Jump to content
takberapapandai

Software Tulisan Jawi/arab

Recommended Posts

Enable kan aje Arab font & pakai microsoft office xp. semua ade sekali.

microsoft office 2000 kene install separate.

font jawi & arab adalah berlainan. so tak sama bagi mereka yg mengerti arab & jawi.

Cari keyboard yang boleh support Jawi.. kalo pakai keyboard bisas, susah gak nak agak huruf die...

X semestinya ko kena ada kebod jawi... kebod biasa pun buleh, cuma merangkak le kalu tak biasa, nak cari huruf satu-satu...

Ni sikit review pasal beberapa s/w Jawi nih...aku tak terai lagi yg 1st:

Perisian Jawi Multikey

Perisian ini adalah percuma. Anda boleh gunakan sebarang perisian pemprosesan perkataan seperti ms word, ms powerpoint atau sebagainya untuk menulis jawi.

Lebih lanjut sila pegi ke SINI

Jawi Translater

Perisian berbayar, harga dia RM35...maklumat lanjut boleh tengok kat SINI

Herm, lagi kalau nak taip [actually tak perlu menaip!]Ayat Al-Quran siap dengan baris dan tulisannya pun resam Othmani, aku amat syorkan ko donlod perisian percuma Quran In Word version 1.20, siap boleh pilih samada nak tulisan sahaja, tulisan + terjemahan [bI atau BM atau INDON]... rugi kalau xde perisian nih, specially bagi cikgu2/ustaz2, pak imam2...banyak faedahnya!

Ko boleh teliti & donlod kat SINI

Kalau nak versi Beta 1.3, boleh PM aku!

Cuma utk Hadith ni, aku belom pernah try lagi mana2 s/w, sepatutnya ada kat internet maklumat dia, kena rajin cari lah!

wahhh..korang ney pakar2 agama ke.. ngeheh~ aku type patu bagi bdak2 skola aku, haram sepatah pon tak paham..

assalamualaikum...

rasanya boleh juga pergi ke www.ejawi.net.... ianya mempunyai converter rumi ke jawi secara online... tidak perlu download software... rasanya diorang tengah membina portal jawi, mungkin perlu sedikit masa lagi kot... apa pun, ianya boleh digunakan... just try...

maafla, lupa nak cakap..thanks spirit... sebenarnya converter ni tidak menggunakan daftar perkataan seperti kebanyakkan converter yang lain... ianya menggunakan kaedah sambungan kata yang paling hampir... oleh itu sekiranya ada yang tidak betul maafla, masih dalam percubaan. almaklumlah, baru sebulan umurnya....

mungkin saya boleh bagi satu lagi web yang baik utk terjemah rumi ke jawi ni iaitu http://www.syazwan.com/jawi/ ... saya fikir kaedah yang digunakan menggunakan daftar kata... oleh itu jika perkataan rumi tersebut tidak terdapat dalam daftar kata, maka output yang sama akan dipaparkan... berlainan dengan ejawi.net, di mana ianya akan menerjemah apa sahaja string rumi yang dimasukkan...walaupun tidak betul....kikiki....

Itulah setakat ini yang saya jumpa di internet berkenaan aplikasi jawi online... kalau perisian tu ada byk seperti yg telah disebutkan di atas tu...

mmg betul cakap saudara tolong_saye tu.... winxp mmg dah ada arabic support... tapi itu arabic sahaja..tapi mmg boleh guna jawi jika kita guna font jawi biasa... tetapi kaedah itu menidakkan beberapa huruf arab lain seperti dho', fa, kho, sa dan ghain...

betulkan sekiranya saya salah

ada sebuah perisian keluaran syarikat bumiputera Malaysia, Jawi Pro Ofis Ver. 5.0.

Jawi Pro ofis Ver 5.0 menyediakan medium untuk penulisan teks Jawi/Arab/Al-Quran(Resam Usthmani)/Rumi dengan hanya menggunakan papan kekunci biasa (English Standard Keyboard) sepenuhnya dan ditransliterasi melalui kaedah Fonetik (Jawi Serasi Rumi) tanpa perlu papan kekunci Arab (Arabic Keyboard). Aplikasi ini dibangunkan berdasarkan format UNICODE bagi menyokong pengkodan karekter Jawi/Arab.

Jawi Pro Ofis V5 adalah suatu pakej perisian inovatif-gabungan empat aplikasi utama iaitu :

1. Jawi Pro Kalam

2. Jawi Pro E-mel

3. Jawi Pro Daftar Istilah

4. Jawi Pro Doa

Jawi Pro Ofis Ver 5.0 beroperasi menggunakan sistem operasi Windows yang standard (English-Windows OS) iaitu Windows 95/98/ME tanpa perlu menggunakan Arabic Windows.

Jawi Pro ofis Ver 5.0 menyediakan medium untuk penulisan teks Jawi/Arab/Al-Quran(Resam Usthmani)/Rumi dengan hanya menggunakan papan kekunci biasa (English Standard Keyboard) sepenuhnya dan ditransliterasi melalui kaedah Fonetik (Jawi Serasi Rumi) tanpa perlu papan kekunci Arab (Arabic Keyboard). Aplikasi ini dibangunkan berdasarkan format UNICODE bagi menyokong pengkodan karekter Jawi/Arab.

klik di sebelah ni utk maklumat lanjut >> JAWI PRO OFIS

tak payah susah susah ...

beli cd win xp

bole gune jawii...

korang nie menyusahkan diri jer..

JAWI masih belum boleh digunakan jika TIADA FONT JAWI! Actually, yg dimaksudkan oleh sedara tolong_saye pada pemahaman aku ialah ARABIC...bila dah ada FONT JAWI baru la buleh nak taip jawi, kalu tidak mana nak cari huruf cha, nga, ga dll kan... :lol:

memang betul. arabic tak boleh ganti utk jawi. huruf jawi tiada dlm arabic. sebab tu saya perkenalkan perisian Jawi Ofis Pro.. rujuk pos di atas

dan penyelesaiannya jugak, korang boleh donlod FONT JAWI tersebut utk digunakan bersama winxp yg korang dah enablekan arabicnya...

| Download fail zip ---> Font JAWI-ACA |

Sini thread lama pasal font JAWI ni...

ya..font tersebut mmg bagus..tapi ia akan bermasalah apabila kita hendak menaip huruf-huruf seperti kho, sa, dho' dan lain2 yang sudah diganti ngan huruf jawi.... sila rujuk http://www.ejawi.net untuk lebih lanjut kaedah jawi yang digunakan...

walaubagaimanapun, nampaknya sambutan untuk jawi semakin terasa setakat ini. Sudah semakin banyak produk berasaskan jawi telah keluar. Harap ia akan jadi pemangkin ke arah survival jawi yang lebih lama...

Ni yg biasa aku buat bila ada percampuran huruf di antara huruf jawi dan arabic,

IPB Image

Teks di atas menggunakan penggunaan bahasa melayu dan arab, contoh pada perkataan

dibarisan pertama, bermula dari perkataan HAMBA YANG, tulisan jawi yg digunakan

adalah tulisan [ACAJawi - Biasa] dan apabila memasuki kalimah FAQIR, maka tulisan

diubah kepada font arabic [Traditional Arabic; sbg makluman font ACAJawi-Biasa adalah

berasal dari font Traditional Arabic, maka ada kesesuaian font dlm penulisan jika

terdapat percampuran bahasa!]

Seterusnya selepas FAQIR tadi terdapat pula kalimah LAGI DHOIF, maka penukaran

font perlu dilakukan pada kalimah LAGI kerana huruf GA berkongsi tpt pada keybod dgn

huruf DHOD. Begitulah seterusnya yg biasa aku lakukan... hanya perlu kepada font jawi

sahaja, dan link font jawi yg aku kasi tu, fonts yg ada menyamai dgn fonts asas arabic yg

sedia ada bilamana Arabic diaktifkan di winxp!

Tapi bagi yg beginner, elok juga kalau nak try s/w yg responden di atas berikan, cuma

perlulah keluarkan sedikit belanja, utk mengagungkan tulisan jawi jugak, cuma jgn la

mahai sangat...Hehheeâ„¢!!! :P

mmg betul..perisian semakin byk.. salah satu yg saya tolong jual utk sebuah syarikat ni.. harganya memang agak tinggi, tetapi perisiannya cukup bagus.

ok...penerangan yang cukup bagus daripada annamir. Cuma konfius sket pasal teknik penukaran yang dilakukan. Adakah ianya hanya bergantung kepada font semata ? sekiranya mcm tu, nampaknya ia kurang praktikal utk digunakan di web ... lagi sekiranya teks tersebut panjang berjela2, adakah perlu tukar secara font silih berganti ? letih jugak mcm tu...

betulkan jika saya silap..

-Herm, setakat ni memang mcm yg ko katakan tu lah, kena buat manual silih berganti [satu persatu ikut mana yg perlu ditukar] kalau kata banyak kalimah arab yg ko guna dari jawi, maka font arabic lah yg terus maintain dlm teks ko tu, kecuali bila sampai ada kalimah jawi, maka cara yg aku buat kat atas tu kena praktikkan, begitulah sebaliknya...

-Mmg nampak x brapa praktikal, [kalau diwebsite aku tak pernah try guna jawi even arabic :P] tapi itu la yg boleh dibuat setakat ni, dan aku actually x pernah try mana² perisian jawi writer secara mendalam, so tak tahulah kalau ada s/w jawi yg boleh handle semua teks hanya dgn satu font sahaja!

-Letih x letih, kalau dah kita kena settlekan kerja tu, kenalah jugak buat cam teks kat atas tu, aku kena taip semula tulisan jawi & arab asal dari handwriting yg panjang berjela...fuyyoo, bolehlah asah lagi skill menaip arab tanpa keybord arabic! :lol: