Jump to content
Sign in to follow this  
b1naryc0de

Game Untuk Linux

Recommended Posts

Aku fikir mane nak letak thread nie.. Kalau letak kat permainan pc majoriti yg berkunjung ke sana pengguna windows.. Jd aku letak kat sini..

Gunakanlah thread nie untuk berkongsi game ape yang best untuk linux, mane nak dapat, bincang masalah nak install atau masalah2 yang berkaitan, online game dan yang semua bersangkut paut dengan linux..

p/s : cara nak tarik pengguna windows ke linux adalah dgn memindahkan semua yg diorang buat dalam windows ke linux smile.gif

Aku fikir mane nak letak thread nie.. Kalau letak kat permainan pc majoriti yg

p/s : cara nak tarik pengguna windows ke linux adalah dgn memindahkan semua yg diorang buat dalam windows ke linux  smile.gif

aku setuju

cuba korang guna winex = cadega, dia leh convert semua windows famous game kat linux.aku tengah nak main gtkantlatic sama gan monopoly online tapi server dia lak down(monopd), ada sapa2 tau ada server yg up dan ramai player.

Hmm nanti aku nak try..

Masalahnya semua game aku dah buang...sbb bodo sangat nampak game yg ada tu....sapa penah try game racing atau rpg kat linux?
Hehe biasalah game free.. aku tak try lg game racing atau rpg.. mungkin ada game yg besh2 yg kita tak jumpa lg kot..

cuba korang guna winex = cadega, dia leh convert semua windows famous game kat linux.aku tengah nak main gtkantlatic sama gan monopoly online tapi server dia lak down(monopd), ada sapa2 tau ada server yg up dan ramai player.

Kat mane nak download winex?? Convert camne?? Kalau nak install game kene install dari cd game untuk windows ker??.. Ko layan monopoly online gak ker?? biggrin.gif Aku main majoriti kalah.. tongue.gif Tapi dah lama tak main tak tau lak server dia down..

Kat mane nak download winex?? Convert camne?? Kalau nak install game kene install dari cd game untuk windows ker??.. Ko layan monopoly online gak ker??  biggrin.gif Aku main majoriti kalah..  tongue.gif  Tapi dah lama tak main tak tau lak server dia down..

winex ataupun cadega(dah tukar nama) - kena beli dan register. ahem punya ada-cari je dlm torrent , aku dpt satu - tapi tak leh main sebab guna mandrake10.1 - susah nak install ati driver , sampai sekarang tak berjaya. system kita kena support direct rendering dan opengl barulah blh jlnkan winex ni.

winex ni dia ambil code dari open source - wine code. Tapi dia charge kita. ada ke patut. Cuma dia tambah 3d engine je dlm wine.jadilah winex,

Ooo.. aku ingat free.. Nasib baik kat torrent ada tongue.gif .. Tapi kalau download torrent dia kene register gak ker??

Susah nak install ati driver?? ape yg susah?? kongsi2lah.. mane tau boleh settle..

Kalau ada bende macam besh nie boleh main dari cd games windows atau camner??

winex ataupun cadega(dah tukar nama) - kena beli dan register. ahem punya ada-cari je dlm torrent , aku dpt satu - tapi tak leh main sebab guna mandrake10.1 - susah nak install ati driver , sampai sekarang tak berjaya. system kita kena support direct rendering dan opengl barulah blh jlnkan winex ni.

winex ni dia ambil code dari open source - wine code. Tapi dia charge kita. ada ke patut. Cuma dia tambah 3d engine je dlm wine.jadilah winex,

ATi driver tak compatible dgn linux ke?

ATi driver tak compatible dgn linux ke?

Bukannya Linux tak compatible gan ATI driver, tapi mandrake 10.1 ni pelik sikit. Suka hati dia nak namakan XFree86 4.3 gan X.Org 6.7 pastu dia ubah sikit. Mulanya aku ingat

Driver X.Org 6.8 pastu aku downlload la, habis system aku sad.gif . Kau kena ada cara nak install ATI drver dlm dia. sampai le ni tak berjaya.

Skang camne ko pakai? tukar card lain ke?

Aku penah compile modem driver kat fc2...guide step by step dr oshiri...mak ooi rasa dah luruh rambut atas kepala...nasib baik nvidia aku takde problem, tidak mampos......

Aku penah compile modem driver kat fc2...guide step by step dr oshiri...mak ooi rasa dah luruh rambut atas kepala...nasib baik nvidia aku takde problem, tidak mampos......

Betul ke yg ko guna nvidia driver.........ke yg generic aje.

Yg generic takde accelerator.

Try run : glxgears

Kalo tak cecah 500 fps ke atas.........takde accelerator la tu.....atau lowya punya chipset.

Bukannya Linux tak compatible gan ATI driver, tapi mandrake 10.1 ni pelik sikit. Suka hati dia nak namakan XFree86 4.3 gan X.Org 6.7 pastu dia ubah sikit. Mulanya aku ingat

Bukan suka hati dia..........

Xfree86 dan X.Org dua benda berbeza..........tapi dua-dua adalah xserver.

Banyak distro dah berpindah ke ke X.Org daripada Xfree86.

http://www.xfree86.org/

http://www.x.org/

Edited by oshiri

Huih siap ada motor la... tongue.gif senangnya test kat linux, takyah susah2 pakai doom......

Mmg tak sampai 500 la...module nvidia dlm kernel tu bukan nvidia punya ke?

driver dlm mandrake tak power la, nak power download dari nvidia. default dari mandrake/ mana 2 distro tak leh run opengl gan baik. dulu aku pakai gforce dari nvidia masa mandrake 9 gan 8 , mdk 9 kena compile sendiri driver dia sebab kernel tak support lagi masa tu. pas tu kena usik kernel. fullamak kat 2 minggu baru jadi. Hasilnya blh main warcraft3 dlm linux. graphic lagi cun dari windows. pakai winex masa tu.

kpd oshiri:

mdk10.1 masih pakai XFree86 tapi dia ubah nama jadi X.org tu yg payah nye.

kalau dia pakai X.Org 6.8 tak lah payah , install ATI driver guna rpm je.

Yang ada dalam linux tu generic punya............. bukan dari nvidia...laugh.gif

Nasib ko baik sebab guna Kanotix........... laugh.gif

Follow instruction ni:

Ko check..2 script ni ada tak?

/usr/local/bin/install-nvidia-6629-debian.sh

/usr/local/bin/install-kernel-source-vanilla.sh

Aku rasa memang dah ada semenjak Kanotix-X.

Kalo takde ..ko download dari http://kanotix.com/files/

Mula-mula:

cd /usr/local/bin

./install-kernel-source-vanilla.sh

Tunggu sehingga selesai.

Lepas tu ko run:

./install-nvidia-6629-debian.sh

Dia akan keluar dari X...........

Kalo berjaya install driver tu...........Ko akan dapat logo Nvidia masa start X.

Lepas tu run balik.......glxgears..........kalo tak lebih 1000 fps......ko campak mobo ko dalam lombong.

mdk10.1 masih pakai XFree86 tapi dia ubah nama jadi X.org tu yg payah nye.

kalau dia pakai X.Org 6.8 tak lah payah , install ATI driver guna rpm je.

Ye ke.........setahu aku dia dah guna Xorg 6.7.0.

Edited by oshiri

sorry oshiri , check kat internet memang X.org 6.7, tapi masaalahnya ATI tak buat driver tuk X.Org 6.7, tapi X.Org 6.7 compatible gan XFRee4.3 , kau ada cara tak nak ubah X.org6.7 jadi XFRee4.3 dlm mandrake. tolong aku .ada mamat kat dlm net sana bagi salah info.

Driver utk nvdia kat sini..

Download pastu install kat luar X.. last sekali edit Xfree86 atau Xorg.. baca readme dlm doc dia.. ada bahagian dalam section module kene buang.. lg satu dia ada bg contoh Xfree86 sekali.. Dah install nanti masa start X ada logo nvidia.. Cun.. smile.gif

Try run : glxgears

bash-2.05b# glxgears

4984 frames in 5.0 seconds = 996.800 FPS

4972 frames in 5.0 seconds = 994.400 FPS

4959 frames in 5.0 seconds = 991.800 FPS

4996 frames in 5.0 seconds = 999.200 FPS

4968 frames in 5.0 seconds = 993.600 FPS

4963 frames in 5.0 seconds = 992.600 FPS

4966 frames in 5.0 seconds = 993.200 FPS

4895 frames in 5.0 seconds = 979.000 FPS

4964 frames in 5.0 seconds = 992.800 FPS

4984 frames in 5.0 seconds = 996.800 FPS

4961 frames in 5.0 seconds = 992.200 FPS

4963 frames in 5.0 seconds = 992.600 FPS

4973 frames in 5.0 seconds = 994.600 FPS

26191 frames in 5.0 seconds = 5238.200 FPS

12812 frames in 5.0 seconds = 2562.400 FPS

4991 frames in 5.0 seconds = 998.200 FPS

4975 frames in 5.0 seconds = 995.000 FPS

19939 frames in 5.0 seconds = 3987.800 FPS

30781 frames in 5.0 seconds = 6156.200 FPS

30362 frames in 5.0 seconds = 6072.400 FPS

30717 frames in 5.0 seconds = 6143.400 FPS

30855 frames in 5.0 seconds = 6171.000 FPS

30551 frames in 5.0 seconds = 6110.200 FPS

29735 frames in 5.0 seconds = 5947.000 FPS

25791 frames in 5.0 seconds = 5158.200 FPS

8689 frames in 5.0 seconds = 1737.800 FPS

4918 frames in 5.0 seconds = 983.600 FPS

X connection to :0.0 broken (explicit kill or server shutdown).

Baru aku tau kewujudan glxgears nie.. thx

Edited by b1naryc0de

Aku takleh install pakai script tu....download sampai 38% dia stop...

--22:31:00--  ftp://ftp.uk.kernel.org/pub/linux/kernel/...x-2.6.9.tar.bz2

=> `linux-2.6.9.tar.bz2'

==> CWD not required.

==> PASV ... done.    ==> REST 13910016 ... done.

==> RETR linux-2.6.9.tar.bz2 ... done.

Length: 36,261,440 [22,351,424 to go]

38% [+++++++++++++++++++++++++                                          ] 13,910,016    --.--K/s

Aku try download script baru....

Edited by blank

Aku tak pernah buat dengan mandrake.

Tapi kalo dengan Debian..................aku akan compile semula kernel.............dan guna nvidia punya installer..

Mungkin info mamat ni dapat tolong ko:

http://www.linuxquestions.org/questions/history/279341

aku ada masaalah sikit mandarake aku tak ada command yg mamat(ushh) ni cakapkan.

--force

XF86Config -4 , cuma ada XF86Config.

apa dah jadi dgn mandrake aku, dia hilang sama sekali walaupun gunakan root untuk login.

sapa2 leh tujuk ajar, dah dekat 2 tahun aku tinggalkan linux ni.

Script dia sama aje...........ko boleh update semua script kanotix guna command ni:

update-scripts-kanotix.sh

script tu ok............yg tak ok ftp kernel tu................

Aku cuba masuk tadi..............macam down.

--force

XF86Config -4 , cuma ada XF86Config.

Maksud ko ni ke:

rpm -i --force fglrx_4_3XXXXXXX.rpm

Command rpm -i --force ni mustahil takde.

apa dah jadi dgn mandrake aku, dia hilang sama sekali walaupun gunakan root untuk login.

sapa2 leh tujuk ajar, dah dekat 2 tahun aku tinggalkan linux ni.

Apa yg hilang?

Ada separuh distro sekarang..........dia tak bagi user bertukar ke root atau login sebagai root..........cuma bole guna sudo....cth : Ubuntu