Jump to content
Falcon

Jet Fighter / Kapal Terbang Peperangan - Malaysia dan seluruh dunia

Recommended Posts

X lama dulu Malaysia ada beli jet pejuang beberapa bijik kan?? Saja nak tahu... apa status sekarang?? Aku mengoogle x tau keyword apa yg aku nak type kat enjin carian tuh.

Sekarang ni dunia dah bergerak selangkah lebih maju dalam aspek pertempuran udara dengan pengenalan 5th generation jet fighters menggantikan 4th generation. 5th generation mula menggantikan 4th generation x salah aku sekitar 2004 ke 2005 camtuh kot. Resource aku x ingat...pasal bahan bacaan aku banyak. Ada yg salah gak...

Tapi so far yg aku tahu 5th generation jet fighter hanya ada 3 iaitu:

F22 Raptor

Jet fighter paling famous setakat nie. Disebabkan dia digunakan dalam filem Transformers (Starscream versi filem) maka populariti dia makin bertambah-tambah. Ada orang cakap sebijik jet ni boleh tempur dengan beberapa bijik F-15 Eagle sekaligus... demonstrating superior air fighting / dog fight capability.

Aku suka jet nie personally sbb design dia. Pada aku mmg stylo la design dia. Kalau lah Malaysia ada sebijik menatang ni dah cukup dah nk buat aku rasa syok sendiri jadi rakyat Malaysia (jgn salah faham lak... skang pon aku dah bersyukur jadi rakyat Malaysia... huhuhu).

In service semenjak Disember, 2005 kalau x salah.

F-35 Lightning II JSF

X byk detail aku tau pasal jet nih.

Jet ni dibuat bawah program JSF atau Joint Strike Fighter yang melibatkan juga beberapa negara-negara sekutu US. Planning US adalah untuk menjadikan jet ni sebagai pengganti bagi Harrier yg diorang duk pakai ntuk Navy atas air craft carrier skang ni.

Ada komplen dari negara-negara sekutu bahawa jet ni yg mana masih dlm pembinaan... adalah jauh lebih inferior daripada F22 Raptor. x ingat mana resource aku dapat. Mungkin x betul kot.

Ada tiga variasi jet ni.. salah satu dia termasuklah yg berkemampuan ntuk vertical take-off.

Masih dalam pembinaan.

SU-47 Berkut

X banyak detail aku tau pasal jet ni. Ada some yg gelar dia fifth generation jet.. ada gak yg kategorikan dia sebagai 4.5 generation (pon ada mcm ni?? pening aku).

Anyway.. mmg tak banyak detail. Masih dlm pembinaan.

Mcm mana dengan air fighters Malaysia pulak ye... x banyak maklumat aku ada. Anyone know??

assalamualaikum...

dengarnya f22 raptor punya sistem completely fly by wire ye? tak mcm jet lain ada jugak sistem manual sikit..

Kalau ada negara boleh buat senjata magnetic wave yang boleh rosakkan software dalam jetfighter nie... habis la kan...

aku minat bab2 military nih
tapi x ada masa nak selidik..banyak kerja sgt konon..hehe

btw, yag malaysia, aku taw kita ada sukhoi Su-30MKM

aku mls nk masuk..kang penuh gmbar flightsim malaysia fighter kang...lari topic lak nnti..

skang ni pun malaysia da kurang amik russia pnye aircraft...hopefully atm look forward europe pnye aircraft la..mcm2 hal....tp aku tetap xminat jet american sbnarnye,aki prefer russia..mostly fighter2 us ni mmg kecut perut nk dogfight ngn fighter2 russian made nih..ko tgok la ade ke f22 nk msuk dogfight ngn mig-35,haram la..usa ni suke long range fire and runaway...yg russia made nih,akn force msuk dogfight..mse tuh tkencing2 la nk get away...

western fighters-avoid dogfighting with migs or su at all cost!

russian/others fighters-intercept them,force them dogfighting at all cost!

wahhh... ak ingt ak sorg je suke jet pejuang... ak minat mmg minat, cuma xde mase nk mengkaji jauh2...

teruskan usaha anda.. bule ak tumpang membace

Spoiler:
mase ak dlm PLKN dlu ak berangan nk jadi tentera udara, so, mase ilkan pengambilan ATM, ak hantar la permohonan, xde pggl pon. mmber ak kne pggl.. kecewe ak.. padahal ak da byk da tnye2, selidik2 pasal ATM ngn timbalan komandan kem ak.. patah hati sket

nih m'sia punya mig 29 nak ditamatkan taun depan...

pasnih dia org buat apa yer dgn itu jet... simpan jer ker.. jual ker...

ada juga yg cadang ganti ngan typhoon jet fighter... buatan eropah...

huhu jet europe , us , russia semua malaysia ada ..Taktau la missile mig29n tu compatible ke tak . Kalau dah ada calon nak beli kemungkinan mig29n tu dijual ke negara2 timur tengah atau afrika la kot,tu pun kalau laku lagi .

sume jet2 pejuang yg export model mmg support NATO standard armament/weapon...tp u.s weapon xbole masuk la kt russian aircraft and vice versa..cam u.s aim9 sidewinder la..bole msuk kt F5F lame tudm ngn F18D tudm gak..or alamo R-27 or R-77 leh masuk kt MIG ngn SU...

Gunso wrote:nih m'sia punya mig 29 nak ditamatkan taun depan...

pasnih dia org buat apa yer dgn itu jet... simpan jer ker.. jual ker...

ada juga yg cadang ganti ngan typhoon jet fighter... buatan eropah...

Eurofighter Typhoon tuh?? aku difahamkan jet tuh takde la teruk sgt.. boleh tahan punya jet tuh... at least kalau compared ngan F-22 Raptor antara yg mungkin boleh menyaingi keupayaan Raptor tuh..

Chief of Staff General John P. Jumper on both Raptor and Eurofighter Typhoon:

"I have flown all the air force jets. None was as good as the Eurofighter.

The Eurofighter is both agile and sophisticated, but is still difficult to compare to the F/A-22 Raptor. They are different kinds of airplanes to start with; it's like asking us to compare a NASCAR car with a Formula One car. They are both exciting in different ways, but they are designed for different levels of performance."

assalamualaikum...

SAAB kurang famous ke? sweden punya..diorang minat design deltawing

J-37 Viggen

JAS-39C Gripen

J-35 Draken

jet yg buleh cecah supersonik biasa pakai design deltawing..sama mcm eurofighter typhoon

satu je yg aku kurang berminat bab jet pejuang or ape2 yg sama waktu dengan nya ni..
rege bapak gilo mahal.. tapi sorang je leh naik.. xbest langsung..

klu la m'sia beli jet yg leh tentera naik ramai2..kn bgs..
bawak meriam sorang satu.. kasi tembak..
tapi, klu mati.. mati beramai2 la pulak.. hmm...

betul gak..
xpela.. but, aku rasa m'sia kene beli satu blackbird..
baru lengkap.. huhu

Ada jugak kan jetfighter buatan China... Jepun tak buat jetfighter ker arr... dulu masa WW2, famous benar Mitsubishi Zero.

China ada buat jet , tapi yang selalu beli jet2 china ni negara2 afrika dengan pakistan je kot . Jepun ada jugak buat tapi untuk kegunaan negara sendiri je pasal tak leh eksport keluar . Ada kena mengena perlembagaan selepas perang ww2 aku rasa. Nama tentera dia pun " Japan Self Defence Force "

sangkut wrote:berapa harga jet pejuang nei..ak rasa nak beli...bayar ansuran ada tak...dlm 500 sebulan..
cis! ini adalah spam!!! aku demand untuk **** ini user!!!

nampaknya m'sia dah ada calon sendirik untuk ganti mig 29 tuh...

dia org dah bincang lama dah pihak SAAB nak beli Gripen...

loy_azloy...sorry..sebenarnya apa spam nei..ak cuma nak post...tny soalan dalam dlm bentuk jenaka ...

"berapa harga jet pejuang nei..ak rasa nak beli...bayar ansuran ada tak...dlm 500 sebulan.."

ak tny pasal harga jer..klu ada sesiapa tahu...apa salah ak sampai nak **** aku.....tk kan nak serios jer semasa berforum...

dan ak memang tak tau apa itu SPAM...tq

Heli aku rasa malaysia still amik eurocopter punya kot . Tapi tak finalize deal lagi. Katanya dalam LIMA 09 ni tapi tak tau la .

assalamualaikum...

Gripen ganti MiG-29N?

Oleh RAJA SYAHRIR ABU BAKAR

LANGKAWI 3 Dis. - Perbincangan antara kerajaan Malaysia dengan syarikat pengeluar pesawat tempur Gripen, SAAB telah dimulakan sejak enam bulan lalu berhubung penggantian jet MiG-29N yang akan ditamatkan perkhidmatannya mulai tahun depan.

Pengarah Kempen SAAB, Magnus Lewis-Olsson berkata, perbincangan dengan Kementerian Pertahanan dan Tentera Udara Diraja Malaysia (TUDM) itu masih berlangsung sehingga kini.

''Sehingga kini, pihak kementerian dan TUDM menunjukkan maklum balas yang positif.

''Gripen merupakan pesawat paling sesuai buat Malaysia kerana kos senggaraan dan pemodenannya yang berpatutan berbanding pesawat lain," katanya kepada Utusan Malaysia sempena Pameran Udara dan Maritim Antarabangsa Langkawi (LIMA) 2009 di sini hari ini.

Jun lalu, Menteri Pertahanan, Datuk Seri Dr. Ahmad Zahid Hamidi mengumumkan kerajaan akan menamatkan perkhidmatan MiG-29N bermula tahun depan.

Mengulas lanjut, Lewis-Olsson berkata, penggunaan enjin tunggal pada Gripen bukan isu bagi Malaysia untuk tidak memilikinya.

Katanya, dengan saiz pesawat kecil dan enjin yang lebih ringan, Gripen mampu bergerak laju apabila mengurangkan geseran di udara seterusnya menjimatkan penggunaan minyak.

''Walaupun Malaysia sudah biasa menggunakan pesawat tempur dengan enjin kembar, banyak angkatan tentera udara di dunia seperti Australia telah menghentikan dasar memiliki enjin berkembar," tegasnya.

Jelasnya, Gripen kini digunakan oleh empat negara termasuk negara pengeluarnya iaitu Sweden, Afrika Selatan, Republik Czech dan Hungary sementara sebanyak enam buah telah ditempah Thailand.

Sementara itu, Naib Presiden BAE Systems Asia Pasifik, Chriss Nunn ketika ditemui memberitahu, pihaknya sedia membekalkan pesawat tempur 'Eurofighter Typhoon' bagi menggantikan MiG-29M TUDM.

Beliau memberitahu, jet itu merupakan yang termoden dalam kategori pesawat tempur pelbagai guna (MRCA) di dunia sehingga kini.

''Kami belum mengadakan perbincangan dengan kerajaan anda kerana Malaysia masih belum mengemukakan spesifikasi pesawat yang dicari," ujarnya.

credit: utusan malaysia

haha rupanya diorang ada bincang dgn SAAB dah..

saab ada buat yg baru gripen NG dan india dpt version yg ni, dipanggil gripen IN kat india..yg thai beli model JAS39..so model NG ni adalah model JAS39 yg dinaiktaraf?

Spoiler:
gripen NG

gripen NG demo

credit:signatoryvideos

JAS-39 promo video

credit:rayethon

tapi tak putus lagi dia org ada bincang ngan beberapa pengeluar lain...

ada beberapa pilihan lain kot... gripen nih salah satu... 1 lagi typhoon...

dan ada beberapa lagi pengeluar lain...

taun depan baru bukak tender...