Jump to content
Sign in to follow this  
ExSmkak

Pertukaran Bidang

Recommended Posts

Salam...

aku ada kawan yang menuntut di JMTi, Penang

dia amek kos Diploma Teknologi Kejuruteraan Komputer (Sistem)

sekarang dia berada di Sem 5....

persoalan di sini, dia nak bertukar bidang ke Kejuruteraan Elektrik apabila melanjutkan pengajian pada peringkat Ijazah...boleh ke?

Silibus diploma dia tu ada jugak belajar elektronik...tapi sikit je la...

tukar bidang boleh jer takder masalah... adik aku diploma amik perikanan ijazah amik perguruan... ok jer takder masalah...

cuma persoalan nya hang kena pi tgk silibus ijazah nya berapa subject yang kawan hang leh transfer kredit... so kat situ dia boleh jimat masa skit arr.. kalau takder 1 subject pung yang boleh transfer kredit bermakna pengajian ijazah dia kang jadi panjang arr 3-4tahun... kalau banyak subject leh transfer... maybe jadi pendek jer 1thn setengah....

itu je ryang membezakan kalau tukar bidang lain masa amik ijazah... kalau tak tukar bidang so hampir semua subjek dah amik masa diploma jadi boleh transfer kredit aje... tuh boleh memendekkan tempoh ijazah tuh...kalau result diplma c kebawah aku rasa takleh transfer kredit result A atau B sahaja yang boleh transfer yang lain semua kena ulang amik.. tapi nih bergantung pada Universiti ada setengah C+ pun leh transfer lagi....

kalau nak senang lagi pi terus ke pihak universiti bawak transkrip diploma... tanya diaorang mana yang leh transfer kalau nak tukar bidang... selalu kat Uni boleh discuss sebelum amik bidang mana2...

salam..

first of all nak keizinan TT nak tumpang masalah yg sama gak..

ok aku nak tamat pengajian di kolej swasta diploma aku amik graphic design so aku decides nak amik degree bidang yg lain..kalo aku amik dergree bidang yg sama tempoh pengajian 1 tahun je, tp kalo aku amik degree bidang lain adakah tempoh pengajian nya sama 1 tahun atau 3-4 tahun..

[quote name='nouvosion' date='15 November 2010 - 01:02 PM' timestamp='1289797338' post='1053399']
salam..

first of all nak keizinan TT nak tumpang masalah yg sama gak..

ok aku nak tamat pengajian di kolej swasta diploma aku amik graphic design so aku decides nak amik degree bidang yg lain..kalo aku amik dergree bidang yg sama tempoh pengajian 1 tahun je, tp kalo aku amik degree bidang lain adakah tempoh pengajian nya sama 1 tahun atau 3-4 tahun..
[/quote]

errmmm bergantung pada bidang lain yang hang nak amik tuh... biasa nya subject semester 1 sama jer semua bidang... so yang subject semester 1 jer la boleh transfer kredit.... yang lain kena amik semua kemungkinan jadi 3thn... kalau amik bidang IT jugak maybe semester 1-2-3 ++CGPA diploma superb... ada yang tak perlu amik dah boleh transfer kredit...tak silap aku setengah IPTS atau IPTA result C+ kebawah takleh transfer kredit kena amik semula...

tapi aku nak ingat kan kat sini hang amik diploma tuh kat kolej swasta kan..?? kalau hang sambung kat degree kat IPTA atau IPTA..check dulu kolej hang tuh diiktiraf tak oleh IPTA n IPTS yang hang nak masuk tuh..takut tak diiktiraf kang takleh transfer kredit kena amik semula semua.. so kalau camtu confirm arr 4thn.. hehehhehhehe...

[quote name='akuccputsedut' date='15 November 2010 - 04:02 PM' timestamp='1289808150' post='1053406']
errmmm bergantung pada bidang lain yang hang nak amik tuh... biasa nya subject semester 1 sama jer semua bidang... so yang subject semester 1 jer la boleh transfer kredit.... yang lain kena amik semua kemungkinan jadi 3thn... kalau amik bidang IT jugak maybe semester 1-2-3 ++CGPA diploma superb... ada yang tak perlu amik dah boleh transfer kredit...tak silap aku setengah IPTS atau IPTA result C+ kebawah takleh transfer kredit kena amik semula...

tapi aku nak ingat kan kat sini hang amik diploma tuh kat kolej swasta kan..?? kalau hang sambung kat degree kat IPTA atau IPTA..check dulu kolej hang tuh diiktiraf tak oleh IPTA n IPTS yang hang nak masuk tuh..takut tak diiktiraf kang takleh transfer kredit kena amik semula semua.. so kalau camtu confirm arr 4thn.. hehehhehhehe...
[/quote]

thanks..
dlm kes aku nie aku akan amik pada kolej yg sama(aku rasa lah hehehe..)aku amik kolej yg sama mcm mana plak..

Kolej yang sama pun ku rasa still sama macam yang akuccputsedut cakap, bergantung pada subject. Tapi kalau dalam falkuti atau institute yang sama rasanya ada subject general falkuti yang boleh transfer. ^_^

[quote name='nouvosion' date='15 November 2010 - 08:10 PM' timestamp='1289823021' post='1053426']
thanks..
dlm kes aku nie aku akan amik pada kolej yg sama(aku rasa lah hehehe..)aku amik kolej yg sama mcm mana plak..
[/quote]

kalau kolej yang sama lagi senang... pi ke pihak pengurusan bawak result diploma...ngan sekali kertas cam pamplet ke hapa ke yang ada tulis pasal bidang yang hang nak amik tuh... tanya terus mana leh transfer mana takleh... sepatutnya pi rujuk ngan dekan fakulti bidang baru yang hang nak amik tuh... senang skit camni.. dia lagi serba tau mana leh transfer mana takleh... senang citer...

[quote name='akuccputsedut' date='16 November 2010 - 11:50 AM' timestamp='1289879426' post='1053485']
kalau kolej yang sama lagi senang... pi ke pihak pengurusan bawak result diploma...ngan sekali kertas cam pamplet ke hapa ke yang ada tulis pasal bidang yang hang nak amik tuh... tanya terus mana leh transfer mana takleh... sepatutnya pi rujuk ngan dekan fakulti bidang baru yang hang nak amik tuh... senang skit camni.. dia lagi serba tau mana leh transfer mana takleh... senang citer...
[/quote]

oh yeke ag senang..
thanks krn membantu next week aku akan g tanya admin..

kalau tukar BIDANG untuk degree bleh ja..
sebab diploma tu mmg gunanya untuk sambung ke degree..
setaraf dgn STPM dan MATRIX...
cuma kalau tukar bidang, tak dpt transfer unit la..
kalau dalam bidang sama, selalunya akan dpt transfer 1 tahun..
maknanya kalau degree 3 tahun, orang yg ada dip tu cuma 2 tahun ja...
jimat dari segi masa...