Jump to content
Borlie

Pendapat Korang~~Belajar@kerja@dua-Dua

Recommended Posts

umur sy 22thun, bru abes dip tahun lps di sebuah IPTA, skrg da kerja tp gjinyer ciput jer..cita2 aku nk dpt pling kurg ijazah dlm hidup aku..thun ni aku cuba nasib apply IPTA..tp aku dlm dilema..

- nk kije..tp ati nak blajar lg..da la gaji ciput..
nak try kije lain tp lom dpt per2 respond lg..
- nk study..tp tkut xmmpu coz family aku beser je..n mungkin aku kn support diri sndiri..klu nk hrpkn PTPTN aku tkut x ckup..

ape korg rase aku patut buat..klu aku ambik part-time study der ker ape2 tajaan@ biasiswa yg ley aku apply..??

kalau diploma hang tip top hang try apply MARA...ada offer biasiswa gak situ...pastu kalau hang risau camner nak keje atau belajar...aku rasa hang leh keje sambil belajar...atau belajar full time keje part time...

tapi hang dah ada diploma aku rasa better hang keje n blajar part time sebab bila hang dah dapat ijazah nanti senang skit pengalaman keje dah ada 2-3 tahun..make sure hang keje kat bidang yang ada kena mengena ngan diploma atau ijazah yang hang amik...jangan lak hang amik ijazah IT atau ada diploma IT hang gi keje jadi kerani akaun pulak.... cari keje yang sealiran...senang skit camni...

kalau citer pasal PTPTN tuh..confirm tak cukup nya...kena kerja kuat skit arr sementara nak dapat ijazah tuh kan...dah dapat nanti insyaAllah keje pun ok skit...lega laa skit...(aku cakap nih berdasarkan pengalaman aku...harap maklum)

[quote name='akuccputsedut' date='17 March 2010 - 01:02 PM' timestamp='1268802141' post='1021908']
kalau diploma hang tip top hang try apply MARA...ada offer biasiswa gak situ...pastu kalau hang risau camner nak keje atau belajar...aku rasa hang leh keje sambil belajar...atau belajar full time keje part time...

tapi hang dah ada diploma aku rasa better hang keje n blajar part time sebab bila hang dah dapat ijazah nanti senang skit pengalaman keje dah ada 2-3 tahun..make sure hang keje kat bidang yang ada kena mengena ngan diploma atau ijazah yang hang amik...jangan lak hang amik ijazah IT atau ada diploma IT hang gi keje jadi kerani akaun pulak.... cari keje yang sealiran...senang skit camni...

kalau citer pasal PTPTN tuh..confirm tak cukup nya...kena kerja kuat skit arr sementara nak dapat ijazah tuh kan...dah dapat nanti insyaAllah keje pun ok skit...lega laa skit...(aku cakap nih berdasarkan pengalaman aku...harap maklum)
[/quote]

thnx akuccputsedut..kater2 tu cam bg semangat ckt kt aku..aku amt berminat dengan pngalaman ko..ko ni kije smbl blaja ke blaja full time?

stkat ni kije aku mmg ikut bdang aku la..lg pon tmpt ni adalah tmpt aku prktikal mse blaja dulu..

hmmm...tp kos buat PJJ aku dgr jauh lg mhal dr full time stdy kn??
tp aku pown xtau sgt la..

aku pon ade dilema mcm ko gak..aku nk study tp aku kesian ngan family aku..bila blaja ni banyak pakai duet..PTPTN mmg x penah cukup..pas abes PT, giliran family aku lak amik alih bg segala duet blanja and kos assignment..aku pon bakal abes diploma bulan 5 ni..
aku penah kerja part time time blaja tp terus terang aku ckp, bukan mudah ko nk cop-up blaja ngan keje..sedikit sebanyak mengganggu kosentrasi blaja ko..

bagi aku, bukan giliran aku nk blaja tinggi2 ni..pas abes diploma maybe aku kene keje, bantu keluarga aku and bia kan adik aku lepas sampai menara gading die..tu pengorbanan aku utk keluarga aku..diploa ni pon dh cukup menyusahkan family aku..

so, utk ko, selagi ko ade org yang mampu support ko study, bek ko study dlu..diploma nye gaji biasa la, x setaraf degree punya gaji..
pasal kerja, aku x tau ko pernah keje part time waktu ko study or x tp aku nk ckp, bukan mudah nk cop-up..tp bnd tu x mustahil..
student overseas pon slalu de masalah duet time abroad and drg pon wat part time and kebanyakkan berjaya gak..

well, tu depend pada kemampuan masing2...bg aku, kalau ko de semangat nk study lg, ko study lg..psl duet, aku kalau ko mampu wat part time, elok lah utk ko..

nk berjaya bukan senang..banyak perit getir kene lalu sebelum senang..yela, kita ni bukan orang senang...

aku belajar full time..keje part time....tapi aku rasa cam aku keje and blajar full timee....hahahahahhaha...penat nya jangan citer laa....

aku buat apa jer bisnes asal duit masuk...aku jual topup masa belajar dulu...lagi aku bagi perkhidmatan printing...cas arr suka ati aku...asal murah skit dari kat kedai.... aku keje part time kat TESCO...sebab nya situ time fleksible...boleh pilih kauntim nak masuk kul bape... so senang skit... gaji bulan2 kat tesco RM6rat lebih... aku dah set kan sebulan aku kena keje berapa jam untuk dapat RM6rat..so aku takleh kurang kan jam keje...set sendiri arrr ari takder klas full day keje..ari ada klass kureng skit... pandai2 arr atur...

1 ari aku akan blajar paling sikit 2jam...tanpa ada gangguan pape termasuk hp(off hp)....dapat assignment sekarang terus buat sekarang..tanpa tangguh2 sebab aku tak cukup masa...hanya ada 1 hari time aku off keje ari aku nak gi tanya lecturer apa2 yang aku tak paham...bilik lecturer tuh dah jadi cam bilik makan angin aku masa time aku off keje...sampai rimas lecturer aku ngikut jer dia gi mana sebab banyak benda nak tanya...kadang2 aku lepak dalam kelas dia ngajar....diaorang pun dah tau peel aku...so takder sape marah....

bagi aku semua benda ada jalan penyelesaian nya asalkan kita tak wat alasan... kalau korang fikir nak tolong keluarga..korang kena fikir camner nak majukan diri dulu in order to help ur family...berani bertindak..jangan fikir apa akan jadi...fikir laa camne aku nak wat nih...fikir sekarang tuk masa sekarang...yang kemudian jadi tuh fikir kemudian arr....alhamdulillah sekarang masa susah aku dah berlalu...berbaloi laa aku rasa penat lelah aku dulu...kalau dulu aku tido 2 - 3jam jer sehari..sekarang aku leh tido 8jam sehari...sabtu ahad cuti lagi..leh lepak kat umah ngan mak family semua...

cuba dulu baru korang tahu...pokok pangkal nya terletak pada diri sendiri..orang kata nak seribu daya tak nak seribu dalih....

thnx ccputsedut dan linework..

mse dip dulu aku penah jgk bt part time...
pntang cuti semesta mesti aku bt part-time kat shoping complex, restoren @ mn2...time da msuk sem lak..aku buat part time jual topup dan nasi lemak..smpai penah aku ikt perut.. tp mse 2nd year,aku dpt skim pelajar bekerja..dimana aku bekerja di kolej kediaman kt IPTA aku tu..time xder klas bru pegi kje dgn byran rm4 satu jam..
tp alhamdulillah pointer aku berbaloi...

sebab aku rase perit lelah tu la aku terus terima twran kije kt tempat skrg lpas abis praktikal..

tp pas kije, ap yg aku buat dlu lg seronok wlaupun lelah..
dan sekarang tuk blik kpd keadaan lama (study+part time).. aku tkut xmampu sbb kwn2 aku ckp degree lg ssah..
aku tkut xdpt nk balance..lgpun aku da pgang duit sndri.. rase tkut tak mmpu nk kembali kepada keadaan yg dlu..
mampu ke aku??

Masa belajar dulu..aku selalu pegang kata2.."klu org laen boleh knp tidak aku??" dan lagu "aku boleh"...dan sekarang aku mcm down klu bab2 duit ni...

cite ccput sedut mcm keadaan aku dulu jgk..
tp slpas ko kije..ko rase x mcm mne klu ko kembali ke keadaan lame ko??...aku rase cam tkut...tp angan2 aku xpenah padam..cume xreti nk buat keputusan..

~~selagi ada kemahuan, disitu ada jalan~~tp aku mcm kabur ngn jalan aku..

pas aku dapat keje nih...aku rasa bosan sebenarnya...sebab selama 5tahun aku amik degree..ari2 aku sentiasa penuh...terkejar-kejar sana sini...

sekarang keje masuk suka ati..balik pun leh suka ati... aku jadi boring..malam2 dok kat umah bosan takder benda nak buat... bulan2 pertama aku jadi cam separuh gila jugak laa... tak tentu arah...dok dalam umah pun aku keje mengemas umah jer...tangan kaki takleh dok diam...sekarang dah 7bulan aku keje...so dah cam rutin kul bape aku balik wat pe semua..rancangan tv pun dah mula ikut balik....tapi kadang2 aku rasa cam buang masa dan bosan giler kat umah....

bagi hang aku rasa better hang study part time...aku tak tau laa degree susah ke tak...sebab aku terus amik degree takder diploma...so aku tak tahu nak beza mana susah mana senang....hang keje ofis hour kan..?? so ptg malam ada banyak masa aku rasa boleh jer arr wat part time study.... tak susah mana laa...bagi aku laa...

lagi satu paling penting kena yakin yang hang boleh buat...sebab takut kalau hang belum bersedia pastu terus wat keputusan takut tak terkejar laa.... lagi 1 sambung belajar nih boleh anytime jer.... so tak perlu pening2 fikir sangat... relax and steady jer... dah sedia baru apply...kalau pointer diploma hang bagus tak perlu risau confirm boleh dapat nya U anytime hang mintak....

mcm tu jgak la aku rase lpas hmpir setahun aku kije nih..(praktikal+kije betol2)...huhuhu..mlm2 duk tengok tv,dengr radio..hjg mggu kua jln2...jrg la aku bt time study dulu..huhuhu...
aku pon xtau ssh camne degree tu..tp klu smbung pon 3thun gak...chemical eng..

thnx ccputsedut...aku try buat keputusan terbaik...:)

bace kesah2 korang nie..bg inspirasi kat aku..haha..

dari nk keje..trus rase nk blaja..

so 3thun stngah yg bakal di hadapi..

anggap sebagai ujian hidup..