buat IB or A-Level, ada yg buat twinning cam BMI etc, ada yg kena buat bahasa jer 3 bulan...

hurm.. tak kesah nak pegi mane2 pun.. tpi, most preferred Japan or U.K..
semalam dah dapat surat dari KPM, saya dapat kat STAR (Sekolah Tuanku Abdul Rahman, Ipoh, Perak)..
So, skrg tengah berkira-kira sama ada nak pergi atau tak.. Sebab sekolah tu jauh sngat.. Rumah saya kat Kota Tinggi, Johor.. Transport agak complicated..

[quote name='King_Rudolf' timestamp='1295351194' post='1059813']
hurm.. tak kesah nak pegi mane2 pun.. tpi, most preferred Japan or U.K..
semalam dah dapat surat dari KPM, saya dapat kat STAR (Sekolah Tuanku Abdul Rahman, Ipoh, Perak)..
So, skrg tengah berkira-kira sama ada nak pergi atau tak.. Sebab sekolah tu jauh sngat.. Rumah saya kat Kota Tinggi, Johor.. Transport agak complicated..
[/quote]

peluang dah ada,pergi je la..
ni la peluang untuk belajar untuk berdikari..
kata nanti nak belajar kat oversea kan?
haa..kene la belajar berdikari dulu..

gudluck dalam pelajaran..
dunia semakin complicated..
dulu DIPLOMA dah cukup untuk survive.
tapi sekarang ni at least nak DEGREE...
ada impian untuk belajar baguslah..
walaupun dpt semua A dalam PMR..tu bukan jaminan...
ramai je kawan2 sy dulu dapat gempak dalam PMR,tapi hancur dalam SPM..
keep it up..nak belajar ke oversea bukan senang..
SPM kene 10A keatas..lepas tu kene tempuh temuduga jugak..
banyakkan join aktiviti kokurikulum..jangan jadi katak di bawah tempurung..
bila ada chance jadi pemimpin, rebut lah peluang tu..
tu akan membantu untuk berjaya pada masa hadapan... Edited by kindaichi_hajime

[quote name='kindaichi_hajime' timestamp='1295465473' post='1059961']
peluang dah ada,pergi je la..
ni la peluang untuk belajar untuk berdikari..
kata nanti nak belajar kat oversea kan?
haa..kene la belajar berdikari dulu..

gudluck dalam pelajaran..
dunia semakin complicated..
dulu DIPLOMA dah cukup untuk survive.
tapi sekarang ni at least nak DEGREE...
ada impian untuk belajar baguslah..
walaupun dpt semua A dalam PMR..tu bukan jaminan...
ramai je kawan2 sy dulu dapat gempak dalam PMR,tapi hancur dalam SPM..
keep it up..nak belajar ke oversea bukan senang..
SPM kene 10A keatas..lepas tu kene tempuh temuduga jugak..
banyakkan join aktiviti kokurikulum..jangan jadi katak di bawah tempurung..
bila ada chance jadi pemimpin, rebut lah peluang tu..
tu akan membantu untuk berjaya pada masa hadapan...
[/quote]

yup.. straight A PMR mmg tak jamin ape2.. tapi, sekarang kena betul2 struggle study untuk dapat peluang kerja yang elok in the future.. nak pergi oversea cume impian je.. kalau dapat alhmadulillah la.. tak dapat nak buat macam mane.. local university pun okay kann..

hurm, okay2.. yang penting sekarang kena study betul2.. ^^